Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

Пројекција филма „Judenlager Semlin“ („Јеврејски логор Земун“)

Музеј жртава геноцида у оквирима својих активности започео је продукцију дугометражних документарних филмова. Први у планираној серији био је филм „Пакао Независне Државе Хрватске“.

Продукцију настављамо дводелним филмом о логору Сајмиште: први је под насловом „Judenlager Semlin“ („Јеврејски логор Земун“), а други „Anhaltelager Semlin“ („Прихватни логор Земун“).

http://www.muzejgenocida.rs/85-novosti/ ... 80%9C.html
 
Staro sajmiste treba kompletno raseliti , orezati onu sumu sto ga je zahvatila i spustiti je na neki prihvatljiv nivo, krenuti u kompletnu , ovo fazno ce da traje 20 godina ako uopste imaju u vidu ceo kompleks da srede, ipak se tu nalaze arhitektonski biseri i meni je malo bezveze da ce celo podrucije osudi na proslost vec treba da se kombinuju tematike, nek centralna kula muzej stradanja pod ustaskom okupacijom a ostali paviljoni da se osposobe za kreativne hub-ove za start up kompanije, treba promovisati razvoj , samozaposljavanje i perspektivu mladima , da staro sajmiste bude za mlade i perspektivu ovog grada toliko tih hala moze biti iskorisceno i za razne skupove regionalne za povezivanje mladih i kreativnih ljudi i preduzetnika jer posle svega sto su preziveli ovde od ratova, sankcija roditelja u besparici ,gledanje lopovluka vlasti to je stvarno najmanje sto su zasluzili neku svetlu tacku u ovom gradu.
 
Kada je reč o presecanju kompleksa saobraćajnicom (preko nemačkog paviljona), jasno je kako je do toga došlo: prošle neke vlasti nisu bile zainteresovane da Sajmište uopšte više postoji kao kompleks konventracionog logora. Sa starih filmova, nastalih neposredno po oslobođenju, vidi se da su mnogi paviljoni preživeli svu katastrofu bombardovanja (Sajmište je najverovatnije intenciino gađano 1944. godine) i sav užas, ali su, dalje posle rata paviljoni razgrađivani, pravljene barake za smeštaj radnika Novog Beograda i tome slično.

Kako god bilo, spomenuću momenat koji je, čini mi se važan: sedamdesetih godina kopano je unutar i oko nemačkog paviljona i otkruvena je masovna grobnica. Potom su zemni ostaci žrtava tada preneti unutar paviljona, iskopana je tamo poveća rupa i sve je potrpano u nju, a jama je odozgo zalivena betonom. O tome mi je svedočio "sam od sebe" jedan od radnika "Končara", preduzeća koje je izvesno vreme koristilo ovaj paviljon za svoje potrebe. Ako me je tada on folirao (a to je bilo pre petnaest godina, otprilike), onda njemu na savest.

Prema tome, postoje razlozi zbog kojih bi ovo mesto valjalo sačuvati.

Da dodam i ovo: neko je pominjao da nemački paviljon nije bio u okviru kompleksa. Zapravo to nije tačno: drugom fazom proširenja Sajmišta iz cca 1940. izgrađen je ovaj objekat i početa i do krova završena izgradnja tzv. Šestog paviljona koji se nalazio na mestu između nemačkog i četvrtog paviljona. Od Šestog paviljona danas je ostalo samo par sferičnih obimnih zidova visine par metara i oni se vide iz tramvaja (tu su neki servisi, vulkanizeri i tome slično).
 
Mmilovanpm2 dobro se vratio na bb hvala na dopunama oko sajmista da te sto vise citamo na bb
 
Hvala, javio sam se ovde da podsetim na neke detalje u vezi sa Sajmištem koji bi možda pali u zaborav...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=496518#p496518:1ik2pw67 je napisao(la):
mmilovanpm2 » 28 Nov 2017 12:54 pm[/url]":1ik2pw67]Kada je reč o presecanju kompleksa saobraćajnicom (preko nemačkog paviljona), jasno je kako je do toga došlo: prošle neke vlasti nisu bile zainteresovane da Sajmište uopšte više postoji kao kompleks konventracionog logora. Sa starih filmova, nastalih neposredno po oslobođenju, vidi se da su mnogi paviljoni preživeli svu katastrofu bombardovanja (Sajmište je najverovatnije intenciino gađano 1944. godine) i sav užas, ali su, dalje posle rata paviljoni razgrađivani, pravljene barake za smeštaj radnika Novog Beograda i tome slično.

Pogledajte prilog 6

Pogledajte prilog 5

Pogledajte prilog 4

Pogledajte prilog 3

Pogledajte prilog 2

Pogledajte prilog 1





[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=496518#p496518:1ik2pw67 je napisao(la):
mmilovanpm2 » 28 Nov 2017 12:54 pm[/url]":1ik2pw67]
Kako god bilo, spomenuću momenat koji je, čini mi se važan: sedamdesetih godina kopano je unutar i oko nemačkog paviljona i otkruvena je masovna grobnica. Potom su zemni ostaci žrtava tada preneti unutar paviljona, iskopana je tamo poveća rupa i sve je potrpano u nju, a jama je odozgo zalivena betonom. O tome mi je svedočio "sam od sebe" jedan od radnika "Končara", preduzeća koje je izvesno vreme koristilo ovaj paviljon za svoje potrebe. Ako me je tada on folirao (a to je bilo pre petnaest godina, otprilike), onda njemu na savest.

Prema tome, postoje razlozi zbog kojih bi ovo mesto valjalo sačuvati.
.....


Par puta sam pročitao na internetu o ovome, sada prvi put i sa ovoliko detalja...
OK, verujem da ti taj čovek čovek baš tako ispričao, ali priča mi , bez namere da uvredim i da otvaram polemiku - zvuči previše fantastično.
Osim u slučaju da se radi o logorašima poginulim u bombardovanju....Mada, ne vidim neki poseban razlog da se to posle rata krije na takav način.
U slučaju da j e priča istinita, to bi mogli da budu i ljudi koji su poginuli posle 1944...
I ta ploča uvek može da se raskopa...
 
relja, hvala na pnt scr ovih kadrova iz filma. Jasno se sagledava šta je ostalo od Sajmišta neposredno po oslobođenju...
 
Nema na čemu.
Ipak, valjalo bi reći da je dobar deo konstrukcija ovih velikih paviljona bio od drveta, da ove noseće konstrukcije koje vidimo nisu bile od čeličnih greda...
Uveren sam da su posle rata srušeni samo objekti koji nisu bili bezdedni i koji se nisu mogli popraviti, jer svaki objekat je bio važan...

Posle rata:
 
Ако је доста објеката било дрвене конструкције, верујем да би могли повољно да се обнове.
 
Krajnje bizarna vest:

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1333090

Uhapšen jer je ukrao dva kontejnera

Beograd -- Policija u Pančevu uhapsila je F. Đ. (37) zbog sumnje da je ukrao dva kontejnera, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Izvor: Beta sreda, 6.12.2017. | 12:47

Osumnjičeni se tereti da je krajem oktobra i početkom novembra 2017. godine ukrao dva kontejnera, tako što je angažovao šlep službu i odvezao ih na Staro sajmište u Beogradu, gde ih je prodao licu koji reparira i farba kontejnere.

Kontejneri su pronađeni i vraćeni oštećenim firmama, naveo je MUP.
 
Da li su to kontejneri gradjevinski ili pak za smece sve se krade bez da se bira
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=n5FhPXg1ak0[/youtube]
 
Ovih dana u medijama se puno prica o sajmištu i o tome kako je nešto kao započeto raseljavanjem centralne kule, ovde sam bio postavio pre par meseci slike iz kule. Sad dolazim sa najnovijim informacijama, u kulu su se USELILE romske porodice, toliko o brizi za sajmiste.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=511922#p511922:2il2wg1w je napisao(la):
nemanjad90 » Ned Jan 28, 2018 1:44 pm[/url]":2il2wg1w]Ovih dana u medijama se puno prica o sajmištu i o tome kako je nešto kao započeto raseljavanjem centralne kule, ovde sam bio postavio pre par meseci slike iz kule. Sad dolazim sa najnovijim informacijama, u kulu su se USELILE romske porodice, toliko o brizi za sajmiste.
Kao što je Relja pisao u temi o gradskim izborima, još neki su se uselili u barake Starog sajmišta:

 
М.О. спремни за селидбу у периферију (СНС пројекти БНВ*блок 18 и спомен комплекса Старог сајмишта предвиђају расељавање свих становника између Бранковог и Газеле).
 
https://www.ekapija.com/news/2022571/nacrt-zakona-o-starom-sajmistu-ulazi-u-proceduru

Leks specijalis o Starom sajmištu je spreman i sledeće nedelje treba da uđe u proceduru, izjavio je za emisiju Sedmica Radio Beograda predsednik komisije za utvrđivanje Memorijala, episkop pakračko-slavonski Jovan Ćulibrk. On očekuje da će se Nacrt zakona naći pred poslanicima u narednih nekoliko meseci, prenosi RTS.

Zakon predviđa da Staro sajmište postane regionalni centar za istraživanje genocida nad žrtvama svih nacionalnosti u Drugom svetskom ratu, kao i svim stradalima u antifašističkoj borbi.

Zbog toga je ceo projekat, kaže episkop, sa gradskog nivoa, gde je inicirana ideja, prešao na republički. Naveo je da, zbog složenosti ideje, Memorijal neće biti u nadležnosti samo jednog ministarstva, već će ubuduće biti briga Vlade u celini.
 
@Божде, укњижен плусићћћ.
Па где си ти бре, није те било неко време на форуму ? Осећала се мало празнина баш по питању постављања оваквих важних историјских чињеница.
 
Hvala na dobrodošlici i komplimentu Gago..
:sesir:
Obaveze su me odvojile od foruma, ipak, trudiću se da budem prisutan u meri u kojoj je to moguće.
:)
 
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1361975
Beograd -- Gradski menadžer Goran Vesić razgovarao je sa stanovnicima beogradskog naselja Staro sajmište o problemima koje imaju i načinima kako da budu rešeni.

Građani su se žalili na buku sa splavova, a Vesić ih je obavestio da će svi splavovi preko puta "Beograda na vodi" biti izmešteni na drugu lokaciju, budući da će u maju biti useljene prve zgrade "Beograda na vodi" što znači da splavovi tu ne smeju da budu.

Znači buka će smetati BnV, a ne trenutnim stanarima sa ove strane reke. Pa ne znam koliko treba da budem glup da glasam za Vesićevu opciju :bash: :bash:
 
Astro samo treba vjest u temu naselje staro sajmiste blok 18 Izjava je glupa do bola bar znamo da ce ih skloniti samo nije receno gdje
 
Vrh