Šta je novo?

Po kome su neke ulice dobile ime?

Šire ili uže gradsko jezgro , potpuno je nebitno , jer zvanično pripadaju gradu Beogradu. To što ne postoji naziv neke ulice u krugu dvojke , a postoji u nekom prigradskom naselju , ne znači da sad treba da nekoj od postojećih ulica uzimamo deo od ćoška do ćoška i dajemo naziv ulice sa periferije. Umesto da pojednostavljujemo stvari , mi težimo da ih što više zakomplikujemo , pa tako imamo slučaj da imamo fizičkiu jednu ulicu a podeljenu na nekoliko delova nazivima (najbolji primer je ulica od Dunavske do Vukovog spomenika , koja je podeljena na čak 5 ulica) ili fizički više zasebnih ulica nosi isti naziv ili celo naselje ima sve "Nova XX" ulica nazive.
 
Vidiš, meni je, na primer, to veoma bitno. Meni, a verujem i stotinama hiljada drugih žitelja ovoga grada. Tebi možda nije bitno da li živiš u Darosavi, Vukićevici, ili na Senjaku, jer su zvanično i jedno i drugo i treće Beograd. Sumnjam, doduše, da je i tebi svejedno nego si rešio da malo tvrdiš svoju priču.
Nekada je postojala podela na gradske i prigradske opštine, a sada živimo u vremenu političkih korektnosti pa nije u redu da se prigradski ne zove gradski. Nisu bez razloga Barajevo i Grocka, pa ako hoćeš nekada davnih dana i Surčin bili prigradske opštine.
Da je svejedno gde se šta radi i nalazi, jer "sve je to Beograd", ne bi Hilton pravio hotel u Kralja Milana, već je mogao da napravi kompleks negde oko Orlovače. Mir, tišina, vetrić ćarlija.
Meni na primer uopšte nije svejedno što u sred Beograda nema Studeničke ulice. Takođe, i te kako mi smeta da neke za Srbe i Srbiju bitne događaje i ljude "smeštamo" u kojekave ćorsokake i na periferiju. Smeta mi što je Džordž Vašington dobio centralnu gradsku ulicu, Ruzvelt takođe, a Arčibald Rajs neku uličicu na Žarkovu. Smeta mi što u opštem ludilu žitelja Beograda, Beograd dobija ulice Kisele vode, vrednih pletilja, pčela radilica, a nema Jasenovačke, što heroji sa Košara tek u 2017. dobijaju ulicu, što nema ni jednog spomenika posvećenog njima, što niko ne želi da obnovi Večnu vatru i posveti je pravom cilju, ma ko da je sagradio i sa kakvim pobudama. Smeta mi da Staro sajmište i dalje propada i da se godinama tupi kako će to sve biti obnovljeno i pretvoreno u muzej.
A to, što jedna ulica menja deset naziva u tri kilometra, to je problem upravo tih politički korektnih. Kao, smetaju im komunsti pa bi da vrate pređašnje nazive, ali ipak hajde da prelomimo ulicu na dva dela, pa će u jednom biti kraljica u drugom komunisti. Uopšte nisam rekao da sam za to i da treba praviti takve gluposti.
Ali, da treba preispitati prioritete pri davanju naziva ulicama, i da treba uskladiti ime osobe sa rangom ulice koju dobija, u to sam više nego ubeđen.

p.s.
Najlepše molim da neko ne krene sad sa pitanjima tipa: Šta imaš protiv Darosave, Prkosave i ostalih mesta, a naročito ne forumaši koji će prvo proveriti na karti da li ta mesta uopšte postoje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=523258#p523258:2pvcmddl je napisao(la):
Vocar » March 9th, 2018, 2:36 am[/url]":2pvcmddl]Vidiš, meni je, na primer, to veoma bitno. Meni, a verujem i stotinama hiljada drugih žitelja ovoga grada. Tebi možda nije bitno da li živiš u Darosavi, Vukićevici, ili na Senjaku, jer su zvanično i jedno i drugo i treće Beograd. Sumnjam, doduše, da je i tebi svejedno nego si rešio da malo tvrdiš svoju priču.
Meni na primer uopšte nije svejedno što u sred Beograda nema Studeničke ulice. Takođe, i te kako mi smeta da neke za Srbe i Srbiju bitne događaje i ljude "smeštamo" u kojekave ćorsokake i na periferiju. Smeta mi što je Džordž Vašington dobio centralnu gradsku ulicu, Ruzvelt takođe, a Arčibald Rajs neku uličicu na Žarkovu. Smeta mi što u opštem ludilu žitelja Beograda, Beograd dobija ulice Kisele vode, vrednih pletilja, pčela radilica, a nema Jasenovačke, što heroji sa Košara tek u 2017. dobijaju ulicu, što nema ni jednog spomenika posvećenog njima, što niko ne želi da obnovi Večnu vatru i posveti je pravom cilju, ma ko da je sagradio i sa kakvim pobudama. Smeta mi da Staro sajmište i dalje propada i da se godinama tupi kako će to sve biti obnovljeno i pretvoreno u muzej.
A to, što jedna ulica menja deset naziva u tri kilometra, to je problem upravo tih politički korektnih. Kao, smetaju im komunsti pa bi da vrate pređašnje nazive, ali ipak hajde da prelomimo ulicu na dva dela, pa će u jednom biti kraljica u drugom komunisti. Uopšte nisam rekao da sam za to i da treba praviti takve gluposti.
Ali, da treba preispitati prioritete pri davanju naziva ulicama, i da treba uskladiti ime osobe sa rangom ulice koju dobija, u to sam više nego ubeđen.
Poslednja rečenica je ključna i tu se ne mogu u potpunosti složiti sa tobom. Razlog je u tome što kad krenemo sa usklađivanjem ulica u centru , da svi koji zaslužuju imaju svoju ulicu u centru , došli bi smo u situacija da zbog velikog broja zaslužnih građana dođemo do toga da se u centru jedna zgrada vodi kao jedna ulica , kako bi smo sve pokrili.
Po meni je mnogo svrsishodnije da se umesto pretumbavanja imena na relaciji periferija - centar , pozabavimo time da umesto duplikata imamo fizički jedna ulica jedan naziv , bez duplikata , da ulica koliko god da je dugačka ima jedan naziv a ne da je parčamo na stotine malih , da izbacimo da fizički više različitih ulica nosi jedan naziv ... , jednostavno da postoji unifikacija naziva ulica. Ako imamo neku ulicu u centralnim naseljima sa istim nazivom kao u perifernom naselju , ako je važnija ličnost u pitanju , promeniti naziv u centru i obrnuto. Isto tako , ako imamo neku ulicu u delu grada koji nije strogi centar , a nema svoj duplikat , da treba da ostane tu gde jeste. Naravno ovo ne znači da se ne slažem vezano za Arčibalda Rajsa i slične primere koje si naveo. Ako to može za određene ulice da se izvede , a da se ne komplikuje previše , OK. Recimo , kao što je bio slučaj sa Milutinom Milankovićem i III bulevarom. Eto recimo , mislim da Đorđe Stanojević treba da ima svoj bulevar , umesto onog "patrljka" između Airpost city i West65 i da bi to bilo izvodljivo bez komplikovanja.
Meni , a verujem i stotinama hiljada drugih žitelja ovog grada , jer znam da nisam jedini , smeta to što postoje dupli (višestruki) nazivi ulica , zbog čega imaju problem. Ja konkretno spadam u jednog od tih , i ne mali broj puta mi se desilo da pošiljka ili neko pismo od zvanične gradske ili republičke ustanove , stigne na tu drugu adresu. Iako uredno napišem i ispravan poštanski broj i navedem i opštinu , opet se desi da mi ne stigne , nego me zovu na mobilni da vide zašto nisam na adresi koju sam dao. Znam za još sličnih primera.
E da , i za kraj , obavezno bi se trebalo pozabaviti nazivima ulica u Zemunu , previše je duplikata sa starim Beogradom (najviše Stari grad , Palilula i Vračar) , jer je to bio nekada zaseban grad , te ljudi često imaju problem zbog toga.
 
Pavle jurisic sturm ima dvije ulice
Despot stefan takodje sve iz ne znanja
Djordje stanijevic ima finu ulicu to sto je na djelu nje neki mozak upisao crvene armije drugi problem
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=523274#p523274:1tdkmmfq je napisao(la):
direktor » March 9th, 2018, 3:45 am[/url]":1tdkmmfq]Djordje stanijevic ima finu ulicu to sto je na djelu nje neki mozak upisao crvene armije drugi problem
Đorđe Stanojević. Taj deo o koje ti pričaš , kao i Đorđa Stanojevića , trebalo bi da nose naziv Španskih boraca , zato što je to fizički jedna ulica , bez obzira što je u jednom delu poprečna u odnosu na glavnu ulicu. Inače , drugi deo Bulevara Crvene armije je otkinuto parče Dr. Agostina Neta. Takođe je jedan deo otkinut od ulice Uroša Martinovića i od Jurija Gagarina.
Inače , Đorđe Stanojević je zaslužan za elektrifikaciju Beograda. Radio je prema Teslinim nacrtima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=523157#p523157:3nofwb8z je napisao(la):
direktor » March 8th, 2018, 8:32 pm[/url]":3nofwb8z]Da despot stefan ima ulicu i bulevar
Zašto su ga zvali Stevan Visoki a ne Stefan Visoki , obzirom da mu je ime Stefan?
 
Zasto se nekad pisalo Pecska ulica a ne Pecka ulica cak i danas stiji nepravilna tabla od prije 2 sv rata iako je uvjek bila Pecka patrijarsija
 
Iz istog razloga zašto imamo ulicu Sadika Ramiza, a čovek se zvao Ramiz Sadiku.
Upitno je zašto nam uopšte treba ulica Španskih boraca.
Za duplikate naziva se slažem.
 
Nisam fan marksizma i lenjinizma,ali me španski borci ne nerviraju razne osobe hrvatskog, slovenačkog, bošnjačkog itd porekla koji još opstaju (samo) u BG toponimima - od ulica do osnovnih škola. Srbija i srpski narod nikako da raskrste sa jugoslovenstvom, al to ne iznenađuje, mi smo poznati po tome da nam je jako teško da prevaziđemo prošlost, bilo lepu ili ružnu.
 
Ne treba da ih se stidimo, ali ne treba ni da im damo centralnu ulicu. Zbog čega su španski borci bitniji od boraca koji su se ovde borili za slobodu, ali su možda bili na "pogrešnoj strani" po tumačenju pobednika? Imamo i dalje sve te španske borce, pariske komune, Nehrue, Netoe, Kenedije u glavnim ulicama.
Ili, dajte jednu ulicu Španskih boraca a onda ukloniti Danila Lekića-Španca, Vladimira Popovića-Španca, Žikicu Jovanovića-Španca itd.
Nije mi jasno ni čime je Tadeuš Košćuško zaslužio ulicu u Beogradu. Kažem, meni nije jasno, ali verovatno postoji neki razlog, koji ja ne znam.

edit:
Da ne govorim o Palmiru Toljatiju, Otonu Župančiču, Luju Adamiču. Za ove potonje, sve je to u redu, umetnici, pesnici, ali sumnjam da u deželi postoji ulica Dragana Lukića. Da li u Ljubljani uopšte ima ulica Ive Andrića?
 
To što drugi nisu normalni, ne treba da znači da i mi moramo da budemo takvi.

Imamo Narodnih heroja, imamo Antifašističke borbe, imamo Bulevar Crvene armije, Bulevar oslobođenja. Imamo sve, a normalno je da je neka ulica veća, neka manja, ne može se pravilno raspodeliti nikako (ne gleda se samo dužina, već i važnost ulice i dodeljenog termina (imena)).
 
Ako pričamo o Slovencima, oni su upravo zbog te svoje "nenormalnosti" tu gde jesu. Gledaju svoje, poštuju svoje i razvijaju se onako kako njima odgovara. Mi se celoga veka busamo u grudi, junaštvo, poštenje ovo-ono a u stvari smo neverovatno snishodljivi i servilni i prema velikima i prema malima, prema svemu što dolazi sa strane. Svoje gazimo i zanemarujemo, tuđe slavimo.
Ulice su samo jedan, možda i najzanemarljiviji primer ovoga o čemu pišem.

Najsvežije čega se sećam, Slovenci podigoše spomenik Pupinu, ne zbog toga što je to veliki naučnik, pa eto i pripadnik nekada bratskog naroda ( mada još uvek ne i nacionalne manjine ), već zato što je dosta uradio "za njihovu stvar".
Mi, u sred Novog Beograda, dižemo spomenik nekom Kazahstanskom pesniku, koji čak nikada nije ni preveden na srpski.
 
astrodule":23vt6l2w je napisao(la):
To što drugi nisu normalni, ne treba da znači da i mi moramo da budemo takvi.

Imamo Narodnih heroja, imamo Antifašističke borbe, imamo Bulevar Crvene armije, Bulevar oslobođenja. Imamo sve, a normalno je da je neka ulica veća, neka manja, ne može se pravilno raspodeliti nikako (ne gleda se samo dužina, već i važnost ulice i dodeljenog termina (imena)).
To sa vodjom angolanske levice mi he tek hit. Da li igde izvan Angole postoji ulica Agostina Meta?

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Ne treba mešati spomenik kazahstanskom pesniku ili azerbejdžanskom vladaru sa imenima ulica. To su kretenski izuzeci. Naravno, tu je Bahtijara Vagabzade, ali to je rađeno radi šlihtanja Azerbejdžancima i sigurno je tu neko uzeo velike pare (i prilikom obnove Taša i ko zna čega još) i nema veze sa ostalim primerima koji potiču od pre 90-ete.
 
Bahtijar Vagabzada i ti spomenici Kazahstancu i Azerbejdžancu su dati zato što smo u bratskim odnosima sa tim zemljana. Isti slučaj je i sa Konfučijem koji je dobio deo ulice Trešnjinog cveta , koja je opet tu zbog bratskog odnosa sa Japancima. Ovo ne treba mešati sa onim izjavama gde su nam svi koje zvanično posetimo viševekovni prijatelji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=523314#p523314:1a0cb1bu je napisao(la):
direktor » March 9th, 2018, 11:07 am[/url]":1a0cb1bu]Zasto se nekad pisalo Pecska ulica a ne Pecka ulica cak i danas stiji nepravilna tabla od prije 2 sv rata iako je uvjek bila Pecka patrijarsija
Na više mesta sam pročitao da se u njegovo vreme zvao Stevan Visoki , te sam zato pitao. To se nije odnosilo na pogrešno ispisane nazive ulica koje imamo po gradu. Ovo sa Peć(s)kom i meni para uši i komplikovano mi je da izgovorim. Sad mi pade na pamet da li su hteli sa ovim da razdvoje pojmove Peć (grad) i Pećka (patrijaršija) , pa da su zato stavili to "s".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=523344#p523344:1gdrh5k0 je napisao(la):
tragac » March 9th, 2018, 12:17 pm[/url]":1gdrh5k0]
astrodule":1gdrh5k0 je napisao(la):
Da li igde izvan Angole postoji ulica Agostina Meta?
Verujem da ni tamo ne postoji ulica sa tim nazivom , već Agostina Neta. :)

P.S.

Znam da je greška usled brzog kucanja.
 
solecar":22pqivt5 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=523344#p523344 je napisao(la):
tragac » March 9th, 2018, 12:17 pm[/url]":22pqivt5]
astrodule":22pqivt5 je napisao(la):
Da li igde izvan Angole postoji ulica Agostina Meta?
Verujem da ni tamo ne postoji ulica sa tim nazivom , već Agostina Neta. :)

P.S.

Znam da je greška usled brzog kucanja.
Me nego zbog autouncorrecta

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Šta znači tačno "bratski odnosi"?

Da li postoji zvanični spisak bratskih zemalja ili ih tako nazivaju političari da opravdaju ovakve stvari?
 
Nisam siguran da li postoji spisak , pokušaću da pronađem. U svakomk slučaju ovo je neka vrsta zvaničnog. U sklopu toga je i spomenik Nikoli Tesli u Bakuu.
 
Ako je rađeno u sklopu nečega (neki međudržavni kulturni sporazum), onda je OK.

Nadam se da se ne svodi sve samo na postavljanje bisti, već da je tu i neka stalna kulturna razmena
 
Ako se ne varam, upravo u tu svrhu postoji Park Prijateljstva. Posadiš drvo, ili met'i bistu, ako ti je baš stalo, ili što bi rekli u mom selu: "ako ti basta". Uostalom i nije neki reciprocitet, oni postave Teslu, a mi nekog političara i zamerimo se sa, takođe bratskim i po mnogo čemu sličnijim, jermenskim narodom.
Da me ne shvatite pogrešno, super je što stvaramo prijatelje, bolje je da budemo prijatelji sa drugim narodima širom dunjaluka, nego neprijatelji. Ali mi sve ovo nekako previše snishodljivo.

@Solecar Što se tiče viševekovnog prijateljstva, tu je najintrigantnija izjava Netanijahua, da su Srbi i Jevreji prijatelji hiljadama godina.
 
Има овде по мом крају неких улица које апсолутно немам појма "чије" су. Већина је по црногорским и приморским градовима (мада сам прилично сигуран да треба да буде Пљевљанска а не Пљеваљска):

Качићева
Козарчева
Оливерина
Марчанска
Петра Бајаловића
 
Vrh