Šta je novo?

Rekonstrukcija autoputa kroz BG

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=539946#p539946:2jggjocf je napisao(la):
Moravac » 23 Мај 2018 06:50 pm[/url]":2jggjocf]
Plus što kreteni koji menjaju bankine ne urade sve u jednom danu,
@Моравац, још једном по ко зна који пут, не мењају се банкине, оне не могу да се мењају, пошто је то земљани или травнати појас, мењају се металне заштитне ограде.

Банкина је нешто сасвим друго, то је земљани простор поред пута, односно простор од ивице (краја) асфалта до почетка траве или бетона (како где). Има случајева на аутопуту где и нема банкине, одмах од ивице асфалта почиње трава.
 
Izvor: Beobuild.rs

Radovi na autoputu kroz Beograd

U okviru šireg poduhvata na obnovi dotrajale putne opreme na autoputu kroz Beograd, u toku je rekonstrukcija javnog osvetljenja na potezu od pumpe “Zmaj 1” do T.P. “Lasta”. Radovi su izvođeni u više faza i do sada je završena zamena ograda i elektroinstalacija na novobeogradskom delu autoputa, dok je ove nedelje počela poslednja faza radova na delu od Mostara do “Laste”. U prethodnom periodu postvljena su 372 nova stuba javnog osvetljenja - u funkciji su više od nedelju dana, tako da sada samo preostaje da se iseku i uklone stare svetiljke. Investitor su JP “Putevi Srbije”, a radove izvode ekipe JP “Javno osvetljenje Beograd” i “Srbijaautoput”. Ukupna vrednost radova na autoputu kroz Beograd iznosi oko 600 miliona dinara, od čega je oko 240 miliona potrošeno na zamenu osvetljenja.

Novo osvetljenje podrazumeva ugradnju LED reflektora, što u ovom slučaju znači vrlo solidne uštede na električnoj energiji. Staro osvetljenje činili su moćni al' skupi natrijumovi reflektori, čija se zamena isplati za svega nekoliko godina samo kroz uštede na potrošnji struje. Osim što su svetiljke izuzetno efikasne, novi stubovi napravljeni su od pocinkovanog čelika, što treba da olakša održavanje i spreči rđanje i brzo propadanje. Novi LED reflektori daju belu svetlost, a treba istaći da iako su na većoj visini daju više lumena od starih natrijumovih sijalica. Utisak je jako dobar, osvetljenost je odlična i rezultat zamene vrlo zadovoljavajući.

Kao poslednja faza ovih radova u toku je ugradnja visećih saksija na nove stubove osvetljenja. Do sada su postavljene na Novom Beogradu i na mostu Gazela, međutim to je izvedeno jako loše i ne doprinosi utisku. Naime, stubovi nisu pripremljeni sa nosačima već je to urađeno naknadno i izgleda krajnje sirovo i neugledno. U duhu nekakve divlje gradnje, čak su i creva za navodnjavanje saksija postavljeni vidljivo sa spoljne strane, što stvari čini još gorim. Pošto je estetika jedini cilj ovih saksija, ovakva izvedba im je potpuno oduzela smisao. Na kraju krajeva, zar nije mnogo svrsishodnije razvijati zelenilo u razdelnom ostrvu gde je to moguće? Jeste skuplje, ali bi pored mnogo upečatljivije estetike dobili trajnije rešenje i čak nekakvu ekološku funkciju.

U prilogu pogledajte snimak radova koje smo zabeležili na Autokomandi, kao i efekat novih svetiljki noću.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lfTEtkH2-ow[/youtube]
 
Igore da li ce se sredjivati zelenilo izmedju saobracajnih traka? Imaju vec razvucenu vodu, steta bi bilo da i to ne srede, kad su vec ove saksije odradili ofrlje.
 
Naravno da si mogli. To je ostavljeno za trecu fazu kada ce da skinu ove cevi za zalivanje, pa da posade zelenilo i onda vrate cevi.
Eto novi poslic za istu ekipu. Cena 2.ooo.ooo evra, grad placa xe xe :)
 
Koliko prirodnije deluje ovo belo led osvetljenje, najbolje se vidi na pocetku nocnog dela snimka. Sve pohvale za video.
 
I priča sa saksijama je još jedna u nizu FORMA/SUŠTINA promašaja. Neko istrese genijalnu ideju, a neko drugi razradi detalje kao Homer Simpson, i formalno smo dobili cveće na autoputu, a suština da to sve ima svoju upotrebnu i estetsku vrednost je naravno u nekom paralelnom univerzumu.

Sa LED osvetljenjem nisu imali neku veliku šansu da upropaste, pa je to ispalo odlično.
 
@kopte3

Za sada nemam informaciju u vezi radova na sredjivanju zelenila u razdelnom pojasu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=540395#p540395:2845zl2c je napisao(la):
biftek » Пет Мај 25, 2018 1:31 pm[/url]":2845zl2c]Koliko prirodnije deluje ovo belo led osvetljenje, najbolje se vidi na pocetku nocnog dela snimka. Sve pohvale za video.
Joш кад би сва расвета у граду била бело лед осветљење.
 
Rasveta je odlicna, mada se meni najvise dopada ona nijansa izmedju zutog i belog svetla (ne mogu da nadjem primer sada).

Za saksije sta reci...ajde sto to nema nikakvog smisla, vec je odabir biljaka pogresan...vise kablovi...haos.

Posto su posekli sav Tamarin na razdelnom ostrvu, mogli bi da se pozabave sa sadnjom na istom umesto besmislenih saksija.
 
Hvala Igore.

LED rasveta je odlicna, jedino sto bih mogao da zamerim je to sto nisu promenili i svetla ispod svih nadvoznjaka koji prelaze preko autoputa. Mesaju se dve temperature svetla sto i nije bas prijatno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=540482#p540482:2rbm81ot je napisao(la):
Darko78 » 25 May 2018 07:19 pm[/url]":2rbm81ot]Goje.
Konacno da se i tebi nesto svidja.
E vala baš! I meni se više sviđa kad mi se nešto sviđa - nego kad mi se ne sviđa. Zato molim sve nadležne da se više rade stvari koje će da mi se sviđaju, nego stvari koje će da mi se ne sviđaju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=540708#p540708:pkc5xwr1 je napisao(la):
kopte3 » Ned Maj 27, 2018 10:31 am[/url]":pkc5xwr1]Hvala Igore.

LED rasveta je odlicna, jedino sto bih mogao da zamerim je to sto nisu promenili i svetla ispod svih nadvoznjaka koji prelaze preko autoputa. Mesaju se dve temperature svetla sto i nije bas prijatno.
Postavljena je i u funkciji led rasveta ispod nadvoznjaka kod Sava Centra.
Pogledajte prilog 1
 
Odlicno, mislio sam da im je to promaklo.

Da li ce vracati visoku ogradu od Mostarske petlje ka Autokomandi?
 
"Путеви Србије" су објавили јавну набавку за израду техничке документације за постављање букобрана на аутопуту А1 кроз део Новог Београда, односно код блока 2, у дужини од 528 метара.

Pogledajte prilog 1
http://www.putevi-srbije.rs/images/pdf/ ... ponuda.pdf
http://www.putevi-srbije.rs/images/pdf/ ... tacija.pdf

Отприлике би то овако било:
 
Odvratni bukobrani u sred centralnog dela Novog Beograda bas reprezentativno :bash:
 
I ja mislim da bukobranima nije mesto u ovom delu Novog Beograda. To bi brzo postalo išvrljano ruglo, a stanari u okolnim zgradama su se već navikli na buku jer je tako već 40 godina.
 
Ovo je realno prvo mesto (uz Blok 33) gde je trebalo praviti bukobrane, ako gledamo šta je njihova uloga (da zaštiti stanare od buke).
 
Od Gazele ka NBG skidaju saksije i stavljaju nove. Izgleda kao da su se biljke sasusile i da stavljaju zelenije.
 
Tu jedino mogu da posade kineske plasticne biljke ulivene u beton da ih vetar ne raznese... sve ostalo je bacanje para...
 
Napravili su priličnu gužvu na Gazeli danas oko 10h dok su ih kačili:


Par sati kasnije sam opet prošao preko Gazele, i evo kako izgledaju te nove saksije sa cvećem:

Pogledajte prilog 1
Izvukao sam još nekoliko primera iz video snimka:

Pogledajte prilog 2
 
Na delu od aerodroma ka gradu je zamenjena kompletna rasveta sto je jako pohvalno. Na nove stubove rasvete su okaceni nosaci za zastavice koje se kace prilikom poseta stranih zvanicnika. Ti nosaci su loseg kvaliteta i odmah su korodirali tako da su svi stubovi pozuteli. Od dela gde su okaceni nosaci na dole.
 
Pa kad nisu pocinkovani ni ofarbani kako treba drobnjak stetocina
 
U saksije je posađen crveni lišćar Berberis koji raste u visinu i formira žbun, što u svakom slučaju nije nimalo pogodno za saksiju, u koje bi trebalo posaditi bilje koje ''pada'' ( mada je sve to skupa i nepotrebna rabota ). Pri tom je berberis pun bodlji i biće veoma nezgodno orezivati ove biljke iznad glave, a bez orezivanja i oblikovanja bi formirao razgranati i neugledni žbun.

U svakom slučaju, potpuno pogrešan izbor bilja. Berberis je mogao da se sadi na obalu ili pak na razdelnom ostrvu, uz druge raznobojne lišćare i četinare, što bi više oplemenilo prostor, a i bilo bi mnogo jeftinije za održavanje. U tom slučaju, ne bi bilo neophodno čak ni zalivanje sistemom kap po kap, jer većina lišćara i četinara dobro podnosi sušu.

Inače, za ove glupe saksije i bilje potrošeno je navodno 60 000 evra, a i troškovi održavanja će biti veliki.
 
Vrh