Šta je novo?

Cvetni trg

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=541433#p541433:17xb7xc7 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Maj 30, 2018 11:27 am[/url]":17xb7xc7]Pljeskavice i drveće na trgovima su uništili ovu zemlju.
Neko bi se radovao da pročita tvoj komentar i zbacio teret sa svojih "moćnih" pleća, a ja se radujem jer je duhovit. :D
Odoh danas sebi kupti jedan cvetić na Cvetnom trgu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=541525#p541525:22mvtoi9 je napisao(la):
Zuma » 30 Мај 2018 06:49 pm[/url]":22mvtoi9]U kontekstu ove priče o tobože problematičnim osobinama Beograđana tek mi je sad sinulo da se ustvari veoma retko može pročitati jedna sasvim trivijalna istina koju svi znaju, ali izgleda retko misle o tome.

Ponašanje građana koje vidimo je uslovljeno mogućnostima koje su im projektanti i upravljači grada stavili na raspolaganje. Zato se o njima ne može suditi samo na osnovu onog što vidimo da rade. Oni MORAJU da se prilagođavaju ponuđenom.

Свака ти част. Открио си топлу воду, тј. коначно си разумео оно о чему ја причам све време. Београђани не знају да користе јавни простор типа Трга јер га никада нису ни имали. Колико сам само пута то написао. И решење је у томе да грађани сада, када коначно имају такав простор и науче да га користе. Требаће времена јер немамо урбану културу. Не видим разлоге због којих су се појединци у овој теми увредили. Није страмота не знати, срамота је не хтети знати, што је на Беобилду свеприсутно.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=541525#p541525:22mvtoi9 je napisao(la):
Zuma » 30 Мај 2018 06:49 pm[/url]":22mvtoi9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=541525#p541525:22mvtoi9 je napisao(la):
Zuma » 30 Мај 2018 06:49 pm[/url]":22mvtoi9] Pa tako kad vidimo da su recimo uvek popunjene sve kafane i bašte, ne smemo ih automatski optužiti da samo vole da žderu i piju. Naši ljudi prosto vole da budu zajedno, da se druže, odnosno naše društvo srećom još uvek nije tako otuđeno, klasno podljeno i agresivno kao na zapadu, da bi zazirali od nepoznatih osoba i međusobnog mešanja. Kad se doda pristojno topla klima, nešto mediteranskog mentaliteta i posebno naših kolektivnih tradicija, jasno je da su socijalni kontakti nama VEOMA važni.

TO je ono što pre svega ljudi traže u kafanama i baštama - druženje - a ne piće i hranu. Piće i hrana je priličnim delom samo ucena, podli i pokvareni "otkup" javnog prostora u kome vlasti naš sopstveni javni prostor izdaju privatnicima da bi ga mi posle privremno "kupovali" u obliku jednog soka i piva.

Аууууу, колико погрешних закључака у овако мало конфузног текста. Београђани седе у кафанама и кафићима, не због хране и пића него због дружења, а не могу због истог тог дружења да седе на трговима? Не Зума, наш човек седи у кафани да би ждрао и опијао се уз дружење. Да му није до пљескавица и пива, сео би са друштвом на трг па би се дружио, као што то раде у градовима са развијеном урбаном културом.
 
Седело би се на Цветном да има хладовине, као што се седи у парку Војводе Вука. Ја у кафић и кафану углавном седим с друштвом баш ради дружења, ретко сам.
 
Vidi ti Дошљака, voli hladovinu, društvo, retko sam...
1380648362.gif

A ja volim sunce, društvo i često da sam sama. Nadam se da će mi to Cvetni trg pružiti.
Odoh iz ovih stopa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=541641#p541641:4acql91k je napisao(la):
stf » 31 May 2018 10:21 am[/url]":4acql91k]
Свака ти част. Открио си топлу воду, тј. коначно си разумео оно о чему ја причам све време. Београђани не знају да користе јавни простор типа Трга јер га никада нису ни имали. Колико сам само пута то написао. И решење је у томе да грађани сада, када коначно имају такав простор и науче да га користе. Требаће времена јер немамо урбану културу. Не видим разлоге због којих су се појединци у овој теми увредили. Није страмота не знати, срамота је не хтети знати, што је на Беобилду свеприсутно.
Ja sam razumeo tebe, ali ti nisi mene. Kvaliteno druženje u javnim prostorima podrazumeva određenu vrstu uobličavanja i opremanja javnih prostora. U najmanju ruku ljudi moraju imati gde da sednu pošto je vreme seoskih društvenih igara na praznoj livadi, poput "trule kobile", davno prošlo, zajedno sa životom na selu, kolektivnim aktivnostima proširene porodice na njivi, i praznim livadama posle njih. Ne mogu satima stajati i pričati sa poznanikom da ih neko ne bi optužio da ne razumeju tobože "moderne" urbane ideje praznog trga. Sve je obrnuto. Seosko iskustvo kao suprotnost urbanom iskustvu bi ih opremilo isprobanim šablonima da koriste prazan prostor, a ne suprotno. Urbano iskustvo je orjentisano ka mikro porodicama, individualizmu, kontaktima jedan na jedan (a ne velikih grupa), i drugačijim, više intelektualnim nego fizičkim aktivnostima tokom druženja. Dizajn prostora mora da prati te navike. To znači da je akcenat više na segmentiranju prostora za niz vrlo malih grupa od dvoje do četvoro ljudi (sem tamo gde se masovno prolazi ili su važne vizure grada).

Аууууу, колико погрешних закључака у овако мало конфузног текста. Београђани седе у кафанама и кафићима, не због хране и пића него због дружења, а не могу због истог тог дружења да седе на трговима? Не Зума, наш човек седи у кафани да би ждрао и опијао се уз дружење. Да му није до пљескавица и пива, сео би са друштвом на трг па би се дружио, као што то раде у градовима са развијеном урбаном културом.
Ka što rekoh, nisi me razumeo. Beograđani sede u kafanama pre svega zbog druženja, a tek posle zbog hrana i pića. Zbog toga spolja gledano izgleda kao da im je važna samo hrana i piće, pa deluje kao da se mogu optužiti za hedonizam, ali to im je prisilno nametnuto kao formalno pokriće jedne ucene gde im se preprodaje njihov sopstveni javni prostor pod maskom da oni ŽELE samo da jedu i piju, pa zato kafedžijama tobože TREBA razdeliti javni prostor za kafanske bašte (prostor koji građanima formalno pripada). Dakle, umesto da građani svojim porezom plate recimo klupe na javnom prostoru koje bi posle svi slobodno koristili (pa bi se cena klupa podelila na sve buduće korisnike), građani kroz sokove i pivo u kafanskim baštama svaki put ponovo plaćaju STOLICU u kafanskoj bašti, tj mesto na javnom prostoru na kome bi mogla da bude javna klupa (pošto je to sve što im treba da bi imali GDE da pričaju sa nekim prijateljem).

Dakle, ljudi pre svega žele mesto gde bi mogli da se druže, a vi kao dizajneri im nudite ili samo prazan prostor ili stolice u kafanskim baštama (a ustvari mesto na njihovom sopstvenom javnom prostoru) koje moraju dodatno da plate iako im za razgovor ne trebaju ni kelneri ni njihove usluge koje prisilno plaćaju. Ako neko pri tome baš hoće da pije, piće se može doneti ili usput kupiti u samopoluzi daleko jeftinije, da ne spominjem javne česme pošto je čista voda redovno daleko bolja za nas od bilo čega što se za pristojne pare može kupiti. Neželjena kafanska uluga je ucena, a kafanske bašte su nasilna preprodaja javnog prostora koji bi isto tako mogao imati i klupe koje pripadaju svima, pa bi sve potrebe bar 2/3 ljudi bile zadovoljene. Ostali bi zaista želeli kompletnu kafansku uslugu, ali bi površine javnog prostora koje njihove bašte zauzimaju bile bitno skromnije (nemam ništa protiv kafana unutar zgrada jer su tu računi čisti).

Ovaj primer sa preprodajom mesta za sedenje u javnim prostorima je samo jedan konkretan primer kako dizajnersko rešenje trga utiče na način njegovog korišćenja i pogrešnu percepciju pravih želja Beograđana. Postoje i mnoge druge stvari koje bi dizajner mogao učiniti da trg prilagodi pravim potrebama građana. Već i na Youtubu imaš čitavu gomilu video klipova koji objašnjavaju šta sve čini uspešan javni prostor, a prazan beton se veoma retko spominja.
 
Зума, зезаш нас овим писанијем, зар не?

Ево, одох да попијем пиво, а коме је до маштања о бесплатним клупама под крошњама на трговима, нека му.
 
Sasvim sam ozbiljan. Mada se mora se uzeti u obzir da postoji i inercija u navikama i šabloni u ponašanju. Izaći u kafanu je zaista jedino što većini pada na pamet kao mogućnost, ali zato što retko pomišljaju na alternative i zato što nema baš puno kvaliteno opremljenih javnih prostora. A ne zato što je baš kafana (ili piće) njihova osnovna potreba. To je samo uobičajni i svima poznati šablon da se ta osnovna potreba zadovolji. Dakle navika, a ne osnovna potreba. Razmisli koja se to dodatna usluga dobija u kafanskoj bašti, da li ti zaista treba baš takva usluga, koje su mane tako ograničenog i nepomičnog sedenja, i na kraju vredi taj dodatak cene koja se plaća ako se pretpostavi mogućnost postojanja udobne alternative za sedenje u javnom prostoru.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=541735#p541735:26fyghcp je napisao(la):
zexland » 31 May 2018 02:49 pm[/url]":26fyghcp]Momci cekam vas na Cvetnom na pivu !
Divna prlika za anketu: Da li više želiš da vidiš ljude ili nemaš drugu mogućnost da popiješ pivo na otvorenom prostoru? Šta ti je važnije?
 
Izvini Zuma što malo banalizujem, ali kafana ipak ima jednu izuzetno OLAKŠAVAJUĆU okolnost.
 
Zuma jel ono tamo imaju klupe na onim tribinama ili sam ja omasio takodje imaju klupe u onom gornjem djelu a i maksi je blizu za nabavku piva i grickalica
Zuma zapetljavas se bez potrebe
Kupi piovo u maksiju sjedni u ladovinu posmatraj analiziraj fotkaj .Da ima i cesm ima i WC
 
Весић: Постављена нова уметничка минијатура на Цветном тргу

БЕОГРАД, 31. маја (Танјуг) - У оквиру пројекта "Squarre affair" постављена је нова градска уметничка минијатура на Цветном тргу, изјавио је данас градски менаџер Горан Весић. Како је наведено у саопштењу Градске управе, комбинујући традиционални материјал са модерним дизајном и изразом, "Сqуаре аффаир" је израдио плочице за реновирање великог зида на Цветном тргу, дајући том месту нову дозу модерног шарма.

"Пројектом 'Цветни трг' подржавамо уметност нових генерација које на овај начин изражавају своју индивидуалност и карактер. 'Цветни трг' је само један од пројеката које смо договорили у оквиру 'Сqуаре аффаир' и Београда. Договорена је израда мурала који ће красити један од најпрометнијих пролаза у центру града", рекао је Весић и додао да је уметничка минијатура на Цветном тргу постављена прошле недеље.

Весић је истакао да ће Град Београд подржавати све талентоване младе људе у исказивању личног става кроз креативне уметничке изразе.

"Наставићемо са улепшавањем Београда израдом и декорацијом степеништа, клупа и фасада на значајним и веома посећеним местима. За то нам требају партнери, уметници и компаније које желе да уложе у уређење нашег града. Зато смо захвални компанији 'Керамика Кањижа' на томе што ради са нама на уређењу Београда", додао је градски менаџер.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=541743#p541743:2or9nhxs je napisao(la):
GOJE » 31 May 2018 03:06 pm[/url]":2or9nhxs]Izvini Zuma što malo banalizujem, ali kafana ipak ima jednu izuzetno OLAKŠAVAJUĆU okolnost.
Kao da javni prostor ne treba da ima WC. Činjenica je da ih naši uglavnom nemaju ili su daleko, dok je njihovo održavanje tragično loše, pa je to zaista još jedno objašnjenje prisilne popularnosti kafanskih bašti. A ne stvarne potrebe za njima AKO bi javni prostori nudili sve to.

Postoji veća udobnost, naravno, ali po mnogo većoj ceni za ono što nude, pošto su zbog ovakvih urbanističih ideja skoro monopolisti u osmišljavanju sadržaja javnog prostora. Poenta ove priče je bila da trenutna posećenost kafanskih bašti nije realan odraz stvarnih potreba za njima, pa time i nekakvog "urbanog primitivizma građana u vidu zavisnosti od jela i pića", nego je jednim delom izraz NUŽDE (to si lepo primetio), jer zbog ovakvih ideja o "lepoti praznih trgova" građani nemaju kvalitetne alternative za zadovoljavanje svojih potreba za druženjem. Potreba za ovolikim jelom i pićem uz druženje je nametnuta kao nasilno vezana trgovina, dakle navika a ne potreba, isto kao što su bioskopi pod uticajima iz Amerike postali mesto gde jede, a gledanje filma je usputna aktivnost uz kokice i piće. Svaki dan nas programiraju sve više i više. Ako se ne budemo opremili da to uvek prepoznajemo teško nama.
 
Zuma da ponovim posto vidim nepratis na casu
Gornji dio trga ima klupe i fontanu
Trg ima cesmu ima ultra fensi WC
Ima maksi za nabavku bleja rekvizita
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=541756#p541756:cbn4uwud je napisao(la):
direktor » Čet Maj 31, 2018 4:52 pm[/url]":cbn4uwud]Trg ima cesmu ima ultra fensi WC
Dišo, ne zezaj da je ultra fensi. :lol:
Zuma, pišeš:
...Svaki dan nas programiraju sve više i više. Ako se ne budemo opremili da to uvek prepoznajemo teško nama....
Tačno ali ne vidim razlog za opasnost dokle god je uključen deo mozga rezervisan za intuitivnost a bogami i za instinktivnost.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=541735#p541735:cbn4uwud je napisao(la):
zexland » Čet Maj 31, 2018 3:49 pm[/url]":cbn4uwud]Momci cekam vas na Cvetnom na pivu !
Naravno, tvoja je sloboda da zoveš koga hoćeš ali ja se osećam ugroženom da ne kažem diskriminisanom. I sada ću ja lepo da se udaljim, napravim svoj klan i idem dalje.
Uživajte momci!
3475579592.gif
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=541756#p541756:328v0k12 je napisao(la):
direktor » 31 May 2018 03:52 pm[/url]":328v0k12]Zuma da ponovim posto vidim nepratis na casu
Gornji dio trga ima klupe i fontanu
Trg ima cesmu ima ultra fensi WC
Ima maksi za nabavku bleja rekvizita
I svi koji su kritikovali, uključujući i mene, nisu bili zadovoljni donjim delom u kome nema nikoga, a ne gornjim delom koji je uvek pun. Priču o većoj posećenosti kafanskih bašti (ne kafana uopšte) nego što verujem da su stvarne potrebe za njima, sam uveo samo zato što je njihova velika posećenost sa vaše strane iskorišćena kao argument o primitivizmu Beograđana koji su toliko fokusirani na ždranje da nisu u stanju da iskoriste prazan prostor trgova. Prosto sam rekao da bašte nisu posećene zato što ljudi žele da piju i jedu, nego zato što nemaju gde drugde da se druže, jer nećete da im opremite trgove nego uživate u ideji praznog prostora kao nečem "modernom". Dakle to nije bila kritika gorneg dela Cvetnog Trga, koji je očigledno daleko bolji od donjeg, nego kritika ideje da Beograđani ne umeju da koriste donji deo Cvetnog trga jer ne znaju šta bi sa njim budući da tamo nema pića i klope i nekoga da ih služi. Ne koriste ga zato što je prazan, a ne zato što tamo nema hrane, pića i usluge. Gornji deo se koristi zato što tamo ima stolica i hlada, pa je pogodan za duže druženje, a NE zato što ima pića i što ih neko služi. Da li je sad jasno?
 
Nije jasno jer nisi reko cime to treba donji dio trga da se napuni da bi ti bio zadovoljan
Sta to treba da se uradi da ljudi pocnu da vise borave po tebi sta to fali
Bgradjani ga koriste kako smatraju da im je za shodno
imaju klupe imaju tribine imaju cesmu imaju cvjecare imaju stepenice
 
Konkretno rešenje, pa čak i prinipi na kome bi ono trebalo biti zasnovano, zahtevaju mnogo više vremena. Ali evo recimo jednog malo opštijeg pogleda

In Search of the Human Scale | Jan Gehl
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Cgw9oHDfJ4k[/youtube]

I jedna njegova lista:

12 Steps to a Great Public Space

1. Protection from traffic
2. Protection from crime
3. Protection from the elements
4. A place to walk
5. A place to stop and stand
6. A place to sit
7. Things to see
8. Opportunities for conversations
9. Opportunities for play
10. Human-scale
11. Opportunities to enjoy good weather
12. Aesthetic quality

— Jan Gehl & Lars Gemzoe
 
Pa cvjetni ispunjava dobar dio stavki
Vidim upetljo si se i sad se nemos iskobeljati
 
Koliko ukupno stavki, od njih 12, ispunjava donji deo Cvetnog Trga?

A u gornjem delu, koji jeste bolji, mesto za sedenje nude privatne kafane, a ne grad i dizajneri na javnim klupama u uređenom javnom prostoru. A tamo gde nešto malo klupa postoji, na onim stepenicama, njihova orjentacija, ambijent i pogled sa njih nisu naročito privlačni i bogati. Itd. Nigde se nisam upetljao, već od početka govorim isto o istoj temi: ovo nije način da se dobiju uspešni javni prostori i Beograđani tu nisu ništa krivi.
 
10 Zuma ispunjava
Imas i u gornjem.djelu dozajnirane klupe pogled na manjez to je lose Ti zuma vidis sve negativno a uzimas stav mesije Koliko to vise ljudi boravi na trgu nikole pasica
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=541762#p541762:3nyv5xpb je napisao(la):
Ksenija » 31 May 2018 04:06 pm[/url]":3nyv5xpb]
Naravno, tvoja je sloboda da zoveš koga hoćeš ali ja se osećam ugroženom da ne kažem diskriminisanom. I sada ću ja lepo da se udaljim, napravim svoj klan i idem dalje.
Uživajte momci!
3475579592.gif

Poneo sam se rodno nepravedno. Izvinjavam se.

Kao dzentlemen zovem vas Ksenija na jedan Martini bianco na Cvetnom trgu :sesir:
 
Zahvaljujem na pozivu, gospodine zexland.
Malo sam se našalila, ne zamerite.
134009587.gif
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=541729#p541729:2bqyvngd je napisao(la):
Zuma » 31 Мај 2018 02:29 pm[/url]":2bqyvngd]
Ja sam razumeo tebe, ali ti nisi mene.

То није ништа ново да се нас двојица не разумемо. Мени само није јасно, шта то спречава људе да се друже у јавним просторима кад се већ тако масовно друже по кафанама и кафићима? Ти кажеш да разлог лежи у лошим јавним просторима. Сматрам да то није тачно. Разлози су друге природе. Зову се комплекси.

Хомер Џеј је неколико страница уназад описао сцену коју је затекао на једном од европских тргова - да људи организују ручак на тргу, седећи на голом бетону. И његово чуђење том сценом. Овде, у Београду да неко то уради, следила би масовна саблажњавања а вероватно би ти људи сутрадан изашли у свим новинама као чудаци и фрикови. У Паризу људи изнесу из ресторана и есцајг и чаше и тањире и једу и пију на обали Сене. Код нас, јер друштво пуцају комплекси, једе се у Мадери, са Мерцедесом бахато паркираним испред. Или се једе у некој рупи у Миријеву, са једнако бахато паркираним Голфом двојком испред.

Уосталом, у Београду за људе који седе у парку, на клупи и друже се пијући пиво се ствара друштвени став да су то нерадници, клошари и наркомани. О чему ми овде причамо бре?
 
Vrh