Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Jednostavna računica, manje zelenih površina i uže pešačke staze, znači više građevinskog zemljišta za izgradnju, i prema tome veći profit.
Čak i kako kažu, da će grad za 30 godina videti deo tog profita, ipak ostaje gorka istina, da smo zarad profita sadašnje generacije, budućim generacijama onemogućili pristup reci.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516107#p516107:2my2znw9 je napisao(la):
Mr.Awesome » 12 Feb 2018 11:55 pm[/url]":2my2znw9]https://www.youtube.com/watch?v=gckYy-b_ssw
Nova epizoda.


Много година након данашњег дана, пред стрељачким водом, сетићу се друге деценије 21. века у мом граду, сетићу се водитељке Ирине Вељковић која је обележила ту деценију својим критичким интервјуима и врхунским бравурама од питања на градској телевизији. :violina:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516166#p516166:254n0nyc je napisao(la):
roland » Uto Feb 13, 2018 10:42 am[/url]":254n0nyc]Jednostavna računica, manje zelenih površina i uže pešačke staze, znači više građevinskog zemljišta za izgradnju, i prema tome veći profit.
Čak i kako kažu, da će grad za 30 godina videti deo tog profita, ipak ostaje gorka istina, da smo zarad profita sadašnje generacije, budućim generacijama onemogućili pristup reci.

Gospodine, molim vas.
Kako onemogućili? Pa sada se rade šetališta, prilazi reci, promenade...
Ja nisam primetio da su se prethodnih godina ljudi izlomili šetajući pored reka, pogotovo ne na ovim mestima gde je bila napuštena industrijska zona. Sada čim otopli odmah možete videti šetače, narod, decu,.. Pogledajte i sami, nema šta ja da vam pričam.

Nekada je to bila periferija grada, industrijske zone, firme, fabrike, brodogradilišta i drugo. Godinama grad se širio i to je ostalo u širem centru (što je normalno da se sada izmešta dalje, a na mesto tih firmi, fabrika i drugo, da dođe do izgradnje stambeno-poslovnih objekata). I to je potpuno normalno, svi veliki gradovi tako rade.
Mnogo neiskorišćenog prostora imamo pored reka, trebalo bi da se sve to poveže i urade šetne staze pored vode.
Svi veliki gradovi se prave tik uz obalu, a meni se nekako čini da smo mi svih ovih godina bežali od vode.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516231#p516231:3nkn1wjj je napisao(la):
Mr.Awesome » Tue Feb 13, 2018 1:42 pm[/url]":3nkn1wjj]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516166#p516166:3nkn1wjj je napisao(la):
roland » Uto Feb 13, 2018 10:42 am[/url]":3nkn1wjj]Jednostavna računica, manje zelenih površina i uže pešačke staze, znači više građevinskog zemljišta za izgradnju, i prema tome veći profit.
Čak i kako kažu, da će grad za 30 godina videti deo tog profita, ipak ostaje gorka istina, da smo zarad profita sadašnje generacije, budućim generacijama onemogućili pristup reci.

Gospodine, molim vas.
Kako onemogućili? Pa sada se rade šetališta, prilazi reci, promenade...
Ja nisam primetio da su se prethodnih godina ljudi izlomili šetajući pored reka, pogotovo ne na ovim mestima gde je bila napuštena industrijska zona. Sada čim otopli odmah možete videti šetače, narod, decu,.. Pogledajte i sami, nema šta ja da vam pričam.

Nekada je to bila periferija grada, industrijske zone, firme, fabrike, brodogradilišta i drugo. Godinama grad se širio i to je ostalo u širem centru (što je normalno da se sada izmešta dalje, a na mesto tih firmi, fabrika i drugo, da dođe do izgradnje stambeno-poslovnih objekata). I to je potpuno normalno, svi veliki gradovi tako rade.
Mnogo neiskorišćenog prostora imamo pored reka, trebalo bi da se sve to poveže i urade šetne staze pored vode.
Svi veliki gradovi se prave tik uz obalu, a meni se nekako čini da smo mi svih ovih godina bežali od vode.

Gospodine Fenomenalni,
Otkad je započet projekat BnV biciklistima je onemogućen prilaz reci. Biciklistička staza sada delom ide kroz prašnjavu/blatnjavu stazu i gradilište, a nekad je ta biciklistička staza celom svojom dužinom od Dorćola do Ade Ciganlije bila uz reku. Drugo, uređeni deo šetališta sad je toliko uzan da je nemoguće na normalan način urediti bickilistički i pešački saobraćaj, bez incidenata i na siguran način (Zuma je prvi alarmirao na tu manu projekta). Tako da što se tiče biciklizma, za koji se tvrdi da je najbolji vid prevoza u gradu, projekat BnV je nepovratno unazadio postojeću infrastrukturu. Buduće generacije neće moći duž Savskog amfiteatra da nesmetano voze bicikl pored reke, kao što je mogla moja generacija unazad 20 godina.
A drugo, Beograd je odavno na rekama, imamo šetališta duž Save i Dunava u Zemunu, Novom Beogradu, pored Beton hale, Kalemegdana, na Dorćolu, ali nigde nije ta šetališna zona uz reku tako uska i sa tako malo zelenih površina. Jedna civilazacijska norma, da šetališta uz reku budu široka uz veliku količinu zelenila, u projektu BnV nije ispoštovana upravo radi povećanja građevinske površine i samim tim uvećanja profita. Tako da će se buduće generacije pitati gde je pamet bila sadašnjoj generaciji pa je dozvolila da se napravi tako skučeno šetalište.
 
Kolega @roland, ta nemojte molim vas da se primate na ove splačine tipa "svi veliki gradovi tako rade". Tiha voda breg roni, to je taktika ovih plaćenika na forumu, tako što se prave ludi i zaobilaze činjenicu da je na delu kriminalna otimačina zemljišta, kriminalno pranje kriminalnog novca i krađa budžetskog, rušenje ustavnog poretka - da se podsetimo samo krovnih zločina. Sve ove pričice o cveću i buba-marama, šatro 'svetskim trendovima' i sl. je samo podvaljivanje narativa koji isključuje suštinu - kriminal najvišeg nivoa! Onda pajtosi jedni drugima nalupaju pluseve, što daje auru legitimnosti i stvara privid 'pozitivnog' i 'dobrog'.

Ajmo botovi, sad malo fotki Frankfurta, Kuala Lumpura, Šenžena... objasnite nam kako svet radi! :mrgreen:
 
Нема ту решења а да обе стране буду задовољене - овде је чак више решење које доведе до тога да се сви шлогирају од беса најбоље јер је вероватно једино "истинито"
 
Sada nema rešenja da svi budu zadovoljni.

Investitori jure svaki kvadratni metar, pa su nam zato oduzeli širinu uz reku, ali zato grade najveći tržni centar na mestu gde su mogli da naprave stambeni blok.

Naravno da je bilo mesta i za planirani broj kvadrata i široko šetalište sa bici stazom, ali tako je to kada id*** planiraju trenutno najatraktivnije gradsko zemljište.
 
Slažem se sa vama. Ne može se svakom udovoljiti, šta ćete.
Ispada da je bila bolja vožnja biciklom po rastinju, otpadu i napuštenim industrijskim dvorištima, nego sada privremeno kroz prašinu.
Možda je bilo šire pre, i bilo više mesta, ali na šta liči sve to u širem centru grada? Zar ne treba da se upristojimo i napravimo nešto da ličimo na svet?
Ljudi iskorišćavaju svaki metar obale da naprave nešto, a mi sa ovim postojećim, imamo još toliko napuštenog i neiskorišćenog mesta.
Ne treba da se zida tu, samo da se urade lepe staze kroz šumu, pored reke, i da se ti šumarci samo premodifikuju u neki lep park, ništa više.
Meni bi se dopalo da na Velikom Ratnom ostrvu naprave park, ne izgradnja objekata, da se razumemo. Samo jedan biciklističko-pešački most do ostrva, i celo ostrvo jedan veliki park sa stazama, klupicama, mestima za piknik, izlet i slično... To bi se isticalo mnogo, retko kome je priroda dozvolila da ima tako nešto u svom gradu. A BG ima priliku da iskoristi tako nešto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516289#p516289:2aa2kx82 je napisao(la):
Mr.Awesome » Tue Feb 13, 2018 4:51 pm[/url]":2aa2kx82]Slažem se sa vama. Ne može se svakom udovoljiti, šta ćete.
Ispada da je bila bolja vožnja biciklom po rastinju, otpadu i napuštenim industrijskim dvorištima, nego sada privremeno kroz prašinu.
Ne znam da li ste prolazili tom stazom pre nego što je započet BnV, ali otpada i rastinja nije bilo na stazi. To je bila sasvim pristojna i funkcionalna staza, bilo je čak i kafanica gde se moglo sesti i popiti piće, a postojao je i servis za popravku bicikala.
Privremeno traje već treću godinu, i ko zna koliko će još ta "privremenost" da potraje. A ovde se NE radi o udovoljavanju nečijem ukusu, već jednostavno o civilizacijskoj normi da šetalište uz reku ima dovoljno prostora za sve aktivnosti koje su korisne za psihofizičko stanje stanovnika višemilionskog grada. Međutim, imperativ projekta BnV je uvećanje profita za njegove shareholdere, i zbog tog cilja su pregažene mnogobrojne civilizacijske norme.

Ljudi iskorišćavaju svaki metar obale da naprave nešto, a mi sa ovim postojećim, imamo još toliko napuštenog i neiskorišćenog mesta.
Ne treba da se zida tu, samo da se urade lepe staze kroz šumu, pored reke, i da se ti šumarci samo premodifikuju u neki lep park, ništa više.

Zašto nisu napravljene nove biciklističke staze kad je već uništena postojeća. Naprimer, biciklistička staza duž Topčiderske reke, od Mosta na Adi do Košutnjaka, je dosad mogla biti napravljena, ali nije. I to za delić procenta troškova koje je grad do sad potrošio na infrastrukturne radove za projekat BnV.

Meni bi se dopalo da na Velikom Ratnom ostrvu naprave park, ne izgradnja objekata, da se razumemo. Samo jedan biciklističko-pešački most do ostrva, i celo ostrvo jedan veliki park sa stazama, klupicama, mestima za piknik, izlet i slično... To bi se isticalo mnogo, retko kome je priroda dozvolila da ima tako nešto u svom gradu. A BG ima priliku da iskoristi tako nešto.
Nadam se da će Veliko ratno ostrvo ostati nedirnuto, jer ako krene urbanizacija VRO, nakon klupica i staza dolaze montažni objekti, pa zidani objekti, i vrlo brzo nakon toga kreće priča da bolje da umesto zmija i džungle imamo turistički atraktivne staklene kule i shopping mall-ove.
 
Znam ja odlično kako je to pre izgledalo, vozio sam ja rekreativno bajs na duže staze, to mi je bio hobi.
Da, i tu se slažem sa vama, biće duže vreme jedan deo "privremen", naravno dok se ne izgradi cela promenada (imaće i bulevari pored svoje biciklističke staze, imao sam prilike da vidim planove).
Ne znam zašto nisu napravili nove tamo gde su stare uklonili, ja sam za da se naprave.
Što se ostrva tiče, sve može da se limitira. Znači isključivo kao park i ništa više. Mada fali nama još mnogo toga, nije park ni bitan sada.
Inače, promenada ima širinu, naravno neće investitor dozvoliti da sad ostave mesta za pistu, ali pristojne širine ima.
Da ne bude da izmišljam, pitajte ljude koji su obišli malo Evropu, da li su njihova šetališta i promenade šire od naše?
Možete i na internetu da pogledate. Čak mnoge od njih nemaju odvojene biciklističke staze, već ih dele pešaci i bajkeri.
Nama fali u tom pogledu da se promenada izgradi do kraja, i u gradu više fokusa baci na bicikle (izgradnju staza i drugo).
 
za sada su ocigledne posledice po bicikliste i posledica po pitanju zeleznice. mislecem delu foruma vec su jasne i posledice po druge vidove saobracaja i transporta za to cak nije potrebno ni neki poseban intelekt ali neki nemaju ni to
 
Poenta je u sledecem:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516304#p516304:1wzbqt9l je napisao(la):
Mr.Awesome » Uto Feb 13, 2018 5:54 pm[/url]":1wzbqt9l]
Da ne bude da izmišljam, pitajte ljude koji su obišli malo Evropu, da li su njihova šetališta i promenade šire od naše?
Možete i na internetu da pogledate.

To sto su postojeca setalista cesto sirine promenade ili uza, ne znaci da je to dovoljno ili dobro. Drugi se trude takva resenja isprave, a mi ih upravo pravimo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516432#p516432:10pjkrk3 je napisao(la):
roger34 » Sre Feb 14, 2018 10:01 am[/url]":10pjkrk3]Poenta je u sledecem:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516304#p516304:10pjkrk3 je napisao(la):
Mr.Awesome » Uto Feb 13, 2018 5:54 pm[/url]":10pjkrk3]
Da ne bude da izmišljam, pitajte ljude koji su obišli malo Evropu, da li su njihova šetališta i promenade šire od naše?
Možete i na internetu da pogledate.

To sto su postojeca setalista cesto sirine promenade ili uza, ne znaci da je to dovoljno ili dobro. Drugi se trude takva resenja isprave, a mi ih upravo pravimo.

Kad budete posetili Pariz, i shvatili što oni imaju problem, onda će vam taj tekst biti jasan.
Oni imaju manjak prostora, a mi višak.
 
Treba ubaciti i dislike na forumu.

Covece ne mozes da poredis Paris sa Beograd-om. Kasnimo mi za Parizom jedno 150godina, ako ne i vise.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516452#p516452:2sj811qr je napisao(la):
Mr.Awesome » Sre Feb 14, 2018 11:19 am[/url]":2sj811qr]Kad budete posetili Pariz, i shvatili što oni imaju problem, onda će vam taj tekst biti jasan.
Oni imaju manjak prostora, a mi višak.
Da lepo si rekao imamo visak prostora ali se ponasamo kao da imamo manjak prostora pa su genijalci zgrade nagurali do obale na ustrb javnih povrsina (pesacko biciklistickih staza)
 
Vi kada prodate plac investitoru, on će se potruditi da ga maksimalno iskoristi. Ima i tu nekih standarda, ne može baš na obalu da naguraju, zna se šta mora ostati kao javna površina.
Da su povukli zgrade ka unutra, bilo bi "vidi što beže od obale, umesto da priđu bliže", opet kada naprave bliže "gledaj kako su načičkali uz obalu, nema mesta ni za pešačku stazu". Naravno, nikada se ne može ugoditi svima, i to je normalno.
Pošto je ovde reč o ovom projektu, investitor mesto koristi maksimalno, ali je ostavio i mesta za sasvim pristojnu promenadu. Nije ona uska, sasvim je korektna širina. Jer kao što rekoh, pogledajte i one promenade u drugim gradovima Evrope, verovali ili ne, većina njih su i manje, i uže.
Sad je izgradnja u toku, još promenada nije gotova, kao ni biciklističke staze, biće radova još neko vreme dok ne popune taj priobalni deo, onda će se lakše kretati tuda, druge faze biće u unutrašnjosti amfiteatra tako da neće smetati...
Sve u svemu, nije ovo nikakvo ludilo, nikakav Dubai, ali će svakako biti jedan nov i pristojan deo grada.

P.S. Jel neko zna šta rade više sa tom kulom? Zadnje što znam, je da je bio problem oko odabira izvođača.
 
Ne skreci sa teme! Imamo mi temu o kuli koja je po tvojim recima trebala vec da se gradi ;)

Siguran sam da se niko ne bi zalio da su zgrade i ovakve kakve su (nakaradni bedemi) pomaknute nekih 10ak metara dalje od postojece linije. Drugi gradovi koji se cesce pominju su uglavnom imali vec spustene objekte blize vodi naravno mahom nize spratnosti pa su se prilagodjavali postojecoj situaciji, dok smo mi ovde imali cistu obalu i sasvim dovoljno prostora da se napravi zadovoljavajuca sirina setalista.
 
Što se kule tiče ja samo preneo informacije koje sam dobio. A u čemu je sada problem to niko ne zna...

Ništa, onda ja predlažem da se skupimo nas par stotina, pa da je prenesemo malo dalje. :)

To što na par mesta ima velikih šetališa oko Sene, ne znači da je svuda tako. Većina tih šetališta su uža od naše promenade.
Ja nisam video jednom pa da pogrešim, Senu sam video 6-7 puta do sad, i svaki put iskoristio priliku da prošetam sa kolegama, sedeli na klupama uz reku, pili kafu. To su uglavnom starija šetališta, ima i novih koja su skoro rađena, u nekom savremenijem stilu, šira, ali ako poredite sa promenadom, ona je šira od većine (ne svih - nego većine njihovih šetališta). :)
 
Sad kad smo utvrdili da je šetalište projektovano potpuno pogrešno postavlja se pitanje: kako investitor koji ima 68% vlasništva u projektu, može da nameće rešenja koja idu samo u njegovu korist - kriminalno usko šetalište, a da se drugi suinvestitor, grad Beograd, ne pita ni za šta, nego mora bespogovorno da prihvata svaku želju arapskog investitora.

Zašto je profit inostranog investitora bitniji od potreba Beograđana? Zašto grad Beograd, kao suinvestitor, ne interveniše i ne odbrani interese Beograđana? Ja mogu da razumem da je stranom investitoru profit primarni motiv, ali primarna funkcija grada Beograda, kao lokalne samouprave, treba da bude rad u interesu Beograđana. A u ovom projektu do sada, interes Beograđana je potpuno zanemaren, jedino je bitan profit arapskog investitora.
 
Da budem iskren, ja u ovom momentu cak mogu i da vidim obustavljanje ovog projekta, bar sto se zgrada tice.......mesto bi bilo idealno za jedan veliki park!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516501#p516501:tmgezgim je napisao(la):
lukarts » Sre Feb 14, 2018 3:01 pm[/url]":tmgezgim]Da budem iskren, ja u ovom momentu cak mogu i da vidim obustavljanje ovog projekta, bar sto se zgrada tice.......mesto bi bilo idealno za jedan veliki park!

Onda bi došlo leto pa bi psovali i oca i majku onom kome je palo na pamet tu da napravi park, jer od komaraca i mušica ne može da se spava. :D
Šta god da se napravi, nekome će zagarantovano smetati, to je neizbežno. :)
Nema veze što se gradi stambeni blok, ovde će biti dosta zelenila, drvoreda, ukrasnog žbunja, cveća i drugo... Biće parkova na nekom drugom mestu. ;)
 
Vrh