Šta je novo?

Uredjenje trga ispred crkve Sv. Marka

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517857#p517857:nlbnl7jg je napisao(la):
stf » Пон Феб 19, 2018 10:25 am[/url]":nlbnl7jg]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517601#p517601:nlbnl7jg je napisao(la):
astrodule » 18 Феб 2018 02:00 pm[/url]":nlbnl7jg]Čemu ovaj zaokružen slobodan deo za pešake kada ne može tuda da se prođe?

Zašto zelena površina ne ide do kraja, tj, do pešakog prelaza?

Ту је почетно - крајње стајалиште привремених Л трамвајских линија.

Нетачно. Почетно и крајње стајалиште за Л линије је у Ресавској улици.
 
Terminloški i faktički tačno, ali zna se na šta se misli - tih par metara je popločano da vozači ne bi gazili po travi kada ulaze ili izlaze iz tramvaja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517887#p517887:23sxu52p je napisao(la):
astrodule » Pon Feb 19, 2018 2:20 pm[/url]":23sxu52p]Hoće, više puta je rečeno da je sledeći potez sređivanje kruga oko crkve i proterivanje automobila.

Kada?

Uskoro :bash:

Hvala dragom bogu za "uskoro" ))
 
20180221_153431.jpg


20180221_153449.jpg


Mislim da uz gubitak1 ili 2 parking mjesta i uz ne velike gradevinske radove ovdje moze da se napravi adekvatan pozarni put
Visinska razlika je neznatna lako moze da se upegla
 
Pre svega zgrada pošte je zauvek bacila crkvu u drugi plan, sa ili bez crkvene zgrade u kojoj je JAT i sa ili bez bilo kakvog uređenja platoa oko crkve ona će uvek biti na lošoj poziciji i iza leđa.
 
Da nema zgrada izmedju ulica Arh. Danila i Sv. Marka bio bi sasvim drugi utisak za crkvu i plato ispred. Sada sta je tu je.
 
Nikad nisam shvatio zašto su pored Skupštine i dvorova rešili da naprave poštu? Negde sam čitao da se u vreme gradnje pošte po gradu pričalo kako se namerno tu zida da se zakloni crkva, tj odvoji Skupština od crkve. Na Skupštini je valjda taj bočni ulaz i pravljen namenski za dolazak patrijarha. Ali to su samo govorkanja, ništa pouzdano. Bio sam pre nekoliko godina u obilasku Skupštine, možda sam čak i tu čuo tu priču..
 
Početak gradnje crkve-1931, a početak gradnje glavne pošte-1935.
 
Hvala na ispravci o vremenu kada su objekti napravljeni, brzopleto sam izkomentarisao iako sam vrlo lako mogao da proverim činjenice.
Iako je pošta počela da se gradi kada je crkva već bila u izgradnji moje, subjektivno, mišljenje je da ipak nije bilo konspiracije te vrste da se zakloni crkva.
 
Nema na čemu. Inače, na mestu glavne pošte planirano je da se napravi opštinski dom, tj gradska kuća. Ali, crkva i opština su se dugo sporili oko vlasništva tog placa, na kraju je spor rešen u korist crkve koja je onda plac prodala poštanskoj štedionici i tim novcem započela gradnju nove Markove crkve. Prema planu iz 1923. mesto za Glavnu poštu je bilo predvidjeno na uglu Takovske i Kosovske. To bi bilo bolje rešenje i šteta je što nije izgradjena gradska kuća na planiranom mestu...šteta i što današnji drvoredi po Bg-u nisu ovakve visine kao na Reljinim fotkama gore-pravi se lepa hladovina za šetnju, a opet se ne zaklanjaju zgrade. Danas je po mnogim ulicama prava džungla.
 
O zgradi Glavne pošte relevantne informacije se mogu pronaći u tekstu:
Saša Mihajlov, Biljana Mišić - Palata Glavne pošte u Beogradu
14_sasa_mihajlov_biljana_misic.pdf
 
Evo još jednog razloga zašto sam protiv previše drveća sa velikim krošnjama. Skoro isti ugao vreme sadašnje.



ps: lepe su bile ograde nekada u Beogradu
 
Novi restoran
2fe353e1e14e78818e0b5ecdc855536d.jpg
e710746a055c2c907fd1941d2b7e43d6.jpg

Logo dosta podseca na StRegisov
8b06d70ef6a4d46cd25c87b509ef1a6e.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sve mi mirise da je grad u nasem trosku sredio plato isljucivo za potrebe baste restorana.
 
Vrh