Šta je novo?

Zemun

Ama bre lepo kaznis da im oci iskoce od cifre i to je to. Nema efikasnijeg nacina da primitivca nateras da se ponasa kako treba ili da pocne malo da koristi i prevoz. Ali dzaba sve to kad ovde nema ko to da uradi
 
Гардошки видиковац сидро за уметнике
Тим који предводи архитекта Ксенија Булатовић понудио је идејно решење да се оплемени простор од 2.000 квадрата без крупних градитељских интервенција

GARDOS1.jpg


Лука уметности, тако су архитекте студија „Кјубекс” замислиле Гардошку терасу. У њој би се усидрили уметници, али и људи жељни земунског погледа од којег застаје дах. Зато је тим који предводи архитекта Ксенија Булатовић понудио идејно решење које ће оплеменити простор од 2.000 квадрата без крупних градитељских интервенција. Вођени мотом да је највећи „догађај” на Гардошу Миленијумска кула и остаци Земунске тврђаве, тим сведоцима историје прилагодили су нове садржаје на тераси и осмислили боље пешачке везе старог језгра Земуна и Дунава.

– Тај простор има снажан идентитет. Кула је просторни репер и све се врти око ње. Градски завод за заштиту споменика културе завршио је пројекат ревитализације Земунске тврђаве, а ми смо козметичким захватима покушали да све што је на платоу било девастирано и без реда затегнемо и тај бисер Земуна претворимо у место сусрета где ће врвети од мештана и туриста – објашњава Ксенија Булатовић, која је ауторски печат оставила и на Цветном тргу.

Осим постојећим степеништем које би проширили, Гардош би спојили са реком и центром Земуна са два панорамска лифта. Један би повезивао кеј, односно будући међународни пристан који треба да се гради у близини Капетаније, и тврђаву, а други Гардош са Тргом Бранка Радичевића. Поред постојећих степеница које воде од Гробљанске улице до платоа, пројектована је рампа за особе са инвалидитетом, мајке са дечјим колицима и бициклисте.

На тераси остаје ресторан и добиће зелени кров, летња позорница истог капацитета биће наткривена, иза ње планиран је кутак са шанком и видео-бимом, а предвиђени су и јавни тоалети.

– Простор испред ресторана по потреби би могао да буде вишенаменски. Уклањањем столова, столица и сунцобрана он би се трансформисао у летњу сцену, простор за изложбе, ликовне колоније, фитнес зону. Летња позорница добиће кров од стакла и са свих страна моћи ће да се види кула. Део са шанком намењен је за филмске пројекције, промоције, прославе. За посетиоце коју буду желели само да се опусте и доживе чари земунског белведереа резервисане су клупе постављене на постојећим каскадним платформама – истиче Булатовићева и додаје да ће простор бити ограђен двоструком решеткастом оградом висине око метар.

Овај радни задатак њеном тиму у саставу Дара Фанка, Игор Чубра, Тамара Вуковић, Јелена Шкеровић и Петар Срок доделили су, каже, председник општине Дејан Матић и градски урбаниста Милутин Фолић. Он је само наставак обухватнијег уређења амбијенталне целине старог језгра Земуна, наглашава Матић. Оптимистичан је и верује да би овај пројекат за узвишење изнад Дунава могао да се реализује и ове године.

Гардошу ћемо вратити стари сјај. То је уосталом и наша обавеза будући да су бројни грађани у оквиру пројекта „Да се ради и гради по твом” гласали за поправку степеница које воде до Гардоша. Акценат ће бити и на проширењу пешачке зоне, обнови фасада у Главној улици, на Авијатичарском тргу, у плану је реконструкција улица Кеј ослобођења, Карађорђеве и Главне до Мухара. Највећи подвиг биће изградња међународног пристана за који је новац обезбеђен – наводи Матић.
Симбол моћи, осматрачница и видиковац

Градња Миленијумске куле на Гардошу завршена је 5. августа 1896. године, а њено свечано отварање било је 15 дана касније, када је одржано и богослужење у свим земунским црквама.

Кроз историју била је симбол моћи, осматрачница и видиковац. У народу је позната и као Кула Сибињанин Јанка – у спомен на мађарског великаша Јаноша Хуњадија, витеза, принца намесника и борца против Турака, опеваног у многим српским народним песмама.

– Она је један од седам споменика којим је Угарска хтела да истакне своју хиљадугодишњу државност. Због тога је добила име миленијумска. Два споменика посвећена овој годишњици изграђена су у Мађарској, два у данашњој Словачкој, један у Украјини, један у Румунији, и овај седми код нас. Земунска кула била је најјужнија – истиче Ђорђе Чубрило, ликовни уметник фотографије који од 2006. године закупљује кулу у којој има атеље. Захваљујући његовом труду и залагању, она је постала културни светионик и туристичка атракција.
Пројектовале су је мађарске архитекте, а изграђена је од камена и опеке. Представља мешавину архитектонских стилова, са превагом елемената романике. Висока је 36 метара, а за подрум куле везиване су многе мистериозне приче. Једна од таквих легенди је и да из њега води тунел којим се, испод Дунава, може стићи до Београдске тврђаве. (Б. В.)
Обнова четири куле

Четири угаоне куле некадашње Земунске тврђаве из средњег века биће обновљене. Три очуване претрпеће махом естетске интервенције, док ће четврта, потпуно урушена, бити реконструисана, каже Љиљана Конта, архитекта Градског завода за заштиту споменика културе, која је са колегом Радетом Мрљешом потписала пројекат реконструкције и рестаурације Земунске тврђаве, најстаријег дела Земуна. Она је споменик културе и припада просторној културно-историјској целини од великог значаја.

– Урушена кула биће потпуно обновљена до висине од једног метра како не би угрозила визуре према Земуну, а три очуване су двоструко више – каже Конта.

http://www.politika.rs/scc/clanak/40038 ... a-umetnike
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=519008#p519008:hscrqjlc je napisao(la):
Biciklistkinja » Čet Feb 22, 2018 10:58 pm[/url]":hscrqjlc]Mislim da je svaka izgradnja visokih ivičnjaka poraz za nas i da bi svi trebali da se osećamo besno zbog toga. Zbog tamo nekih šalabajzera koji sebi da ju za pravo da se parkiraju gde hoće mi moramo da finansiramo i pravimo neke nenormalne prepreke kako bi ih sprečili u tome. Problem sa tim ne završenim ljudima koji se parkiraju gde hoće treba da rešava policija i komunalna policija kojih ima dosta i lako mogu da se izbore sa tim. Umesto da pravimo trotoare u rubnim delovima Beograda gde ljudi idu kolovozom, mi ih trošimo da bi sprečili ove nezavršene ljude da pokazuju svoju nemoć.

Apsolutno PORAZ. Slično sam jedino primetio u Moskvi na par mesta kao i u Bakuu (a verovatno ima slicnih primera i u drugim gradovima "istocnog bloka") dok recimo u Holandiji, e tu sam se oduševio. Ivicnjaci max 10cm (cca) negde i manje. I sto me je odusevilo jos vise je to da sem saobracajnih znakova i ulicne rasvete, nisam video nigde stubiće, žardinjere, betonske kante/pepeljare, a da ne pominjem bašte kafića koje zauzmu 98% trotoara ! Jednostavno, pešak se oseća kao da mu je svaki trotoar korzo, osecaj širine i komfora. Kod nas nažalost, osećaj kao da hodam Staljingradom posle '42. pogotovo kada se centrom provlacim izmedju zgrade i džipa kojeg je neko nasadio posred trotoara !
 
– Урушена кула биће потпуно обновљена до висине од једног метра како не би угрозила визуре према Земуну,
а три очуване су двоструко више – каже Конта.
O kakvoj Bg-zaštiti vizure govorimo kad imamo kolosalne tarabe od zgrada Beograd na vodi
a ovde Konta nam palamudi
oko jednog metra jedne kule originalnog spomenika :twisted:
sa idejom da od vredne istoriske celine napravi budjevinu i smejuriju od rekonstrukcije starog spomenika
pa da nam se ceo svet smeje kako je ta kula bila .... za tajne patuljke
:sesir:
 
....Podzemun Vas čeka u 20:00h 31. VII u Gardoš kuli....
 
Zemun je toliko zapušten da mi i Pančevo bolje izgleda. Retko idem u taj kraj, nedavno sam išao do Šarana i baš se iznenadio opštom neurednošću celog tog kraja do kule.
 
Dosta šarma, ali mnogo zapušteno. Kao pančevačka Margita..
 

Ko bi rek'o da se iza ćoška krije jedan lep restoran :)

Prelep je ovaj deo Zemuna, a kada bi se sredila kaldrma i fasade i kola proterala bilo bi savršeno.

Meni kada fotkam užasno smetaju kablovi. Da ih je bar malo manje ili da imaju nekog reda...

No, ko zna, možda sav taj haos na nebu i na zemlji čini ovaj kraj jedinstvenim.
 
За почетак би ваљало средити инсталације, да се склоне ти каблови. А онда полако, калдрма па фасаде.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=531343#p531343:7y72g0ut je napisao(la):
Baston » 11 Апр 2018 08:13 am[/url]":7y72g0ut]

Apsolutno PORAZ. Slično sam jedino primetio u Moskvi na par mesta kao i u Bakuu (a verovatno ima slicnih primera i u drugim gradovima "istocnog bloka")
Ја сам најгори осећај имао у Фиренци. Тротоари једва метар ширине, а на коловоз не смаш да сиђеш да те неко не убије јер возе као манијаци оним уским улицама од пре пар векова.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=531343#p531343:7y72g0ut je napisao(la):
Baston » 11 Апр 2018 08:13 am[/url]":7y72g0ut]dok recimo u Holandiji, e tu sam se oduševio. Ivicnjaci max 10cm (cca) negde i manje. Jednostavno, pešak se oseća kao da mu je svaki trotoar korzo, osecaj širine i komfora.

У Амстердаму се пешак сигурно не осећа комфорно због - бициклиста, који су тамо апсолутни владари јавних површина и притом екстремно бахати.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=555309#p555309:2pjumk76 je napisao(la):
Дошљак » Sub Jul 28, 2018 3:55 pm[/url]":2pjumk76]За почетак би ваљало средити инсталације, да се склоне ти каблови. А онда полако, калдрма па фасаде.
Isto mislim. Naročito se odnosi na kaldrmu u ulici gde je nasipan asfalt što je narušilo autentičnost. Sada je prava veština hodati tim delom ulice, ali šarm ostaje.
 
Nisam znao da su ovoliko propale fasade...Sta je na drugoj slici?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=555303#p555303:2gsa4g7l je napisao(la):
astrodule » Суб Јул 28, 2018 3:32 pm[/url]":2gsa4g7l]

Ko bi rek'o da se iza ćoška krije jedan lep restoran :)

Prelep je ovaj deo Zemuna, a kada bi se sredila kaldrma i fasade i kola proterala bilo bi savršeno.

Meni kada fotkam užasno smetaju kablovi. Da ih je bar malo manje ili da imaju nekog reda...

No, ko zna, možda sav taj haos na nebu i na zemlji čini ovaj kraj jedinstvenim.


Фасаде, каблови,калдрма,кола...готово да нема да се ишта више дода, сем по нека жардињера, јер је улица која се пење ка кули без икаквог растиња.

ПС. и под обавезно да се почупа свака травка која се види на слици, да се она пузавица преко зида скрати и не прелази зид и да се дрво ореже да не заклања поглед у перспективи тако да се зна ред, ко што је некад било у царевини...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=556174#p556174:1mx93fdj je napisao(la):
Stefan BB » 01 Aug 2018, 09:38[/url]":1mx93fdj]Nisam znao da su ovoliko propale fasade...Sta je na drugoj slici?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=556239#p556239:1mx93fdj je napisao(la):
Вожд » 01 Aug 2018, 14:51[/url]":1mx93fdj]Uređenje parkića u Kosovskoj.
A iza je zgrada opštine. Možda na slici izgleda loše, ali je inače u ok stanju.
 
@Kokos
U pravu si, zgrada opštine je sasvim solidna mada, ni park nije bio u lošem stanju osim što je bio zapušten a to je moglo i bez previše radova. Inače je prilično mali. Tu je veliki spomenik borcima poslednje rata. (fotografiju sam postavila na temu o spomenicima).

Sve ali baš sve i što ne izgleda kvalitetno biće lepo samo ako je čisto i uredno > održavano.
 
Да ли су ово референце којима се добија пројекат уређења Гардоша без јавног конкурса и јавне расправе?
BbXFI1w.jpg
 
Ovo u takovskoj je valjda cagicka radila od svega kamelija ispala najbolje
 
Видите како архитекте воде рачуна о року трајања зграде. Архитектура пре 100 година је водила рачуна о томе да евентуални станари неће бити вољни да сваке 2 године раде комплет репарацију фасаде и лимова који су налепљени. Лепо се на камелији види како су под утицајима кише фасадни елементи после неколико година пропали. Стога, данас та грађевина изгледа као посткомунистички монструм у који нико неће хтети да уђе, нарочито не светски брендови.
Такође, види се како су терасе на углу таковске фино пројектоване па су потребна 4 стуба да праве "сенку" свакоме ко жели да на њу изађе, ако може да стане.
Обесмишљени основни постулати архитектуре који се уче на првој години архитектуре.
Таквом пројектанту дати да рехабилитује Гардош је ван сваке памети.

Пвц, пластика, пвц, алу пвц, бетон, стакло, пластика, стакло...
 
Kamelija radi u fulu pored ovog komunistickog djela postoji predivna kamena palata
 
Vrh