Šta je novo?

Savski blokovi - četvorospratnice

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527171#p527171:3mhg04iu je napisao(la):
MagicoVento » Pet Mar 23, 2018 12:08 pm[/url]":3mhg04iu]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527169#p527169:3mhg04iu je napisao(la):
astrodule » Pet Mar 23, 2018 12:02 pm[/url]":3mhg04iu]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527050#p527050:3mhg04iu je napisao(la):
direktor » Yesterday, 23:16[/url]":3mhg04iu]Koliko ono bjese ima stanova po ulazu kupi drustvo cijeli ulaz i renovira

3 stana po spratu (i prizemlju)
Samo da ispravim:
U 4-spratnicama svugde u prizemlju ima 3stana u prizemlju samo u jednom od 6 ulaza u "potkovici" jedan stan odvojen "za kućni savet" ali to je uglavnom useljeno...

2 na prizemlju, negde postoji i treći napravljen od zajedničke prostorije
1 sprat: dvosoban (1 terasa dvostran), jednosban (2 terase, jednostran), trosoban (2 terase, dvostran)
2 sprat: dvosoban (1 terasa dvostran), jednosban (2 terase, jednostran), trosoban (2 terase, dvostran)
3 sprat: četvrosoban (3 terase, dvostran), trosoban (2 terase, dvostran)
4. 2 dvosobna (1 terasa dvostran), dvosoban (3 terase, 2 su originalno zazidane, jednostran)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=526872#p526872:5ztsw5c9 je napisao(la):
MagicoVento » 22 Mar 2018 10:35 am[/url]":5ztsw5c9]Pozdrav svima,

Hteo bih da dam viđenje stanova i života u četvorospratnicama u Bloku 70 iz ugla novog stanara i mogućnosti renoviranja stana.
Kad smo kupovali stan nismo morali da pravimo velike kompromise, tako da je biranja i analiza nekoliko potenecijalnih lokacija i starogradnji kao i novogradnji bila detaljna.

Za neki naš način života, mikrolokacija četvorosptanica u bloku 70 je savršena. To je praktično stanovanje u parku, sa gomilom zelenila i apsolutnim mirom.
Mogućnosti za šetnju, vožnju bicikla, boravak napolju su neograničene. Ovo pogotovo važi za decu. Da ne govorim da u bloku nema saobraćaja, tako da klinci imaju ogroman prostor za igranje. (1km x 1km bez ulice)
A pri tom, 400 metara dalje se nalazi sve sto je nepohodno za potrošački deo života. Pijaca, veliki supermarketi, Piramida, dom zdravlja, Delta City, pa i kinezi.

Same zgrade su stare 40 godina. Potpuno napravljene od betona. To je prednost jer su praktično neuniništive, a sa druge strane to ima i mane, otom posle.
Samog sleganja npr. nema uopšte. Ono što je problem, je nedostatak zvučne i spoljne izolacije. Kao i samo prepravka stanova je komplikovana zbog nosećih zidova koji su većina u tim stanovima.

Sa spoljnom izolacijom mi nemamo problem, jer je stan u sredini i posle renoviranja imamo novu stolariju. Zimi u stanu temperatura varira od 24 do 26 stepeni.
Komšije koji imaju spoljne zidove i staru stolariju, se nažalost žale da je dosta hladno kod njih.
Tako da je preoporuka kod kupovine stana, da se obrati pažnja na spoljne zidove i položaj stana. Od velikih u sredini su trosobni od 92 kvm.

Pri renoviranju na zidovima koji se graniče sa komšijinim kupatilom smo stavili zvučnu izolaciju, tako da se više ništa ne čuje. Takođe pri renoviranju je preporuka spustiti malo plafone, jer tako dobijamo mogućnost kasnije promene rasporeda svetiljki, ako se tako nešto ne napravi štemovanje betona može da bude problem. Ovo spuštanje je i odlična zvučna izolacija.

Originalno kupatilo i kuhinja su mali, međutim iako su betonski zidovi stan može da se preuredi na nekoliko načina (mislim na trosobne i četvorosobne stanove) tako da se ovaj problem reši.

Novi stanari koji renoviraju stan, najčešće skidaju betonske žardinjere i stavljaju ogroman klizni prozor na ceo zid umesto starih prozora i vrata za terasu. Ovo zahteva pomeranja radijatora i solidnu investiicju, ali se dobija neverovatna stvar, cela dnevna soba dobija aposultni pogled na park. Jedan zid je od stakla, praktično.

Uglavnom, ovaj kraj je možda jedan od najboljih krajeva za život u gradu, zgrade imaju probleme ali se pri renoviranju gomila stvari može ispraviti. Cene su nešto skuplje od ostatka blokova, za ove idelano pozicionirane velike stanove cene idu u nebo. Međutim cena kvadrata plus potpuna rekonstrukcija (znači sve od nule) i dalje košta manje od novogradnje.
U poslednje vreme sve češće dolaze porodice sa decom, koji žele ovalav način zivota. Tako da se demografija rapidno menja.
Drugo mi je da ste zadovoljni i srećni sa kupovinom!
Malo da podelim naša iskustva pre desetak godina kada su nam ovi blokovi bili u najužem izboru:
- prenapregnuti beton kojim su gradjeni čini bilo koje adaptacije ozbiljnim poslom, od eksera za sliku pa nadalje
- nema zvučne izolacije
- nema toplotne izolacije
- treba voditi računa šta su komšije pored/iznad radile u stanu, ja sam nailazio na stan gde je čovek isekao ceo noseći zid ili na stan gde je napravio jakuzi nasred stana, voda i kanalizacija razvučeni po celoj dijagonali stana
- ostave u prizemlju su na dnevnoj bazi meta lopova
- kraj je predivan kada je trava okosena, kada je prolece , kada su komarci zapraseni....
Ja sam bio u januara u jedne godine u finalu razmatranja, napadao sneg koji unutar bloka pa i oko bloka nije očišćen, ulično svetlo tek po neko radi, zviždi vetar i na sve strane psi lutalice, čoveka oko 19-20h nigde nije bilo na pomolu...malo jezivo...
Naidjemo i na neke poznanike koji su tu kupili stan, ja im kažem da sam veoma zainteresovan i da kad se promeni struktura i dodju mlade porodice može da se dogovori sa komšijama da se renovira cela zgrada u kompletu, kaze supruga poznanika tako me je suprug i nagovorio da kupimo ovde stan pre 10 godina, ništa se nije promenilo u medjuvremenu ...

Spas za sve Savske blokove će biti kada se stvore uslovi da kompletne zgrade renoviriaju, bilo je priča ranijih godina da će grad davati dozvole da se nadograde po dva sprata uz uslov da se uradi kompletno renoviranje zgrada, uključujući i ugradnju lifta...to je posle stalo, ali je verovatno u nekoj budućnosti jedina prilika da se od ovih blokova nešto uradi...

Naravno svako treba da pravi svoje prioritete i kompromise!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527457#p527457:3hl0uadz je napisao(la):
niki » Sub Mar 24, 2018 12:10 pm[/url]":3hl0uadz]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=526872#p526872:3hl0uadz je napisao(la):
MagicoVento » 22 Mar 2018 10:35 am[/url]

Spas za sve Savske blokove će biti kada se stvore uslovi da kompletne zgrade renoviriaju, bilo je priča ranijih godina da će grad davati dozvole da se nadograde po dva sprata uz uslov da se uradi kompletno renoviranje zgrada, uključujući i ugradnju lifta...to je posle stalo, ali je verovatno u nekoj budućnosti jedina prilika da se od ovih blokova nešto uradi...

Naravno svako treba da pravi svoje prioritete i kompromise!
Mislim da od toga nema ništa...
Margina profita koju bi potencijalni investitor ostvario je premala (za ono što kod nas investitori smatraju "odgovarajućim" profitom) , pogotovo sa najavama novih zgrada u okolini.Takođe , nisam upoznat sa "statiko" tj. da li bi morala da se ojačava konstrukcija zgrade...
BTW, meni jeste čudno kako se sve ove godine i u vreme buma nadziđivanja niko nije usudio da to uradi dok su zgrade još i bile novije...
 
Interesantan podatak: zgrade u Gandijevoj nemaju ventil za vodu, tj, na jednu lamelu od 6 ulaza ide jedan zajednicki ventil, van zgrada.
Kako da kada jedan komsija mora da zameni ventil u kuhinji, kupatilu, WC-u koji curi, 6 ulaza ostaju bez vode.
Ne znam kako je u drugim delovima.
 
Niki, možda si gledao pre 10 godina, a moždai negde sredinom 90ih, pošto većina ovoga što si nabrojao ne stoji.

Što se tiče samih zgrada, izolacija ima, naravno novije zgrade imaju daleko kvalitetniju i bolju. Novim prozorima i stavljanjem izolacije na onaj spoljni zid rešava se ovo svkako. Ja imam dve sobe koje su na spoljnom zidu, menjao sam prozore i temperatura ne pada ispod 21-22c (što je mojoj ženi jelte ladno). Kada odradimo zid, već vidim da ću morati i zimi da otvaram prozore.

Zvučna izolacija, kako sam i ja naveo na prošloj strani, nije sjajna, ali ponovo bolja od nekih novogradnji gde sam živeo.

A što se pak tiče bloka, slobodno sada prošetaj - nema lutalica, rade sve sijalice. 90ih u celom gradu je radilo svako treće svetlo, sada to svakako nije slučaj. Dodatno u svim blokovima je pešačka rasveta i menjana pre nekoliko godina, tako da sada mnogo mnogo ređe uopšte može da crkne sijalica.
 
relja":2jspxaeu je napisao(la):
Interesantan podatak: zgrade u Gandijevoj nemaju ventil za vodu, tj, na jednu lamelu od 6 ulaza ide jedan zajednicki ventil, van zgrada.
Kako da kada jedan komsija mora da zameni ventil u kuhinji, kupatilu, WC-u koji curi, 6 ulaza ostaju bez vode.
Ne znam kako je u drugim delovima.
Podatak nije tačan, bar u slučaju moje četvorospratnice...
Menjao sam pre 3 meseca ispirač u WC i pripadajući mu ventil i išao majstor da zatvori ventil u šahtu koji mi je malte ne ispod prozora , i kad je zatvorio nestalo je samo u mom ulazu. Znam jer sam mislio da je zatvorio i za susedni ulaz tj za tu zgradu i išao o tamo da ih obavestim, međutim komšija mi pokazao da kod njega ima vode i pokazao mi gde je njihov ventil tj šaht...
 
I kod nas u 45 je ventil u svakoj zgradi. Možda je negde u 70 drugačije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527842#p527842:3pgz57ab je napisao(la):
SerbPacker » 26 Mar 2018 09:18 am[/url]":3pgz57ab]
relja":3pgz57ab je napisao(la):
Interesantan podatak: zgrade u Gandijevoj nemaju ventil za vodu, tj, na jednu lamelu od 6 ulaza ide jedan zajednicki ventil, van zgrada.
Kako da kada jedan komsija mora da zameni ventil u kuhinji, kupatilu, WC-u koji curi, 6 ulaza ostaju bez vode.
Ne znam kako je u drugim delovima.
Podatak nije tačan, bar u slučaju moje četvorospratnice...
OK, blago vama, onda nije svugde izvedeno na isti način.
 
Jednoga dana će svakako krenuti renoviranja fasada tj. ugradnja izolacije. Na par zgrada u 45. je to već urađeno. Ono što mene brine je to ako stanari sami budu odlučivali o boji fasade, to može da se pretvori u diznilend u bloku.

Mislim da bi opština ili koji već nadležni organ morala da ima (napravi) projekat kako treba da izgleda renovirana zgrada i koja boja (jedna opet za sve) i da se zabrani da svako radi po svome.
 
Hvala svima na korisnim informacijama.
Meni je ovaj kraj divan i nadam se da cu u sledecih godinu dana da se preselim tamo.

Da li neko zna strukture stanova u prizemlju? (Jednosobni, dvosobni, broj terasa..)
Generalno da li su stanovi u prizemlju manje ili vise trazeni?
Da li neko zna okvirne cene, nema ih nesto po oglasima.

Takodje, da li nejo ima osnove nekih stanova?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=528036#p528036:17oqc6pr je napisao(la):
ulicalipa » Uto Mar 27, 2018 12:37 am[/url]":17oqc6pr]Hvala svima na korisnim informacijama.
Meni je ovaj kraj divan i nadam se da cu u sledecih godinu dana da se preselim tamo.

Da li neko zna strukture stanova u prizemlju? (Jednosobni, dvosobni, broj terasa..)
Generalno da li su stanovi u prizemlju manje ili vise trazeni?
Da li neko zna okvirne cene, nema ih nesto po oglasima.

Takodje, da li nejo ima osnove nekih stanova?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Kraj je divan svakako, dobrodošao.
Pratio sam oglase svakodnevno dok smo tražili stan. Nisu me interesovali stanovi u prizemlju, tako da sam možda nešto propustio. Čini mi se da se stanovi u prizemlju pojavljuju otrpilike do 2 puta godišnje, i budu u oglasima par dana.
 
Koliko se sećam jednog stana u prizemlju gde sam bio, izgledao je otprilike ovako (dole desno)

file.php


Ovo je isto to, ali bez jedne sobe (gore desno)

file.php


ps: Ti stanovi u prizemlju su najtraženiji zbog velike terase (veće nego na ovim planovima)
 
Da brzo odu... Kao što sam pisao o onom slučaju stana koji je na drugom spratu otišao za ispod 1000€/kv tako je jedan u prizemlju onaj najveći dvosoban otišao za oko 100.000€ . Ali je stan toliko sređen da mislim da nije mnogo plaćen... Pomerana kuhinja, produžavana velika soba, urađena izolacija iznutra, kupatilo, sprovedena nova elektro instalacija...
Taj stan nije ni išao na oglase, kupac je agentu rekao da oće tako nešto i imao pare odmah i to je to...
 
Ovo dole desno na duletovoj slici je onaj jedini četvorosoban na trećem spratu. U prizemlju nema takav stan.
Na sledećoj slici su strandardni trosobni stanovi koji nemaju onu manju sobu.
A dvosobni su ista struktura bukvalno samo što nemaju ovu prvu desno sobu (pa ostane samo jedan soba sa terasom).

PS ti u prizemlju nemaju veću terasu, već su jednostavno svi proširli svoju terasu :)
 
Iz te knjige da ovo kao trosobni gore desno i bez jedne sobe i pripadajuće terase.

A nismo ništa proširili takva je terasa kvadrat a ne kao pravougaonik na slici...

c27bhwM.jpg
 
Inače ovakav tip stana gore je taj što je preuređen pa prodat za dobre pare...
 
Želim da vam se zahvalim svima.
Juče sam postavio pitanje o stanovima u prizemlju i to na temi koja je davno otvorena i nije tekuća gradnja, a već su se 4 osobre potrudile da odgovore nadovezujući se jedno na drugo.

Vidim da ima zaljubljenika u ovaj kraj Novog Beograda.

Čitajuči vidim da postoje neke tipične korekcije organizacije prostora prilikom adaptacije. Prositenje kupatla, izmestanje kuhinje, pretvaranje terase u neki prostor...

Dali neko može preciznije da opiše ove adaptacije i
da li neko ima možda skice tih premeštanja prostorija?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Par reči o mogućim adaptacijama bez ugrožavanja statike. Ako pogledaš slike stanova u predhodnim postovima, videćeš da se stanovi razlikuju samo što svaki veći ima dodatnu sobu tj. terasu.
U principu svi ti zidovi su noseći, i ne diraju se. Jedino sa čime može slobodno da se "igra" je ovaj deo gde je wc, spajz, kuhinja i kupatilo. S tim što iza špajiza postoji ventilacija koja ne sme da se dira.

Druga relativno bezbedna stvar, je izlazak na terasu sa sobama.
Postoji još varijanta pomeranje kuhinje jer se se u zidovima koji se graniče sa drugim stanovima nalazi priključak na vodu, ovo ne postoji na svim tipovima stanova.

Ostale adaptacije sa rušenjem nosećih zidova nikako ne treba raditi.
 
ulicalipa":2wtok5i9 je napisao(la):
Želim da vam se zahvalim svima.
Juče sam postavio pitanje o stanovima u prizemlju i to na temi koja je davno otvorena i nije tekuća gradnja, a već su se 4 osobre potrudile da odgovore nadovezujući se jedno na drugo.

Vidim da ima zaljubljenika u ovaj kraj Novog Beograda.

Čitajuči vidim da postoje neke tipične korekcije organizacije prostora prilikom adaptacije. Prositenje kupatla, izmestanje kuhinje, pretvaranje terase u neki prostor...

Dali neko može preciznije da opiše ove adaptacije i
da li neko ima možda skice tih premeštanja prostorija?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Ja ću ti "nacrtati" sve pošto je mene to premeštanje "oduševilo" a video sam ga i uživo.
Samo mi daj malo vremena, par dana...
Mislim ako to smara ljude, možemo i na pp...
 
astrodule":mnvl3j9k je napisao(la):
Ne smara. Kači (osim ako se ne ruše noseći zidovi)
Sad razmišljam, ovo što sam ja video su rušeni delovi zida kuhinje i kupatila tako da je ok...
E kad smo kod toga, kakvo je vaše mišljenje o onom otvaranju prozora na spoljnem bočnom zidu u četvorospratnicama?
 
astrodule":234rfpc2 je napisao(la):
Kada bi svi uradili, bilo bi OK.

Koja je to prostorija? Kupatilo?
Ne, ljudi od velike sobe koja izlazi na terasu naprave dve pa onda jedna nema prozor i to urade...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=528526#p528526:10k9tkkg je napisao(la):
astrodule » Sre Mar 28, 2018 10:54 pm[/url]":10k9tkkg]Kada bi svi uradili, bilo bi OK.

Koja je to prostorija? Kupatilo?

To se radi na stanovima koji su spolja, a to su dvosobni na prvom i drugom spratu, i onda to ima nekog smisla jer je ta soba bas dugačka. Pregradi se na dva dela i onda se napravi prozor.
Na trećem je četvorosoban, pa to ljudi ne rade. A na četvrtom je ta soba prekratka da bi imalo smisla to raditi. Iz tih razloga ne rade svi u liniji. Naravno i kvari se statika zgrade.
 
Vrh