Šta je novo?

Gradski planovi GUP, PDR...

Не само да је лука планирана и уцртана низводно од града, већ је и појас о коме је било приче у медијима уцртан у картама као трајно добро Београда.

Дакле, лоше пренесена вест својевремено.
 
20161026_125632.jpg


20161026_125637.jpg


20161026_125758.jpg


20161026_124521.jpg


20161026_124600.jpg


20161026_124633.jpg


20161026_124650.jpg


20161026_124704.jpg


20161026_124723.jpg


20161026_124240.jpg
 
Izasao je PDR za Radiofar...
Pripao sam nekoj zoni M6...
Moze neko da mi objasni sta ta zona predstavlja?
Hvala..
 
Može li neko da navede gde se sve mogu naći zbirke starih, nevažećih planskih dokumenata? Pre svega GUP-ovi, ali i svi ostali.
 
Архива града Београда
 
Da li neki od servisa za pretragu planova PDR radi?
Ja probam na gis.beoland i na crpd.gov.rs ali ne uspevam.

(Pronađem plan, ali dalje ne mogu da ga otvorim. Možda ne radim nešto kako treba. A nekada sam koristila isto ovo, samo je sajt drugačije izgledao, davno je bilo)
 
Страшно је што неки старији планови и даље нису дигитализовани, једино могу да се виде на беоинфо оји је постао зезнут за коришћење (експлорер више ни не постоји може се рећи), а и ту може да се види само мутно те је бескорисно
 
U ovoj temi bi trebalo krenuti ispočetka, pošto su skoro sve slike nestale a trebala bi da ima neku referentnu prirodu. Bilo bi dobro da ponovo pošaljete najvažnije priloge ali sa hostingom slika na Beobuildu (ako nisu veće od limita za veličinu). Linkove sa opisom takođe pošto su se mnogi promenili.
 
Da ovo prebacim iz druge teme.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=563262#p563262:eydwdehs je napisao(la):
Zuma » 29 Aug 2018 09:11 pm[/url]":eydwdehs]Evo nečeg lepog. Napravio sam malu zbirku planova područija oko Trga Republike. I tačno je, upravo zbog toga što je ovde bila daleko najvažnija gradska kapija, Stambol kapija, oko nje je uvek moralo biti praznog prostora, i izvan i unutar šanca, pa bi arheolozi bili srećni da ih neko pusti sa lanca. Baš ta kapija je dakle i razlog što danas uopšte imamo Trg Republike. On je nastao zato što je zbog puta za Stambol i kapije tu bila zabranjena gradnja, pa je i oko kapije ostalo mesta za kasniji trg. A to dalje znači da ovde zbog nepostojanja zgrada (bar ne velikih i novijih) nikada nije kopano puno u dubinu (ili bar ne na većoj površini), pa nisu uznemiravani dublji slojevi zemlje, što znači da je u pitanju pravi arheološki raj što se tiče starijih nalaza.

Evo razvoja ovog prostora kroz vreme. Uvek je tu neka raskrsnica bez zgrada na njoj. Na planovima se najlakše orjentisati ako uvek prvo uočite retku nepromenljivu karakteristiku ulica u Beogradu, a to je Carigradski drum i raskršće neposredno izvan Stambol kapije. Levi krak je je put za Carigrad (Stambol), ka današnjem bulevaru Kralja Aleksandra, a desni krak ide ka današnjim Terazijama i ka Slaviji. Unutrašnji deo puta za Stambol, unutar grada, je današnja ulica Vase Čarapića (takođe Carigradski drum) koja pored Narodnog pozorišta vodi do prolaza kroz bedeme tvrđave, tj kroz današnju spoljnu Stambol kapiju same tvrđave.

1688. godina

file.php


1765. godina

file.php


1867. godina. Gledajte blede linije. To je stvarno stanje u tom trenutku. Pune linije su plan za budućnost.

file.php


1887. godina. Narodno pozorište je izgrađeno 1869. i ovde ucrtano u plan.

file.php
 
Takođe, dobro bi došao sređeni i ažurni spisak, sa opisom, raznih GIS-ova, kojih sada već ima čitava gomila.
 
U Zemunu kod Nove Galenike niče mešoviti gradski centar sa novom saobraćajnom i komunalnom infrastrukturom
Područje na delu teritorije opštine Zemun, između Batajničkog druma, saobraćajnice T-6, Novog novosadskog puta i saobraćajnice T-7 uskoro bi moglo da dobije potpuuno novi izgled. Planirano je formiranje mešovitog gradskog centra sa komercijalnim sadržajima, uz koje će ići i nove saobraćajnice i biciklistička staza...

Izvor: eKapija

Link: https://www.ekapija.com/real-estate/224 ... racajnom-i
 
file.php


Zumo, imas li kompletan ovaj plan?
Jako je zanimljivo, pogotovu ove blede linije koje ukazuju na stanje pre regulacije u sancu.
 
Imam, naravno. To je zaista izuzetan plan pošto sam prvi put tu video i tada postojeće stanje i predloženi plan regulacije Emilijana Josimovića u javno raspoloživoj rezoluciji od čak nekih 7600 x 6000 piksela.

Pri gledanju starih planova Beograda obično je priličan problem shvatiti šta tačno gledamo, odnosu povezati sasvim drugačije stare ulice sa ulicama savremenog Beograda koje mi znamo. Ova dva preklopljena plana mogu poslužiti kao dragoceni "prevod" koji prikazuje kakav je prostorni odnos neke stare ulice pre regulacije i nove ulice posle nje. A to omogućuje lakše poređenje svih starih i novih planova Beograda u šancu.

Prevelika je za Beobuild, pa evo linka ka izvoru. Tu imaš i mogućnost direktnog online gledanja uz zum i download cele mape.

http://dlibra.bgb.rs/dlibra/docmetadata ... ds=66&lp=1
 
Vrh