Šta je novo?

Cvetni trg

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=542700#p542700:3qtcnda1 je napisao(la):
Zuma » 04 Јун 2018 09:01 pm[/url]":3qtcnda1]

Meni je logično da nema unapred datog ograničenja, da bi javni prostor grada trebao biti takav da u njemu možemo živeti i družiti se sa drugim ljudima na način koji je što je moguće sličniji sa načinom života u našem stanu sa sopstvenom porodicom.

Па управо је предност класичног јавног простора типа "трг" у томе да нема "унапред датог ограничења" и даје бесконачан низ могућности, а мана јавног простора концепта који ти промовишеш је у његовој намени, односно прилоагођености само одређеној групи људи која живе у граду а броје се једноцифреним процентима ...
 
Ja bih rekao da psihologija ljudi i univerzalnost njihovih osnovnih potreba govori da je stanje obrnuto (u smislu koristi za najveći broj osoba). Kolikom broju ljudi bi bila važnija fleksibilnost prostora od mesta koje zadovoljava potrebe koje sigurno imaju skoro svaki dan? Ogroman broj osoba bi u ogromnom procentu svog vremena više voleo da mogu često da sednu (ili prošetaju) sa nekim na privlačno uređenom otvorenom prostoru i osećaju se kao deo života grada, od toga da taj prostor sutra nudi drugu reklamno-promotivnu akciju zato što je fleksibilan. Jer se uglavnom dešava samo to. Zašto bi baš njih lično te akcije STALNO ili čak često interesovale?

Rekao bih da je bolje ići na optimizaciju i specijalizaciju. Ako je trg veći i na većoj raskrsnici putanja kroz grad, a ulice zato nisu baš tako blizu da bi bilo bučno i neprijatno, tu će bez obzira na dešavanja i opremu prostora uvek biti puno ljudi prosto zato što tuda moraju da prolaze. ONDA treba ići na fleksibilan prazan prostor. Zbog broja prolaznika uvek će naći neki koje će to interesovati, ili će prostranstvo mesta i vidici biti kontrastna privlačnost po sebi i cilj po sebi, a organizatori će biti zainteresovaniji da plaćaju i organizuju događaje zato što ima više ljudi. Ali TAKVIH većih mesta na većim raskrsnicama pešačkih putanja ne može biti puno (a i publika bi se onda smanjila do nivoa neisplativosti čestog organizovanja događaja), pa će morati da bude mnogo veći broj manjih prostora koji NISU tako uređeni. Prednosti fleksibilnosti na tako mnogo manjih mesta ne mogu dovoljno doći do izražaja, pa je bolje ići na prostor fiksno prilagođen mnogo masovnijim potrebama, kao što sam u ranijim porukama objasnio.
 
I kakve to veze ima sa cvijetnim trgom da se stavi bukobran
Pises uopsteno pa kad pokusas da primjenis u bg neide
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=542737#p542737:fn4n5stb je napisao(la):
Zuma » 04 Јун 2018 11:33 pm[/url]":fn4n5stb]

Rekao bih da je bolje ići na optimizaciju i specijalizaciju.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=542737#p542737:fn4n5stb je napisao(la):
Zuma » 04 Јун 2018 11:33 pm[/url]":fn4n5stb]Prednosti fleksibilnosti na tako mnogo manjih mesta ne mogu dovoljno doći do izražaja, pa je bolje ići na prostor fiksno prilagođen mnogo masovnijim potrebama, kao što sam u ranijim porukama objasnio.

Као и много пута до сада, основни камен спотицања и размимоилажења у мишљењу између нас двојице јесте свест о томе којем проценту становништва ми сами припадамо. Ти имаш, из теме у тему, тенденцију ка томе да сви јавни простори треба да се уреде на идентичан начин, да се прилагоде само једној групи људи, групи којој ти припадаш и ту групу сматраш доминантном у укупном броју становника града, а то је погрешно јер није истинито, а уз то је себично и дискриминишуће.

Примера ради, ја први никад нисам користио ни стари Цветни трг, а ни нови. Нисам присуствовао ни једном перформансу, ниједном догађају .... али не формирам моје мишљење на основу тога шта се МЕНИ лично допада и шта ЈА користим. То што га ја не користим не значи да је лоше осмишљен простор.

У граду живи јако много различитих људи са различитим афинитетима и потребама и треба да има различите јавне просторе.
 
Sebe spominjem samo zato da bih naglasio da u ovome ne govorim polazeći od nekih teorijskih saznanja kako bi "trebalo biti" nego od praktičnog i ličnog iskustva sa ulica, kako se ljudi zaista ponašaju i šta su mane i prednosti raznih vrsta prostora koje postaju očigledne kad tamo provedete dosta vremena. Dakle ne toliko u smislu da bi to meni odgovaralo kao nekom zamišljenom predstavniku većine, nego prosto da to jeste ponašanje većine drugih ljudi ili da nešto (kao naprimer buka) jesu objektivne mane za manifestacije gde je bitan zvuk. Pokušao sam da interpretiram i zašto se oni baš tako ponašaju, što jeste teorija, ali zasnovana na stvarno uočenom ponašanju što se ne može otpisati kao lična teorija nekog predstavnika manjine pošto je samo prenošenje stvarnog stanja, sem ako vi unapred proglasite tu većinu koja se tako ponaša nekompetentnom, što je bio pokušaj u početku.

Takođe, rekao bih da se potreba da "ljudi imaju različite prostore" u praksi teško može ostvariti ako su ti prostori prazan i ravan beton pošto svaki od njih savršeno liči jedan na drugi, dok je oslanjanje na to da će ih stalne u uvek drugačije organizovane manifestacije uvek ispunjavati različitim sadržajima sasvim nerealno. Nije moguće imati toliko često manifestacije na toliko puno mesta, a i kad se ponekad dese nisu bitno različite jedna od druge. Koliko se to manifestacija odvija pored česme na Terazijama, a tu je ranije, dok su bile klupe, BILO ljudi koji nisu samo prolazili preko njega bez zadržavanja. Dok prilagođavanje nekim uobičajenim i važnijim potrebama koje zagovaram uopšte ne mora da bude "isto", već naravno treba da zavisi od svakog prostora posebno, tj da najbolje koristi njegove prednosti. Naprimer zašto bi bilo "ponovljivo i isto" ako bi se ovde uradila neka varjanta Došljakovog predloga, pošto ne mogu da zamsilim da bi neki drugi trg imao osti oblik terena i isto uređenje. Prazan pločnik je taj koji monoton sem ako je na njemu non stop neko "pozorište" što se, sem na Trgu Republike, kod nas retko gde dešava sa iole većom frekvencijom.

file.php
 
Ево једног примера употребе градског трга. Место: Трг Сената, главни у Хелсинкију, око споменика руском цару Александру другом и под великим степеништем, омиљеним састајалиштем студентарије хелсиншке и целе Финске:

Pogledajte prilog 4

Догађај: такорећи Вулинијада.
Заправо - обележавање 100. годишњице од настанка Финске војске:

Pogledajte prilog 3

Pogledajte prilog 2

Да трг није равна површина ослобођена "пешадијских препрека", какве красе небројене београдске тргопаркове (паркотргове), овај тенк вероватно не би имао проблем да ту дође:

Pogledajte prilog 1

Али ова батерија противбродских ракета би:



Ето, и томе може (и треба) да служи трг...
 
Била је Вулинијада ове године у НС испред катедрале, довукли су све што се могло довући из НС гарнизона, тенк, бвп, БРДМ, БОВ, самохотку, ПВО систем, понтон...
 
Wc ispod Maxija iza staklenog kioska je super, besplatan je i radi od 7 do 22h.
 
Jedno je kada finci dovuku tenkove na glavni trg, oni nisu, za nase standarde, ratovali gotovo nikad.
Plus sto su jedno od najdemokratskijih drustava na svetu.
A ludjeg ministra odbrane tesko da imaju.
 
Ratovali su sa Rusima u zimskom ratu 39te i nastavili posle i formalno zajedno sa nemcima da ih napadaju od 41 do 44 dok ih nisu rusi pregazili.
Mislim da je nasa vojna istorija dosta svetlija od njihove i da mi imamo mnogo vise razloga da je slavimo.
 
Zbog 2 svetskog rata - da. Ali posle ratova 90ih nanisaniti tenkom ulaz u katedralu u centru NS...
i to po naredbi jednoh JUlovca..
 
Не треба ту изложбу посматрати тако агресивно као претњу катедрали. Изложбе војне технике су сасвим нормалне појаве у целој европи.
 
Kada su na vlasti nenormalni ljudi, onda sve normalno postaje nenormalno. To sam hteo reci.
Inace nista nije slucajno, niti se moze reci da je bilo samo bezobzirno, sve se gleda i sve ima svoje znacenje sto dolazi od drzave.
 
Ovi nisu normalni, takoreći uz sam kolovoz, tj. žutu traku kojom idu (ogromna) vozila javnog prevoza. :roll:
 
Па то је највећи гушт, седети тик до ивичњака док ти иза леђа зује аутобуси. На страну естетика овог спајања Цветног трга и Краља Милана са овим различитим плочама бехатона без икаквог реда.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=546028#p546028:3ozua7pe je napisao(la):
Дошљак » Uto Jun 19, 2018 5:57 pm[/url]":3ozua7pe]Па то је највећи гушт, седети тик до ивичњака док ти иза леђа зује аутобуси.
To ni meni nikad neće biti jasno.
 
Ни мени. Можда је у питању менталитет кафане крај магистрале.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=545932#p545932:2zkmndg7 je napisao(la):
direktor » 19 Jun 2018 07:47 am[/url]":2zkmndg7]
IMG_20180617_114418.jpg


Bezobrazluk poleta
Jedan dan ću slučajno da im pobacam stolice jer mi blokiraju bajs :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=546028#p546028:3kgqntej je napisao(la):
Дошљак » Uto Jun 19, 2018 8:57 pm[/url]":3kgqntej]Па то је највећи гушт, седети тик до ивичњака док ти иза леђа зује аутобуси. На страну естетика овог спајања Цветног трга и Краља Милана са овим различитим плочама бехатона без икаквог реда.

Cush, a da ne znas sto ti je kad ispijes jedan dojch uz magistralûu
 
Vrh