Šta je novo?

Žičara (Gondola) Kalemegdan – Ušće

Pozdrav.Zeleo bih da se malo ukljucim u temu,posto vidim da se prica o turistima i sta je njima interesantno a sta ne.. Igrom slucaja vec 25 godina zivim u Izraelu.I veoma sam upucen u to sta Izraelci,ocekuju,zele,traze i cemu se odusevljavaju u Bg .
Vec duze vreme sam aktivan na njihovim forumima vezanim za Bg,a i sam drzim jednu takvu stranicu Beograd za Izraelce.Kod velike vecine ,Bg ispunjuje ocekivanja,mada naravno ima i razocarenih.U 90 posto slucajeve za Izraelce je Bg jeftina evropska city break destinacija na samo dva ipo sata od Izraela.Obicno pored Beograda ,skoknu i na jedan dan do Novog Sada.Veoma su dobro izorganizovani.Dobro znaju sta hoce da vide i posete.I dobro se pripremaju pre nego sto se zapute za Bg.U tom delu o kome pricate interesantni su im Kalemegdan,restoran Toro,Ambar i trzni centar Usce.Tako da bi povezivanje te tri destinacije za njih bilo idealno,ako vec pricamo o njima.Naravno da se odusevljavaju i pogledom na reke i zelenilom koje nema toliko u izobilju kao ovde.Verujem da je tako i kod ostalih turista...To je u vecini slucajeva to..(naravno u tom delu)..Verujem da ce i obnovom Kosancicevog Venca i dopunjavanjem sadrzaja i taj deo postati interesantan za njih...
 
Nisu mi jasni stranci koji se lože na naše TC. Zašto?

Cene nisu povoljnije. Rasprodaje se ne mogu porediti sa rasprodajama u inostranstvu.

Turista koji potroši par sati na tržni centar (a naročito ako je city break u pitanju) nije normalan.
 
Jel neko objasnio do sada, zašto je gondola veća turistička atrakcija i korisnija za Beograđane, od pešačko-biciklističkog mosta između Beton hale i Ušća. Ja pokušavam da pronađem argumente za takvu odluku ali ih nikako ne nalazim. Prednosti mosta:
-cena mosta nije mnogo veća od cene gondole,
-bio bi otvoren 365 dana u godini za razliku od gondole koja bi zbog košave morala biti zatvorena kad udari vetra pređu neku graničnu vrednost,
-broj korisnika mosta bi bio nekoliko redova veličina veći od broja korisnika gondole
-održavanje takvog mosta je mnogo jeftinije nego održavanje gondole
-imao bi veći efekat na biciklistički turizam u Beogradu
-ne bi zatvorio vizure sa Kalemegdana, itd.

Postoji već topic o pešačkom mostu na tom mestu, tzv. X most - viewtopic.php?f=31&t=3828, ali mislim da je most obične konstrukcije sasvim dovoljan.

Postavlja se pitanje, ako već postoje sredstva u budžetu grada za projekat povezivanja Kalemegdana i Ušća, zar nije logičnije prvo napraviti most, pa tek onda, ako postoji interesovanje, krenuti i sa izgradnjom gondole.
 
M.Goran wrote :...veoma sam upucen u to sta Izraelci,ocekuju,zele,traze i cemu se odusevljavaju u Bg ....
....Dobro znaju sta hoce da vide i posete.I dobro se pripremaju pre nego sto se zapute za Bg...
....Verujem da je tako i kod ostalih turista...
Pa ako izuzmemo Kalemegdan, Ušće, Sakdarliju
daj koju reč više o tome sta Izraelci,ocekuju,zele,traze i cemu se odusevljavaju u Bg
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=513084#p513084:23fmm2re je napisao(la):
astrodule » Pet Feb 02, 2018 11:28 am[/url]":23fmm2re]Nisu mi jasni stranci koji se lože na naše TC. Zašto?

Cene nisu povoljnije. Rasprodaje se ne mogu porediti sa rasprodajama u inostranstvu.

Turista koji potroši par sati na tržni centar (a naročito ako je city break u pitanju) nije normalan.

Astrodule.Veruj mi da su u poredjenu sa Izraelom,cene mnogo povoljnije.Izrael je veoma skup.Sto se brendiranih firmi tice tu su i do 20% 30% nize cene ,kad nisu snizenja u pitanju...O nasoj domacoj robi necu ni da pricam..Ne znam za druge turiste stvarno,ali Izraelci su specificni po tim kupovinama.Oni se nakupuju jos u Duty shopu pre nego sto uopste i krenu negde..A sto se nasih trznih centara tice,dobro znaju gde su Big Fashion,Usce,Delta..Rajiceva im jeste skupa i vidim da je zaobilaze..Pa neki od njih cak pazare i u Pandi .
 
Veliki smo mi šljam od nacije, mnogo smo nevaspitani i aljkavi. Žalosno ali je tako.
Hvalimo tuđe, a kada neko nešto pokuša da napravi ovde kao što to druge naprednije zemlje imaju, e onda je problem. Ne razumem stvarno...
Izgradiće oni to, i onda ćemo videti hoće li to turisti koristiti ili ne.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=513096#p513096:1lumvorv je napisao(la):
boca-ica » Pet Feb 02, 2018 12:01 pm[/url]":1lumvorv]
M.Goran wrote :...veoma sam upucen u to sta Izraelci,ocekuju,zele,traze i cemu se odusevljavaju u Bg ....
....Dobro znaju sta hoce da vide i posete.I dobro se pripremaju pre nego sto se zapute za Bg...
....Verujem da je tako i kod ostalih turista...
Pa ako izuzmemo Kalemegdan, Ušće, Sakdarliju
daj koju reč više o tome sta Izraelci,ocekuju,zele,traze i cemu se odusevljavaju u Bg
:sesir:
Vrlo rado bih govorio o tome,ali bi onda trbalo da otvorimo novu temu da ne gusimo ovu...
 
M Goran evo adekvatniha tema tice se kako obogatiti turisticku ponudu bg
viewtopic.php?f=3&t=709&start=450
Inace mislim da je gondola glupost i bacanje para
Nesto sto druge naprednije nacije imaju ako vec oce da kopiraju mogu da kopiraju Metro
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=513071#p513071:1sodm36h je napisao(la):
M.Goran » 02 Feb 2018 08:01 am[/url]":1sodm36h]Pozdrav.Zeleo bih da se malo ukljucim u temu,posto vidim da se prica o turistima i sta je njima interesantno a sta ne.. Igrom slucaja vec 25 godina zivim u Izraelu.I veoma sam upucen u to sta Izraelci,ocekuju,zele,traze i cemu se odusevljavaju u Bg .
Vec duze vreme sam aktivan na njihovim forumima vezanim za Bg,a i sam drzim jednu takvu stranicu Beograd za Izraelce.Kod velike vecine ,Bg ispunjuje ocekivanja,mada naravno ima i razocarenih.U 90 posto slucajeve za Izraelce je Bg jeftina evropska city break destinacija na samo dva ipo sata od Izraela.Obicno pored Beograda ,skoknu i na jedan dan do Novog Sada.Veoma su dobro izorganizovani.Dobro znaju sta hoce da vide i posete.I dobro se pripremaju pre nego sto se zapute za Bg.U tom delu o kome pricate interesantni su im Kalemegdan,restoran Toro,Ambar i trzni centar Usce.Tako da bi povezivanje te tri destinacije za njih bilo idealno,ako vec pricamo o njima.Naravno da se odusevljavaju i pogledom na reke i zelenilom koje nema toliko u izobilju kao ovde.Verujem da je tako i kod ostalih turista...To je u vecini slucajeva to..(naravno u tom delu)..Verujem da ce i obnovom Kosancicevog Venca i dopunjavanjem sadrzaja i taj deo postati interesantan za njih...
Nisam razumeo šta je tvoj zaključak posle baš u ovoj temi iznete informacije da Izraelci vole da kupuju. Da su i svi drugi turisti takvi, i da zato ima smisla napraviti žičaru koja ih odmah sa ulaza u Kalemegdan odvodi sa njega, i to pravo u tržni centar, a ne na obalu ili na ušće? Ja bih pretpostavio da, ako je neko već otišao na Kalemegdan, pa makar to bio i Izraelac, želi da bar taj deo svog vremena posveti razgledanju Beograda, a ne šetanju po tržnim centrima. A ako je već rešio da ozbiljno kupuje, a ne govorimo o suvenirima, onda će svoje kretanje tokom tog vremena drugačije planirati. Recimo neće ići na Kalemegdan. Ne moramo valjda zbog toga napraviti baš OVAKVU trasu žičare?
 
Aa, sad je jasno zašto je Gondola od Tržnog centra do Kališa.

Malo šoping, malo istorija, malo pogled na reke, malo pomalo. :)
 
Uošte se ne razumeš u turizam :lol:
Jok bre
kad ogladnedu
časkom žičarom preko ...do Matijevica ( Kula 2) ...na debele Srpske sočne kobaje

Di češ turiste držati gladne da se lomataju po onim zidinama

A posle mogu i da se vrnu na ladan špricer i sa Kalemegdanske terase onako prejedni , zavaljeni sa golemi stomaci
... zamišljeno gledu preko reke u Banatsku ravnicu .... čekajući suton...
a ondak kad se smrači, pa jopet žićarom preko

u splavove sa belim nosevima na mlade starlete i gejove

i dok udariš dlan o dlan dan se beli zora rudi
oni ne znaju za sebe...
Aman ko ce da ih take pusti da idu preko mosta .... pa popadaju sa njega i Savu da se utope .... taman posla da se brukamo
zato tu je žičara ,
sednu legnu .... ete ih opet na Kalemegdanu
totalno opijeni od silnog kulturno istoriskog uzdizanja...

E to ti je Bg-turizam , na se, u se i poda se

vidiš da žičara igra ključnu ulogu

:lol: :lool: :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=513197#p513197:s8sbam2u je napisao(la):
Zuma » Pet Feb 02, 2018 5:06 pm[/url]":s8sbam2u]
Zuma..Ja nisam imao nameru da se upustam u to,koliko je to isplativo,lepo,svrsishodno.Neka svako donosi svoj zakljucak i nek vodi debatu oko toga.Ja sam se samo nadovezao na tvoj post o tome sta ima turista da trazi na levoj obali Save i na osnovu toga rekao ono sto ja znam.I u startu sam naveo o kojim turistima je rec.Kad turista dodje na city break odmor od tri ili cetiri dana ,on zeli sto vise da postigne u sto kratkom roku..Da li ce se ta gondola praviti,i kako ce izgledati (uvucena,ili ne) iskreno ne zavisi od mene .A sto se tice turista,oni se i sada snalaze i bez zicare..Pa im taksista naplati od Trga do Beton hale 120evra voznju ili 150 evra do Usca.Pozdrav i sve najbolje....
 
У будићности би изаелским турисзима могао да буде занимљив и спомен комплекс логора смрти Старо сајмиште кад буде адаптиран, али опет мислим да није претерано тешко ни прошетати Бранкпвим мостом, таман се може направити пешачка тура тврђава-Калемегдан-Косанчићев венац-Бранков мост-Старо сајмиште-тц Ушће. Евентуално да се изнајми аутобус који би од Косанчићевог преко моста превезао путнике.
 
Zaista, ako gledamo koji su objekti od šireg interesa najbliži izabranim stanicama "turističke" žičare, ispada da su to tržni centri na OBA KRAJA. Sa jedne strane Save sem tržnog centra neke druge obližnje zgrade uopšte i nema, a sa druge Francuska ambasada narodu baš i nije od veće koristi. Pa je prva sledeća opet tržni centar, na kraju Kneza Mihajla. A pravljenje "turističke žičare" koja povezuje dva tržna centra je ipak malo neobično, čak i za nas.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=513218#p513218:29jsyyfc je napisao(la):
Дошљак » 02 Feb 2018 04:16 pm[/url]":29jsyyfc]У будићности би изаелским турисзима могао да буде занимљив и спомен комплекс логора смрти Старо сајмиште кад буде адаптиран, али опет мислим да није претерано тешко ни прошетати Бранкпвим мостом, таман се може направити пешачка тура тврђава-Калемегдан-Косанчићев венац-Бранков мост-Старо сајмиште-тц Ушће. Евентуално да се изнајми аутобус који би од Косанчићевог преко моста превезао путнике.
Od korišćenja gondole, za njih daleko više smisla ima trasa Kalemegdan -> Kosančičev venac -> Poseta spomeniku kod KC "Grad" gde su nacisti stajali i priključivali crevo iz auspuha u kamion -> Promenda BNV do novog mosta -> Peške preko novog mosta -> Pogled sa mosta na veliki spomenik na levoj obali i na bivši logor -> Ulazak u memorijalni centar.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=513239#p513239:vha5vwk7 je napisao(la):
Zuma » 02 Feb 2018 06:23 pm[/url]":vha5vwk7] A pravljenje "turističke žičare" koja povezuje dva tržna centra je ipak malo neobično, čak i za nas.
Pa i nije, možda bi bilo neobično ako bi u kabinama prodavali semenke i kokice.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=513240#p513240:1uhrx13m je napisao(la):
Zuma » Пет Феб 02, 2018 6:35 pm[/url]":1uhrx13m]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=513218#p513218:1uhrx13m je napisao(la):
Дошљак » 02 Feb 2018 04:16 pm[/url]":1uhrx13m]У будићности би изаелским турисзима могао да буде занимљив и спомен комплекс логора смрти Старо сајмиште кад буде адаптиран, али опет мислим да није претерано тешко ни прошетати Бранкпвим мостом, таман се може направити пешачка тура тврђава-Калемегдан-Косанчићев венац-Бранков мост-Старо сајмиште-тц Ушће. Евентуално да се изнајми аутобус који би од Косанчићевог преко моста превезао путнике.
Od korišćenja gondole, za njih daleko više smisla ima trasa Kalemegdan -> Kosančičev venac -> Poseta spomeniku kod KC "Grad" gde su nacisti stajali i priključivali crevo iz auspuha u kamion -> Promenda BNV do novog mosta -> Peške preko novog mosta -> Pogled sa mosta na veliki spomenik na levoj obali i na bivši logor -> Ulazak u memorijalni centar.
Још боља тура. Нисам знао то за Душегупку, видео сам данас тај споменик нажалост и он је ишаран неким роза графитом.
 
Pošto se zaista potrebnim renderima i kritičnim uglovima posmatranja razumna osoba nikako ne može nadati, napravio sam jedan vrlo brzi i približan proračun kako će izgledati vidik sa vidikovca Savskog šetališta. Ako se dobro pogledaju oni renderi koji jesu objavljeni i zatim izmere rastojanja na mapi grada

file.php

file.php


može videti da je daljina gornje betonske ivice krova portala (koji je otprilike u ravni šetališta) udaljena nekih 28 do 30 metara od tačke gledišta posmatrača koji stoji na vidikovcu blizu kamenog zidića. Za visinu očiju od tla 180 cm, dobija se trougao sa odnosom stranica otprilike 1 : 16. Pošto je razlika nadmorskih visina između vidikovca i nivoa obe Savske obale nekih 37 metara, dobija se da se ivica portala žičare posmatraču projektuje na tlo nekih 600 metara daleko od njega. A to je negde u parku na levoj obali Save. Drugim rečima, sa bivšeg istorijskog vidikovca Sava se UOPŠTE neće videti. Granice ovako ograničenog pogleda, tj projekcija ćoškova portala, za osobu koja stoju u njegovoj osi, vide se na mapi. Dakle

Pogledajte prilog 2
Gornja poprečna ivica krova portala je dakle posmatraču vidljiva otprlike na nivou plave linije i pruža se levo i desno onoliko koliko se ovde pruža plava linija.


Pa će za taj položaj posmatraču Kalemegdanski Savski vidikovac da nudi sledeći "vidik". Turisti će ubuduće obaška da se raduju zajedno sa zavodom za zaštitu nečega, mada se više ne zna čega.

Pogledajte prilog 1
 
Ja bih rekao da će biti sa desne strane muzeja gledano na fotograiju :)
 
Zanimljiva slika u prethodnoj poruci. Uporedite sada staro i novo. Šta je bila glavna karakteristika Kalemegdanskog Savskog ("glavnog") šetališta? Zbog kakvog je odnosa čoveka i prostora ono postalo simbol i samo srce parka na ulazu u tvrđavu? Kakvo uređenje omogućuje ovako prisan odnos? Koji su materjali korišćeni da bi se to postiglo? Koji stil? Šta ljudima znači da imaju baš ovakvo mesto? Kakav je uopšte smisao čuvanja najvrednijih istorijskih ambijentalnih celina? I šta se umesto toga nudi? Uporedite upotrebljivost, subjektvni značaj, način provođenja vremena i opšti doživljaj ambijenta u prostoru prikazanom u prethodnoj i ovoj poruci. Prazan betonski pravougaonik sa metalnom ogradom, betonskim stepenicama i kućicama za prodavanje karata, ili ovo:

Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1

file.php
 
Na tom zelenom renderu, ravan krov portala je ustvari ogradjena terasa.

Vrlo je moguće da tu bude bašta novog restorana koji preko puta Gondole.:)
 
Naravno da je terasa, ali kakva terasa OVDE treba da bude? Nije u pitanju prazno građevinsko zemljište bez istorije, navika i tradicije, pa da se može napraviti šta god usput iza sebe ostavlja puka funkcionalnost nečeg sasvim trećeg. Nekome treba nešto zbog nečega, pa hajde da to gradimo na glavnom raskršću Kalemegdanskog šetališta? Valjda su ovde primarne upravo potrebe očuvanja samog Kalemegdana i jedne od prvih urbanih tradicija modernog Beograda, a ne potrebe javnog saobraćaja.
 
Vrh