Šta je novo?

Šta jedemo?

Србија све више увози поврће и месо

За првих шест месеци ове године Србија је увезла свињског меса за 14 милиона долара, а исто толико платила је и за увоз парадајза из Македоније, Албаније и Турске. ...

На другој страни, домаћи пољопривредници веома тешко пласирају своје поврће, а недавно је у Лесковцу бачен род краставца, због ниске цене. И месо и поврће, некада су били извозни адут Србије.

РТВ

http://www.rtv.rs/sr_ci/ekonomija/aktue ... 27299.html
 
naslovna-bmn.jpg
 
Za domaću proizvodnju uglavnom ništa. Nju su pre ovoga uništili Farmakomi i slicni dugogodisnjim neplacanjima. Kralj secera je i prodao svoj biznis zbog ovoga, malo pre toga je jedan drugi biznismen prodao celokupnu mlekarsku industriju. Kada na to dodate skoru promenu vlasnistva u hrvatskom preradjivaču sunokreta i ko zna kakvu sudbinu glavnog trgovca sojom dobicete pravu istinu. Sve je preslo u ruke multinacionalki ili ih fondovi spremaju na to.
 
ONA IMA 16 GODINA I NOSI PATIKE 43 Kako smo zbog hrane PUNE HORMONA ušli u eru visokih, gojaznih i tromih generacija
- Nedavno sam imao pacijentkinju od 16 godina, koja nosi broj patika 43. Zamislite tek koliko je visoka! - jedno je od zapažanja iz ordinacije pedijatra dr Dejana Joneva iz doma zdravlja "Dr Simo Miloševića".


http://www.blic.rs/vesti/drustvo/ona-im ... ru/r51k0jv
 
Ovo sa desne strane, da se manje unosi voće i povrće, kao i manje kuvanog jela, nije problem društva nego države. Sada su retke porodice gde samo jedan roditelj može da izdržava porodicu, kao što je to bilo ranije kada je i važio takav jelovnik. Danas mahom oba roditelja rade, neretko celodnevno i nema ko da priprema takva jela. Ne mogu se tek tako upoređivati različite decenije, a da se ne uzmu u obzir mnogi drugi činioci, pogotovo kada je u pitanju ishrana. To je sve od svesti, načina života, kulture, ekonomskog stanja, itd. Gledam i po sebi, moj način života na koji sam prinuđen, jednostavno i nemam vremena za "normalnu" ishranu, a tek da lagodno biram šta da jedem.
 
Kada se zapitamo sta jedemo, od svih parametra koje uzimamo u obzir
najmanje se osvrcemo na uspostavljanje ravnoteze same PH vrednosti u samom organizmu
a ona bi trebala sadržavati 60-80% baznih namirnica i samo 40-20% kiselih.

tabela baznih i kiselih namirnica na http://www.priroda-leci-sve.com/kisele- ... irnice.htm
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=438081#p438081:2crmqmal je napisao(la):
marrecar » 07 Mar 2017 11:21 am[/url]":2crmqmal]Ovo sa desne strane, da se manje unosi voće i povrće, kao i manje kuvanog jela, nije problem društva nego države. Sada su retke porodice gde samo jedan roditelj može da izdržava porodicu, kao što je to bilo ranije kada je i važio takav jelovnik. Danas mahom oba roditelja rade, neretko celodnevno i nema ko da priprema takva jela. Ne mogu se tek tako upoređivati različite decenije, a da se ne uzmu u obzir mnogi drugi činioci, pogotovo kada je u pitanju ishrana. To je sve od svesti, načina života, kulture, ekonomskog stanja, itd. Gledam i po sebi, moj način života na koji sam prinuđen, jednostavno i nemam vremena za "normalnu" ishranu, a tek da lagodno biram šta da jedem.


No to nema veze.
I moja supruga radi, pa popodne kad odmori popijemo kafu pa `pristavi` neko varivo.
A i ako se za toliko nema vremena pa smo prinudjeni da jedemo `u gradu`, ne moramo otici u pekaru, piceriju ili hamburgernicu.

Primer:
kod mene na poslu postoji restoran, koji nazalost radi samo pre podne.
Iako je mesano varivo samo 50 dinara, a pljeskavica bez priloga(150gr) 150 dinara,
sta mislis sta se vise porucuje (retoricko pitanje, naravno da znas odgovor)?

Takodje, niko nama (i nasoj deci) ne brani da u maksiju, ideji ili bilo kojoj drugoj prodavnici kupimo jabuku, banana, mandarinu pomorandzu za uzinu, ali mi to necemo uraditi, vec cemo uzeti kroasan, cips, ``tuck` i slicno, zar ne?

dakle, po meni je ipak vise stvar kulture ishrane i navika, nego nemogucnosti. :grand:
 
I moja majka ima vremena da spremi takva jela. Ali nemaju svi takva radna vremena. Ja kao student koristim menzu kada imam mogucnost. Ali ni ja ne spadam vise u tu statistiku koja je napravljena gore, nego deca. Samo pogledaj po prevozu koje osobe se vracaju kucama posle podne, oko 6 i kasnije. Verovatno imaju vremena da spreme takva jela za naredne dane. Ali koliko je to realno ako imas dugo radno vreme, sa ko zna kakvim poslom. Nisam potpuno iskljucio ovo poslednje sto si napisao, lepo sam rekao da su uzroci ovakve ishrane visestruki i da nije tu samo izbor jer je to lakse i, izgleda tako, ukusnije. Sta ja da radim kada imam predavanja od 8 do 8? Pri tome sam cak i u nemogucnosti da odem do menze jer za tih 12 sati imam samo jednu duzu pauzu od sat vremena, koja ne ulazi u vreme rucka, a sve ostalo je po 15 minuta i prakticno moram da se hranim na pekari ili eventualno ako ponesem nesto od kuce.
A i jeste dobar deo nemogucnosti, drzava mora da se brine o ishrani dece, ne samo roditelji. Zasto skole nemaju kantine da se hrane. I oni njihovi satro obroci koje skola ugovara sa nekima, to je opet pekara, nista drugo. Ja nikada nisam imao voce (kamoli povrce), sve su to peciva i drugo lisnato testo. Ovde se radi o ishrani dece, sta kada dodju kuci, zar oni sami da podgrevaju? Realno, trebalo bi da nauce, ali da li je to bezbedno?
 
Koji je to faks kad se boravi od 8 do 8 bez pauze kad se sluzi rucak u menzi od 11 do 15 h ili da neodes na veceru u menzu pak
 
TMF. Trenutno mi raspored za taj dan dozvoljava da odem do menze, jer termin od 11 do 15 su mi vezbe koje jos ne pocinju. Ali kad pocnu, eto mene tako. Tako je svima koji su na istom smeru i koji su upisali sve predmete iz letnjeg semestra, svima je taj dan od 8 do 8, samo su razlicite vezbe u tom terminu. Drugar vec od prve nedelje ima takav raspored i vezbe koje su odmah pocele, doduse ne traju zvanicno sva 4 sata, ali eto. Raspored se ne pravi rucno, koliko sam ja upoznat, nego eto puste racunar da nam odredi sudbinu, pa sta ih posle briga iz sluzbe, a pogotovo ove iz parlamenta. Doduse nije mi prvi put da imam takav raspored, nije meni problem 12 sati, ali svima nam je problem upravo zbog ishrane.
 
OVO RETKO KO ZNA: Ako hoćete da znate kakvo mleko pijete pogledajte šta znače brojevi na pakovanju!
..... Pоstојi čаk i zаkоnskа rеgulаtivа kоја omogućava da istеklo mlеkо može pоnоvо da se prеrаdi nа 190° C i pоšalje nаzаd u prоdаvnice. Оvај pоstupаk (dоzvоlјеn zаkоnоm) mоžе dа sе ponovi dо 5 putа tаkо dа fabrike moraju da odštampaju tačan broj puta koliko je mleko prerađeno.

Kао štо smо rеkli, аkо sе оsvrnеte na štаmpаne brојеve (123456) i аkо јеdаn brој nеdоstаје, znaćete kоlikо putа je mlеkо reciklirano. Nа primеru od 12456, vidi sе dа brој 3 nеdоstаје, štо znаči da je rok upotrebe mleka istеkао 3 putа ili je mlеkо pоnоvо pаstеrizоvаnо 3 putа. Dakle, istinа је dа je u nеkim zеmlјаmа dozvoljeno da se pakovanje mlеka pоnоvо prеrаđuje, to jest reciklira.....
http://viraler.org/ovo-retko-ko-zna-ako ... pakovanju/
 
Mleko ne može da se reciklira. Ne postoji način. Kada se "pokvari", jedinjenja se razgrađuju, kiseline, masti, proteini itd i ne postoji proces koji je tako jednostavan da povrati sva ta jedinjenja. Svi ti originalni članci na engleskom pričaju o "re-pasterizaciji" kao proces za reciklažu, da bre Boco ne prenosi takve gluposti. Pasterizacija ubija bakterije i druge mikroorganizme, ništa drugo. A pasterizovano mleko ima relativno dug rok trajanja pa su vrlo male šanse da se ne proda jer skoro svi kupuju mleko. Te oznake su samo za ambalažu, nemaju nikakve veze sa samim mlekom.
 
Nisan ja mlekadzija :)

Sam kazes da se to radi u inostranstvu za pasterizovano mleko kojem ce pre da istekne rok nego sto se stvarno pokvari
te nije nemoguce i kod nas za neku od mnogobrijnih mlekara da to i radi
A tesko i dà te oznake stampaju iz dosade
Cinjenica jeste da imamo malu proizvodnju koja jedva pokriva potrebe pa je logicna i nj. svezina
mada se prica kako prvo se pretvara sve u prah a po potrebi radi cuvanja i ravnoteze trzista se dozira.
A da je prevodenasto vala jeste
j
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=514394#p514394:12r7d51h je napisao(la):
boca-ica » Sre Feb 07, 2018 12:07 am[/url]":12r7d51h]
OVO RETKO KO ZNA: Ako hoćete da znate kakvo mleko pijete pogledajte šta znače brojevi na pakovanju!
..... Pоstојi čаk i zаkоnskа rеgulаtivа kоја omogućava da istеklo mlеkо može pоnоvо da se prеrаdi nа 190° C i pоšalje nаzаd u prоdаvnice. Оvај pоstupаk (dоzvоlјеn zаkоnоm) mоžе dа sе ponovi dо 5 putа tаkо dа fabrike moraju da odštampaju tačan broj puta koliko je mleko prerađeno.

Kао štо smо rеkli, аkо sе оsvrnеte na štаmpаne brојеve (123456) i аkо јеdаn brој nеdоstаје, znaćete kоlikо putа je mlеkо reciklirano. Nа primеru od 12456, vidi sе dа brој 3 nеdоstаје, štо znаči da je rok upotrebe mleka istеkао 3 putа ili je mlеkо pоnоvо pаstеrizоvаnо 3 putа. Dakle, istinа је dа je u nеkim zеmlјаmа dozvoljeno da se pakovanje mlеka pоnоvо prеrаđuje, to jest reciklira.....
http://viraler.org/ovo-retko-ko-zna-ako ... pakovanju/
file.php

Koji se brojevi gledaju ?
Ovde fale 5 i 6. :D
Ovo više liči na štampu proizvođača ambalaže.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=514413#p514413:3sfws7yg je napisao(la):
boca-ica » 07 Feb 2018 07:36 am[/url]":3sfws7yg]Nisan ja mlekadzija :)

Sam kazes da se to radi u inostranstvu za pasterizovano mleko kojem ce pre da istekne rok nego sto se stvarno pokvari
te nije nemoguce i kod nas za neku od mnogobrijnih mlekara da to i radi
A tesko i dà te oznake stampaju iz dosade
Cinjenica jeste da imamo malu proizvodnju koja jedva pokriva potrebe pa je logicna i nj. svezina
mada se prica kako prvo se pretvara sve u prah a po potrebi radi cuvanja i ravnoteze trzista se dozira.
A da je prevodenasto vala jeste
j
Ih bre, gde sam ja to rekao. Pasterizacija je normalan proces, to mora da se radi, šta bi ti, da ti neko prodaje mleko direktno izmuzeno sa svakakvim bakterijama? Samim tim što ima manje bakterija znači da će mleko duže da traje jer nema šta da razgrađuje te kiseline, masti itd. Boco, ne postoji taj proces kojim može da se pokvareno mleko vrati u nepokvareno. To znači da bi trebalo da se izdvaja svako jedinjenje i vrati u prvobitno stanje. Niko nije lud da to radi i troši resurse kada mleka ima na pretek. A isto tako potražnja za mlekom je toliko velika da retko koje se ne proda pre isteka roka trajanja. A ambalaža na slici nema veze sa proizvođačem/mlekarom jer on naručuje te ambalaže, ne proizvodi ih i svakako ne štampa oznake. Sve te oznake na dnu su od proizvođača ambalaže, Tetra Pak, i svaka ima svoje značenje koje je vezano samo za proizvodnju ambalaže. Nema ama baš nikakve veze sa mlekom. Ove konkretne oznake su vezane za trake na kojima je proizveden karton, pa ako postoji defekt da se lako identifikuje odakle potiče. Nemoj da se zaluđuješ ovakvim senzacionalnim vestima, valjda treba sam da znaš kada su ovakve stvari u pitanju da treba proveriti istinitost.
 
Broj proizvodne linije i šarže stoji na etiketi koja se dobija uz foliju (karton) od proizvođača. Ostalo su interne šifre proizvođača, a ono što je iscrtano kao crne debele linije na dnu je bar kod koji služi da bi mašina prepoznala foliju itd.
Inače taj "karton" je jedan od šest slojeva koji čine foliju tj. brik.

Na brkovima se jedino štampa datum roka trajanja, vreme proizvodnje, šifra proizvodne linije I još neki podaci koji nam trenutno nisu interesantni.

Inače se to zove aseptična ambalaža i prethodno pasterizovan, homogenizovan proizvod se puni u nju, koja je prethodno sterilizovana.
 
Na brkovima se jedino štampa datum roka trajanja

simpatičan lapsus.

marrecar":3ckun3ur je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=514413#p514413:3ckun3ur je napisao(la):
boca-ica » 07 Feb 2018 07:36 am[/url]":3ckun3ur]Nisan ja mlekadzija :)

Sam kazes da se to radi u inostranstvu za pasterizovano mleko kojem ce pre da istekne rok nego sto se stvarno pokvari
te nije nemoguce i kod nas za neku od mnogobrijnih mlekara da to i radi
A tesko i dà te oznake stampaju iz dosade
Cinjenica jeste da imamo malu proizvodnju koja jedva pokriva potrebe pa je logicna i nj. svezina
mada se prica kako prvo se pretvara sve u prah a po potrebi radi cuvanja i ravnoteze trzista se dozira.
A da je prevodenasto vala jeste
j
Ih bre, gde sam ja to rekao. Pasterizacija je normalan proces, to mora da se radi, šta bi ti, da ti neko prodaje mleko direktno izmuzeno sa svakakvim bakterijama? Samim tim što ima manje bakterija znači da će mleko duže da traje jer nema šta da razgrađuje te kiseline, masti itd. Boco, ne postoji taj proces kojim može da se pokvareno mleko vrati u nepokvareno. To znači da bi trebalo da se izdvaja svako jedinjenje i vrati u prvobitno stanje. Niko nije lud da to radi i troši resurse kada mleka ima na pretek. A isto tako potražnja za mlekom je toliko velika da retko koje se ne proda pre isteka roka trajanja. A ambalaža na slici nema veze sa proizvođačem/mlekarom jer on naručuje te ambalaže, ne proizvodi ih i svakako ne štampa oznake. Sve te oznake na dnu su od proizvođača ambalaže, Tetra Pak, i svaka ima svoje značenje koje je vezano samo za proizvodnju ambalaže. Nema ama baš nikakve veze sa mlekom. Ove konkretne oznake su vezane za trake na kojima je proizveden karton, pa ako postoji defekt da se lako identifikuje odakle potiče. Nemoj da se zaluđuješ ovakvim senzacionalnim vestima, valjda treba sam da znaš kada su ovakve stvari u pitanju da treba proveriti istinitost.

Pitanje laika, zašto u Grčkoj kad kupiš dugotrajno mleko traja 3-4 dana a kod nas kratkotrajno 10+ dana? Pretpostavljam da su to različite vrste pasterizacije. Da li tim ubijanjem bakterija radi dugotrajnosti ubijamo i neke korisne bakterije ili šta god već. ili drugim rečima da li Grčko mleko zdravije time što mu je kraći rok trajanja, naravno pod uslovom da ga popijemo pre nego se pokvari?
 
Pasterizacija se ne odnosi samo na dugotrajno mleko. Pretpostavljam da se za dugotrajno mleko dodaje još nešto što usporava razgradnju, nisam dovoljno stručan u toj oblasti da znam šta se radi. Ali pasterizacija mora da se vrši, bilo dugotrajno ili "kratkotrajno" mleko, a proces da bude dovoljan da to mleko izdrži put do prodavnice i konzumaciju. Verovatno i jeste razlika u procesu pasterizacije, eventualno u standardu i klasifikaciji. E sad, da li ubija i sve dobre mikroorganizme, verovatno da, ali ništa ne šteti i da njih nema. Da li ubija i sve loše, verovatno ne, ali je njihov broj u tom slučaju mnogo mali da bi štetio organizmu. Sve zavisi od kvaliteta procesa što uzrokuje i kvalitet mleka, pa možda bude kvalitetnije, a možda i ne. Svakako mleko je mleko, dobro i zdravo, bilo da ima dobre mikroorganizme ili ne. Sam sastav mleka je isti od bilo kog proizvođača, jer onda u suprotnom to ne bi bilo mleko. Mislim, kvalitetnije ili nekvalitetnije mleko, potpuno je nebitno, do sada nam ništa nije bilo loše od mleka, pod uslovom da nije pokvareno.
 
Svrha pasterizacije je ubijanje svih vegetativnih mikroorganizama.
Uglavnom se danas koristi brza pasterizacija, visoka temperatura-kratko vreme zadržavanja.
Za svaki proizvod postoji određena tabela temperatura/vreme.
E sad, zašto je grčko mleko kraćeg roka trajanja, pa morali bi da vidimo dekleraciju.
A postoji i još jedna stavka, marketing!
Kraći rok trajanja=prirodnije. A u realnoj situaciji isto to mleko može trajati i 10 dana. Oni se ograđuju na tri dana.
 
Ja ono mleko sto piše da posle otvaranja treba popiti u roku od 3 dana (i slične proizvode) bez problema koristim i posle 10-ak dana (samo gledam istek roka).

Da li mnogo grešim ili je samo do marketinga (i teranja da ga što prepotrošim i kupim novo)?
 
Mleko kad je zatvoreno u originalnoj ambalaži može stajati i na 5 i na 25 stepeni do isteka trajanja, a može i duže, ali zakonski za šta garantuje proizvođač je odštampano na ambalaži. Naravno da može trajati i neki dan preko.

Kad se otvori, bitno je odmah nakon korišćenja odmah vratiti u frižider, dakle na nisku temperaturu, koja usporava proces sazrevanja štetnih mikroorganizama.

Dakle, ako samo sipaš iz ambalaže u čašu i odmah vratiš u frižider, praktično nećeš imati problema ni par dana nakon otvaranja.
Inače postoji razlika u pasterizaciji kratkotrajnog i dugotrajnog mleka i sam proces proizvodnje se razlikuje, i na dugotrajnom iz tog razloga ne piše popiti u roku od tri dana od otvaranja.

Inače kod mleka i mlečnih prerađevina i proizvoda, treba uvek biti oprezan, jer je vrlo pogodna sredina za razmnožavanja bakterija.
 
Što se tiče mleka , koliko kapiram ove današnje krave su nešto frizirane kad daju mleko koje može da traje po 20 i kusur dana. Baš sam to komentarisao pre neki dan kad sam gledao rokove trajanja. Nekad je kratkotrajno mleko trajalo po dva do tri dana. UHT izbegavam mada i ovo pasterizovano nema ništa kvalitetno u njemu.

Najveća misterija mi je majonez i kad ga vidim u rafovima van frižidera. Otkud sad odjednom da može da se čuva na toplom a pravi se od jaja ? Naravno da ga i dalje kupujem isključivo iz frižidera.
 
Vrh