Šta je novo?

BITCOIN kriptovaluta (?!)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516246#p516246:m780jd7a je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Feb 13, 2018 2:03 pm[/url]":m780jd7a]Sve si to lepo opisao i objasnio, ali koliko ja vidim, sve to bi bilo ostvarivo i bez ove kripto histerije. Ne vidim zašto je morao da se napravi ovaj pičvajz da bi se pokazao potencijal blockchaina. Ako blockchain postoji već više od 20 godina, i još uvek se nije toliko primio, znači da svet jednostavno još uvek nema potrebu za njim. Ili ima, ali nije spreman da plati cenu i promene koji idu uz implementaciju takvih sistema.
Uostalom, sve činjenice upućuju na to da je 99% tzv blockchain startupa obična prodaja magle. Ljudi vide laku zaradu i priliku pa hvataju voz. Ako izuzmemo takve, ostaje onaj 1%, koji su postojali još ranije, još pre svog ovog nepotrebnog ludila.

Startupi prodaju "whitepaper" a ne maglu. Činjenica jeste da sam ja gore pominjao samo 3 kriptovalute a da ih ima na hiljade. Investicija u neki od tih "alt-coina" je rizična i zahteva ekstremnu diversifikaciju (jer će 99 propasti a na 100. ćeš zaraditi veliki novac). Što bi jedan moj poznanik rekao - to je način da se od crowdsourcinga dođe do crowd-angel investitora. U svakom slučaju nije magla, nije ponzi, već jednostavno visoko rizično ulaganje.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516246#p516246:m780jd7a je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Feb 13, 2018 2:03 pm[/url]":m780jd7a]
Drugo, teza da će blockchain da eliminiše manipulacije je pogrešna. Sve se može izmanipulisati, pa i nešto što koristi blockchain. Sam njegov mehanizam je možda imun i nepromenjiv. Ali on je samo deo većeg sistema koji čine ljudi, papiri, materijalne stvari i svašta nešto što je ''izvan dometa'' eternet kabla, interneta i blockchain ''čuvara''. Na kraju krajeva, ni blockchain nije neuništiv kad je u malim brojkama.

Sve se može izmanipulisati, s tim što blockchain donosi za koplje sigurniji sistem od dosadašnjeg.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516246#p516246:m780jd7a je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Feb 13, 2018 2:03 pm[/url]":m780jd7a]
Treće, cela ta priča sa blockchainom i povezivanjem svih kompova sveta u jednu veliku radnu akciju jako smrdi na pokušaj poturanja i privikavanja javnosti na eksperimentisanje sa hive mind sistemima i AI. Ja na svom kompu ne želim ništa što nije pod mojim nadzorom. A tek ne želim da mi hive mind i AI vršljaju po sistemu. I premda većina ljudi deli sličan stav, i KV su tek u povoju, tačno se vidi kako se s ovim kripto ludilima i blockchainom javnost ''smekšava'' da prihvati ideju da ćemo svi da budemo ''na prst u dupe''. Što je ne samo podmuklo, nego i apsolutno bespotrebno i opasno. Ako neko oće da razvija gigantske sisteme, hive mind i AI, nek radi to na svom superkompjuteru, kojih danas na svetu ionako ima u hiljadama. Moja mašina koju sam lično platio neće biti deo nikakvog ''Epic scale'', hive mind, blockchain i sličnog zaludnog projekta. Znam šta ćeš reći - pa niko te ne tera. Pa da, niko me ne tera sad. Ali za nekoliko godina, kad se javnost dovoljno ''smekša'', takve stvari će biti normalne.

Mislim da si otišao predaleko, dosta pametnih ljudi gleda taj kod koji je otvoren.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516246#p516246:m780jd7a je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Feb 13, 2018 2:03 pm[/url]":m780jd7a]
I za kraj, opet se vraćam na temu efikasnosti i praktičnosti. Ok, dakle jasno je da blockchain služi da, u konkretnom primeru, ako neko pokuša da na silu izmeni podatke u katastru, da postoji još kopija koje se automatski vrate na mesto. Znači, ako sistem ima 5 kompjutera, haker će morati da hakuje svih 5. To je za današnje hakere ništa. S druge strane, ako sistem ima 1000, hakeri će morati da hakuju svih 1000, a to je nemoguće. Znači, ako je sistem premali, ranjiv je. A ako je veliki, nedodirljiv je. Ali uz tu veličinu ide i cena u vidu toga da tamo negde mora danonoćno da radi 1000 kompjutera i da svi budu umreženi i da jedu struju, samo da bi se sprečilo da neko izmeni podatke na jednom? Pa sad, to možda jeste rešenje koje radi, ali izvini, po pitanju efikasnosti i praktičnosti to je rešenje na nivou - napravićemo banku koja je apsolutno sigurna tako što ćemo da stavimo sef unutar drugog sefa unutar trećeg sefa unutar četvrtog, i tako hiljadu puta dok se ne dobije bunkerčina veća od piramida. A za otvaranje svakih vrata teških 50 tona imaćemo po jednu mini elektranu. Pa da, to radi. Ali je nepraktično, skupo i destruktivno do bola. :roll:

Blockchain nije predviđen da se izvršava na 5 računara iz 2 razloga: 1) sigurnost (koju si naveo) i 2) previše limitirana baza za tako mali sistem. Privatni blockchain će dizati države i korporacije. Povećanja potrošnja struje u takvim sistemima je zanemarljiva u odnosu na sadašnje sisteme jer nema rudarenja.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516246#p516246:m780jd7a je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Feb 13, 2018 2:03 pm[/url]":m780jd7a]
Kao što rekoh, poenta nauke i tehnologija je da se nešto smisli ili unapredi tako da bude što efikasnije, što praktičnije i što jednostavnije, a uz što manji trošak i cimanje. A ovo kuda vodi blockchain je bukvalno gore i primitivnije rešenje nego štampanje miliona papira i njihovo skladištenje na nekoliko lokacija. Srpska birokratija koja je zatočena u polovini prošlog veka i koja je sinonim za disfunkcionalnost je opet u globalu efikasnija i praktičnija nego blockchain u ovom svom obliku.

To je tvoje mišljenje, ne vidiš viziju. I zbog toga nećeš uložiti ni u jedan coin. Savršeno OK. Niko te ne tera :)
 
Samo da pojasnim pametne ugovore - oni jesu takvi da se svaki algoritam može isprogramirati. Ali oni se izvršavaju samo u okviru blockchain-a. Nije moguće da jedan pametan ugovor pročita recimo neki privatan fajl sa tvog računara. Osim ako nisi pokrenuo node za neki blockchain sa backdoor virusom. Ali kao što rekoh, za ovih par najpopularnijih blockchain-ova dosta pametnih ljudi analizira i proverava kod. Nije ništa manje sigurno od softvera koji VEĆ koristiš.
 
Ok, primljeno k znanju. Mislim u nekim stvarima se slažemo, u nekim ne, ali dobro, bar smo fino raspravili ovo do sad. :)
I drago mi je da sam naleteo na kripto-entuzijastu koji nije u toj priči samo radi (instant) para.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516246#p516246:27ok2vy3 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Feb 13, 2018 3:03 pm[/url]":27ok2vy3]
Treće, cela ta priča sa blockchainom i povezivanjem svih kompova sveta u jednu veliku radnu akciju jako smrdi na pokušaj poturanja i privikavanja javnosti na eksperimentisanje sa hive mind sistemima i AI. Ja na svom kompu ne želim ništa što nije pod mojim nadzorom. A tek ne želim da mi hive mind i AI vršljaju po sistemu. I premda većina ljudi deli sličan stav, i KV su tek u povoju, tačno se vidi kako se s ovim kripto ludilima i blockchainom javnost ''smekšava'' da prihvati ideju da ćemo svi da budemo ''na prst u dupe''. Što je ne samo podmuklo, nego i apsolutno bespotrebno i opasno. Ako neko oće da razvija gigantske sisteme, hive mind i AI, nek radi to na svom superkompjuteru, kojih danas na svetu ionako ima u hiljadama. Moja mašina koju sam lično platio neće biti deo nikakvog ''Epic scale'', hive mind, blockchain i sličnog zaludnog projekta. Znam šta ćeš reći - pa niko te ne tera. Pa da, niko me ne tera sad. Ali za nekoliko godina, kad se javnost dovoljno ''smekša'', takve stvari će biti normalne.

slazem se, to sto nikolas kaze da je kod otvoren, to je tacno, evo ja npr koristim gotovo iskljucivo open-source aplikacije, ali kad se naviknes:
bitcoin je bezbedan, ethereum, ripple, zcash... onda ce prosecan covek reci pa dobro boli me uvo ovo je sve sigurna prica, tako da se slazem sa tobom da ima mogucnosti da nam se naturi skynet na kompove a da to ni ne znamo
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=518172#p518172:2o25z0mq je napisao(la):
Žika » Uto Feb 20, 2018 10:14 am[/url]":2o25z0mq]Osnivač eteruma: Jeste li spremni da ostanete na nuli?!

Virtuelne valute su i dalje nova klasa u svetu imovine i mogle bi drastično da padnu u bilo kom trenutku, rekao je osnivač eteruma Vitalik Buterin.


https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php? ... id=1360712

Naslov je malo senzacionalistički, čovek je zapravo izjavio ovo:



Slično upozorenje stoji na praktično svim socijalno odgovornim mestima koja se bave kriptovalutama i upućeno je kockarima koji ulažu svu ušteđevinu s nadom u astronomske dobitke. A što je baš Buterin ovo izjavio - moj utisak zbog "ozloglašenog" rudarenja tj. rada mreže dok se ne pređe na PoS. Poslednjih mesec dana je težina rudarenja porasla za 50%. A od 17. februara stagnira. Buterinova jedina "muka" je da mu mreža radi stabilno i da uspešno pređe na PoS. Sredinom oktobra 2017. je bila otprilike ista težina kao i sad pa su odlučili da je prepolove uz smanjenje nagrade za rudarenje...
 
I koji je odnos uloženog kW struje. U zadnjih par godina povećana je potrošnja struje i neke prognoze nisu baš lepe.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=518176#p518176:21csiaxv je napisao(la):
Žika » Uto Feb 20, 2018 11:10 am[/url]":21csiaxv]I koji je odnos uloženog kW struje. U zadnjih par godina povećana je potrošnja struje i neke prognoze nisu baš lepe.

"Zarada" zavisi od opreme, trenutne težine tokena koji se rudari i od cene na berzama. Veoma promenljivo. Možeš da bacis pogled na ažuran kalkulator na adresi https://whattomine.com/coins. Da se ne bi neko zaleteo kad vidi te brojke (na šta sad ciljaju trgovci), one su samo za sadašnji trenutak. Solidan long-term kalkulator je dostupan ovde http://www.mycryptobuddy.com/EthereumMiningCalculator. Lako se može doći do "Profitable in Never", pogotovo uz rast težine od 50% na mesečnom nivou.
 
Ma jok .... što je sigurno to je sigurno :lol:
sličica sa twittera
 
postoji jedna rec za onog ko rudari sa gpu-om: bu****, to je prosto bacanje para/struje za dzabe, nikad se nece isplatiti, cak ni ranije pre ove pomame se nije isplatilo, isplatilo se samo dok nisu napravili asic, cim je on napravljen, gpu mineri su poceli da bacaju pare, onda se pojavio litecoin koji koristi scrypt umesto sha256 za rudarenje, i onda su svi sa gpu mining rigovima presli na njega, al i za njega ima asic, cim neki altcoin/njen algoritam postane popularan za njega se pravi asic, ali ni asic se bas nesto posebno ne isplati, jer cim ga naprave, tolko se zasiti mreza da je neisplativo

problem sa asic karticama je sto one mogu samo jedan algoritam, ali zato postoji FPGA, koji moze da se programira, on nije toliko efikasan, generalno dosta kasni razvoj mining algoritama za njih za asic-ima, i najveci problem, za razliku od asic-a, ne prave se veliki i jaki, nego samo manji/slabiji,

generalno za rudarenje vazi osnovno pravilo ekonomije kapitalizma: ako radis nesto sto svi rade, onda neces mnogo zaraditi
obicno sto vise ljudi radi nesto rizik je manji, al za minovanje je visok rizik, ne samo da ne stignes da isplatis investiciju, nego i trade-ovi imaju previse moci da menjaju exchange rate, tako da nikom ne bi preporucio minovanje osim ako ne napravi (ili skine, mozda ima da se nadje) neki malware da zarazi sto vise kompova pa na njima minuje, tako ne placas ni struju ni investiciju pa i da izgubis sve, nisi izgubio nista, vidjao sam to po kabinetima informatike po skolama
 
Neki liče anonimni... druže, ti si doktorirao ovu temu... U kabinetima informatike po školama. Ajd sad odbrana teze, prvo pitanje, da navedeš algoritme za koje postoji ASIC i algoritme za koje mora GPU. I odmah potpitanje, da navedeš koje najpoznatije kriptovalute koriste koji algoritam i kolika im je trenutna kapitalizacija.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=522442#p522442:2le9c4rx je napisao(la):
nikolas27 » Uto Mar 06, 2018 1:24 am[/url]":2le9c4rx]Neki liče anonimni... druže, ti si doktorirao ovu temu... U kabinetima informatike po školama. Ajd sad odbrana teze, prvo pitanje, da navedeš algoritme za koje postoji ASIC i algoritme za koje mora GPU. I odmah potpitanje, da navedeš koje najpoznatije kriptovalute koriste koji algoritam i kolika im je trenutna kapitalizacija.

iskreno, nisam pratio kripto svet otkad je ovo ludilo, pogotovo ne kapitale i to, tako da na to ne mogu da odgovorim

sto se tice algoritama, ja sam najupuceniji u arhaicne scrypt i sha256, u vreme kad sam dosta vise istrazivao o kriptovalutama, ta dva su bila jedina, ali vecina altcoinova su skakali na scrypt sa idejom da se lakse zaradjuje, to jest, tada bez ASIC-a, GPU mining je bio isplativ pa su se te valute tako popele na vrh

evo liste najvaznijih:

sha256, ima ASIC: bitcoin i bitcoin cash, peercoin, namecoin, pa unobtainium koji je svojevremeno bio u trendu za minovanje.., evo sad citam ima i nekih drugih coinova al su marginalni

scrypt, ima ASIC: litecoin, dogecoin.. ista prica za marginalne

x11, ima ASIC: dash, cannabiscoin ...

monero (za kojeg smatram da je buducnost kriptovaluta) koristi cryptonight, koji je dizajniran da cpu i minovanje bude profitabilno, za njega jos nisu napravili asic

ethereum koji je popularan koristi neki svoj koji isto nema ASIC jos uvek

e sad ovako, verovatno ce napraviti ASIC kartice i za cryptonight, ali se verovatno ne isplati za sada, jer je kolko ja znam nekako ogranicena snaga minera da se nebi mreza zasitila kao bitcoin, tako da za sad, on je dobar za kompjutere

za etheremum se ne razumem stvarno, znam da ima nesto kao neke skripte, stvarno nemam pojma pa ne bih da lupam, al ethereum mreza je toliko zasicena velikim kompanijama sa profi mining rigovima da se sigurno ne isplati

gpu je takav da moze da hashuje/minuje sa bilo kojim algoritmom, ali neefikasno i ne preterano brzo, zato je izmisljen ASIC, on radi SAMO JEDAN algoritam, tako da ako se neko nalozio i kupio scrypt ASIC kad je izasao (tad je bilo vrlo isplativo), sad sa njim ne moze nista jer svi imaju ASIC-e, zato je najbolji FPGA, to je kao procesor kome ti virtuelno mozes da programiras arhitekturu, tako da moze da emulira bilo koji ASIC i da bude skoro toliko efikasan, ali dok se napise "program" za njega za neki novi algoritam, treba vremena, tako da ce uvek kasniti sa ASIC-ima
 
Zavadi se ti sam sa sobom u prethodnom postu...

Algoritmi koji su rezistentni na pojavu ASIC-a su algoritmi koji zahtevaju brz pristup velikoj količini memorije (da li u kešu u procesoru kao npr CryptoNight ili RAM-u kao Ethash) i iz tog razloga podižu cenu izrade čipa specijalizovanog za takav algoritam. U prevodu, za svaki algoritam se može napraviti specijalizovana mašina ali je pitanje isplativosti. Postoje glasine da će Bitmain izbaciti F3 Ethash miner, ali to neće preterano uticati na tržište s obzirom na brzine rudarenja i potrošnju struje (iz istih glasina). GPU će tu uvek ostati validan izbor.

FPGA je samo u jednom kratkom periodu bio dobar izbor za rudarenje. Teoretski i dalje jeste ali samo za veoma mali krug ljudi/firmi koji verovatno sa tom opremom zarađuju bolje sa nekim drugim angažmanima.

Da ti odgovorim o kapitalizaciji, pitanje koje si propustio, trenutno je 2:1 rezultat za ASIC, sa tendencijom smanjivanja razlike prethodnih godinu dana.

Trenutna situacija je takođe takva da su ASIC i GPU mining približni po povratu u odnosu na investiciju. Trebalo bi da malo istražiš razne respektabilne kalkulatore pre nego što pišeš kilometarske postove.

Evo ti još jedno pitanje, da si pre godinu ili dve kupio grafičke, šta bi danas radio sa njima? A šta bi radio danas sa ASIC miner-om kupljenim u tom periodu?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=522794#p522794:3cmfoxjw je napisao(la):
nikolas27 » Sre Mar 07, 2018 11:38 am[/url]":3cmfoxjw]Zavadi se ti sam sa sobom u prethodnom postu...

Algoritmi koji su rezistentni na pojavu ASIC-a su algoritmi koji zahtevaju brz pristup velikoj količini memorije (da li u kešu u procesoru kao npr CryptoNight ili RAM-u kao Ethash) i iz tog razloga podižu cenu izrade čipa specijalizovanog za takav algoritam. U prevodu, za svaki algoritam se može napraviti specijalizovana mašina ali je pitanje isplativosti. Postoje glasine da će Bitmain izbaciti F3 Ethash miner, ali to neće preterano uticati na tržište s obzirom na brzine rudarenja i potrošnju struje (iz istih glasina). GPU će tu uvek ostati validan izbor.

FPGA je samo u jednom kratkom periodu bio dobar izbor za rudarenje. Teoretski i dalje jeste ali samo za veoma mali krug ljudi/firmi koji verovatno sa tom opremom zarađuju bolje sa nekim drugim angažmanima.

Da ti odgovorim o kapitalizaciji, pitanje koje si propustio, trenutno je 2:1 rezultat za ASIC, sa tendencijom smanjivanja razlike prethodnih godinu dana.

Trenutna situacija je takođe takva da su ASIC i GPU mining približni po povratu u odnosu na investiciju. Trebalo bi da malo istražiš razne respektabilne kalkulatore pre nego što pišeš kilometarske postove.

Evo ti još jedno pitanje, da si pre godinu ili dve kupio grafičke, šta bi danas radio sa njima? A šta bi radio danas sa ASIC miner-om kupljenim u tom periodu?

u pravu si, ali, kao sto sam naveo, dugo nisam pratio trziste i generalno tu pricu sa kiptovalutama, a i sad ne pratim, nego nam se svima toliko gura da jednostavno moram da slusam

kao odgovor na pitanje, sa grafama... uf, najverovatnije bih ih prodao, ako sam kupio mnogo, al ako sam samo jednu il dve, onda za igrice, a sa asicom bih i dalje mogao da minujem iako bi bilo prilicno slabo isplativo, mozda bi na jeftinoj struji bilo, a da ne moze da bude isplativo... ko zna, verovatno bi skupljao prasinu

zato i nisam kupovao nista za minovanje, probao sam 2-3 dana da ostavim komp msm za dogecoin ili litecoin cisto da vidim koliko jedan u to vreme solidan komp moze da zaradi, gpu i cpu miner su simultano radili, i bukvalno nista nie zaradio, tipa 10^-7 dinara, to je bilo pre oko 4 godine, i shvatio sam da je to bez ozbiljnih investicija cisto blejanje

ne razumem se preterano u kriptovalute al se dosta razumem u racunare generalno, tako da mzoda sam i izneo nesto pogresno, ako jesam, izvinjavam se svim clanovima, nije bilo namerno
 
Možda ponovo dobijemo jeftine grafičke kartice.

Blumberg: Kriptovalute su pretnja, treba ih zabraniti

Vodeći informatički stručnjak Džejson Blumberg objavio je u Forbsu članak u kome je upozorio da je ilegalno trgovanje kriptovalutama najveća pretnja 2018. godine i da ih treba zakonom zabraniti.

"Prošle sedmice napisao sam članak o ilegalnom trgovanju kriptovalutama - o tome kako hakeri ugrađuju softver za transakcije kriptovaluta u poslovne mreže, lične računare i druge naprave. Pokušao sam podići uzbunu i nazvao to najvećom pretnjom 2018. godine. Nisam otišao dovoljno daleko", piše Blumberg u novom članku za Forbs.

Nakon dužeg razmišljanja, Blumberg je došao do zaključka da je ilegalno trgovanje kriptovalutama toliko zastrašujuće da bi sve kriptovalute trebalo ukinuti.

"Ovakve vrste napada mogu se toliko brzo proširiti da mogu preuzeti računare, mreže i baze podataka širom sveta. Moje mišljenje je da tehnologije za prevenciju ili ublažavanje ove podmukle infekcije nikada neće dovoljno dobro funkcionisati. Postoji samo jedan način za savladavanje zveri: Moramo zakonom zabraniti sve kriptovalute koje postoje", piše Blumberg.

Jedan od razloga zašto je područje kriptovaluta toliko podložno ilegalnom trgovanju je ideja trgovanja bez dozvole. Ukratko, to znači da bilo ko na internetu može poslovati kriptovalutama, prodavati ih, kupovati ili rudariti, stvarati pomoću posebnog softvera.

"Problem u poslovanju bez dozvole je u tome što ništa ne može zaustaviti kriminalce u trgovanju i stvaranju kriptovaluta. Naravno, nisu svi koji stvaraju kriptovalute kriminalci, ali mnogi učestvuju u ilegalnim aktivnostima kao što su izbegavanje plaćanja poreza, pranje novca ili finansiranje terorizma. Međutim, najstrašnija od svih kriminalnih aktivnosti je ilegalno stvaranje kriptovaluta", piše Blumberg.


"Hakovanje naših računara je vrlo lako - potrebna je samo jedna žrtva, jedna poseta zloćudnoj stranici, jedno preuzimanje lažne aplikacije s interneta i bam! - haker je unutra", piše on.

Dok se stručnjaci za sajber-sigurnost bore protiv tipičnih hakerskih napada, softver za stvaranje kriptovaluta tehnički nije zloćudan i može se ugraditi u svaki računar. Dok god to računar ima pristup internetu, hakeri koji su ugradili softver mogu neometano poslovati kriptovalutama, smatra Blumberg.

"Najopasniji aspekt ilegalnog stvaranja kriptovaluta je što se može odvijati u nedogled. Na kraju krajeva, hakeri ništa ne kradu osim malo struje. U ovom svetu punom strašnijih pretnji, stvaranje kriptovaluta će uvek biti na kraju lestvice prioriteta. Dok potpuno ne sruši cele mreže", upozorava Blumberg.

Tela za regulaciju širom sveta bore se protiv pranja novca pravilom da kompanije treba da znaju s kim posluju, što bi u teoriji trebalo da smanji izglede za kriminalne aktivnosti. Bilo bi logično primeniti isto pravilo na poslovanje kriptovalutama. Međutim, ono ne može funkcionisati u sistemu poslovanja bez dozvole, ističe Blumberg.

"Kada izvršite transakciju bitkoinom, ko je zapravo sprovodi? To nije ni trgovac, ni berza, ni rudar koji je za to nagrađen. To je svaka osoba u lancu, jer tako funkcioniše poslovanje. Istina je da samo jedan rudar biva nagrađen, ali transakcija je zabežena kod svake osobe u lancu", objašnjava Blumberg i upozorava:

"Stoga, ako je samo jedan od trgovaca kriptovalutom kriminalac, vi svakom transakcijom te kriptovalute podržavate kriminalnu aktivnost. I verujte, broj kriminalaca koji posluju kriptovalutama raste iz dana u dan."

Blumberg zaključuje da svetu kriptovaluta preostaju dve opcije: uvođenje poslovanja uz dozvolu ili potpuno ukidanje kriptovaluta: "Uživajte u svetu trgovanja kriptovalutama bez dozvole dok možete, jer su mu dani odbrojani", upozorio je Blumberg.

http://rs.n1info.com/a371214/Biznis/Blu ... aniti.html
 
Ovi “protivnici” su postali gori od najgorih političara. Ovoliko logičkih grešaka sa ciljem izvodjenja zaključka nije vredno nekog dužeg komentara. Zabranite proizvodnju hleba jer kriminalci jedu hleb kako bi preživeli... Ne bi me čudilo sa su ovo plaćeni tekstovi od strane neke ekipe koja itekako voli kriptovalute. Plate ovu nebulozu, smanje cenu na berzama, pokupuju tokene, a cena će svakako porasti...

Inače, sećam se ja vremena kad su ICQ i Skype bili pretnja i zabranjeni za upotrebu kod nas. Isto su ih koristili kriminalci... a problem je bio u smanjenoj zaradi Telekoma.
 
ma oni pricaju sta stignu, samo da odrze monopol, @nikolas27, to sto kazes za skajp prvi put cujem za to al me ne bi cudilo, takva je prica sigurno sad za kriptovalute

al stvarno bih voleo da zabrane bar na kratko da smanje cenu gpu-ova ko sto kaze @zika, nemam nista protiv kriptovaluta nego protiv lozenja ljudi da ce da se obogate od rudarenja, i sad pokupovali sve kartice, taman sam planiro gtx 1060 uzmem, jer je ona objektivno najisplativija prema price/performance odnosu, ali zato su je svi pokupovali odma

sto se tice generalno zabranjivanja orudja/oruzija ja sam za americki sistem, nek svako ima kuci da se brani al da kazna bude tolko rigorozna da mu ne padne na pamet da zloupotrebi, isto i za kriptovalute, mnogo korisna stvar, al javnost stvarno treba da se upozori na opasnosti, tipa gubljenje kljuca, ili ako je neki online wallet na kradju, pa promene vrednosti, jedino mi smeta to sto sam gore naveo
 
Trenutno ne postoji način da se kriptovalute zabrane a rudarenje će tržište samo regulisati.

Kartice ko hoće da kupi pravac registracija na nowinstock.net, pa se pretplatite na notifikacije za preorder na svim mogućim Amazonima (šalju u Srbiju iako možda piše drugačije na sajtu). Bitno vam je samo da je u pitanju preorder i da kupujete direktno od Amazona. Ja tako povremeno kupim po koju RX580 za 40-45k sa sve isporukom, porezom i carinom (u radnji kod nas su 65-75k), a 1070ti za 70k (kod nas su 100k). Od pre par meseci postoji limit po broju kartica po domaćinstvu, u normalnim državama se to poštuje, dok domaći distributeri šišaju ovce. Ko kupi na ovaj način da pošalje jedno digitalno pivo...

Državama je u interesu da kontrolišu sve i svašta ali će morati da iz fundamenta menjaju svoj pristup. Možda mogu da kontrolišu zaradu i gubitak na kriptoberzama i da naplaćuju porez na prenos apsolutnih prava, možda mogu da prate na većini blockchain kripto valuta ko je kome preneo koliko tokena, ali će naići na barijeru sa kripto valutama kod kojih transakcije nisu javne... A ne mogu po automatizmu tvrditi da je nešto ilegalno ako je privatno, to je narušavanje osnovnih ljudskih sloboda. U normalnim državama čoveka ne tretiraju kao krivog po automatizmu kao u Srbiji.

Postoji dodatan problem za države i što se tiče sprovođenja drugih zakona, ne samo poreske prirode - evo npr. primer digitalnog testamenta koji je neko naveo par postova gore. Zna se ko po našem zakonu može da bude naslednik, a kome mora da se ostavi legat. Digitalni testament ne mora uopšte da prati te zakone, čovek za života može smisliti svoja pravila kome će i šta od tokena ostaviti mimo zakona.
 
BLUMBERG: Zaustavite bitkoin, to je “fatalna infekcija”

Naznake nezakonitog kriptorudarenja su zastrašujuće. S obzirom na to da je ova vrsta sajber-napada „relativno“ benigna – zavisno od definicije „relativnog“ – stekli su se uslovi da hakeri kojima je ovaj tip sajber-napada uža specijalnost počnu da haraju, napadajući računare, mreže, centre za podatke i klaud okruženja širom sveta.

Možda postoji način da se ova “fatalna infekcija” zaustavi pre nego što ubije svog domaćina, a domaćin je
ništa manje od kompletne svetske računarske infrastrukture. Naravno, sajber-sigurnjaci već rade na tome.

Tehnologija prevencije sajber-napada verovatno nikada neće funkcionisati dovoljno dobro.
Postoji samo jedan način da se „ubije ova zver“. Sve kriptovalute se moraju staviti van zakona. ..

http://www.bizlife.rs/biznis/poslovne-v ... infekcija/
 
Ovo mi miriše na Vegu 64 za katolički Božić. :kk:
 
Vrh