Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Baš sam to hteo da napišem dok rasprava nije otišla u pogrešnom smeru.

Ako ljudi ugrađuju klime, znači da postoji potreba. Klima nije Porše pa da je (pojedini) Srbi kupuju samo radi statusa. Nego ako je toliko ljudi spremno da plati prvo ugradnju, pa korišćenje, pa održavanje tih klima, znači da im ona zaista treba. Ne bi Srbin dao ni 100 dinara više za nešto ako ne mora. Nego mu je neophodno.

Ja sam prošlog leta namerno išao da vozim bajs na 40 stepeni (znam, ludak :D al sam smršao samo tako :D ). I navikao sam se na vrućine do te mere da mi je kasnije u toku dana i na 35' bilo lepo napolju. Ali jedno je kad si napolju, a drugo je kad treba da sediš na 30 i više stepeni u kući. I ne, nema te promaje koja to leči. Jer je i temperatura te promaje 30/35 stepeni. Nego tu pomaže samo spuštanje temperature.

Sad kažem, da je to jedan problem, jeste. Ali ako neko hoće da rešava takav sistemski problem, mora da gleda širu sliku. Da razume uzroke i mehanizam iza svega toga. A ako će samo da se nastupa sa tom idejom ''ma samo pod mač'' to neće odvesti ama baš nigde. Tako nećeš naterati ni stotinu Srba da batale klime, a kamoli njih milion.


Na kraju krajeva, pa valjda i imamo tolike armije činovnika i pravnika (mislim na državne službe), institucija i stručnih ljudi upravo zato da bismo mogli da rešavamo probleme i udesimo sebi društvo i život u njemu tako da budu ispravni a opet po meri većine. Da možemo da kažemo ''klima dolazi u obzir tako tako i tako, u drugim slučajevima mora da se seli tu i tu''. Sve je stvar dogovora. I sve se može propisati i rešiti. Samo treba volje. I što lepo kaže Travolta, bez teranja u krajnosti.
 
Klime treba zamaskirati sa nekom prigpdnom pijačnom jeftinom tankom maskom što sličnije boje fasade
na žalost takve plastikanerije nema ... a mrzime a veroatno i druge ,
da se presavijam preko prozora radi ručnog farbanja na kockice imitirajuci fasadnu ciglu.... :mrgreen:

dal je klima nužda ili ponekad samo statusni simbol ....evo i moje priče

Porodični stančić mi je fino i pozicioniran i ušuškan te ni leti ni zimi nemam potrebe za klimom
osim par dana u godini kad su temperature iznad 40 C
ali
kad god su dolazile komšije na kafu izludjivali su me sažaljivim pitanjima ,, ... a vi nemate klimu.... ,,
i sve tako dok nisam je okačio .... te više sažaljivo ne pitaju ništa :lol:
i eto godinama je i deca pale samo kad su izuzetno visoke temperature, što je svega par dana u godini
:sesir:
 
Slična stvar, boco. Ja nemam klimu, jer mi je stan tako pozicioniran.
ALI: 95% ljudi nema toliko sreće. Već koji sprat iznad je kao u rerni od sredine juna.
 
Ljudi smirite se. Imamo dogovor klime da, ali ne svuda i bez ikakvog reda, vec ih treba maskirati gde god je to moguce.

Evo recimo primera iz Milana, gde ima za njihove uslove poveci broj klima na zgradi, ovo je inace periferija. U centru to ide mnogo teze !

Ovaj primer je intresantan jer je ovo ustvari dvorisna strana zgrade, koja gleda na ulicu, pa su iskoristili "rupu" u zakonu:

Milano
Pogledajte prilog 1

https://www.google.rs/maps/@45.4938686, ... 6656?hl=en

Centar grada pun zelenih balkona:

https://www.google.rs/maps/@45.4774653, ... 6656?hl=en


Na jugu Italije tj. od Rima pa jos juznije zakon je "labaviji" pa jako puno klima ima i po centru Rima, Napulja i drugih vecih gradova. Neke su u balkonima, ali neke se bas vide (pogotovo u Rimu).

Opet daleko je to manji broj nego u Beogradu gde jos fali samo da ih postave na hram Sv Save.

Rim


https://www.google.rs/maps/@41.905449,1 ... 6656?hl=en
https://www.google.rs/maps/@41.904543,1 ... 6656?hl=en
 
Ko bi rekao da je ovo Rim, na prvi pogled bi covek pomislio na neku istocnoevropsku prestonicu.
 
nijedna klima u Milanu a u Avgustu umiranje gore nego u Bgu, znam ziveo tamo....
 
Uuuu Italija je puna ovakvih zgrada, zgrade u Bg-u najvise podsecaju na It postmodernu. Pogotovo 60e i 70e, pa cak i 80e.

Inace ne znam da li znate da smo ili mi njima ili oni nama "maznuli" i koncept za palatu Albaniju inace originalno zgradu Palazzo del Banco di Roma iz maltene istog perioda kada je gradjena nasa Albanija (1939-1940).

Ova zgrada je u najstrozem centru Milana na trgu Tomasa Edisona.

Fasada odmah nakon rata i sa ostecenjima od bombardovanja, pocetkom 50tih

Pogledajte prilog 2

Danas

Pogledajte prilog 1

 
+1, zanimljivo zapazanje, stvarno ne bi znao da kazem ko je koga kopirao.
Samo cu reci da je nas veci. :)
 
Evo prihvatamo da u centru Beograda ne bude nigde vidljivih klima a na periferiji kako bude....
 
Ne treba razmišljati o primeni radikalnih rešenja, poput zabrane postavljanja klima na zgradama uopšte, niti navoditi primere u svetu. To bi bilo veliko mučenje ljudi i teško da bi to iko poštovao, a drakonsko kažnjavanje bi samo izazvalo bes i mržnju naroda.

Zexland je dao odličan primer kako bi klime mogle da se postavljaju u jednoj liniji, zamaskirane odgovarajućom konstrukcijom ili pak na balkonima. Početi od centra, pa postepeno širiti taj koncept prema periferiji. Tek na pojedinim zgradama izuzetne arhitekture zabraniti klime na čeonim fasadama, ali o trošku grada osmisliti i finansirati alternativno rešenje.
 
@zex - fenomenalno! Sve pohvale za simulaciju. Pogotovo mi se dopadaju jednoobrazne roletne i stolarija.

S druge strane, na ovom primeru, baš zahvaljujući tim različitim roletnama, možemo da pretpostavimo i vlasničku strukturu stanova, pa postaviti spoljašnje jedinice u istu vertikalu ne bi bilo jednostavno. Skuplje bi, to svakako, zbog razvlačenja cevi. Pozicija spoljašnje jedinice je uslovljena rasporedom prostorija, a sadašnji način postavljanja je po želji vlasnika/savetu montera, vodeći se time gde im unutrašnja jedinica najviše odgovara. Takodje, nekome je dovoljna samo jedna klima (ili nemaju sredstava za vise), dok ima stanova sa dve ili vise, ako su veći stanovi ili usled "izlomljenosti" hodnika ne mogu da aklimatizuju ceo stan. Npr. imam sreće da je najoptimalnija pozicija za klimu u svim stanovima u zgradi u kojoj živim takva da su sve spoljašnje jedinice sa unutrašnje strane u tzv. oivičenom svetlarniku, tako da spoljašnjih jedinica sa strane ulice praktično i da nema. To je pak dovoljno da rashladi 2/3 stana, ali poslednju 1/3 nikako. Kada bi i tu hteo postaviti klimu, jedina obcija bi mi bila direktno na ulicu, bez mogucnosti odvoda, da kapa prolaznicima pravo na glavu.

Ipak, tvoj predlog mi se mnogo svidja, a mislim da bi se mogao realizovati ako bi postojala neka gradska institucija / ili sektor koja bi propisala kako i na koji način i gdje se može montirati spoljašnja jedinica, ali i tip, oblik, boja stolarije, roletni itd. te da stanari ne bi smeli sami izvoditi radove pre dozvole/saglasnosti iste. Neka vrsta sankcije za one koji to ne ispoštuju, ali i neka vrsta subvencije, olakšice za one koji investiraju i poboljšaju energetsku efikansost zgrade, kroz račune za struju ili infostan. Znam da možda zvuči utopijski ali makar neki način da i vlasnici i grad imaju neki zajednički interes u svemu tome.
 
Kao da je dužina instalacije neki preveliki trošak?!

Ko nema dodatnih nekoliko desetina evra za par dodatnih metara creva i ne treba da ima klimu. Štedimo na nekim smislenim stvarima, a trošimo na besmislene.
 
Реално могуће је пребацити клима уређаје на задње васаде код свих станова који имају прозоре/зидове са обе стране зграде. Мени код куће нпр. цев за клима уређај пролази кроз цело купатило до ходника на спрату где је расхладна јединица, а споњашња јединица се налази код прозора од купатила. Такође виђао сам и нпр. на мом факултету а је спољна јединица уграђена у самом ходнику па је ето и то изводљиво.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517363#p517363:22qu86db je napisao(la):
Prometheus » 17 Feb 2018, 17:19[/url]":22qu86db]Ma totalna zabrana klima i kraj priče. Kako smo živeli bez klima do pre 15- ak godina ?
Nije Beograd u Africi pa da crkavamo od vrućine.
Koliko vrelih dana imamo godišnje ? Jedne godine 10, druge 15 , 20 maksimum. I sad klime treba da stoje 350 dana godišnje a nisu u upotrebi.
Skidaj ih redom, odstakli terasu, stavi saksiju sa cvećem i zalivaj ga. Divota. !
Ne koriste se klime samo za hlađenje, nego i za grejanje. Poslednjih godina sve je više onih koji uzimaju klime za grejanje. Naročito kvalietne japanske inverter klime koje su najisplatljivije za grejanje.
Kad se uzme neki prosek grejanja i hlađenja, takve klime su u upotrebi 6-7 meseci.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517888#p517888:32o814qw je napisao(la):
Baston » 19 Feb 2018 11:21 am[/url]":32o814qw]@zex - fenomenalno! Sve pohvale za simulaciju. Pogotovo mi se dopadaju jednoobrazne roletne i stolarija.

S druge strane, na ovom primeru, baš zahvaljujući tim različitim roletnama, možemo da pretpostavimo i vlasničku strukturu stanova, pa postaviti spoljašnje jedinice u istu vertikalu ne bi bilo jednostavno. Skuplje bi, to svakako, zbog razvlačenja cevi. Pozicija spoljašnje jedinice je uslovljena rasporedom prostorija, a sadašnji način postavljanja je po želji vlasnika/savetu montera, vodeći se time gde im unutrašnja jedinica najviše odgovara. Takodje, nekome je dovoljna samo jedna klima (ili nemaju sredstava za vise), dok ima stanova sa dve ili vise, ako su veći stanovi ili usled "izlomljenosti" hodnika ne mogu da aklimatizuju ceo stan. Npr. imam sreće da je najoptimalnija pozicija za klimu u svim stanovima u zgradi u kojoj živim takva da su sve spoljašnje jedinice sa unutrašnje strane u tzv. oivičenom svetlarniku, tako da spoljašnjih jedinica sa strane ulice praktično i da nema. To je pak dovoljno da rashladi 2/3 stana, ali poslednju 1/3 nikako. Kada bi i tu hteo postaviti klimu, jedina obcija bi mi bila direktno na ulicu, bez mogucnosti odvoda, da kapa prolaznicima pravo na glavu.

Ipak, tvoj predlog mi se mnogo svidja, a mislim da bi se mogao realizovati ako bi postojala neka gradska institucija / ili sektor koja bi propisala kako i na koji način i gdje se može montirati spoljašnja jedinica, ali i tip, oblik, boja stolarije, roletni itd. te da stanari ne bi smeli sami izvoditi radove pre dozvole/saglasnosti iste. Neka vrsta sankcije za one koji to ne ispoštuju, ali i neka vrsta subvencije, olakšice za one koji investiraju i poboljšaju energetsku efikansost zgrade, kroz račune za struju ili infostan. Znam da možda zvuči utopijski ali makar neki način da i vlasnici i grad imaju neki zajednički interes u svemu tome.

Hvala Baston :)

To je to. Apsolutno se slazem sa svim sto si naveo. Nazalost zbog odredjene doze "komfora" u stanovima, poziciju spoljne jedinice klime diktiraju untrasnje prostorije, ali kao sto je i astrodule rekao, mora se naci kompromis i produziti crevo unutar stana. Jeste da kvari unutrasnji izgled prostorije, ali i za to postoji resenje - maskirati crevo u spusten plafon ili u cosak prostorije sa gips karton plocama.
 
Nisu izgovori nego lupate gluposti ko Maksim po diviziji. Poredite babe i žabe non stop. Sledeći put vidi da uzmi primer Osla, pa uporedi njega i Beograd. Budalaštine. :roll:


Što se tiče Majamija, to je Amerika. Centralizovane ventilacije u modernim visokim zgradama. U starijim ili niskim, klime se smeštaju na krovove. Al opet su centralizovane. Zato mesečno održavanje zgrada košta ko jedna srpska plata.
 
Kakve babe i zabe? jel si lepo rekao da je prosecna temperatura u Londonu 24 stepeni? ja ti onda postavim video gde je prosecna oko 40 a ti na to odgovoris da poredim babe i zabe???

Nemoraju i kod nas klime da budu svuda centralizovane, moze to da se resi i na drugi nacin za pocetak pa da bude efektno, imao par primera na prethodnoj strani.
 
Pa babe i žabe, nego šta. Onaj genije pre tebe upoređuje Beograd sa Pragom i Bečom. Ti se sad vataš za London. Porediš grad, odnosno jedan ceo region poznat u svetu po najmračnijoj klimi sa Beogradom koji ključa već krajem aprila. Toliko vas sve vozaju OCD i raznorazne fantazije da zaboravljate čak i u kakvoj klimi živite.

A za Majami sam ti rekao, taj Majami je uglavnom sve moderna gradnja, tako da su zgrade već od starta bile projektovane i pravljene tako da imaju klime. One koje su starije ili su niže, imaju klime na krovovima. Ili smeštene u uličice iza. Ali jedno je kad zgrada ima jedan dva sprata, a drugo je kad ima 6-8, kao prosečna stambena u Beogradu.

To da se klime ovde mogu rešiti bolje tako da manje ruže grad stoji. I s tim sam se složio. Ali onda prestanite da mračite sa pričama kako je u Pragu, Beču, Londonu, Antverpenu, Oslu, Rejkjaviku... Ne zanima me kako je kod njih. Kad oni budu imali upola toplu klimu kao mi, onda možemo da pričamo i gledamo kako je kod njih. A ovde i sada možemo samo da pričamo kako možemo ovu našu potrebu, koja je prerasla u sistematski problem, da malo ublažimo i bolje rešimo.
 
Primetio sam večeras da Ispred Tanjuga dežuraju dva komunalna policajca u belom službenom Fiatu 500L. Čuvaju onaj deo zida gde je bila poruka „Ko je rušio u Hercegovačkoj”.
 
To su realno mogli da rade i prethodnih x godina, pošto redovno viđam njihove patrole kako sede na beskorisnim mestima. Jedna kod Albanije (non stop), a druga je noću na Studentskom trgu. A ništa ne rade, samo sede unutra.

Al dobro, bolje ikad nego nikad.
 
opet trolujes i spinujes izgleda da ti je to osobina a bogami si i podosta nervozan i ponovo cuveno srpsko majstorstvo za izgovor kako je onamo onako a ovde ovako ...

Ko je nama smetao i ko nam smeta da uradimo nesto konkretnije po pitanju tih klima? Ko bre mraci sa pricama iz Beca, Londona itd? Poenta je da treba da se ugledamo i prenesemo neka resenja koja su oni uspesno sproveli, nikakvo mracenje i sl. gluposti. Grad nam je u stanju u kakvom je ne zbog klimatskih uslova vec zbog nasih navika i osobina a delom i zbog ekonomske situacije u kojoj se nalazimo to stoji. I pored toga mnogo toga moze da se uradi da fasade izgledaju kako treba i da se postave na mesta koja nisu toliko vidna za pocetak.
 
Vrh