Šta je novo?

Vodovod i kanalizacija - BVK

Kvalitet vode za piće je jedna posebna tema, svakako vrlo važna i uradjena
"inplementacija ugljen-dioksida i ultra-violentna dezinfekcija", a naglašeno
je da se tako manje koriste neke druge hemikalije, koje su manje poželjne :
https://youtu.be/ZI5DLipeoFA . . video iz koga je citirano.

Takodje je rečeno da je kvalitet vode "na najvišem nivou" i da se kontroliše.
Mi ne možemo stalno da neosnovano sumnjamo u izjave nadležnih organa.
A, Projekat mreže su radili stručnjaci i nije bitno šta o njoj misle amateri, jer
će se graditi i gradi se veliki Regionalni vodovod za više prigradskih opština.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527008#p527008:2ixufxv7 je napisao(la):
tzoran1 » 22 Mar 2018 09:15 pm[/url]":2ixufxv7]Zato neki nude resenje da uvedu blok tarifu.
Mozes da se kupas jednom nedeljno i to u lavoru. . .
Da, ja predlažem Tarifnu naplatu prema potrošnji kao EDB za struju.
Ali ne tako kako ti karikiraš, već sam rekao da se u prvoj zoni odredi
neka osnovna potreba po članu domaćinstva, prosečna potrošnja i sl.

Podela je na "prosečnu, povećanu i prekomernu" potrošnju, jer zašto
da bude ista cena za domaćinstvo u zgradi i perionicu automobila ili
proizvodnju u baštama i voćnacima, tj. tamo gde se ostvaruje profit.

Cena vode za piće je tako mala da niko nema nameru da vodi računa
o potrošnji, već se bahato troši za razne namene i to mora da se plati.
 
Da se vratimo suštini teme :)
dragan wrote: ... a vode imamo za 20 godina...

Opet iznosiš ocene bez IKAVIH brojki i argumenata
za početak izvoli informaciju
-Prema statisčkom zavodu, Bgd stanvništvo se uvecava za oko 0,5 % - :dil:

- Nisi naveo ni projekciju broja ŽEDNIH stanovnika Bgda za 20 narednih godina,
- Nisi naveo ni projekciju broja poslovnih stabenih kvadrata je treba vodom održavati za 20 narednih godina
- Nisi naveo ni projekciju broja automobila koje treba vodom oprati za 20 narednih godina
- Nisi naveo ni projekciju broja zelenih površina i sportskih terena koje treba vodom zalivati za 20 narednih godina
- Nisi naveo ni projekciju broja ulica koje treba vodom prati za 20 narednih godina
- Nisi naveo ni projekciju broja malih i velikih poslovnih subjekata čija delatnost vodom se obavlja za 20 narednih godina
- Nisi naveo ni projekciju broja javnih fontana i česmi koje grad koj funkcionalno i estetski čine Bgd kao humaniju živ.sredinu
- Nisi naveo ni projekciju broja kucnih ljubimaca a vodu troši pri nj. održavanju za 20 narednih godina
- Nisi naveo ni projekciju brojaa gradskih bazena za sportsko rekreativne namene za 20 narednih godina
- Nisi naveo ni projekciju broja medicinskih ustanova kao prioritenih potrošaca vode za 20 narednih godina
- Nisi naveo ni projekciju broja vatrogasnih stanica kao prioritenih potrošaca vode za 20 narednih godina
- Nisi naveo ni projekciju broja.....

Oš do sutra, da ti navodim šta sve troši vodu ? :evil: :rant: :twisted:

NA OSNOVU ČEGA IZNOSIŠ TVRDJNJU da bez novih vodozahvata Bgu ne trebaju novi kao što je veliki Dunavski vodozahvat :!: :!: :!:

Baš sada u zimskom periodu sa smanjenom potrebom potrošnje vode u odnosu na letnji period (kada su prisutne restrikcije vode)
obmanu činiš
da bi Beogradjane lakše obrlatio da se odreknu svog naj uzvodnijeg čistog velikog Dunavskog vodozahvata pijace vode
i to ne samo da bi ga se odrekli , nego pored njega i sve ostale nizvodne vodozahvate zatrovali za vjek i vjekova
:grand:
Na sve opšte zadovoljstvo, zadovoljstvo buduce Kineske luke i Bg.potrebe za vodom REŠENJE POSTOJI
da se Kineska luka gradi MALO NIZVODNIJE,
sačuvali bi smo bar taj jedan veliki uzvodni Dunavski vodozahvat a Kineska luka bi ne ometano radila :!:
ALI ne
nisu ti bitne buduce generacije Beograda kao da ih i nece biti, te nece imati ni potrebe, ni žedji za vodom

Shvati i Kinezi su ljudi i oni i njihova deca piju vodu
Mi smo dobri domacini , dosta Kineza sa decom lepo su se uklopili u Beograd i pijemo i picemo ISTU VODU
A TI AGITUJEŠ OVDE PROTIV BOGOM DATE BLAGODETI, SIGURNOSTI ŽIVOTA U BEOGRADU
 
Projekciju je dao BVK i može to da se vidi na videu
za koji sam link već 2x postavio na predhodnoj str.

https://youtu.be/ZI5DLipeoFA

O svemu ostalom sam već odgovorio na predhodnoj strani
pa neću ovde da odgovaram na ista pitanja po ko zna koji put.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527103#p527103:id5ezhmv je napisao(la):
dragan » 23 Mar 2018 06:24 am[/url]":id5ezhmv]Kvalitet vode za piće je jedna posebna tema, svakako vrlo važna i uradjena
"inplementacija ugljen-dioksida i ultra-violentna dezinfekcija", a naglašeno
je da se tako manje koriste neke druge hemikalije, koje su manje poželjne :
https://youtu.be/ZI5DLipeoFA . . video iz koga je citirano.

Takodje je rečeno da je kvalitet vode "na najvišem nivou" i da se kontroliše.
Mi ne možemo stalno da neosnovano sumnjamo u izjave nadležnih organa.
A, Projekat mreže su radili stručnjaci i nije bitno šta o njoj misle amateri, jer
će se graditi i gradi se veliki Regionalni vodovod za više prigradskih opština.
Aman, sa POTPUNOM SIGURNOŠĆU ZNAMO da prečišćavanje u toj fabrici ne uklanja pesticide, metale, deterdžente, antibiotike, neka ulja, i beskrajan niz drugih organskih i neorganskih hemijskih zagađivača koje filtriranje kroz ZEMLJU UKLANJA (donekle). Ne treba nam video da bi to znali. U pitanju je osnovno opšte obrazovanje. Zašto, ako već vodovod svoje kapacitete mora širiti, a mora, ne bi u tom širenju angažovali dodatnu površinu zemlje na drugom mestu da to za nas prečišćava, i drugu reku kao izvor vode koja u najmanju ruku nema iste zagađivače kao ova prva? Ne odgovaraš na pitanja i slepo ponavljaš istu stvar.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527281#p527281:14x33azw je napisao(la):
Zuma » 23 Mar 2018 05:54 pm[/url]":14x33azw]
Aman, sa POTPUNOM SIGURNOŠĆU ZNAMO da prečišćavanje u toj fabrici ne uklanja . . .
Evo, ja to ne znam tako sigurno i neću da se bavim koliko je
dozvoljeno prisustvo neke materije da bi voda bile za piće.
Naglašeno je u videu da je kvalitet vode znatno poboljšan.
https://youtu.be/ZI5DLipeoFA

Drugo, ta tvoja pitanja bi trebalo da uputiš nadležnima u BVK
a ne meni, jer ja samo pratim šta se gradi i radi, planira, . .itd.
U tom postu nema nikakvog "slepog ponavljanja", preteruješ.
 
Voda je poseban slučaj zato što je SVI obavezno piju SVAKI DAN u velikim količinama. Pa se mnogi zagađivači koji u vodi postoje vremenom akumuliraju u organizmu, ili se bar njihovo dejstvo stalno ponavlja ako se stalno ponovo konzumiraju. Zbog toga je jako teško odrediti šta je "dozvoljeni" nivo njihovog prisustva. Nisu svi isto osetljivi, nemaju istu genetiku, ne žive na isti način, nemaju iste bolesti, ne hrane se jednako, itd, itd, dugoročne štetne efekte neke "dozvoljene" ali ipak nezanemarljive količine zagađivača je praktično nemoguće predvideti. Većina njih je u standardima data manje više otprilike i za neke prosečne situacije pošto nauka često jednostavno ne zna takve stvari. Zbog toga se u praksi, ko god može, ne oslanja previše na neki prilično arbitrarni nivo ispod koga je tobože sve u redu, nego se svi trude da zagađenje što više smanje jer su statistički posmatrano, u velikoj masi ljudi i za dugo vreme, poznati štetni efekti obično relativno linearno vezani za koncentraciju, tj ne poštuju nikakvu proizvoljnu graničnu vrednost ispod koje je tobože "sve u redu" za svakoga. Što je manje zagađivača manje se ljudi razboli i obrnuto. Međutim ljudi ne vole da čuju da im je zdravlje uvek na lutrijskom izvlačenju, pa im to niko tako ne i ne priča, nego svi spominju samo "dozvoljnu granicu", jer se tako sugeriše da je svako potpuno siguran ako smo ispod nje, što jednostavno nije tačno jer svet nije crno-beli, da-ne, opasno-neopasno. Pa čak i to važi za relativno poznate materije, dok manje istražene stvari (tragovi pesticida, deterdženata, antibiotika ... niko i ne spominje niti prati, jer je besmisleno to raditi za matrije o čijim efektima nauka zna vrlo malo (sem neodređenog da verovatno nisu zdravi za konzumiranje), a ionako se - sem delom u zemlji - i ne mogu filtrirati u velikim količinama).

A za ono "drugo", ti si odgovoran ako propagiraš nešto što bi mogao i morao znati da nije dobra odluka i da je doneta pod pritiskom nečijih ekonomskih interesa. A čak i ako to ne znaš ili ne misliš, morao bi BAR zahtevati da SVE informacije budu javne, da bi TI SAM mogao oceniti šta je istina a šta ne. Jer su obavezni da to daju. A pošto tih podataka nema jer ih kriju, onda je stvar bar sumnjiva, pa ne smeš propagirati nešto što je sumnjivo jer time potencijalno praviš veliku štetu.
 
Ne znam ko šta krije, to samo ti znaš, a evo pogledaj malo
ovo "Specijalno izdanje o Makiš2" sa detaljima o fabrici :
https://www.google.rs/url?sa=t&source=w ... kuzvXAcRSI

"Beogradski vodovod i kanalizacija odgovorno tvrdi da je voda koju piju Beograđani
provereno dobrog kvaliteta. To znači da je sanitarno – higijenski ispravna, na osnovu
rezultata ispitivanja stručnih timova preduzeća i Gradskog zavoda za javno zdravlje.
Kvalitet beogradske vode zadovoljava sve uslove Pravilnika o higijenskoj ispravnosti. . .
http://www.bvk.rs/aparati-za-filtraciju-2/

Ako ti sumnjaš da BVK truje gradjane Beograda, odmah prijavi to Policiji.
 
Nemoj da izvrćeš šta je rečeno. Pročitaj ponovo moj prethodni tekst. Postoji nekoliko parametara vode koji se prate i koji ne smeju preći graničnu vrednost. I to je sve što njihova izjava znači. A kompletna priča je daleko komplikovanija. Ja nisam rekao da iko "truje" ljude, nego da bi zbog ovakve odluke i podrške kao što je tvoja mogli piti zagađeniju vodu neko što bi to inače bio slučaj. Iz sve ostale mane i prednosti koje su ti ovde ljudi dovoljno puta ponovili.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527315#p527315:1kzqrtv6 je napisao(la):
Zuma » 23 Mar 2018 07:19 pm[/url]":1kzqrtv6] . . odluke i podrške kao što je tvoja mogli piti zagađeniju vodu . . .
Ne mogu da verujem šta si napisao ! . . mene ćeš da prijaviš Policiji?

Ti misliš da nečija "podrška" na nekom forumu utiče na odluke BVK ?!

Bolje pročitaj ovaj pdf. koji sam dao, a mogao bi i sajt BVK da pregledaš.
https://www.google.rs/url?sa=t&source=w ... kuzvXAcRSI
 
Kakva sad policija?

Ali nije važno, predajem se. Sa tobom se, bar o ovoj temi, ne može racionalno razgovarati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527325#p527325:hnbrjwab je napisao(la):
Zuma » 23 Mar 2018 08:08 pm[/url]":hnbrjwab] . . .ne može racionalno razgovarati.
I ja se predajem, jer za tebe sajt BVK i "Specijalno izdanje Makiš2"

nisu racionalni, već su to samo tvoje sumnje kao na većini tema BB.

A u tom pdf-u postoji kompletna šema linije za prečišćavanje vode.
 
Pošto vidim da pojedini diskutanti nemaju vremena da se informišu
na sajtu BVK, evo dajem neke podatke iz "Časopisa vodovod" br.299
citirane iz intervjua direktora Dragana Đorđevića datog 2016god. :

Cena kubika vode je oko 57din ( sa kanalizacijom oko 80din), a nap.
u Zagrebu je oko 2evra, pa ide sve do 4evra u nekim državama EU.
Osim toga postoji i Tarifna naplata, pa tako u Grčkoj ima čak 5 tarifa.

Ovde su citati 2 teme oko kojih je bilo dosta rasprave zbog neznanja :
 
Očigledno smo džabe pisali o nečistoćama i zagađenjima površinskih rečnih voda koje se u "fabrikama vode" ne filtriraju (iako to zemljište radi), o racionalnom rasporedu izvorišta i postrojenja za preradu, o budućoj bezbednosti, alternativnom izvoru sirove vode iz Dunava različitih karakteristika zbog buduće optimizacije proizvodnje, cene, kvaliteta i eventualnih havarijskih zagađenja, izbegavanju da se postrojenja vodosnabdevanja čitavog regiona previše koncentriše na malom prostoru, uštedama u kraćem putevima distribucije ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527423#p527423:3bxnbfil je napisao(la):
Zuma » 24 Mar 2018 07:24 am[/url]":3bxnbfil]Očigledno smo džabe pisali . . .
O takvim temema si uglavnom samo ti pisao u kojima si
pominjao "pogrešne strateške odluke" BVK koje će izložiti
Beograd nestašici vode i zato bi trebalo da obavestiš ovaj
"Prijektni biro" o svojim spasonosnim idejama i rešenjima :
 
Projektni biroi nemaju nikakve veze ako im se politički naredi koji gradski prostor ne mogu koristiti zato što je tu predviđena politički "važna" gradnja. Pa je njihova stručnost ili nestručnost u ovom kontekstu irelevantna. Zbog toga su 2014. u gradskoj skupštini promenjene zone zaštite vodoizvorišta, odnosno izostavljen je deo uz Dunav, pa te biroe dalje niko ništa i ne pita o prostoru koji više nije u njihovoj nadležnosti.
 
Druga je stvar kod takvih "političkih odluka", ali ti imaš primedbe
i na neke strateške odluke BVK koje ne zavise od neke politike, pa
možeš o tome da ih pitaš, jer su oni vrlo stručni za planove razvoja.

Mora da se razdvoje političke odluke od odluka BVK, pa tek onda
mogu da se upućuju neke opravdane kritike, ali na pravu adresu.
A, svi planovi se ažuriraju prema novim saznanjima i potrebama.
 
Pa čitava poenta ove kontraverze je što se NE MOGU razdvojiti političke odluke od odluka vodovoda ili raznih stručnih izveštaja. I u razvijenim zemljama zapada sa jakom tradicijom i jakim institucijama države u izvesnoj meri postoji sličan problem. A kod nas je praktično osnovna tema nedavnih izbora bila partizacija države, što znači da je tu stanje apsolutno tragično, čim je i naša neobrazovana javnost postala svesna nečega toliko da to bude tema izbora. Kad bi javnost bila sigurna da su stručnjaci zaista autonomni u donošenju odluka, da se mogu javno suprostaviti političkoj odluci a da zadrže radno mesto, kad bi takvi nezavisni stručni autoriteti izašli u javnost sa svim detaljima svojih odluka, tako da je njihova analiza i provera moguća od strane nepovezanih stručnjaka za istu oblast, ONDA bi bilo moguće prosto verovati onome što kažu, kao što ti želiš da se svi mi ponašamo. Međutim mi smo VEOMA daleko od toga. I još sam ti dao link na STRUČNI rad koji dovodi u pitanje vrednost zaključaka izveštaja koji je poslužio kao formalna osnova za očigledno politički i finansijski motivisano izbacivanje Dunavskog priobalja iz zaštićene zone vodoizvorišta u skupštini grada 2014. godine. Zar treba posebno objašnjavati da je primarna bila želja da se tako skup prostor oslobodi za gradnju, a ne to što su stručnjaci naglo i mistično shvatili neke stručne aspekte problema koje nisu bile jasne istim tim stručnjacima pre 2014. kad su zahtevali da Dunavsko priobalje bude zaštićeno?

Dakle, svako od nas ima veoma bogato lično iskustvo političkog zapošljavanja, uticaja na struku i institucije, zatim imamo izrazito sumnjivu činjenicu da ovako sudbinski i strateški važne odluke nisi praćene javno dostupnim materjalima i raspravama, imamo sumnju koja je izrazila struka, i imamo običan zdrav razum u kome čak i prosečno obrazovan čovek može postraviti niz pitanja o mudrosti sužavanja zone iz koje se dobija voda, oslanjana na samo jednu lokaciju, i sve većeg težišta na bitno zagađenije površinske, rečne, izvore vode.
 
Još uvek čekam dokaz tvoje tvrdnje - da Bgd vec sada ima dovoljno vode za pice za unarednih 20 god.-

Gde su te brojke tvoje projekcije uvecanja: stanovništva, kvadrata, i sv. dr. što troši vodu ?
a na osnovu koje si izneo svoju tvrdju :shock:

Hajde daj brojke , a ne prazne reči
 
Samo radi ostalih forumaša opet postavljam link za video
u kojem se pominje da postoje kapaciteti za sledećih 20g.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527257#p527257:3srcasi2 je napisao(la):
dragan » 23 Mar 2018 04:53 pm[/url]":3srcasi2]Projekciju je dao BVK i može to da se vidi na videu
za koji sam link već 2x postavio na predhodnoj str.

https://youtu.be/ZI5DLipeoFA
Takođe se može pročitati i u "Specijanom izdanju Makiš2" za koje
sam takođe već dao link, a i gore citiranu izjavu direktora BVK.
 
bez argumetovane projekcije sa konkretnim brojevima , su to sve paušalne prazne ocene :dil:

na primer

Argumetovana tvrdnja je :
da ce za dve prosecne osobe u dva naredna dana biti dovoljno od 8 do 12 litara vode, samo za pice ( bez dr. upotreba )
te lako mogu da to da potvrdim - dokažem
da osobe težine 63 kg treba da dnevno unosi 2 l, te je očigleno za dva dana jeste potrebno 4 litara pijace vode.
da osobe težine 91 kg teba da dnevno unosi 3 l , te očigleno za dva dana jeste potrebno 6 litara

prosek srednje vrednosti za dve osobe (63+91 kg) za ta dva dana potrošice oko 10 litara vode
takva tvrdja moze da stoji
mada ni ona nije sigurno tacna, jer u odnosu promene težina , proizvod daje druge brojeve i procene
e tako se argumetovano tvrdi

Sve ostalo, bez jasnih brojki su paušalne, prazne, ne argumetovane i lažne tvrdnje ma čije da su :grand:

a sobzirom da si ti lično tvrdio da Bgd ima dovoljno vode za narednih 20 god,
hajde daj projekciju potrošnje vode za ceo Bgd za 20 god ,
moze i dr. priznatom metodom da prikazeš brojeve
sve je dozvoljeno osim laži
 
Kome nije jasno zašto je direktor BVK dao takvu procenu

neka ga pozove i sa njim raspravi o tome, a ja sam samo

citirao njegovu izjavu i izjavu Gradonačelnika u tom videu.
 
On to nije rekao , nego TI jasno piše
njegova izjava je ,,kada bude .... ,, a dal ce i kad ce , mozemo samo najboljem da se nadamo ... što definitivno nije sada :dil:

TI si dao tvrdnju , pa obrazloži argumetima i brojkama
ne pomaže ti ni dir. Bgd vodovoda , ni Igor ni iko .... izvoli obrazloži istinitost te tvrdnje ili jeste ona laž
 
Izjava direktora je iz 2016., a sada je još bolja situacija u BVK.

Evo i citata iz "Specijalnog izdanja Makiš2", gde se jasno tvrdi

i to bi bilo dovoljno svakom normalnom da shvati šta tu piše :
 
Vrh