Šta je novo?

Savski blokovi - četvorospratnice

To dosta govori o stanarima. Verovatno ima dosta penzosa koje baš briga, a i nemaju para da ulažu u te stvari, pa je svaki dogovor na nivou ulaza praktično nemoguć, osim ako ne želiš da sam saniraš svu tu štetu :(

Kod mene (Fontana) je trend da stare ljude zamenjuju mlađi i to mnogo olakšava stvari jer je sve manje ljudi koji neće da učestvuju u zajedničkim stvarima.

Takođe je primetan i odlazak kretena iz ulaza jer verovatno ostaju bez para pa prodaju stan i sele se u manje i dalje. To isto osvežava ulaz.
 
Cloud041 koliko stan zelis da uzmes ako iskrsne neki da ti javim rijetke su zgrade koje nemaju problem sa instalacijama smradom iz podruma u koji niko nije ulazio od 1945 na ovamo .Mnoge imaju problem sa fasadom cesto bez lifta i bez centralnog grejanja.Problem parkinga
Ps pogledaj ovaj link mozda ti bide interesantan
https://issuu.com/tackakomunikacije/doc ... za_komsije
 
Ne manje od 55 i ne veće od 70. Parking u dvorištu je veliki plus ali ne bih bežao ni od dobre zgrade bez parkinga.
 
Živela sam na više lokacija u Beogradu i na Novom Beogradu i u više tipova zgrada, kako stare gradnje tako i nove gradnje, a trenutno živim (poslednjih 10 godina) u bloku 70 u četvorospratnicama. Pre svega mogu da kažem sledeće datum gradnje neke zgrade ne govori previše o tome kakvog je ona kvaliteta. Nešto što je pre 10 godina bilo novo je sada počelo da se raspada od stolarije, preko pohabanog parketa, sanitarija u kupatilu, doslovno svega a tad je izgledalo kao poslednji modni krik na lokaciji koja svakim danom postaje sve atraktivnija.
Sa druge strane, svakako uz potrebna ulaganja u renoviranje, stan u bloku 70, nudi život većeg kvaliteta i posle okvirno 50 godina od datuma gradnje.
Zgrada nema lifta, to je svakako mana, mada opet dosta zavisi od toga na kom ste spratu (ako ste na prvom ili drugom spratu to se zaista ne može smatrati velikim nedostatkom). Kuhinja, kupatilo i wc jesu površinski manji nego što bi bilo poželjno ali je to kompenzovano većim prostorom površina u kojima se provodi mnogo veći deo vremena. Sa druge strane wc i kupatilo su razdvojeni što ima svoje prednosti svakako kad u stanu živi više osoba.
Zvučna izolacija jeste loša mada ona svakako može da se unapredi ulaganjem u PVC stolariju i sigurnosna ulazna vrata koja imaju dobru zvučnu izolaciju. Loša zvučna izolacija znači sledeće: čujem kada je komšija u kupatilu ili kuhinji i kada se pušta voda, ponekad neko intenzivnije koračanje ili intenzivno dranje (ali treba imati u vidu da još uvek nisam postavila PVC stolariju već imam originalne stare prozore). Znači ne čuje se svaki šum a i to što se čuje meni lično barem ne smeta previše.
Što se tiče toplotne izolacije, ne mogu previše da komentarišem jer smatram da se moja zgrada stvarno dobro greje te nemam problem sa zimom i bez PVC prozora. Ono što jeste bio problem jesu žardinjere na balkonu koje su bile pune zemlje koje bi se natopile kišom i vlažile zidove adaptirane terase zbog loše izolacije (al to nije do zgrade nego do loših radova prilikom renoviranja tog adaptiranog prostora).

Parking prostor na otvorenom je postao kritičan u poslednje vreme pre svega zato što mlađi ljudi sa automobilima sve više zamenjuju penzionere koji i dalje dominiraju tim krajem doduše a sve više je i otkupljenih garaža u okolnim zgradama te se dešava da se ispred moje zgrade parkira i nekoliko okolnih koji itekako smatraju da imaju pravo na to. Mada ako imate svoje garažno mesto i taj problem može da bude rešen. U zavisnosti od toga gde ste tačno u bloku blizina odnosno daljina gradskog prevoza može da bude problematična, tako da se treba locirati taktički u zgradi koja je bliže nekoj od stanica gradskog prevoza. Mada u svakom slučaju 15 min šetnje je najduža udaljenost od gradskog prevoza. Što se tiče supermarketa, opet vidim komentare kako prodavnica skoro nema što nije tačno jer u bloku 70 ima čak dva velika Maxi-a a među zgradama koje su bliže Savi na svakoj trećoj (okvirno) postoji Shop&Go format Maxi-a za neke sitnije redovne kupovine.
U samom bloku postoji i osnovna škola koja ima svoj bazen (20 Oktobar) i vrtić (Lane) a u blizini se nalazi još jedan državni vrtić i osnovna škola. U relativnoj blizini je i Dom Zdravlja, zelena pijaca, Delta City, Immo Outlet Centar, Forma Ideale, Roda ... kao i Airport City (u slučaju da je neko tamo zaposlen) a i Aerodrom za one koji često putuju.

Summa summarum ukoliko ste dobro locirani u bloku i u samoj zgradi lokacija može da bude sjajna a ukoliko niste može da bude izazovna za svakodnevni život, mada svaka medalja ima dve strane. Idealno teško da može da se nađe. Što se tiče ponude stambenog prostora koji prati Jurija Gagrina mislim da je blok 70 verovatno najbolji izbor u smislu odnosa cene, površine i kvaliteta (ne uzimam u obzir novogradnju koja obuhvata Belville, A Blok, Savadu, Sun City gde je cena kvadrata cca 2,500 EUR itd).

I za kraj, da. Videla sam kako dosta ljudi komentariše kako zgrade nemaju podrume što je tačno ali osim ostava koje deli po tri stana na svakom međuspratu postoji zajednička ostava u prizemlju koja je izdeljena po stanovima tako da svaki stan ima svoj box. Moram priznati doduše da u tu ostavu odavno nisam ušla a da zazirem i od ulaska u istu pošto ne bih bila iznenađena da tamo ima nekih životinjica.

Kad smo kod životinjica one jesu problem zbog blizine reke i celokupne prirode u tom kraju tako da insekata ima u velikom broju. Komarnici predstavljaju doduše vrlo jednostavno i efikasno rešenje za taj problem.

I to bi bilo to od mene.
 
Svaka čast na temeljnoj analizi!

Kakva je situacija sa pticama? Pitam zbog parkiranja ispod drveta ;)

Inače, kolike su te ostave? Meni se ostava na spratu čini kao bolje rešenje od podruma zbog mikro klime, a i deluje mi bezbednije za nijansu.
 
Bezbednije je sigurno, ali nema baš mesta za bicikle (osim ako se stanari sa sprata ne dogovore).

Postoji i garaža pored ulaza, ali tek to nije bezbedno jer svi imaju ključ.
 
Pa... Devojka i ja smo u jednoiposobnom stanu od 38 m2 držali dva bicikla, tu su najbezbedniji :D
 
Cek gdje imaju garaze koje pripadaju zgradi
 
Dakle golubovi jesu dosta problematični, ja planiram da stavim pored prozora (gde su one rešetke od hodnika) one iglice, inače vidim da ću ih se teško osloboditi. Na sam sims kod prozora sam kupio nešto providnošto se namaže, ali nikako da nađem vremena da to i namažem pa da kažem da li radi...

Generalno, ja sam relativno nov stanovnik i kada sam tražio stanove gledao sam samo od 70a do 45 i u 45 završio. Novogradnja na NBG mi je bila preskupa, a usput mi je bila neprihvatljiva i zbog samog uređenja tih zgrada - nisam navikao da živim negde gde su zgrade zgurane kao u centru, jednostavno tražio sam skoro isljučivo stari blok. 70a i 44 skoro da nisam ni našao u ponudi veći stan. Sada mi terasa gleda na zelenilo, ne postoji nova zgrada gde bih to dobio sličan pogled (možda trešnjih cvet, ali nemam baš 2500-3000 po kvadratu da to razmatram). SunCity mi je generalno tamo i ponajbolja novogradnja, ali na užasnoj lokaciji (za to što ja tražim), tako da je nismo razmatrali. Kome ne smeta lokacija smatram da je bila još i najbolja kupovina, pošto je bilo jeftinije od A Bloka, Savaade.

Ulaz naravno nije savršen, ali generalno (bar naš) se čisti i nije nikakva katastrofa. Podrum ove zgrade nemaju, tako da nema smrada iz njega.

Toplotna izolacija ok sa novim prozorima, mada ja ipak planiram da sa stanarima odradimo i spolnji zid novu izolaciju - sada već ima više zgrada koje su to odradile, a fakat je i vreme posle preko 40 godina. generalno samo te sobe mogu biti problematične, dok je zapravo veći deo soba sa samo jednim spoljinim zidom tako da je više nego toplo zimi.

Zvučna izolacija nije kao što se tvrdi (da se ništa ne čuje), čuju se komšije iznad ispod, naravo kada su glasniji ili puste muziku. Ostatak vremena ne. Ipak, kako sam živeo i u novogradnji, mogu da ocenim da je manje, ali na kraju se sve svodi na to kakav ti je komšiluk. Avioni nisu nikakav problem, slično se čuju skoro u celim blokovima, ne preleću oni preko 45. već preko ledina.

Zidovi, ja nisam želeo da sečem baš kako radi veliki deo kada renoviraju, probio sam jedna vrata, a kupatilo proširio na račun hodnika (pošto oko njega nisu noseći zidovi, mada jesu betonski kao i svuda). I ovo sam odradio sa projektom arhitekte svakako, mada svejedno meni, kada je komšija u prizemlju isekao pola zida, a ja iznad :) Pričao sam sa više ljudi, generalno je većina stava da su zgrade tako pravljene da mogu da podnesu (naročito zbog male visine) intrvencije i na nosecim zidovima, ali nisam hteo time da se bavim (osim ovih vrata).

Prodavnice, ne znam da li neko želi da živi u ulazu u kom je direktno prodavnica, ali ja imam 200m do velikog MAxija, a sumnjam da postoji ulaz kome je prodavnica na više od 300m maks. Da ne pričamo da u zanatskom i Enjubu ima sve ostalo što može da ti padne na pamet.

Jedan dodatni minus je što je fakat (bar 45.) na samom kraju grada, tako da jeste dalje od svega i traba nešto više vremena. Ipak, sve mi je to neuporedivo sa gužvama i vremenom putovanja u drugim (pri)gradskim naseljima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=512744#p512744:19oo37fy je napisao(la):
direktor » Today, 00:08[/url]":19oo37fy]Cek gdje imaju garaze koje pripadaju zgradi

Izgleda da ipak nije klasična garaža za auto, već nešto kao ostava.

 
E u vezi izolacije spoljnog zida (onaj tamno braon) kolika je to cifra jel neko ima informaciju. Takođe me zanima ima li smisla izolovati samo svoj zid, tj. ako ne možeš da se dogovoriš sa komšijama iznad/ispod tebe ili ljudi prosto nemaju para?


...shiit has hit the fan....
 
Da li zgrade imaju vertikalu za smece da to nisu vrata od toga
Izolacija cijena zavisi od matrijala i visine na kojoj seradi da li moze skela ili moraju alpinisti ili korpa
Da li je svrsishodno raditi bez komsija zavisi od zgrade do zgrade uglavnom nije
Ima ljudi na forumu koji se tim bave pa mozes na pp oko detalja
 
Nisam siguran da ima puno smisla izolovati svoj zid, pre svega zbog hidroizolacije, pošto onda može kroz zid da ti spusti odozgo. Meni je ova hidroizolacija u ovim zgradama i bitnija, kod mene je zapušeno sve onim katranom ili šta već, ali me brine dugovečnost takve izolacije.

Što se tiče termo, verovatno znači i ako izoluješ samo svoj, ali svakako manje nego da svi izoluju. zid se hoće hladiti više zbog toplotnog mosta, ali generalno sam bio u jednom stanu (na Zvezdari) gde su ljudi odradili izolaciju za svoj i stan ispod, iznad ne, i bili su vrlo zadovoljni poboljšanjem što se tiče toplote.

Uglavnom cena koju su meni provukli je oko 500e po stanu (ako sva tri stana odrade), što mi nešto deluje i malo, tako da čekam da stignemo do toga.

Direktore, nema vertikale za smeće, nismo toliko napredni (srećom).
 
Pazi drgo je hidroizolacija i ona nora da se radi na nekih 10 ili pak 20 godina zavisno od vrste matrijala sa kojim se radi sad su popularni razni sikini premazi
Postoji i hidrofobna izolacija da matrijal koji se premaze odbija vod
I naravno antigrafit zastita za prizemlje od grafit bu****
Najbolje bi bilo kad bi se komplet zgrada dogovorila da uradi fasadu istog matrijala i boje i dobili bi ok cjenu sigurno
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=512814#p512814:1tsr50uj je napisao(la):
astrodule » 01 Feb 2018 11:58 am[/url]":1tsr50uj]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=512744#p512744:1tsr50uj je napisao(la):
direktor » Today, 00:08[/url]":1tsr50uj]Cek gdje imaju garaze koje pripadaju zgradi

Izgleda da ipak nije klasična garaža za auto, već nešto kao ostava.


file.php
Garaže su predviđene u onim prizemnim aneksima na "ćoškovima". Neke su bile preuređene i u prodavnice.
Na ovom screenshotu je ostava (za bicikle i sl.).
 
Blok 45 i 70 su baš popularni. Stan sa garažom je skoro nemoguće naći a i ako se pojavi, nestane brzo i to po dobroj ceni.
 
Kolega ugrabio stan u četvorospratnici 4. sprat 60kv 55hiljada i sam je šokiran kako je naleteo, s obzirom na druge cene na koje je naleteo. Proveravao 5 puta papire, krov rađen pre godinu dana...
 
Neko je pitao kako sa pticama zbog parkiranja.
Iz mog iskustva kod parkiranja auta spolja ptice nisu nikakav problem, problem je drveće i ona čuda koja padaju sa njih. Toga može da se nakupi, užas jedan. Al je od toga teško pobeći u bloku.

Neko je spomenuo i vertikalu za odlaganje smeća. Nema kontejnera u zgradama, hvala bogu! Kontejneri su napolju a to rešetkasto jeste prostor na međuspratovima koji je zajednička ostava. Što se tiče čuvanja nekih bitnih stvari, sve što je stvarno bitno je ipak najsigurnije u stanu. Meni niko nije maznuo bicikl ni iz zajedničkog prostora al sam čula da komšiji jesu iz garaže, mada on je imao neki fensi bajs, Scott. I opet naravno , mnogo zavisi kakav je komšiluk.
 
Дивна макета!

А, кога занима шта је требало да буде у оним занимљивим грађевинама у 44. блоку, тамо где је данас пирамида, ево и одговора:

На месту тржног центра „Пирамида“, стамбених зграда у Блоку 44 и олупине започетог аквапарка, био је предвиђен рејонски центар, а у њему: Дом друштвених организација на 400 „квадрата“, експозитура комуналне банке, пошта са аутоматском телефонском централом за 20.000 бројева, станица народне милиције, библиотека са читаоницом, изложбена галерија (сва три објекта по 200 квадратних метара), биоскоп са 800 седишта, сала за скупове са 600 седишта, мање позориште са 400 седишта, клупске просторије за неговање културноуметничког живота (200 квадратних метара), дом омладине и дом пионира (1.800, односно 1.200 квадратних метара).1 Све то се, некако, изгубило у временима беспарице; не би, међутим, било фер оптеретити идејне творце блокова оптужбом да су направили још једну градску „спаваоницу“...
У Блоку 44, рејонском центру, планирано је да буду изграђени и супермаркет, продавнице (укључујући и радње за продају воћа и поврћа – данашња пијаца се не помиње), гарни-хотел са 60 постеља, дом здравља (изграђен), домови за школску и предшколску децу, дом за „дефектну“ децу и специјални вртић за дневни боравак „дефектне“ деце.
И опет – неизбежно зеленило! Блок 44 требало је да има три парка. Први је требало да буде дечји парк на око пет хектара за 2.000 деце истовремено. Његове функције би биле: „васпитање у области технике, природних наука, естетике; физичко васпитање, креативне игре, одмор, забава итд.“. Предвиђена је и могућност да се играју и зими. Спортски парк је требало да буде намењен старијима од 15 година – до 4.000 посетилаца на десет хектара. Да је направљен, имао би „два-три универзална вежбалишта с атлетском стазом, три терена за одбојку, три за кошарку, два за рукомет, два до три за тенис, равно вежбалиште за гимнастику, салу за вежбање и мања такмичења...“ А на цртачком столу остао је и „мањи универзални стадион за пет до десет хиљада гледалаца“, али и отворени и затворени базени олимпијских димензија (додајмо и да Основна школа „20. октобар“ у Блоку 70 има базен). Трећи је требало да буде „парк за миран одмор одраслих“ на највише пет хектара.

Извор: Тајна Новог Београда 2: Ново доба; М. Радоњић, З. Николић, Службени гласник
 
Odlicna knjiga sve preporuke, dobio sam je prosle godine na poklon.
 
Jel je ima u prodaji. Imao sam "kec" "na pozajmici" . Hteo bih da kupim...
 
Има, оба тома у Службеном гласнику, по другим књижарама углавном само други.
 
Vrh