Šta je novo?

ADA CIGANLIJA - Beogradsko more

Slušam malopre na RTS-u nekog lika koji kaže da kupanje u jezeru nije dozvoljeno jer temperatura vode još uvek nije 22°C. Kako je moguće da je temperatura vode u reci Savi trenutno 24,5° (RHMZ), a u Savskom jezeru je hladnija? Kupao sam se naravno, voda je topla i prijatna za kupanje, ovo je najtoplije proleće koje pamtimo.

 
Svake godine zvanična sezona kupanja na Adi počinje 15. juna, bez obzira na lepe i tople vremenske uslove koje imamo ove godine.

Očigledno je da i ove godine čekaju taj datum.
 
Око таложника се праве неки нови базени за пречишћавање наслагане неке цеви јуче сам прошао насипом туда, мада нисам чуо ништа да се ради ту
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=543608#p543608:36w71f33 je napisao(la):
Vladivoje » Sub Jun 09, 2018 10:10 am[/url]":36w71f33]Svake godine zvanična sezona kupanja na Adi počinje 15. juna, bez obzira na lepe i tople vremenske uslove koje imamo ove godine.
Očigledno je da i ove godine čekaju taj datum.
Tu si u pravu, čekaju već godinama unazad isti datum za otvaranje sezone, ali ih nije sramota da svake godine lažu oko temperature vode u jezeru.

Na zvaničnom sajtu Ade danas stoji temperatura 17°C! Kakvih crnih 17 stepeni, pa na dnu jezera nije bilo toliko u martu, a ne u junu najtoplijeg proleće ikada zabeleženog u Beogradu! Hajde da vidimo kako će se ovih 17° pretvoriti u 22° za pet dana, tačno 15. juna.

 
Tačno tako, voda će se preko noći 14. na 15. jun zagrejati za čitavih 5 stepeni. :D
 
Ljudi sezona pocinje 15 jer pd tad placaju spasioce i ostalo dodatno osoblje
 
Neka plaćaju, i treba da plaćaju.

Ali sve to nema veze sa temperaturom vode koja je navodno 17 stepeni. :roll:
 
Ja se i danas i juče kupao i temperatura je viša nego na Halkidikiju u avgustu za nekoliko stepeni.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
7fa8259733e75c294018ff773a5fcbce.jpg
d4c32862333436432a16837ff00aae8b.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ada je do pre 15 godina izgledala zapušteno, zaboravljeno i zaraslo. Danas izgleda kao relativno pristojno gradsko kupalište, park i rekreativna zona na koju ljudi rado dolaze. Čak i ako im nije do kupanja u Savskom jezeru.
Naravno, ima i dalje dosta nedostataka i mana, i svakako je da bi moglo da bude malo više reda po pitanju lokala koji se tamo nalaze. Ali ako uporedim moja očekivanja od pre 15 godina sa ovim što je realizovano... mogu da kažem da je ispalo i bolje nego što sam se nadao. Daleko od savršenog, ali bolje nego što sam mislio da će biti.


Lično sve više naginjem ka stavu da smo se mi ovde toliko dugo i toliko intenzivno navikli na raspad, aljkavost, ružnoću, bedu, socijalu, kičeraj pa i razvrat, da sad kad postoje naznake da bi Beograd zapravo mogao da ponovo izgleda kao pristojan grad, počinjemo toga da se plašimo i da se slepo držimo načina života koji smo održavali prethodnih 30-40 godina.
 
Ima izbora, da se ne zezamo. Za sve što prosečan Beograđanin poželi a ne može da dobije na početku Ade, može to da nađe ili na drugim mestima Ade ili na drugim mestima po gradu. Nije na Adi napravljen luna park pa da kažemo kako je nekad divno idilično čisto jezerce i oaza unutar grada trajno i bespovratno uništeno. Naprotiv, u poređenju s onim što je bila pre 15 godina ovo je pojam sređenosti. A o posećenosti da ne pričam.

Pre 15 godina kad sam bio klinac (a dovoljno veliki da vozim bajs po gradu) kad god bi mi neko rekao ''Ada'' prva pomisao bi mi bila ''a to je ono dosadno rečno ostrvo gde idemo da šetamo u krug''. Jer osim šetanja, ništa drugo nije ni moglo da se radi. Od tada naovamo, kad pomislim na Adu, posle vožnje bajsa, druga asocijacija na nju mi je pregršt sadržaja koji se tamo mogu naći. I da, među njima su i priroda i zelenilo. Koji su, ako uzmemo u obzir da ih posećuju Balkanci, iznenađujuće čisti i sređeni.
Ok kažem, postoje ta podeljena mišljenja oko samih lokala i njihove ekspanzije. Ali to ne znači da se na Adi više ne mogu naći potpuno čista, mirna i ''netaknuta'' mesta. Današnja Ada ima ponešto u ponudi za svakoga.

Uostalom veću štetu i opterećenje tom ostrvu pravi ono divlje naselje iza veslačkih klubova nego posetioci. A to naselje je tu mnogo duže od 15 godina.
 
@ Bender, ja sam baš mnogo puta išao na Adu od 1992-1998. godine, i tada je bila dosta sređena i sa nekim sadržajima.
Naravno, poslednjih desetak godina je sve to mnogo lepše, bolje i sređenije, ali i tokom 1990-ih godina je bilo IN otići na Adu. :D
 
Hmm ja sam bio pri utisku da osim netaknute prirode, Ada i nije imala nešto mnogo u ponudi tokom 90ih i ranih 2000ih. Mislim zbog malog budžeta i zapostavljanja. Al dobro, moguće je da sam bio subjektivan u tom osećaju. :?
Sve u svemu, poenta je da ne vidim da je Ada nešto izgubila ovim višegodišnjim sređivanjem i reorganizacojom. I reko bih da većina ljudi koje znam a koji je posećuju, isto misle. Jer ne znam nekog da je rekao da mu se više sviđala Ada od pre 20 godina nego ova sad.

I da se vratimo na kontekst celog Beograda - opet kažem, previše je istorije, atmosfere, kulture, mentaliteta... utkano u ceo ovaj prostor od Gardoša do Avale da bi postojala bojazan da će sređivanjem Beograd izgubiti svoju dušu. Prvo što se nikad neće srediti svaki kvadrat Beograda. A drugo što čak i da se to desi, vrlo brzo bi ta ''duša'' ponovo počela da izbija na površinu. Neće ta duša nikad nestati odavde.
 
Kao i ostatku grada, i Adi fale standardi koji će ograničiti eksploataciju preostora u svrhu privatne zarade. Nema tu više, nigde u gradu, ni urbanizma ni neke konzistentne misli koja planira decenijama unapred i vodi se SAMO onim što je dobro za grad. Zato ima toliko degradacije velikih potencijala i loših rešenja. Ada je tu dobar primer. Originalna ideja je bila ZDRAVA rekreaciona zona utopljena u zelenilu. Međutim da bi se to postiglo, trebalo je pre svega, i još odavno, utvrditi granice eksploatacije. Naprimer: Pored plaže ne sme biti više od X lokala na 100 metara. Od plaže, pristup šumi mora postojati na minimalno 60% duzine plaže. Javna plaža ne sme biti zauzeta od strane privatnika i njihovih kafanskih bašti više od 30%. U unutrašnjosti ostrva, igrališta i drugi urbani, ne-prirodni sadržaji, ne smeju postojati na više od 50% površine. Gustina velikog drveća ne sme biti manja od X drveća po jedinici površine. Slobodnih travnjaka mora biti najmanje na X % površine. Raspodela sadržaja po vrstama mora poštovati neka ograničenja koja čuvaju javni interes, itd, itd ... Ništa od toga ne postoji. Ada Ciganlija je, što se grada tiče, slobodno lovište za privatnu inicijativu. Pa što više zakupaca, vlasti dobijaju više para, i to je SVE što im je važno. Takvo haotično stanje se sada vrlo lako analogijom može preneti na ceo grad i nedostak standarda za njega. Uostalom, pogledate, ovo gusto pakovanje sadržaja, pa time i ljudi, baš kao sardina, više nije ni humano, a kamoli "kvalitetno". "Razvojni" kriterijum je samo pohlepa, a ne bilo šta drugo:

Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
 
za pocetak od profita da se raseli ono naselje partizan
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559745#p559745:3n397sds je napisao(la):
direktor » 16 Aug 2018 08:17 pm[/url]":3n397sds]Pa grad i hoce da je napravi zanatskom
Možda tako govore, ali šta RADE da bi tako bilo? I na Adi Ciganliji su se decenijama strašno ponosili time kako ni jedan grad u Evropi nema takvu rekreativno-zelenu oazu blizu centra. I šta je u "razvijernom" delu Ade sada ostalo od zelenog dela ovog našeg ponosa? Sreća pa nema mosta ka Novom Beogradu na uzvodnom delu, inače od šume ne bi ostalo baš ništa. Isto će se desiti i sa tim privlačnim aspektima Beograda koje pominjete, ako neograničeni neoliberalizam duže ostane naša državna politika. Pogledajte još jednom slike sa kupališta duž jezera. Slike "boemske" Skadarlije možete zamisliti kao ludački nastavak. To nam je budućnost. Sramota.
 
Прича о изледу Аде је само део расправе на тему ружноће која Београд чини наводно лепим и једног доброг запажања да је МСУ сувише добар да би трајао, јер се овде све вредно брзо упропасти.


Постоји ли и једна једина стаза којом може да се иде и виде околни предели у којима нема нека метална творевина ? А не постоји ни једна једина стаза за шетњу у природи. Кафеи сами по себи не нарушавају много целину Аде, једино би можда део мобилијара са травњака могли да пребаце на терасе на спрату да би се са стазе између језера са плажом и вртне целине бар мало ослободио поглед на тај предео. Сада поглед на оно мало природе што може да се види са стазе поред плаже, ометају и нанизане корпе за пластичне флаше, покретне свлачионице, киосци итд. Све је то потребно, али треба да се мало боље распореди или групише, а не да се развлачи у недоглед.

Слично је на свим обалама у урбаном ткиву. А решења су сасвим једноставна и јефтина. Потребна је само добра воља и свест колико је лепши изглед било ког места битан за слику коју Београд шаље у свет.
 
Meni i dalje nisu jasni ljudi koji za sve krive NEOliberalni kapitalizam, kad ova zemlja kapitalizma nije videla od prve i druge decenije prošlog veka.

A u Beogradu su jedine stvari koje iole funkcionišu one u PRIVATNOM vlasništvu, dok se javno raspada na svakom koraku.

Adu i slične prostore uništava upravo državna regulacija, a ne slobodno tržište, i alavost države/grada da naplaćuje korišćenje prostora na Adi... a zasićenje Ade kafićima u jednom trenutku će dovesti do smanjene potražnje, što tim zakupcima svakako nije u interesu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559771#p559771:26p73mc3 je napisao(la):
regentstef » 16 Aug 2018 09:03 pm[/url]":26p73mc3]Meni i dalje nisu jasni ljudi koji za sve krive NEOliberalni kapitalizam, kad ova zemlja kapitalizma nije videla od prve i druge decenije prošlog veka.

A u Beogradu su jedine stvari koje iole funkcionišu one u PRIVATNOM vlasništvu, dok se javno raspada na svakom koraku.

Adu i slične prostore uništava upravo državna regulacija, a ne slobodno tržište, i alavost države/grada da naplaćuje korišćenje prostora na Adi... a zasićenje Ade kafićima u jednom trenutku će dovesti do smanjene potražnje, što tim zakupcima svakako nije u interesu.
Ne, ne krivim ja kapitalizam. Uz sve mane je i dalje bolji od do sada poznatih alternativa. Krivim ljude koji ne razumeju da je kapitalizam uspešan samo ako postoje ograničenja, dakle slobodni i jaki mediji, organizovana javnost i jake državne institucije koje formiraju vrednosni i zakonski okvir, odnosno pravila i opšte civilizacijske vrednosti u okviru kojih onda deluje slobodno tržište. Tek onda je ono snaga progresa. U svim zaista razvijenim kapitalističkim državama je tako. Priče o slobodnom tržištu kao vrhunskom i jedino bitnom regulatoru su smešna propaganda namenjena zemljama trećeg sveta koje treba ekonomski osvojiti kao kolonije. Ništa više. To je potpuni ideološki ekvivalent komunističkoj propagandi o radnicima i njihovoj ulozi. Neliberalizam je prosto kapitalizam sa bitno manje ograničenja, regulative i internog dijaloga nego što je nephodno.

Kod nas je stvar dodatno iskomplikovana nekim našim posebnostima, recimo činjenicom da čak ni slobodnog tržišta ustvari nema, a kamoli nekih opštih vrednosnih normi, ali ovo gore je ipak teorijski okvir, najvažnije od svega.
 
Izvor: Beobuild.rs

Prave novo jezero na Adi!
bg-ada-_620x0.jpg

ŠTO veći broj posetilaca privući na Savsko jezero, osnovni je cilj JP "Ada Ciganlija" sa kojim ulazi u pripremu naredne sezone. Preduzeće planira velike projekte, pa će tako već od 2019. godine sugrađani imati priliku da uživaju u novim sadržajima - moći će da skijaju tokom cele godine, da vreme provedu u velikom zabavnom parku, a najverovatnije i da raftinguju na novom veštačkom jezeru!

Prema rečima v. d. direktora "Ade Ciganlije" Roberta Đukića, turistički potencijal kompleksa je veliki, pa stoga uprava teži da ga prilagodi svim godišnjim dobima.

- U zakup smo dali tri lokacije sa novobeogradske strane jezera, i to na deset godina i na neodređeno vreme - otkriva Đukić. - Javni poziv za izbor investitora je završen i u toku je priprema dokumentacije. Prvi radovi treba da počnu već 1. septembra, ali sve zavisi od dobijanja dozvola.

Izgradnja ski-staze prva je na spisku investicija, i to na placu kraj kružnog toka. Biće dužine 80 metara, sa ski- -liftom i "tjubing" stazom, ali i simulatorom.

- Reč je o montažnom objektu, tako da će sva vegetacija biti očuvana. Vizuelno ne znamo još kako će izgledati, već ćemo projekat dobiti pre početka radova. Podloga je od modernog materijala, sačinjena od gume i plastike, tako da sneg nije neophodan. Firma zakupac plaćaće milion i 350.000 dinara godišnje - kaže nam rukovodilac preduzeća.

Nedaleko od ove atrakcije, zemljište se priprema za još jednu - zabavni park, koji će posetiocima ponuditi niz sadržaja. Pažnja je posvećena mališanima, pa će se tu naći dečji bioskop, škola jahanja ponija, eksponati dinosaurusa u prirodnoj veličini, mini zip-lajn, veštačka stena, avantura-park, elektroautomobili...

- Ideja je da se organizuju školske posete i ekskurzije. Ovaj deo je inače bio zapušten i neiskorišćen, ali sad će to biti uređeno na najbolji način - priča Đukić.
bg-ada--.jpg

Kako otkriva naš sagovornik, veštačko jezero, koje će se takođe naći u "komšiluku" novih investicija, na mestu gde se nalazi teretana na otvorenom, inicijativa je Grada. Ko dobije tender za rekonstrukciju čukaričkog rukavca, biće u obavezi da ga izgradi od svojih sredstava. Ova vodena površina imaće pumpe za proizvodnju jakog vodotoka, pa će se tu organizovati takmičenja u kajaku i kanuu. S druge strane, ono će biti iskorišćeno za rafting.

PROŠIRENjE KLIZALIŠTA

VIŠE od 20.000 ljudi klizalo je na prvoj ledenoj ploči nepravilnog oblika u gradu, koje je postavljeno zimus u "Kamenom gradu". Za predstojeću sezonu planirano je proširenje klizališta.

Ukoliko vremenski uslovi dozvole, otvaranje će biti krajem decembra, a ulaz će tokom dva meseca biti besplatan.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... 0%B4%D0%B8
 
Uh, ne vidim smisao veštačkog jezera za kajak i rafting. Previše kopanja za moj ukus.

Ski staza takođe ne znam kako će se uklopiti. Ipak je potreban neki pad za tu stazu, tako da mi se uopšte ne sviđa ideja visokog objekta.

I sve to će biti odmah na početku (da bi mogli kolima da dođu na lice mesta.

Za to vreme, započeti bazeni od onog fudbalera i dalje stoje netaknuti (a skoro završeni), a iskreno, mislim da je to bolja lokacija, a i nije na ostrvu.
 
Ski stazu na kosutnjak cemu jezerce pored jezera
 
Vrh