Šta je novo?

Naplata karata i kontrola - [ Beograd Plus,... ]

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507750#p507750:1kzj3n4p je napisao(la):
kopmania » 12 Jan 2018 10:59 am[/url]":1kzj3n4p]Poređenja radi, uzeo sam informacije sa sajta https://www.numbeo.com/ koje su vrlo precizne.

Prikazane su cene mesečne karte kao i prosečna mesečna plata i proračun koliki % plate mora se dati na prevoz.

Berlin
81€
2081€
3.89%

Dobijamo da je Beograd od navedenih gradova najskuplji.. a ne možemo reći da imamo bolji prevoz od nekih od gradova koje sam naveo..

U Berlinu je prosecna bruto plata (dve trecine zaposlenih zaradjuje manje) 2500€, sto je u zavisnosti od poreske klase oko 1700€ neto.
https://www.gehaltsrechner.de/gehaelter/berlin/
Mesecna standardna karta karta ABC je 100€, sto iznosi oko 6% od zarade. 81€ je AB sto bi preneseno na Beograd bilo otprilike kao od Zemuna do Mirijeva ,i od Krnjace do recimo Rakovice.
Prevoz je naravno mnogo bolji nego u Beogradu, ali je za mnoge takodje skup.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507973#p507973:2z6fcgs0 je napisao(la):
Žika » 12 Jan 2018 08:43 pm[/url]":2z6fcgs0]Kad se plaćalo radilo je sve do zadnje sijalice , svi grejači, od devedesetdruge kad je krenulo rasulo i masovno švercovanje krenulo je i rasulo u GSP-u.

Može i drugačije da se postavi računica, ako je plata četiri do pet puta manja od neke evropske -nemačke 2270 evra (izvor upitan http://www.telegraf.rs/vesti/srbija/288 ... i-u-evropi) zašto onda GSP ne plati isti taj Solaris 4-5 manje znači umesto 350000 evra bilo bi Poljacima dovoljno da damo recimo 70000 evra. Gorivo takođe recimo 20-30 dinara, jedna guma umesto 480 evra da im se tutne stotinjak evra i svi zadovoljni. Isto tako motorno ulje , pripadajući filteri / ostali potrošni materijal a da ne pričam o drugim rezervnim delovima koji koštaju čitavo malo bogatstvo. Taj grejač ispod sedišta koji non-stop šutirate sigurno košta par stotina evra i mislite da karta od 150 dinara sve pokriva ?
Klima, punjenje klime u automobilu košta oko 2000-3000 dinara i u proseku stane oko 500 grama freona. Zglobnom autobusu treba oko 13-16 kg istog tog freona i kompresorskog ulja. Ko voli nek računa koliko izađe nenaduvan račun.
Pravite prostu računicu bez osnove odnosno sa loše polazne tačke.
Da se vratimo na plate vozača koje su očigledno jako male pa se svi lagano sele put zapada i na kraju neće imati ko da vozi te iste autobuse. Polako se zatvara krug kada grad neće imati volju da dotira prevoz i prepustiće privatnom partneru koji će tržišno formirati cenu karte. Biće on efikasan sigurno ali isto tako neće dozvoliti da mu autobus u večernjim satima bude poluprazan već će debelo redukovati polaske i posle drugog špica neće ići na 5-10 minuta nego na 20-25 minuta. Naravno biće tu kondukter koji neće dozvoliti da se vozilo pokrene dok se ne naplate sve karte.
E tada će biti svi srećni. Verujte mi jer znam uzimao sam pare od tih bistrih glava kojima se GSP nije sviđao a privatnike u oronulim kantama starim po 25 godina su čekali u redu sa spremljenim sitnim parama. Jedan po jedan i bez guranja, strpljivo po par minuta. Što je bilo čudno tada niko ne žuri i ne žali se zbog klime koja nije ni postojala.

A sta mislis da umesto solarisa kupe domace Ikarbuse koje redovno odrzavaju, pa gume kupe od recimo Tigra, pa dobiju subvenciju od drzave za gorivo (cini mi se da vec imaju), pa filtere i druge rezervne delove kupe od domacih firmi koje iste proizvode a ne uvoze djubre iz Kine, kontas otprilike na sta ciljam.
 
Održavanje je jako slično možda jer je masa delova identična. Solaris ima veću cenu jer je ugrađen najskuplji i najkvalitetniji zglob (okretnica) sa harmonikom, najkvalitetnija vrata, skuplja prednja osovina i još neke stavke. Što se tiče filtera i guma i tu ne bi štedeo već bi ugrađivao najkvalitetnije a uglavnom i najskuplje. Kvalitetna guma je dugotrajnija u odnosu na domaći Tigar. Dokazano bezbroj puta i daleko se bolje ponaša po mokrom i po snegu.
Opet pouzdanost , kvalitet i udobnost prevoza je debelo na strani Solarisa.
 
Ok, a uposljavanje domace privrede? Siguran sam da tigar ume da napravi dobru gumu, siguran sam da nase firme umeju da prave i rezervne delove. Kada sam se pre 5-6 godinazatekao na nekom sajmu u Nemackoj nisam ni slutio koliko zapadnjaci zele autentican srpski proizvod. Nece da ga plate kao zapadnoevropski ali svakako dosta vise od kineskog djubreta. Nego druga stvar ubija Srbiju, a to je burazerska politika!!
 
I ja isto ali uvek na kraju ispadne nešto pogrešno. Kroz dalju eksploataciji skuplje.
Sve što je jeftino i prosto mogu nekako da sklepaju ali sve što je iole kompleksnije traži razvoj i ispitivanje e tu nastaje problem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=508038#p508038:14pn27ga je napisao(la):
laki72 » 13 Jan 2018 00:38[/url]":14pn27ga]Cudi me da bas ti imas tako tvrdoglav stav da bi prevoz u Beogradu trebao da bude besplatan za korisnike, to jest da se celokupna cena finansira iz budzeta grada.
Cudi me, jer bi ti po meni kao nekom iz Batajnice bilo bolje da se zalazes da se iz budzeta namene sredstva za

zavrsetak petlje batajnica, kao i batajnickog bilevara, za rekonstrukciju i prosirenje glavne ulice kroz naselje (oprosti, ne znam kako se zove), pa pominjasmo biciklisticku stazu do zemuna i mnoge druge stvari koje batajnici nedostaju.
Ipak, razmisli jos jednom...

Aha ... J.J. Zmaj :

....Kad mu dadu jabuku,
On bi šljiva hteo
Kad mu pruže pogaču,
Onda bi koljiva jeo....
:lol:

Pa fala :D
Al ajd
nek budem za tebe i ,,m. maza,, ako ne čuješ to drugo :D

Ko ima uši nek čuje.... ko nema... sve jedno je ... a ja ...platicu samo kad moram
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=508016#p508016:12hamas5 je napisao(la):
tragac » Pet Jan 12, 2018 11:18 pm[/url]":12hamas5]Kesha nisam te napao da si parazit, već sam rekao da si borac za njihova prava. Koja je tvoja pozicija u organizacionoj strukturi GSP to ne znam, a nešto me baš i ne zanima.

Nisam siguran da te baš razumem. Borac za njihova prava? Svi mi znamo da u državnim firmama manjka organizacije na određenim poljima, ali mi nije jasno zašto se državne firme pljuju po pitanju poštovanja zakona o radu. Jel problem zaposlenih po državnim kompanijama, to što je u privatnom sektoru ponekad teško ostvariti makar i ona osnovna prava po zakonu o radu? Time treba već država da se pozabavi, a ne firme u njenom vlasništvu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=508029#p508029:2j5ic127 je napisao(la):
direktor » Sub Jan 13, 2018 1:00 am[/url]":2j5ic127]Kesa obradovalo me je tvoje pisanje i dolazak na bb
Postoji nesto sto se zove odnos broja zaposlenih prema broju vozila
Koliko lasta ima zaposlenih po vozili koliko gsp
Obe firme drzave
odvoji vozace i odrzavane i sve ostale
150 ljudi u racunovodstvu je ne visak nego ima za izvoz
Oni obracun plata rade pjeseke
Imaju viska ljudi u administraciju
Oko cijene odrzavanja vozila i djelova i goriva mozemo razgovarati nema para za solaris kupis ikarbus
Grad kupuje buseve i vozila
Bilo bi dobro da se to vrati pa da gsp kupuje iz zarade
Kao nekad a mozemo ovo ponavljati iznova iznova svaki put kad neko novi dodje na forum
I tvrdi kako je gsp efikasna firma puca od ne efikasnosti

Opet, moram ponoviti da po trenutnoj organizaciji i važećoj sistematizaciji radnih mesta, viška nema, bar ne u nekom značajnom broju, pa nam je reorganizacija zato i potrebna. U računovodstvu radi ne više od tridesetak do četrdesetak ljudi na nivou cele firme, i ta služba skoro pa uvek ima manjak ljudi, a posao je jako obiman, jer se veći deo radi ručno, kao što si i sam rekao. Vrlo dobro znam šta je potrebno za reorganizaciju, ali ipak, ne mogu pisati o tome na forumu. No, to opet nije do GSP-a, čiji status sam više puta objasnio, i stoga se ne može porediti sa Lastom ili bilo kojom drugom firmom iste osnovne delatnosti. Lasta jeste državna firma, ali je vlasnik sopstvenog kapitala i u većini sama sebi kroji sudbinu, odnosno, mora se boriti za svoje putnike i otvaranje novih i opstanak postojećih linija, koje ima u zemlji i inostranstvu.
 
Kesha, radim u drzavnoj firmi i ne mogu se sloziti sa tobom. U drzavnim firmama stvarno vlada bezakonje. Stalno se neko novi ubacuje u firmu, preko stranke a ima par njih koji nemaju ni srednju skolu zavrsenu dok masa obrazovanih sa visokim zvanjima rade po maxiju.

Direktor uredno prima platu od oko 2700evra mesecno. Isto tako poznajem ljude koji su se uvalili u MUP fiktivno a nesto mute i muvaju pa ih malo malo nema na poslu jer im je to drugi posao. Preko veze sve se moze, cak izmisljaju radna mesta da bi uvalili svoju familiju. Bas zbog toga sam uveren da je tako u svim drzavnim firmama jer se moze.

Ko god je napisao ono da se vozio sa 88 i samo dva putnika se otkucala, losa mu je racunica jer ljudi sa mesecnom se ne kucaju samo prvi put kad kupe posle ne.
 
Vidis kupe im se kompovi i program pa ce ih biti divoljno i 20 da to odradi neka bude i 30
Onda ko sjedi i sta radi u zgradi u goce delceva to sve rastjerati zgradu iznajmiti da donosi prihod
Vrlo brzo bi ja nih utegao
 
igorsimic

Vidi, kad govorim ostvarivanju osnovnih prava radnika iz zakona o radu, tu pre svega mislim na prava na adekvatan godišnji odmor, plaćena odsustva po svim mogućim osnovama, pravo na obično, trudničko ili porodiljsko bolovanje i povredu na radu, bez da dobiješ otkaz (ovo naši ljudi poprilično zloupotrebljavaju nažalost, ali to je već sistemski problem), pravo da budeš prijavljen od prvog dana i to na stvarnu zaradu, kao i da ne budeš plaćen ispod minimalca, a nije da toga nema kod manjih privatnih kompanija itd. O nepotizmu ne bih na forumu, a ruku na srce, nije da toga nema i kod privatnih firmi, samo što tamo nećeš opstati, ako ne radiš ono što se od tebe očekuje. Nepotizam je prisutan i na razvijenom zapadu, samo ne u tolikoj meri verovatno, jer deca radnika imaju prednost u nekim kompanijama, a računa se na lojalnost. Mada je za ono malo kvalitetnih privatnih kompanija kod nas, bitnije prethodno radno iskustvo, negoli završena škola, a još manje poreklo, s tim što i kod njih "dobra preporuka", koja ne dolazi baš uvek od prethodnog poslodavca, itekako može da znači bar za početak.

Direktor

Kao što rekoh, znam i ja šta bi trebalo uraditi, ali ne mogu i ne želim o tome da pišem na forumu. Etika mi to ipak ne dozvoljava.
 
Još malo pa ćeš me ubeđivati da smo najbolja zemlja na svetu. I da nema korupcije, kronizma ni nepotizma.
 
Kesha, razumem ja tebe ali viska u GSPu ima. 5.000 radnika je stvarno mnogo dobro svakako se smanjio broj zaposlenih. Po podatcima sa interneta, GSP je 2000. imao cak 8.000 radnika. Ali sigurno i u GSPu ima dzebalebarosa sa SNS knjizicom nazalost ima ih svuda, u svim drzavnim firmama jer su se uvalili tu svi vec znamo kako.

Ovo sto si napomenuo u prvom delu, je nemoguce jer jako puno ljudi ima koji rade za bednu platu, nisu prijavljeni i ostalo. Zloupotrebljava se na sve strane u privatnim firmama, zato je drzavna firma ''cilj'' vecini obicnih ljudi i zato se tu uhlebljuje ko kako moze. Isto tako nazalost u manjini ima privatnih firma ( uglavnom stranih ) koje daju plate preko 1000eur i poznajem samo dvoje ljudi koji imaju takve poslove nazalost. A i ljudi upotrebljavaju sistem najvise sto moze, pa evo znam jedan primer gde vlasnica nije dala ZARADJENU platu coveku, i on pokupio robu u vrednosti od 15.000 koliko mu je ostala duzna. Isto tako znam puno ljudi koji su dali otkaz, otvorili bolovanje i nisu radili otkazni rok, mada ti poslodavci su to i zasluzili jer su bahati i bezobrazni.

Realan prosek plate za Beograd je 30.000 a za manje gradove je 20.000 - 25.000 i to je realnost a politicari, starlete i ostala izmisljena radna mesta samo vade prosek sa svojim platama. Da ti znas sta se sve desavalo kod mene u firmi i ko se sve uvalio ovde i kakvi strucni nazivi radnih mesta postoje..

Cena karte od 3.000 je prevelika za platu od 30.000 . Pogotovu ako je jedan bracni par, plus jedno dete u sredjnoj skoli dodjemo do racunice da bi oni placali 7.000 mesecno samo za prevoz a sa dve prosecne plate racunica je cista 60.000 a 7.000 je mnogo samo za prevoz, gde je tu hrana, racuni, odeca, ponekad u bioskop , pozoriste ili je ovo samo golo prezivljavanje pa bi pojedini clanovi hteli da se placa i karta? Sta me briga sto sam koristio uslugu, i drzava je iskoristila mene mnogo vise i pokrala tako da ovo samo vracam ono sto je moje. Posto vec moze, sto da ne. Realno minimalac treba da bude 50.000 minimum i to nije neki bog zna kakav zivot pa tek onda da se diskutuje o karti.

Stvarno je glupo da neko ko ima Huawei Honor 9 diskutuje i prica kako karta treba da se placa, jer on ocigledno ima nadprosecnu platu pa zato i placa kartu. Ta osoba da ima platu 30.000 i treba da bira dal ce 3000 dati deci za uzinu ili za kartu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=508262#p508262:1zz1j2ew je napisao(la):
igorsimic » Sub Jan 13, 2018 11:49 pm[/url]":1zz1j2ew]Realan prosek plate za Beograd je 30.000. Cena karte od 3.000 je prevelika za platu od 30.000. Sta me briga sto sam koristio uslugu, i drzava je iskoristila mene mnogo vise i pokrala tako da SAMO VRACAM ONO STO JE MOJE. Posto vec moze, sto da ne.
:kk:

Moze sad dezurna ekipa da troluje do sutra, covek je objasnio sustinu. Hvala bogu na razumnim ljudima.
Trula lopovska drzava - problem svih problema.
 
Najbolje rešenje je potpuna privatizacija prevoza. Kod nas je prevoz i privatan i državni, ali otkad je apeks uveden u posao sa kartama i kontrolom, počeli su i prvatnici da se kvare.
 
Dok se ne resi problem svih problema i dok kriminogene drzavne tvorevine, zarad licnog bogacenja, srozavaju standard gradjana, najbolje resenje je ne menjati nista. Ovako gradjani bar imaju mogucnost da bar koliko toliko povrate deo pokradenog standarda, i sto je drzavnim hostaplerima najbitnije, odrzava se socijalni mir.
 
Hahaha
Koji si ti show program :D

De, leba ti objasni mi samo sta su "kriminogene drzavne tvorevine" ;)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
tragac » 13 Jan 2018 23:35[/url]"]Najbolje rešenje je potpuna privatizacija prevoza. Kod nas je prevoz i privatan i državni, ali otkad je apeks uveden u posao sa kartama i kontrolom, počeli su i prvatnici da se kvare....

Au.. :shock:

Al samo jedna forumska strana iza , poklopljna, prošla.... bila je dovoljna za zaborav :lool: :lol: :lool:
al evo jopet:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507976#p507976:1zk2b8hx je napisao(la):
boca-ica » 12 Jan 2018 19:53[/url]":1zk2b8hx]i čorav vidi šta rade kvazi borci za naplatu karata umesto da to ide sve preko Bg.budjeta
zloupotrebjavajuci osecaj za poštenje gradjana sa krilaticom ,,ni leba u pekari nema djabe,, ...
...da ali pekara ne dobija još pride iz gradskog budjeta duplo placanje

Polako se zatvara krug kada grad neće imati volju da dotira prevoz i prepustiće privatnom partneru....

Pa to jeste cilj tekuceg oportunizma za prevoz bez karata , kako bi posle proširili posao do monopola
a onda smo ga načisto ugasilil diktirace cenu bez ikakve konkurencije
što je vrlo nazadno i ide u prilog Afrikanizaciji

Jedonostavna šema zar ne :lol:

E necu da budem Arfikanac :grand:

:sesir:
 
Bumbarevo brdo":b5kn99ue je napisao(la):
Vazelin druze laki, vazelin :lool: :lool: :lool:

Sa tobom ne vredi gubiti vreme.
Ajd uzdravlje :sesir:
Ja i ti nikako ne mozemo biti drugovi, a kao sto vidis po stavovima ja nisam pristalica ni socijalistocko-koministickog sistema u kome ce neradnici moci parazitirati i dobijati nesto dzabe, na racun korisnih clanova zajednice, te se uzdrzi od tih jeftinih fora.
A pises postove u kojima koristis brdo termina koje ni sam ne razumes... (posle ti djavo kriv ;) )


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=508320#p508320:8n1olqxp je napisao(la):
laki72 » Ned Jan 14, 2018 12:08 pm[/url]":8n1olqxp]
Bumbarevo brdo":8n1olqxp je napisao(la):
Vazelin druze laki, vazelin :lool: :lool: :lool:

Sa tobom ne vredi gubiti vreme.
Ajd uzdravlje :sesir:
Ja i ti nikako ne mozemo biti drugovi, a kao sto vidis po stavovima ja nisam pristalica ni socijalistocko-koministickog sistema u kome ce neradnici moci parazitirati i dobijati nesto dzabe, na racun korisnih clanova zajednice, te se uzdrzi od tih jeftinih fora.
A pises postove u kojima koristis brdo termina koje ni sam ne razumes... (posle ti djavo kriv ;) )


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
Ovo 'druze' nije ni bilo u bukvalnom smislu, pu pu daleko bilo da se druzim sa drzavnim vazelincima. :lool:

Termin 'kriminogene drzavne tvorevine' ne razume samo onaj kome duva promaja u glavi ili onaj koji je placen da ne razume.

Aj sad trk do apexa...pozu vec dobro znas. :lool:
 
@bumbarevo brdo

Ja mislim da bi ti pre nego sto kuckajuci po tastaturi 'trujes' po internet forumu, trebao prvo da naucis koje je znacenja:
-kriminalna
-kriminogena
a poseban osvrt na znacenje
-drzavna tvorevina

Sad izvoli pa repliciraj, al nauci ipak nesto o znacenju nekih pojmova, pre nego sto ga iskoristis u izjavi.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=508262#p508262:2zhm9nsr je napisao(la):
igorsimic » 13 Jan 2018 11:49 pm[/url]":2zhm9nsr]Kesha, razumem ja tebe ali viska u GSPu ima. 5.000 radnika je stvarno mnogo dobro svakako se smanjio broj zaposlenih. Po podatcima sa interneta, GSP je 2000. imao cak 8.000 radnika. Ali sigurno i u GSPu ima dzebalebarosa sa SNS knjizicom nazalost ima ih svuda, u svim drzavnim firmama jer su se uvalili tu svi vec znamo kako.

Ovo sto si napomenuo u prvom delu, je nemoguce jer jako puno ljudi ima koji rade za bednu platu, nisu prijavljeni i ostalo. Zloupotrebljava se na sve strane u privatnim firmama, zato je drzavna firma ''cilj'' vecini obicnih ljudi i zato se tu uhlebljuje ko kako moze. Isto tako nazalost u manjini ima privatnih firma ( uglavnom stranih ) koje daju plate preko 1000eur i poznajem samo dvoje ljudi koji imaju takve poslove nazalost. A i ljudi upotrebljavaju sistem najvise sto moze, pa evo znam jedan primer gde vlasnica nije dala ZARADJENU platu coveku, i on pokupio robu u vrednosti od 15.000 koliko mu je ostala duzna. Isto tako znam puno ljudi koji su dali otkaz, otvorili bolovanje i nisu radili otkazni rok, mada ti poslodavci su to i zasluzili jer su bahati i bezobrazni.

Realan prosek plate za Beograd je 30.000 a za manje gradove je 20.000 - 25.000 i to je realnost a politicari, starlete i ostala izmisljena radna mesta samo vade prosek sa svojim platama. Da ti znas sta se sve desavalo kod mene u firmi i ko se sve uvalio ovde i kakvi strucni nazivi radnih mesta postoje..

Cena karte od 3.000 je prevelika za platu od 30.000 . Pogotovu ako je jedan bracni par, plus jedno dete u sredjnoj skoli dodjemo do racunice da bi oni placali 7.000 mesecno samo za prevoz a sa dve prosecne plate racunica je cista 60.000 a 7.000 je mnogo samo za prevoz, gde je tu hrana, racuni, odeca, ponekad u bioskop , pozoriste ili je ovo samo golo prezivljavanje pa bi pojedini clanovi hteli da se placa i karta? Sta me briga sto sam koristio uslugu, i drzava je iskoristila mene mnogo vise i pokrala tako da ovo samo vracam ono sto je moje. Posto vec moze, sto da ne. Realno minimalac treba da bude 50.000 minimum i to nije neki bog zna kakav zivot pa tek onda da se diskutuje o karti.

Stvarno je glupo da neko ko ima Huawei Honor 9 diskutuje i prica kako karta treba da se placa, jer on ocigledno ima nadprosecnu platu pa zato i placa kartu. Ta osoba da ima platu 30.000 i treba da bira dal ce 3000 dati deci za uzinu ili za kartu.
Taman kad pomislim da ne može ništa gluplje da se napiše, evo ga...
Zamisli, Huawei Honor 9, oko 300 eura u Austriji plaćen, kakav statusni simbol jbt.
Jeste imam veću platu od 30.000 jer sam ja tako birao, a znaš li možda da mi je radno vreme od 15-17h dnevno, sa dva, a vrlo često samo jednim danom slobodno nedeljno? Mislim pošto tako sudiš i voliš da osuđuješ, jel ti poznata ta činjenica? Jel ti poznata možda činjenica da Van svog posla radim sa računarima, da se bavim fotografijom i marketingom? Jel ti poznata činjenica da mi je satnica na poslu oko 400 sati mesečno?
Ali, Srbi smo, najbolje sve znamo i najviše smo upoznati i najbolje sudimo drugima.
Pre mene 20 ljudi nije htelo da radi ovo, jer nema puno slobodnog vremena, e to je ova kategorija moralista, što sede po kafanama i kafićima po ceo dan i pričaju mi o teškom životu. Tako da ja ću da ti kažem da treba da se plati usluga, a ti izvoli pa zasuči rukave i zaradi sebi koliko ti je potrebno, nemoj za svoju nesposobnost drugog da kriviš.
tragac":2zhm9nsr je napisao(la):
Najbolje rešenje je potpuna privatizacija prevoza. Kod nas je prevoz i privatan i državni, ali otkad je apeks uveden u posao sa kartama i kontrolom, počeli su i prvatnici da se kvare.
Kakve veze ima firma koja se bavi naplatom karata, sa kvarovima vozila, objasni mi logiku molim te?
Apex beše dovede prošla vlast, ova doduše, obećavala raskid ugovora, kao i druge kule i gradove, al' naravno, maca pojela miša, nego dobio procenat i neka ga do isteka ugovora. Apex samo posreduje, dao opremu i radnike, pare idu gradu, grad plaća privatnike po km, Apex uzima procenat od toga. Kakve sad oni imaju veze sa kvarovima kod privatnika? Ali, naravno, sve znaš kako bi trebalo, a za početak ne želiš ni da se informišeš kako sistem funkcioniše.
Grad privatnike plaća po KM, plaća ih bogovski i uglavnom bez kašnjenja, što nije slučaj sa drugim gradovima po Srbiji. Kragujevac recimo mesecima nije uplaćivao prevoznicima. Posledice kvarova privatnika i njihovog divljanja je ista kao i posledica što je normalno da ne plaćate kartu, nema sankcija i kontrole. Što se bunite kad drugi to rade, kada je to normalno? Ili možda ipak nije, zavisi kako pojedincu odgovara.
 
Ja sam samo primetio korelaciju. Kad su u mom kraju privatizovane sve linije došlo je do drastičnog poboljšanja prevoza koji je do tada bio neredovan i gde je stopa ostvarenih polazaka bila jako niska. Često GSP nije ni izvodio vozila na ulicu pa su polaske ostvarivali samo privatnici. Onda je došla kažem privatizacija i prevoz se poboljšao i to osetno, ali je opet počeo da bude sve lošiji. Sam Apeks tu nije kriv ali je možda sad stvarno prisutan problem naplate. Sve je više švercera a izgleda da u ovim delovima grada gde živim ni ridžovani nisu baš aktivni. Ne sećam se kad sam koga video. Možda se narod navikao pa se sad svi masovno švercuju jer vide da mogu. Ovo je samo moje zapažanje, niti sam za, niti protiv šverca. I jedni i drugi imaju argumente za i protiv. A vozim se retko.
 
Vrh