Šta je novo?

Savski nasip - nelegalna gradnja na levoj obali Save

Kratka istorija nasilja nad levom obalom Save

dzFeFIs.gif
 
Ako popusti Savski nasip: Opasnost za 100.000 građana Novog Beograda

Oliver_Ilic_411_e_stock_Milos_Rafailovic-990x556.jpg

Grupa građana „Savski nasip“ bori se već pet godina protiv nelegalne gradnje na prostoru između osnovnog korita reke Save i samog nasipa. Ta gradnja ugrožava Savski nasip koji od poplave štiti više od 100.000 stanovnika Novog Beograda, ali i reni-bunare u kojima se prečišćava voda za građane Beograda i okoline.

Bore se raznim akcijama na terenu i podnošenjem prijava nadležnima zbog nedozvoljenih radnji koje štete nasipu i okolini. Oliver Ilić, jedan od dvadesetak najaktivnijih u ovog grupi građana, kaže da je nelegalna gradnja počela pre desetak godina kada su ponikle prve sojenice, a kasnije i prave betonske zgrade sa temeljima, pa je za to vreme na ovom prostoru niklo više od 300 nelegalnih kuća. Osim samih kuća, problem su i kamioni i teške građevinske mašine koje se kreću putem na vrhu nasipa, kuda bi inače smela da prolaze samo servisna vozila za održavanje nasipa i reni-bunara. Članom 133 Zakona o vodama zabranjeno je da se nasip koristi kao saobraćajnica, ali se ova zakonska odredba, kao i mnoge druge, na Savskom nasipu krši.

– O nelegalnoj gradnji u ovom kraju većina ljudi zna kroz priče i novinske tekstove o nelegalnim kućama sinova bivšeg predsednika Tomislava Nikolića. A problem je mnogo veći od nedozvoljene gradnje članova porodice bivšeg najvišeg funkcionera i od obične nelegalne gradnje kao što je recimo naselje Kaluđerica ili neko slično. Ovo je nešto mnogo gore i opasnije jer kada bi popustio taj nasip, koji je građen u omladinskim radnim akcijama i ostao nam u amanet da ga čuvamo kako bi čuvao i on nas, bili bi poplavljeni savski blokovi i više od 100.000 ljudi pretrpelo bi ogromnu štetu. Mnogi ljudi takođe ne znaju da opasnost od poplava ne preti samo zbog prelivanja nasipa već više od njegovog propadanja. To sam slušao na predavanjima od profesora koji znaju tu materiju, a naš nasip propada na razne načine. Zemlja, a nasip je od zemlje, od teških mašina uleže, a tamo ljudi čak i buše nasip. Da i ne govorimo koliko je nasip ugrožen sečom šume započetom pre deset godina. Na satelitskim snimcima, koji su javno dostupni, vidi se koliko je šume tamo bilo 2008, a koliko recimo 2016. godine. Mi smo zbog toga podneli i krivičnu prijavu protiv nepoznatih počinilaca na osnovu koje su nadležne službe podnele prijavu zbog pustošenja šuma – navodi Ilić.

Piše: Radenka Marković

Ceo tekst pročitajte u štampanom izdanju.
http://beogradski-glas.rs/ako-popusti-s ... -beograda/
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=506464#p506464:3lfayalo je napisao(la):
Bulevarac » 07 Јан 2018 07:38 pm[/url]":3lfayalo]DNEVNIK ZABLUDA: Urbanizacija obala
Slobodan MALDINI | 06. januar 2018.

Овај текст ме је подсетио на једно предавање које нам је држао професор из архитектонских анализа а везан је за "проблем" београдских обала. Елем, његова прича се дотицала чињенице да Београд лежи на две реке и десетак потока и да је изграђен тако да не може бити даље од воде.

Да је тај и такав, погрешан урбанизам и погрешан развој града за резултат донео анархију на водама коју имамо данас. Анархија која се десила падом државе и срозавањем институција је довела до тога да је подигнуто на стотине сплавова на рекама, кафанчуга на кејевима, викендица на насипима ... грађани су сами узели свој комад воде, обале, реке, од којих су деценијама стратешки удаљавани. Људи желе да живе на води, а Београд им то није омогућио.

Професорова теза итекако има смисла. Да нагласим да никако није том тезом оправдао све што се дешава, већ је указао на разлоге зашто се то десило и дешава. У том светлу, малдинијева критика о урбанизацијама Савског и Дунавског амфитеатра као о својеврсном "отимању" обала од грађана је још једна реакција човека из струке тих генерација које су својим планирањима града и изазвали све негативне последице које се дешавају. Урбанизацијама те две локације се обала не отима од грађана, већ им се коначно омогуава да на њој легално и нормално живе. Да су се обале урбанизовале на време, случајеви попут Савског насипа се не би десили.
 
Konačno se omogućava da legalno i normalno žive?
Gde?!, na državnoj zemlji koju su oteli, tako što su posekli drveće visoko 50m i staro 50god,
koje je imalo namenu da štiti nasip, koji čuva od poplava najveću opštinu u Srbiji,
devastiraju vodoizvorište, svojim prisustvom na njemu!
Sa tog vodoizvorišta skoro 2mil ljudi dobija vodu za piće, a oni tamo parkiraju kola, curi im ulje, antifriz,
koriste hemikalije da tretiraju travnjake, voćnjake, farbaju kuće, ograde, stolariju hemikalijama,
koje kupe u prvoj farbari, kod kineza... sve to se radi na vodoizvorištu!
Svojim prisustvom, su prekršili brojne krivične zakone ove države, ali policija, kao i u slučaju Savamala, ne reaguje!
Iako ti bahati ljudi krivičnim delima koja čine, ugrožavaju ogroman broj ljudi, niko od nadležnih ništa ne preduzima!
U svakoj zemlji bi se ove radnje karakterisale kao diverzija, ti to vidiš kao legalan način sticanja materijalnih dobara,
koja su do pre neku godinu bila javno dobro, koje su naši roditelju gradili u radnim akcijama i žrtvovali se da nama ostave nešto.
Ne sumnjam da sa takvim mišljenjem i sve ostalo postaje normalno, kao što je vezivanje ljudi u Savamali, noćna rušenja,
tenderi koje dobijaju odabrani i gde su tačke ugovora zacrnjene.
ejNXhSY.jpg

Ijy9NJ1.jpg

I1A7gic.jpg

IAN9UWj.jpg

4dyWS2Y.jpg

7XtJDs0.jpg

venvnDn.jpg

imwNghH.jpg

CRfgTYB.jpg

1F7k2Sh.jpg
 
Bezveze je da sa pod "uređenje obala" provlači otimanje tog prostora.


Oni sa onim hacijendama na savskom nasipu nisu uredili, nego oteli obalu. A zapravo nešto tome slično se dešava i sa BW gde se prekrajaju pešački i biciklistički koridori u skladu sa interesima privatnih lica i njihovih poslovnih kombinacija...
A da ne spominjem (što bi prvo trebalo) ugrožavanje zdravlja ljudi...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507474#p507474:1b4z4kju je napisao(la):
Bulevarac » 11 Јан 2018 09:44 am[/url]":1b4z4kju]Konačno se omogućava da legalno i normalno žive?
Gde?!, na državnoj zemlji koju su oteli, tako što su posekli drveće visoko 50m i staro 50god,
koje je imalo namenu da štiti nasip, koji čuva od poplava najveću opštinu u Srbiji,
devastiraju vodoizvorište, svojim prisustvom na njemu!
Ниси ме разумео. Нисам мислио на викендице на насипу, него на урбанизацију Савског и Дунавског амфитеатра коју Малдини критикује као отимачину обала од грађана. Дакле, да је на време Београд урбанизовао своје градске обале, и омогућио грађанима да нормално живе на обалама, не би се десило настајање дивних насеља на обалама.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507484#p507484:19rgp3yy je napisao(la):
stf » 11 Jan 2018 09:55 am[/url]":19rgp3yy]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507474#p507474:19rgp3yy je napisao(la):
Bulevarac » 11 Јан 2018 09:44 am[/url]":19rgp3yy]Konačno se omogućava da legalno i normalno žive?
Gde?!, na državnoj zemlji koju su oteli, tako što su posekli drveće visoko 50m i staro 50god,
koje je imalo namenu da štiti nasip, koji čuva od poplava najveću opštinu u Srbiji,
devastiraju vodoizvorište, svojim prisustvom na njemu!
Ниси ме разумео. Нисам мислио на викендице на насипу, него на урбанизацију Савског и Дунавског амфитеатра коју Малдини критикује као отимачину обала од грађана. Дакле, да је на време Београд урбанизовао своје градске обале, и омогућио грађанима да нормално живе на обалама, не би се десило настајање дивних насеља на обалама.
Izvinjavam se ukoliko sam pogrešno promtumačio da se odobrava zauzimanje državne zemlje, obale...
bgPw5xZ.jpg

6URcBul.jpg

TmyQ5Pn.jpg

uRXufJU.jpg
 
Strašno je šta je sve kod nas moguće da se desi...

Kako se ne krećem sa ove strane obale, ovo je strašno šta je sve tamo urađeno. Koliko kamiona,mešalica itd je trebalo da dođe da bi se sve ovo izgradilo i to direktno na području koje je bilo zaštićeno.

Iskreno, nekada me čudi kako Makiš nije poput Kakuđerice.
 
Svi oni koji voze bicikl tamo ili trče znaju koliko motornih vozila tamo prolazi. Zbog njih asfalt više nije ravan i ne može opušteno ni da se vozi, ni da se trči. Ja sam prestao da koristim taj deo za rekreaciju :(
 
Ја се ето надам да ћу доживети да све те грађевине тамо поруше.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507516#p507516:xyu724y3 je napisao(la):
astrodule » 11 Јан 2018 12:33 pm[/url]":xyu724y3]Svi oni koji voze bicikl tamo ili trče znaju koliko motornih vozila tamo prolazi. Zbog njih asfalt više nije ravan i ne može opušteno ni da se vozi, ni da se trči. Ja sam prestao da koristim taj deo za rekreaciju :(
Ех @Дуле, ја већ бројим четири ипо године како не возим бицикл по Савском насипу, тачније речено, нисам ни ногом крочио на тај део насипа од блока 45 до Остружничког моста.
:gobb:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507504#p507504:2g4gxn0o je napisao(la):
Bulevarac » 11 Јан 2018 11:45 am[/url]":2g4gxn0o]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507484#p507484:2g4gxn0o je napisao(la):
stf » 11 Jan 2018 09:55 am[/url]":2g4gxn0o]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507474#p507474:2g4gxn0o je napisao(la):
Bulevarac » 11 Јан 2018 09:44 am[/url]":2g4gxn0o]Konačno se omogućava da legalno i normalno žive?
Gde?!, na državnoj zemlji koju su oteli, tako što su posekli drveće visoko 50m i staro 50god,
koje je imalo namenu da štiti nasip, koji čuva od poplava najveću opštinu u Srbiji,
devastiraju vodoizvorište, svojim prisustvom na njemu!
Ниси ме разумео. Нисам мислио на викендице на насипу, него на урбанизацију Савског и Дунавског амфитеатра коју Малдини критикује као отимачину обала од грађана. Дакле, да је на време Београд урбанизовао своје градске обале, и омогућио грађанима да нормално живе на обалама, не би се десило настајање дивних насеља на обалама.
Izvinjavam se ukoliko sam pogrešno promtumačio da se odobrava zauzimanje državne zemlje, obale...

Не одобравам. Цело ово "насеље" под хитно под мач, а власнике похапсити и одузети држављанство. Протерати из земље. Конфисковати сву имовину.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507707#p507707:3syr1kp0 je napisao(la):
Гага » Today, 01:27[/url]":3syr1kp0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507516#p507516:3syr1kp0 je napisao(la):
astrodule » 11 Јан 2018 12:33 pm[/url]":3syr1kp0]Svi oni koji voze bicikl tamo ili trče znaju koliko motornih vozila tamo prolazi. Zbog njih asfalt više nije ravan i ne može opušteno ni da se vozi, ni da se trči. Ja sam prestao da koristim taj deo za rekreaciju :(
Ех @Дуле, ја већ бројим четири ипо године како не возим бицикл по Савском насипу, тачније речено, нисам ни ногом крочио на тај део насипа од блока 45 до Остружничког моста.
:gobb:

Kao i sve stvari koje ne volim, moram da ih overim bar jednom u dve godine u uvek se razočaram i shvatim da ih ne izbegavam bez razloga (Badvajzer pivo, Savski nasip, surutka...)
 
stf":2cd6jkxr je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507504#p507504 je napisao(la):
Bulevarac » 11 Јан 2018 11:45 am[/url]":2cd6jkxr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507484#p507484 je napisao(la):
stf » 11 Jan 2018 09:55 am[/url]":2cd6jkxr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507474#p507474 je napisao(la):
Bulevarac » 11 Јан 2018 09:44 am[/url]":2cd6jkxr]Konačno se omogućava da legalno i normalno žive?
Gde?!, na državnoj zemlji koju su oteli, tako što su posekli drveće visoko 50m i staro 50god,
koje je imalo namenu da štiti nasip, koji čuva od poplava najveću opštinu u Srbiji,
devastiraju vodoizvorište, svojim prisustvom na njemu!
Ниси ме разумео. Нисам мислио на викендице на насипу, него на урбанизацију Савског и Дунавског амфитеатра коју Малдини критикује као отимачину обала од грађана. Дакле, да је на време Београд урбанизовао своје градске обале, и омогућио грађанима да нормално живе на обалама, не би се десило настајање дивних насеља на обалама.
Izvinjavam se ukoliko sam pogrešno promtumačio da se odobrava zauzimanje državne zemlje, obale...

Не одобравам. Цело ово "насеље" под хитно под мач, а власнике похапсити и одузети држављанство. Протерати из земље. Конфисковати сву имовину.
E neka si se i ti pojavio ovde...
 
Гага":6yzrtqgh je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507516#p507516 je napisao(la):
astrodule » 11 Јан 2018 12:33 pm[/url]":6yzrtqgh]Svi oni koji voze bicikl tamo ili trče znaju koliko motornih vozila tamo prolazi. Zbog njih asfalt više nije ravan i ne može opušteno ni da se vozi, ni da se trči. Ja sam prestao da koristim taj deo za rekreaciju :(
Ех @Дуле, ја већ бројим четири ипо године како не возим бицикл по Савском насипу, тачније речено, нисам ни ногом крочио на тај део насипа од блока 45 до Остружничког моста.
:gobb:
Jbga, nije ni to rešenje...
Ona bag** to i hoće, da ih "svi ostave na miru" da mogu da divljaju...
 
Mene su pobedili. Ja da trčim (ili bicikliram) po sredini (gde je asfalt ravan) ne mogu zbog automobila, a po ivici je trotoar ulegao ili je ukoso i to uopšte nije zdravo za zglobove. O psihičkom zdravlju da ne pričam jer je za mene trčanje i vožnja bajsa jedan vidi terapije kada ne moram da razmišljam mnogo o svetu oko sebe.
 
I ja sam odavno tuda prestao da vozim bajs, a ranije sam bio redovan.
Gomile slepera i automobila su u potpunosti unistili asfalt.
 
Tako će na kraju da i ostane da samo "uživaju" jedni u drugima, samoživa st***.

I na stazi ispod je zadnjih 5-6 godina nikao onaj ogromni "parking" rekreativaca tenisera, koji su eto isto puni zdravog života, pa nemaju problem da voze do tamo, voze oko džogera i dižu prašinu. Ponovo st***.

Eidt. ja sticajem prilika nisam trčao tamo poslednje dve godine, baš me zanima kako će to izgledati sledeće "sezone"
 
Sve znam, i ja ludim jer nemamo taj pravac za uživanje, a i sa druge strane gde je Beograd na vodi su oteli obalu i izbacili nas pešake, bicikliste...
Upravo zato mislim da je bitno da se pojavimo na skupovima koji se organuzuju protiv otimanja savskog nasipa.
Skupova nema puno, nekoliko godišnje, verujem da to nije velika žrtva a puno znači.


z1Xl4a0.jpg

7nFrELE.jpg

1MUD2kU.jpg

RGwYC2O.jpg
 
Razumem potpuno ljude koji su digli ruke od tog pravca...
Užasno je kako se tamo bahato vozi...
Samo mi nekako bezveze da se to tako pusti...
 
Nikako da napišem neki dugačak tekst, da bi objasnio koliko smo truda uložiii od početak u priču o Savskom nasipu,
u poslednje vreme još više nego ranije, jer su se i neki novi priključili aktivnije, pa uvek ima oko nečega da se priča, dela :)
Verujete da ustanem ujutro i prvo skuvam kafu, pa onda na net da vidim šta se dešava oko savskog, šta treba da se podeli,objavi, dogovori, organizuje... često, ostanem u nekim razgovorima i posle ponoći sa nekim iz grupe, upravo o savskom nasipu.
Imam sreću da mogu da vodim takav život, tema me interesuje i želim da se problem reši.
I ostali iz grupe ulažu puuuuuno truda, nekada mi bude neprijatno koliko se cimaju, pa se i ja cimam još više :)
Super se slažemo, i novikoji dođu se lako uklope u ekipu, što je isto super.
U poslednje vreme naše aktvnosti skreću još više pažnje, kontaktiraju nas razne pol opcije, da se informišu oproblemu savskog nasipa,
same iniciraju želju da nam nekako pomognu.
Naše akcje su inicirale eminentne profesore, čija je struka upravo savski nasip da se oglase javim saopštenjem,
stupili smo i u kontakt sa nekim profesorima.
Trenutno razgovaramo sa eminentnim profesorom prava, jer su želeli da nam pomognu.
Verujem da sve to, uz brojne nove prijave, akcije i saznanja koja svaki dan ostvarujemo,
može doprineti da nas više bude na protestima, koje organizujemo.
Jasno je da nadležni mogu, ali neće da reše problem savskog nasipa,
zato je bitno da budemo i na terenu.
Do sada smo organizovali 2-3 protesta godišnje, bude nas oko stoinak a na kritičnim masamam oko 700-800.
Nadam se da smo postali malo vidljiviji, iako i danas većina ljudi vrlo malo ili skoro ništa ne zna o savskom nasipu,
niti o borniobičnih građana da nasip, vodoizvorište i obalu reke sačuvaju od bahatih.
Bilo bi lepo da nas bude više na sledećem protestu, to bi svakako puno značilo, pre svega na kao podrška ideji da je nasip naš a ne njihov.
Trudićemo se da bolje najavimo sledeći događaj, d bi više ljudi blo obavešteno i možda odvojilo par sati da se pridruži.
Ukoliko neko ima ideju kako da to bolje pametnije organizujemo, najavimo, pišite ;)

DJB je pre neki dan pričao o savskom nasipu, drago nam je da pol opcije shvataju bitnost teme.

https://youtu.be/rYm9pcFSTdY
 
Vama zaista svaka čast. Pratim vas i bio sam na jednom ili dva skupa.

Ne znam šta da vam kažem. Ovde sve mora da se gura preko neki političkih opcija. Da imamo jak nevladin sektor pa da se i oni malo uključe u to (ipak oni dobijaju i neki novac za to, a vi sve radite volonterski)
 
Hej, nemoj pratim Vas, i ti si isto što i ja,
svako koliko može, pa to što si bio je ogroman uspeh za sve nas, ne moraju ljudi da učestvuju toliko aktivno, da bi se osećali delom savkog nasipa.
Svako ko prati, lajkuje deli, i podržava ideju da savki nasip ostane javno dobro je savski nasip,
nema tu vi ste savski a ja samo sa strane eto podržavam, nisam baš bitan.
Nastavljamo dalje :gobb:

qxfLuQf.jpg
 
Akcenat treba da bude na dve stvari:
- ugroženost nasipa od rušenja i prodora vode na Novi Beograd
- zagađenost vode koje crpe reni bunari i šalju u vodovod na obradu, a mi je pijemo

Žao mi je što moram da napišem, ali naša biciklistička staza je sada postala daleko manje važna stvar.
 
Vrh