Šta je novo?

Parkovi

Na tasu razvlace creva jer se nisu isprsili za automacki sistem Dok prskalice kod vuka i kod hrama su unistili kerovi i njihovi dzukci od vlasnika koji ih pustaju da grizu piju vodu sa prskalica i nece samo se igra
 
Mislim da nekoliko parkova već ima sisteme prskalica. Viđao sam ih na par mesta u travi. Očekivano, uglavnom se radi o lokacijama gde je u blizini uvek neki čuvar ili policajac. Da ne bi ''nestale'' jedne noći. :D

Inače drago mi je da vidim da već godinama Zelenilo stavlja one cevi-levke u korenje drveća, valjda da bi se bolje zalila, i da to niko ne dira i ne krade. Istina, poneki prasac baci đubre u njih al ajd, bar ih ne uništavaju.

U Budimpešti Zelenilo ostavlja debela creva po parkovima za zalivanje. Istina, verovatno ne svim, ali u većini. I niko ih ne dira.

Ko zna, možda jednog dana i mi dođemo do tog stadijuma. :D
 
Mislim da parkovi u centru ne žute. Da li zato što se redovno zalivaju ili nisu toliko na suncu, nisam siguran.

Ono u šta sam siguran da žuti park kod MSU i iza SIV-a na NBG, ali nije toliko strašno jer se ta trava neverovatno brzo oporavi čim padne kiša (pisao sam da već nekoliko dana posle Bir festa trava izraste).

A i postavlja se pitanje zašto bi se trošila voda na održavanje te trave jer ona požuti kada su visoke temperature danima, a tada se niko i šeta ni piknikuje na tim livadama. Jeste da nije previše lep prizor, ali to je maks 15 dana godišnje.
 
Nismo mi uopste za travnate povrsine. Toliko je zapustenih, pozutelih i tuznih "travntih" povrsina da je to neverovatno.

Beograd je za rizlu, malc i polegli brsljan.
 
@zexland

1791367608.gif

Ti to ozbiljno?! Umesto da podstičeš mlade a naročito stare Beograđane da čuvaju svoj grad ti bi da unazadiš njegov napredak. Hajde rizla i nekako ali polegli bršljan... kao na groblju, bože mi oprosti. I šta je malc?
Kaži da si omašio, biće mi lakše. :lol:
Parkovi grada su veoma važani, štaviše vrlo važni.
 
Park kod MSU i oko SIV-a bi mogli da se navodnjavaju tehničkom vodom iz Dunava, kao i svi priobalni parkovi u Bg-u, pa i Ada, uz odgovarajuće pumpe ili čak i bez utroška energije uopšte.

Ali to je već naučna fantastika za napredne umove, a bojim se i za većinu u zemlji......
 
А део паркова би могли да наводњавају остали градски потоци и извори који се бацају у канализацију.
 
@Propeler
Moje impresije za tvoje stavove su veoma snažne ali ovoga puta se moram odupreti s pitanjem: ako voda iz Dunava (tzv. tehnička voda) nije bakteriološki ispravna jer smo skoro čuli da se u Dunav i Savu uliva fekalna kanalizacija, kako možemo računati da će zaliveni travnjaci biti bezbedni za nas i našu decu, pre svega?
 
Да се запитамо слично и за воду из цистерни? Колико знам није пијаћа.
 
Ksenija":18628us3 je napisao(la):
@Propeler
Moje impresije za tvoje stavove su veoma snažne ali ovoga puta se moram odupreti s pitanjem: ako voda iz Dunava (tzv. tehnička voda) nije bakteriološki ispravna jer smo skoro čuli da se u Dunav i Savu uliva fekalna kanalizacija, kako možemo računati da će zaliveni travnjaci biti bezbedni za nas i našu decu, pre svega?

I ja imam uglavnom pozitivne impresije po pitanju tvojih stavova, ali ai ovaj put omanula :D
Dal mislis da travnjaci beogradskih parkova "bakterioloski ispravni" bwz obzira na to sto se zalivaju beogradskom hlorisanom vodom?
Pogledaj samo koliko kuca i maca 'nadjubri' te travnjake, pa na to dodaj truljnje biljaka i drugog organskog materijala...
Veruj da dunavska voda n bi promenila bakterilosko stanje travnjaka.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Omanula?!
Odoh u Savu pa neka me nema kada mi se laki82 ovako obraća.
1371890812.gif

Pa kako da znam kojom vodom polivaju beogradske parkove ali slušam šta pričaju pa im verujem. Možda sam naivna, možda ne ali uključim moju tintaru pa dođem do zaključka: ništa nije ispravno - ni voda, ni zemlja, ni ono što iz zemlje niče i... naposletku, kao najvažnije, MI nismo ispravni.
Narod smo koga konstantno truju (voda+hrana+xy stvari)
Meni je zbog mojih pre svega, onda zbog svih pa naposledku i zbog mene.
P.S. A i tastatura mi načinje živce ali dalje neće moći, odavno sam kupila novu, no je ne znam prikopčati :D

P.P.S. Odem uveče u moj bivši park i vidim do neke bandere da je sve osvetljeno. Ako malo zađeš ka vrhu... pomrčina. Kako dalje a nemam pitbul terijera a ni baju od 1,85m+xy. Naravno, vratim se.
Sada je druga stvar, Dunav je uvek bio moj saveznik, moja sudbina i moje sve.

Parkovi su divni. :D
 
У оквиру КБЦ Бежанијск коса има један јако леп паркић са воденом површином и мањим водоскоком. Изузетно уредно и чисто, редовно се одржава, а што је интересантно на једном дрвету је окачена и дрвена табла на којој пише "забрањено пушење".

Pogledajte prilog 4Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1
 
Rekao bih da je to forma šumskog parka koj nosi daleko veci mir i relaksaciju posetiocima nego klasičan park oivičen zgradama

Na žalost koliko sam primetio ovu divnu formu šumskog parka , ne adekvatno primenjuju u gotovo svim parkovima po Bg naseljima
koj izmedju zgrada imaju kvazi parkovske površine nazvane samo zato što na stazama nadje se po koja klupa i po neko igrališta
bez cvetnih aleja, bez fontana , bez česmi, bez spomenika...
:sesir:
 
Nekada je ovo bilo poljanče, davno nekad smo gulili kolena tu jureći za loptom. Kad je napravljena ambulanta/dom zdravlja u dnu parcele (na krovu garaže u Koste Glavinića), prvo je upristojeno, da bi 70tih i 80tih to zaista postalo lep i negovan park. Bio je prilično omiljen majkama s malom decom, pa i starijim klincima za igru i druženje. 90tih je postao stecište zavisnika i novokomponovanih "rođen loš" primeraka. Sad je takav kakav je, očekivano. Inače, moja rodna kuća je dvorište do, trče uspomene u glavi... :)
 
Ovo je parkić u Bloku 3 pored Gundulića i vrtića (tj, više nije vrtić, već uprava), iza Meka.

Godinama je izgledao apokaliptično, mada i dalje nije baš prijatno mesto za igranje dece. Juče sam video 3 (tri) osobe da ga malo uređuju. Jedna žena je farbala, druga je ašovčićem čupala travu između kocki, treći je sekao sekiricom šiblje. Nisu stigli sve da srede (što se vidi na slikama).

Zelenilo je pre oko mesec-dva sličnu stvar uradilo u parkiću u Bloku 34. Ceo dan su čistili (5-6 njih) i odneli su tonu smeća.

Očigledno je da gradske službe nemaju dovoljno ljudi da sve parkiće srede, pa je potrebno da se ljudi sami organizuju. Slična samoorganizovanja su viđenja na još par mesta.

Naravno, nikakva stranačka uplitanja ovde nisu potrebna, već da se nađe neki stanar da to pogura tako što će oblepiti par ulaza sa pozivom na radnu akciju. Ipak je to prostor gde upravo stanari izvode svoju decu da se igraju, a i deca mogu da pomognu.

Pogledajte prilog 9Pogledajte prilog 8Pogledajte prilog 7Pogledajte prilog 6Pogledajte prilog 5Pogledajte prilog 4Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1
 
Pre nešto više od godinu i po dana, sređen je par kod obeliska, u Fruškogorskoj ulici. Dugo su ga radili, ali izgleda nedovoljno kvalitetno:

 
Ovo na nbg treba zaliti fuge da trava ne nice ponovo dok se ceka neka detaljna rekonstrukcija
 
Da ima naravno dobar savjet ce ti dati u poljoprivrednoj apoteci .A mogu se fuge popuniti fugomalom ili cementnim mlijekom
 
Vrh