Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Sta vam nije jasno zena pokusava da naplati ono sto nije moguce bez vjerodostojne isprave za neki imaginarni dug
Za skupstinu stanara koja nije ni funkcjonisala
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507854#p507854:2nyxukc4 je napisao(la):
DzonTravolta » Pet Jan 12, 2018 2:02 pm[/url]":2nyxukc4]Ček, ovo je eks tema o malograđanštini?
Tema o malogradjanstini je vezana za bahato parkiranje dok je ovo preimenovana tema "Kultura stanovanja u stambenim zgradama"
 
pa i ja mislim da ne može da uteruje dugove retroaktivno. I kako je tad skupljala taj novac, kako je trošen je li uplaćivan na neki žiro račun, da li je postojala odluka o visini troškova održavanja. Ja mislim da može da preti samo od momenta od momenta kad je izabrana za upravnicu pa sve po poceduri predviđenoj novim zakonom.
 
Ma naravno da ne moze da naplati taj dug ali makar je shvatila svoj posao "ozbiljno".
To je i poenta dela ovog novog zakona da ne dolazi do takvih situacija.
Ako veci iglasa da se nesto radi na zgradi svi moraju da daju novac sta god da misle o tome.
 
Fora je sto ona trazi potrazivanja po starom zakonu a nema odluku na koju da se pozove nista pravno valjano
 
bl3y4":2cq86jbo je napisao(la):
Ma naravno da ne moze da naplati taj dug ali makar je shvatila svoj posao "ozbiljno".
To je i poenta dela ovog novog zakona da ne dolazi do takvih situacija.
Ako veci iglasa da se nesto radi na zgradi svi moraju da daju novac sta god da misle o tome.

Slušaj, da je ona shvatila svoj posao ozbiljno, znala bi šta može da traži, a šta ne...
Ovo je klasična APP fora...
I nije dobro ponašanje nekoga ko treba sutra da sarađuje sa stanarima.
Nisu ti upravnici (bilo dobrovoljni, bilo dodeljeni) , upravnici zatvora.
Jeste, njih zakon štiti u sprovođenju onih osnovnih stvari da mogu da sprovedu. Ali ako imaju "neprijateljski" odnos prema stanarima neće to na dobro..
Ne treba ništa da plaća dok ne dobije papire sa valjanim odlukama...
 
Ljudi, ja sam predsednik Skupštine stanara u poslednje tri i po godine.
Niko ne može ništa da traži ili da nameće, jer se sve radi po dogovorima ili odlukama većine stanara na održanim sastancima.

Dakle, predsednik Skupštine stanara (upravnik) ne može da se ponaša samovoljno, jer ako je normalan i pošten čovek - sve će raditi u interesu svoje sopstvene zgrade, odnosno svih stanara. Prosta stvar.

Sve što je drugačije od ovoga, predstavlja samovolju i zloupotrebu ovlašćenja i takve osobe treba većina stanara da smeni.
 
I u kakvom vam je stanju zgrada fassda ulaz lift
Koliko odvajate za odrzavanje imate li ugovor sa GS
 
Zgrada je od 1956. godine.

JP Gradsko stambeno (bi trebalo da) održava zgradu, po sklopljenom ugovoru iz 1994. godine.

Međutim, održavaju jedino lift (koliko-toliko), a ostalo zna se - NULA.

Tražio sam pre tri godine predračun za krov i sređivanje terase i dobili smo "ponudu" u iznosu od 1.550.000 dinara (!?), na samo 6 rata.
Tražio sam otplatu na bar 12 rata i rekli su da nisu u mogućnosti da nam izađu u susret (!?).

Inače, zgrada je petospratna i ima 20 stanova.

Skeukupno gledano, moje iskustvo predsednika SS je (očekivano) jako loše, jer većina državnih institucija i javnih preduzeća se faktički ne odaziva na apele i dopise, ignoriše moja obraćanja, ne reaguje, što sve zajedno govori o tome da - ne žele saradnju sa stanarima, to jest građanima.

Inače, neko ko je pristojan, pošten i odgovoran neće imati problema sa svojim komšijama, jer stanari dobro znaju ko je ko. To se vidi iz aviona.
 
Stigle opomene od komunalaca svim zgradama u kraju da formiraju Ss, prijave igradui izaberu upravnika- Rok 30dana.
 
Na koji način ih dostavljaju ako nema ni kućnog saveta po starom zakonu niti odgovornog lica u zgradi? Ovi moji ladno još nisu registrovani zajednicu u opštini ali zato tripuju da su upravnici :)
 
Pa mogu na svakom ulazu da zalepe poziv da se to uradi ako do sada nije urađeno.

Mada ne znam da li je to po zakonu, i da li komunalna policija ima ovlašćenje da tako nešto radi (?!).

Po meni, morala bi komunalna inspekcija da izađe na teren i da svakoj neregistrovanoj zgradi uruči zahtev da to odrade.
 
Pa to ako nisu registrovali ni ss kome uručuju. Možda to obaveštenje na vratima ulaza, mada i to mi je klimavo...
U smislu efikasnosti, zakonski oni mogu da se pokriju, kao ono kačenje na OT suda...
 
Komunalna inspekcija je u pitanju.

Okačili su obaveštenja na ulaznim vratima i zalepili selotepom.

 
Hvala na psotavljenoj fotci, jedva čekam da se pojavi i na vratima moje zgrade.
 
Nece oni nikog vuci za uvo, da se izvrši napisano :grand:

Jednostavno
donece rešenje nekom Miki Mikicu iz totalno drugog dela grada, da jeste ovlašcen da izvrši upis u registar i da jeste on prinudni upravnik

Za to zadovoljstvo troškovi ce biti prikazani na uplatnici infostana ,
kao i kasnije, sve ostalo što tom upravniku padne na pamet a predvidjeno da treba ili može po zakonu :dil:

Epilog
klatio - ne klatio.... ipak si platio :lool: :lol: :lool:

:sesir:
 
Ja sam predsednik Skupštine stanara od 15.08.2014. godine, kada je aktuelna Skupština stanara i zavedena u Sekretarijatu za imovinsko-pravne i stambene poslove moje opštine.

Kao predsednik Skupštine stanara, sastavio sam zapisnik sa sastanka održanog početkom decembra 2017, na temu (pre)registracije Skupštine stanara u Stambenu zajednicu, a ovo je najveći deo tog zapisnika:
"Овај скуп станара је сазван ради дискусије и размене мишљења о новом Закону о становању, као и о евентуалном избору управника будуће Стамбене заједнице.
Председник Скупштине станара је изнео став, а велика већина станара се сложила са изнетим ставом и предлогом председника, у вези са даљим поступањима Скупштине станара у односу на нови Закон о становању.
На састанку је једногласно закључено да, према претходном Закону о становању, већ дуги низ година имамо Скупштину станара, која функционише релативно успешно, као и печат Скупштине стамбене зграде Џона Кенедија (?).
Скупштина станара нашег улаза је званично регистрована у ГО Нови Београд, Секретаријату за имовинско – правне и стамбене послове, Одсеку за стамбене послове, дана 15.08.2014. године, што значи да мандат овој Скупштини станара званично истиче дана 15.08.2018. године.
С обзиром на чињеницу да смо законски регистровани у нашој општини, подаци о регистрацији наше стамбене зграде и Скупштине станара могу бити прослеђени у базу података Републичког геодетског завода, и то од стране горе наведене службе из ГО Нови Београд, која нас је и регистровала у августу 2014. године."

Dakle, u Opštini imaju sve podatke o već postojećim Skupštinama stanara, koje mogu da proslede u bazu podataka RGZ-a.
Uopšte nema potrebe da se postojeće Skupštine stanara preregistruju u Stambene zajednice.
Ako mi se neko pojavi na vratima - pokazaću mu ovaj zapisnik, pa neka mi kaže šta je tu nejasno ili nezakonito.
 
bl3y4":2cjfcbnl je napisao(la):
Okačili su obaveštenja na ulaznim vratima i zalepili selotepom.
Po meni, inspekcija bi morala prvo da se uveri da li konkretni ulaz ima Skupštinu stanara po starom Zakonu i kada se uveri da nema - da tek onda zalepi to obaveštenje, a ne da nasumično idu od ulaza do ulaza i da lepe tako nešto.

U stvari, oni podatke o registrovanim Skupštinama stanara imaju u Opštini (kako sam i naveo u postu iznad), i prosto ne bi smeli da lepe to na ulazima koji su već registrovani po starom Zakonu.
 
Postoje ti podaci i online.
Ne primoravajuoni džabe sve da se opet registruju, ima tu taksi...
 
Evo ga link RGZ-a za pretraživanje registrovanih Stambenih zajednica:
:arrow: http://katastar.rgz.gov.rs/StambeneZajednice/

Ja sam pregledao ceo registar za svoju opštinu Novi Beograd.
Zaključno sa 05.01.2018. je registrovano 990 stambenih zajednica na Novom Beogradu.

Koliko vidim, u tom registru se ne nalaze Skupštine stanara koje su registrovane po starom Zakonu.

Dakle, na osnovu ovog saznanja je sasvim jasno da nemaju nameru da postojeće Skupštine stanara (koje su već registrovane u Opštini) automatski preregistruju u Stambene zajednice, iako svaka opština može proslediti postojeće podatke u bazu RGZ-a.

Ništa, ja onda čekam da se neko eventualno pojavi, pa ću mu objasniti neke stvari...

Ali sad opet vajdica je...
Da, daaaa. U to nema sumnje.
 
Zakon je propisao preregistraciju uz taksu od 600 din i popunjavanje 5 papira u opstini i novi pecat
Tako da Vladoje uradi pre registraciju
Donosenjem novog zakona stari prestaje da vazi
 
Vrh