Šta je novo?

Cvetni trg

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=548608#p548608:1k4be7uh je napisao(la):
vucko » Ned Jul 01, 2018 5:39 pm[/url]":1k4be7uh]Jedan dan ću slučajno da im pobacam stolice jer mi blokiraju bajs :D
Može to i mudrije da se izvede. Dovoljna su dvojica čak ne jakih pa lepo premeste "trpeze" do izloga i mirni Srem, Banat a bogami i Bačka.
 
Šta to opet kopaju oko Maxija? Videh da vade kocke i betoniraju. A postavili i neku "fontanu".

 
To na fotki je odavno tu a to sto kopaju rade mogo si da fotkas
 
Žurio sam pa sam samo na brzinu slikao ovu fontanu , koju inače nisam primetio ranije. A inače nisam tako često tamo , tako da nisam mogao ranije da je primetim.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=551481#p551481:1ownkqf3 je napisao(la):
solecar » Pet Jul 13, 2018 3:26 pm[/url]":1ownkqf3]Šta to opet kopaju oko Maxija? Videh da vade kocke i betoniraju. A postavili i neku "fontanu".


file.php
Ova fontana je blaga jeza.Nego hteo sam da vas pitam sta mislite o pogrebnom spomeniku u Zemunu koji Folic naziva pravom umetnoscu od fontane?
 
Ova fontana je blaga jeza.Nego hteo sam da vas pitam sta mislite o pogrebnom spomeniku u Zemunu koji Folic naziva pravom umetnoscu od fontane?

Odgovoriću ti na zemunskom: žasu!
 
Ili je neko čitao Beobuild ili su sami shvatili da na ovom mestu prazan plato ipak neće da se popuni sam od sebe, tako da urbano svesni građani dođu i počnu da smišljaju šta bi tu mogli da rade :)

Čisto da naša diskusija dobije odgovarajući epilog.
 
Штета што фонтана није урађена од самог старта. А кавез је стварно накарадна творевина и треба да лети.
 
Слажем се са коментарима око пузавице. То би било много боље.

Ево још пар слика, које се могу видети на ФБ.
38003713_10217379539829254_5063825871446474752_n.jpg


38085631_10217379540229264_2126977717487271936_n.jpg
 
ako nista drugo sad je onim ljudima koji cekaju vaterpoliste bas lepo da se guraju na one dve trake okolo one cvetne baste koja zauzima 80% prostora.
kad bi samo imali negde neki brisani prostor bas za ovakve situacije...
 
A ta tradicija je nastala samo zato što u čitavom gradu ne postoji ni jedan balkon na javnoj zgradi a da je ispod njega pravi veliki trg, relativno blizu centra grada, tj na mestima gde ljudi ionako imaju razloga da često dolaze (za razliku od Cvetnog Trga). Čak i ovaj balkon ustvari gleda na ogromni travnjak koji se ne sme gaziti, a ne na pešački plato. Što je prlično tužno jer smo jadan velegrad koji ustrvari nema ni pošten trg, a kamoli "javni" balkon iznad njega.

A imali smo čak tri dobre prilike. Da starije članove potsetim da sam upravo to predložio u sve tri prilike.

1. U raspravi o bivšem Zahinom kompleksu ispod Kalemegdana. Zgrada fabrike Beko je imala fantastične visoke spratove pa je mogla postati kulturni centar, niz muzeja, kreativni hub ... a ispred sebe je imala ogromnu praznu poljanu koja je mogla postati trg, pošto je na preseku dva buduća rekreativna pravca. Takođe sam rekao da šine neće dugo i da će se tada otvoriti pešački pravci duž Save i Dunava i duž parka uz Tadeuša Košćuška. Između u tom slučaju veoma popularnog Beka i otvorenih bazena 25. maja (za letnja kupanja) imali bi ogroman trg za skupove i visoke spratove sa velikim prozorima na Beku, za one koji se narodu obraćaju. Evo moje stare skica tog predloga:

Pogledajte prilog 2
Teren iza pozicije budućeg Beka je savršeno ravan i idealan za trg.

Pogledajte prilog 1
U samom donjem levom ćošku slike, gde je fabrički park, je idealno za veliki trg.


2. Pa onda prazan prostor umesto tržnog centra u Rajićevoj. Nije li u smislu pozicije idealan trg na spoju pešačke zone Kneza Mihajla i Kalemegdanskog parka?

3. Pa smo imali priliku za veliki trg u ogromnom Savskom amfitetru, posle uklanjuanja železničkog čvora (doduše, teorijski, ako se ne napravi kula, tamo trg još uvek dolazi u obzir)

I sve šanse su propuštene da bi neki privatnici napravili TRŽNI CENTAR i spavaonicu na sva tri TAKVA mesta? Drugi gradovi bi zlatom plaćali takve prilike. Čisto da ne bude da to niko nije na vreme spomenuo.
 
Veoma pohvalno i lepo je što će ovde biti fontana koja će oplemeniti ovaj prostor :sesir: :pob: .

Dizajn je odličan i nadam se da će biti rađena od granita ili drugog kvalitetnog kamena, a ne od betončine. Na renderu mi se čini da će biti kamen :kk: .
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=556079#p556079:r455s24g je napisao(la):
Zuma » Uto Jul 31, 2018 4:09 pm[/url]":r455s24g]A ta tradicija je nastala samo zato što u čitavom gradu ne postoji ni jedan balkon na javnoj zgradi a da je ispod njega pravi veliki trg, relativno blizu centra grada, tj na mestima gde ljudi ionako imaju razloga da često dolaze (za razliku od Cvetnog Trga). Čak i ovaj balkon ustvari gleda na ogromni travnjak koji se ne sme gaziti, a ne na pešački plato. Što je prlično tužno jer smo jadan velegrad koji ustrvari nema ni pošten trg, a kamoli "javni" balkon iznad njega.

ja ustajem u pola 4 svaki dan za psoao pa sam mozda sanjao neke postove na ovoj temi, ali zar nije bila sustina da ne treba da postoji ni jedan trg na kome nema basti, drveca ili nekih drugih sadrzaja/prepreka jer ljudi ne vole kad nema nista?
da, vidim da si stavio "na koji ljudi imaju razlog da dolaze", ali nam za ovakvo desavanje ne treba prostor na koji se svaki dan dolazi da se sedne i malo odmori.
posle svega recenog se onda namece da to bude trg republike. jer od svih trgova, parkova i trgo-parkova mogao bi bar jedan da bude trg u tradicionalnom smislu kao brisani poplocani prostor oivicen reprezentativnim zdanjima. a najbolje je da to bude centralni trg u gradu (drzavi) na koji inace malo (nimalo?) lokalaca dolazi da provodi letnje popodne u miru i tisini a ima i najvise arhitekture i sadrzaja da ponudi.
sto se tice doceka sportista jeste tradicija i lepo je videti ih na balkonu ali nekad tu nije bila ona basta (ili se gazila bez problema) pa je bilo popunjenije i komotnije i mozda bi mogli da monitramo binu na poplocanom pravougaonom trgu i tu ih docekamo. da zapocnemo novu tradiciju...

a nadam se da ce fontanu da urade kao na renderu, ako je vec budu gradili.
 
Bolje da kamen fontane i plocnik oko nje budu od istog kamena. Da ceo trg ne bude previse saren.
 
Ova fontana je poslednja slamka spasa za ovaj fijasko od trga
 
То није водоскок него скулптура са минималном количином воде. Домаћи задатак са циљем спречавања конкуренције Ташу је очигледно успешно нацртан.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=556160#p556160:hgnv4l31 je napisao(la):
Dordevic » 01 Aug 2018 05:00 am[/url]":hgnv4l31]
ja ustajem u pola 4 svaki dan za psoao pa sam mozda sanjao neke postove na ovoj temi, ali zar nije bila sustina da ne treba da postoji ni jedan trg na kome nema basti, drveca ili nekih drugih sadrzaja/prepreka jer ljudi ne vole kad nema nista?
da, vidim da si stavio "na koji ljudi imaju razlog da dolaze", ali nam za ovakvo desavanje ne treba prostor na koji se svaki dan dolazi da se sedne i malo odmori.
posle svega recenog se onda namece da to bude trg republike. jer od svih trgova, parkova i trgo-parkova mogao bi bar jedan da bude trg u tradicionalnom smislu kao brisani poplocani prostor oivicen reprezentativnim zdanjima. a najbolje je da to bude centralni trg u gradu (drzavi) na koji inace malo (nimalo?) lokalaca dolazi da provodi letnje popodne u miru i tisini a ima i najvise arhitekture i sadrzaja da ponudi.
sto se tice doceka sportista jeste tradicija i lepo je videti ih na balkonu ali nekad tu nije bila ona basta (ili se gazila bez problema) pa je bilo popunjenije i komotnije i mozda bi mogli da monitramo binu na poplocanom pravougaonom trgu i tu ih docekamo. da zapocnemo novu tradiciju...

a nadam se da ce fontanu da urade kao na renderu, ako je vec budu gradili.
Moramo praviti razliku između dva sasvim različita tipa takvih prostora. Razlikuju se po veličini i načinu korišćenja. Potreban nam je zaista veliki trg ili plato za masovne skupove kao što je ovakav doček, politički mitinzi, demonstracije, veći koncerti u urbanom prostoru, za montažne šatore većih razmera, bine sa ozvučenjem, novogodišnje proslave, ambiciozne putujuće izložbe i komercijalne prezentacije koje zahtevaju postavljanje kabaste ili mnogobrojne opreme, istovremeno očekujući masovnu posećenost. To se ne može izvesti na malom prostoru, niti na prostoru koji nije uglavnom prazan.

Sa drugi strane, na male platoe ili trgove poput Cvetnog trga se obično ne ide sa ciljem da se baš tamo ode i puno vremena provede na baš tom mestu, kao na velikim trgovima prethodne vrste. Oni se (sem za lokalce) koriste kada su ljudima usput, pa ih nešto na njima privuče da zastanu i provedu neko vreme. Ili kao mesto za nalaženje da bi se otišlo negde drugde. Ili kao usputna atrakcija tokom duže šetnje. Takvi manji trgovi moraju imati nešto privlačno, posebno uređenje ili posebne atrakcije, možda kao eho lokalne arhitekture, ambijenta ili usluga, oni ne treba da budu potpuno prazni pošto za razliku od velikih trgova nisu atrakcija već sami za sebe, prosto kao kontrast uobičajenoj urbanoj stešnjenosti i jasan potencijal za velike događaje, dakle, kao konačni cilj kretanja mnogih ljudi zato što veliki prazni trgovi na povoljnom položaju praktično garantuju da će se tu stalno pojavljivati neki organizatori koji će platiti i organizovati posebne događaje. U ekonomskoj terminologiji primenjenoj na popularnost, mali trg ne može "da izdržava sam sebe" "prodajući" samo svoj slobodan i prazan prostor kao što može veliki. U malom ili nema dovoljno mesta za zaista privlačne atrakcije, ili uvek vrlo bliska i zato napadna okolina trga nije dovoljno privlačna, ili broj ljudi koji može da stane organizatoru ne garantuje isplativost finansiranja organizacije događaja. Mali trgove zato treba odmah, kroz dizajn prostora i opreme, popunjavati privlačnim sadržajima, a za velike to nije neophodno jer se dešava dinamički i samo od sebe (mada to ipak zavisi gde su i šta ima oko njih). Ranije sam ovde pričao o Cvetnom trgu i trgovima takvog, manjeg tipa, a sada pričam o velikim centralnim trgovima koji su fokus čitavog grada. Razlika je drastična.
 
Дочеци спортиста приликом којих се упропасти централна вртна поставка и изгази цвеће је још једна морбидарија као последица непостојања трга у овом граду.
 
Vrh