Šta je novo?

Hrana i Piće

Тек сад видех ову тему па реко нешто да напишем везано за рок трајања.

Рок трајања је датум који мора да стоји на сваком производу али не мора да значи да ако прође рок трајања да је опасно по здравље.
Већ једно 3 године добијам тзв. отпис. Добијам чоколаде, сокове, грицкалице итд. којима је прошао рок трајања.
Пре него што кренем да једем прво помиришем, погледам и на крају пробам. Ако има нормалан укус може да се једе. Никад ми ништа није било.
 
Jeste malo bezveze što se i dalje nailazi na stare sladolede. Takođe neki nemaju kodove ni na jednoj strani štapića. Ali realno, ko još liže sladoled očekujući da dobije neku nagradu.

Inače, novi Mačo pistaći je odličan.
 
A tigar. Inace vlasnik frikoma ledo je u hr imao vise tuzbi zbog ne davanja nagrada na foru kao stapici su falcifikovani osteceni itd Znam da je lik dobio stan na sudu u zagrebu
 
Mislim da je smesno kao bajati sladoledi od prosle godine, a za nagradnu igru, njihova pravila. Mislim da stvarno mora neko da bude dileja da veruje da ce nesto da dobije. Pa njihova nagradna igra traje do 15. jula, a to je tek pola sezone sladoleda, do septembra se cepaju sladoledi non stop.
 
Šećer je demonizovan. Istina je da većini ljudi ne treba, ali za sportiste (i rekreativce) je neophodan.

Samo bih naglasio da je med opasniji od belog šećera (tj, više štetan). Jeste on prirodan, ali sva ta vlakna i vitamini su tu u tragovima, a šećera je preko 80% (ostalo je voda).

Da stvar bude još gora po med, u njemu ima više fruktoze nego glukoze, pa je kašika meda opasnija od kašike šećera. Više o šećerima, kao i zašto je fruktoza gora od glukoze (dekstroze) možete pročitati u tekstu koji sam napisao (kao iu linkovima unutar istog).

http://dusanpopovic.com/2017/11/zasto-k ... -malo-soli

I još jedna stvar. Smeđi šećer je isto sranje kao i beli (slično kao i crni hleb u većini prodavnica). Možda je nekome ukusniji, ali to vam je isti šećer kao i beli (najčistiji oblik šećera) bez prečišćavanja. Zdraviji sigurno nije.
 
Mene šećer ubija više nego bilo šta drugo. Bar kad pričamo o onome što osećam, šta se dešava u organizmu, to ne znam. Manji mi je problem recimo da trčim posle pakle cigareta nego posle malog parčeta torte.
 
Šećer (samo šećer) se uzima za vreme treninga i neposredno pre (malo) i posle.

Ne možeš da trčiš posle torte zato što u torti im ia masti i drugih stvari koje se vare i opterećuju stomak. Zato je pravilo da se ne jede ništa konkretno 2-3h pre treninga (trke).
 
Dobro, nisam bukvalno mislio, ni ne trčim odmah posle jedenja torte, niti trčim posle pakle cigareta :) Pričam generalno o onome kako se osećam posle jedenja nečeg slatkog, ne mora to da bude torta, može da bude i čaj sa dve kašičice sećera. Više mi to smeta ujutro recimo nego cigareta. Ne praktikujem ni jedno ni drugo u jutarnjim satima, ali bilo je situacija i od šećera se bukvalno osećam loše ceo dan dok duvan ili alkohol vremenom izadju.
 
Zanimljivo. Alergičan si na šećer, što i nije tako loše ako nisi sportista.

Kako reaguješ na veštačke zaslađivače ili na med?
 
@astrodule
Nisam pročitala članak iz bloga (pročitaću sutra) ali moram priznati da me tvoje objašnjenje čudi. Šećer je rafinisan i samim tim ni slučajno nije zdrav. Sportisti mogu uzimati šećer u drugom obliku, ti bolje znaš i kom.

Med ako je prirodni sigurno je da ne može biti štetan ako se konzumira u ograničenim količinama. Neću da govorim o podvalama što industrijskim, što od privatnih proizvođača.

Smeđi šećer je isto što i beli samo se dodaje melasa da bi poprimio smeđu boju i zavarao naivne potrošače koji misle da će konzumirati nerafinisani šećer. A tek cena, može da bude i četiri puta viša po kg u odnosu na beli kristal šećer. Čista prevara.

Svima je poznato da belo brašno, beli šećer i rafinisanu so treba potpuno izbegavati i koristiti integralno brašno od više žitarica, morsku so i prirodni med kao i voće koje u sebi sadrži visoki procenat prirodnih šećera najmanje štetnih za zdravlje. I naravno, u svemu treba biti umeren.

Ukoliko se čovek raznovrsno hrani, so se i ne bi trebala koristiti kao ni šećer. I da dodam ulje od bilo koje biljke pa i maslinovo ako je rafinisano nije zdravo naročito kada se termički obrađuje kuvanjem u jelu. Ako nije hladno ceđeno, ne spada u namirnice koje se preporučuju. U tu grupu možemo svrstati i alkoholno sirće izuzetno štetno, a umesto njega najbolje je koristiti limunov sok ili domaće sirće od divljih jabuka.

Laku noć!
3628341707.gif
 
Šta znači rafinisani šećer? Nema tu nikakve hemije. To je čista saharoza i tu nema baš nikakvih dodataka.

Med ima zdravih supstanci u tragovima (treba ti kilo meda), a što je najgore, ima više fruktoze koja uopšte nije zdrava, niti korisna za organizam (za razliku od glukoze).

Bukvalno je potrebno samo malo pročitati o fruktozi i glukozi i spoznati pravu istinu o šećeru.

Nema razlike izmedju prirodnih šećera i rafinisanih i meda. Hemija sve to lepo objašnjava.
 
Pa po toj hemiji što lepo objašnjava , da bih popravio krvnu sliku mogu da grickam i eksere, gvoždje je gvoždje
samo ima i ona stavka - apsorpcija- :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=576116#p576116:1259p5vh je napisao(la):
11030 » Pon Okt 22, 2018 9:32 am[/url]":1259p5vh]
O zdravoj hrani posle Černobila ili na primer u proseku 18 prskanja jabuke herbicidima molim da se ne priča. Kada je nešto industrijsko bar tačno znamo šta je unutra.

Zaboravio si osiromaseni uranijum :grand:

Evo dobrog sajta za proveru sastojaka, ako se trujete secerom ne morate aditivima :wink:

https://rs.openfoodfacts.org/25

Postoji i aplikacija za mobilni pa se u hodu mogu proveravati sastavi proizvoda.

https://play.google.com/store/apps/deta ... ts.scanner
 
Ja sam taj "ludak" koji je uneo 486 proizvoda (slike, kategorizaciju, sastojke, nutri info) koji se prodaju u Srbiji. Takodje sam koliko toliko preveo sajt/aplikaciju, ali stvari se menjaju i napreduju, aplikacija je pre nekoliko meseci update-ovana tako da dosta stvari nije prevedeno.

Ziku sam kontaktirao da bih mu predstavio ovaj projekat jer sam video da je postavio nekoliko slika na Lidl temi, hvala mu sto je linkovao ovde.

Openfoodfacts je opensource neprofitni projekat zapocet u Francuskoj, vise info https://en.wikipedia.org/wiki/Open_Food_Facts

Pored Android aplikacije postoji i iOS app https://itunes.apple.com/us/app/open-fo ... d588797948

Ako neko ima vise pitanja koja se ticu baze proizvoda, prevoda sajta/aplikacije, koriscenja API za razvoj licne app, slobodno mi pustite PM :)
 
Чини ми се да сам јутрос на РТС-у у јутарњем програму нешто чуо о овој апликацији. Придружујем се похвалама за bojackhorseman
 
;)

@paradox, sad sam vratio na EONu jutarnji i ako sam dobro video nije u pitanju openfoodfacts, vec neki nas projekat za koji licno prvi put cujem, https://stajedem.rs

Izgleda zanimljivo, ali koliko vidim nije moguce unosenje proizvoda od strane korisnika vec je samo moguca rucna pretraga proizvoda koji su vec u bazi.
 
Svaka čast @bojackhorseman, vrlo korisnu stvar ste uradili za one koji konzumiraju priložene proizvode za razliku od mene. Ni jedan, ali ni jedan od tih proizvoda ne trošim i zbog toga sam vrlo zadovoljna. Naravno, ne mislim da ću zbog toga dobaciti do stočetrdesete kao Rambo, ali makar do stote neću biti ničija meta. Dovoljno su nas zatrovali pa što bih to sebi dodatno dobrovoljno činila.
 
Ih, tesko mi je da u to poverujem. Ni mleko ili jogurt? Ovaj nas domaci sa "prirodnim" aflatoksinima :p Svaka Vam cast, to ni moj deda koji je skoro umro u 84 god. nije uspeo, kiselo mleko/jogurt/mleko je jeo, ali od preradjenih proizvoda nista, cak nije trosio ni so.

No, to nije vazno, ni ja licno ne koristim verovatno 2/3 proizvoda koje sam dodao, slike su napravljene sto kod prijatelja, porodice, etc.
Velika vecina ljudi na OpenFoodFacts ne koristi vecinu proizvoda koje doda u ovu bazu, ima i onih koji samo slikaju proizvode na policama supermarketa, cilj ovog projekta je da se podigne svest onima koji koriste ove proizvode sto u Srbiji ['ajde da se ne lazemo vecinu od ovih 592 proizvoda (https://world.openfoodfacts.org/country/serbia) verovatno koristi 68% gradjana (po popisu iz 2011, to je procenat stanovnistva od 15-64).] sto sirom sveta.
 
Verujte, ni mleko ni jogurt, i ništa mlečno.
Zamislite samo koliko je plodova u prirodi i čovek bez griže savesti umesto npr. jezgra lešnika uzme famoznu nutelu tobož' s lešnicima. To je zločin prema sebi, ravno samoubistvu.
I od hrane i od pića daleko ja važnija mentalna stabilnost. Nadam se da ćemo se u tome složiti.
Vaš deda je prerano peminuo.
 
Vrh