Šta je novo?

Скадарлија - Бајлони

Trg Bajloni i okolne ulice imaju neki zapadno-mediteranski, italijanski fler, koji nije iskoriscen.
 
Ali sad će svi da kažu "gde je drveće".

Inače, ovo na slici je Madrid koji ima više sunčanih dana godišnje nego Beograd i veću prosečnu temperaturu.
 
Ne treba drveće na ovakvom trgu. A i sada ga nema. Ima par stabala na skveru Mire Trailović i nigde više.
Ima primera ovakvih i po severnoj Evropi a ne samo južnoj * namerno sam stavio Madrid. Beograd će sve više prema klimatologiji biti grad tople klime (sredozemnei suptropske), a sve manje umereno-kontinentalne. Danas je 28.11. Napolju je 5 stepeni i čujem ljude kako jedva čekaju da prođe ovaj "hladni" talas. Cuj "hladni" talas u Novembru? Ali stvari se menjaju pa tako i klima...
 
Ljudi su zaboravili sta znaci prava zima, pa su se razmazili, ja sam od starijih cesto slusao o smetovima od 10 metara.. cak se i ja secam da je nekad bilo hladnije, nego danas.

Drvece je lepo, samo zavisi koje i koliko. Da ne bude da smo hteli otvoreni trg, a za nekoliko godina dobijemo istu zatvorenost krosnjama drveca, kao sto vec imamo gotovo svugde u gradu.
 
Просечан Србин треба да сконта шта је парк а шта трг и да научи да их разликује за почетак.
 
Plaza Mayor više liči na dvorište nego na pravi evropski trg. Ne razumem zašto ljudi toliko vole da ga koriste kao model savršenog trga a ne izgleda uopšte prirodno a još manje kad se pogleda od gore.
Rr30rVN.jpg

Znači tu praktično imamo 8 prolaza kao sa Terazija prema Nušićevoj u neki prostor gde leti jedva preživiš na suncu pa su ti jedina opcija bašte kafića.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=496550#p496550:20vc6jjw je napisao(la):
stf » 28 Nov 2017 02:10 pm[/url]":20vc6jjw]Просечан Србин треба да сконта шта је парк а шта трг и да научи да их разликује за почетак.

Dodao bi cak da prosecan srbin voli da obavezno strpa park u trg i onda tu vise ne razlikuje nista.
 
Rr30rVN.jpg



Ovo mi izgleda kao da su u sred kaludjerice posadili trg savrsenih proporcija da bi sakrili urbanisticki haos :D al opet ok na pametan nacin napravili nesto prijatno oku ali ovo mi je nekako pokusaj da se zamaskira haos sa malo ulaganja.

P.S. bio sam upravu :

The origins of the Plaza go back to 1577 when Philip II asked Juan de Herrera, a renowned Classical architect, to discuss a plan to remodel the busy and chaotic area of the old Plaza del Arrabal.

Dakle uradjeno kako bi se napravio fejk napredak.
 
Samo ne znam po čemu si to bio u pravu? Da li je takva struktura ulica u srednjem veku bila urbanistički haos ili opšti standard svuda u Evropi? To što je srpski urbanizam u 20. i 21. veku ravan urbanizmu Evrope u srednjem veku nije nikako za ravnopravno poređenje.

Nažalost naše Altine, Borče i Kaluđerice neće dobiti ni u 21. veku "fejk" napredak kakav su neke srednjevekovne varoši imale sreće da dobiju u 16. veku.
 
MoŽda su cevi za menjanje ispod trotoara koji će biti rađeni dogodine?

A možda i priča napamet jer je menjanje cevi uvek razlog za produžetak radova...
 
Na slaviji su mjenjali i toplovod i jos neke cijevi
Ima na fotkama sa pocetka radova
U skadarliji je bila pukla cijev taman pred pocetak radova i to kod one ozidane zardinjere blize restoranu skadarlija
 
Pa sredina je uradjena djelimicno tj do pola ulice za bocne djelove treba prvo da skrate divlje i polu legalne baste kako bi radili ostale djelove
 
Rekao je POTPUNO i mene lično ne zanima kako će da sklone bašte i urade deo ispod, ali to moraju da urade do proleća (recimo do 1. aprila)
 
Зетску како су урадили оно је шокантно, изашао пре неки дан баш зашао у улицу, они су одломили дно фасаде зграде да набоду плоче оно све некако укриво делује између плоча нема никакав гипс ништа ми се смејали колико јадно изгледа

Али морам признати сада изгледа јако широко, мада је то можда јер сада нема паркираних кола
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=511381#p511381:1r263q5e je napisao(la):
astrodule » 25 Jan 2018 20:55[/url]":1r263q5e]Rekao je POTPUNO i mene lično ne zanima kako će da sklone bašte i urade deo ispod, ali to moraju da urade do proleća (recimo do 1. aprila)

Upravo to :kk:
Put me tek sad nanese na Skadarliju ... :oops:
Kako sam vec ranije više puta ,,overavao,, Kosančicev venac,,
a ovde pročitao da je Skadarliska kaldrma navodno bolje uradjena
uporedjujući ,
doživeh pravo razočarenje :(
ništa drugo ne mogu zaključiti osim da je to pisanije na BBu bilo samo-reklamirajuce navijanje
kako slučajno neko ne bi ,, povikao : vratite nam pare,, :lol:
jer ovi ko-morski obluci , ne mogu ni ući u kategoriju kaldrme ...
al ajd
kako god da je ..... samo da do proleca i da završe
inače stvarno neko ce morati da nam vrati te pare ili bar debele penale
:sesir:
 
Ja sam oko Nove godine prošao renoviranim delom i bio sam blago rečeno razočaran. Očekivao sam malo ravniju kaldrmu nego pre rekonstrukcije, ali lično, nisam primetio neku veću razliku u odnosu na pre. Naročito sam se razočarao kada sam video koliko je mali deo urađen i nekako sam uveren da nema šanse da do proleća odrade celu ulicu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=511396#p511396:3qotariw je napisao(la):
astrodule » Čet Jan 25, 2018 11:42 pm[/url]":3qotariw]Ja sam oko Nove godine prošao renoviranim delom i bio sam blago rečeno razočaran. Očekivao sam malo ravniju kaldrmu nego pre rekonstrukcije, ali lično, nisam primetio neku veću razliku u odnosu na pre. Naročito sam se razočarao kada sam video koliko je mali deo urađen i nekako sam uveren da nema šanse da do proleća odrade celu ulicu.

Potpuno si u pravu.

Meni se cak cini da je sad teze hodati kaldrmom nego pre. Nekako me bodu one kamene izbocine.

Naravno, to ne znaci da ne treba rekonstruisati, vec ako radis, radi kako treba, a ne ofrlje, da zamazujes ljudima oci.
 
Možda kaldrma i nije nešto bolja nego što je bila, ali zato sad imaš asfaltnu podlogu ispod.
 
Realno, ovaj tip kaldrme i ne može biti dobar za hodanje. Svaka čast onima koji su ovaj tip kaldrme izmislili, ali sa ovolikim oblucima, nemoguće je napraviti ravnu podlogu. Može se naliti fuga skoro do vrha, ali onda će biti više fuge nego kamenja na površini.

Asfaltna podloga će sigurno značiti, ali udobno hodati nećemo nikada. Sa strane će biti ravnije, ali taj deo uglavnom neću biti upotrebljiv jer će tu biti bašte.
 
To je car hodanja skadarlijom mozda je moglo za nijansu biti ravnije
 
Vrh