Šta je novo?

Problem pasa lutalica

Prvo treba regulisati držanje pasa u domaćinstvima, pa tek onda možemo da govorimo o rešavanju problema pasa lutalica. Znači, svaki pas mora da bude mikročipovan, sva legla registrovana, podaci o psu i vlasniku pohranjeni u nekoj bazi podataka, kao i da se regulišu postupci vlasnika prilikom nestanka ili bekstva psa, pa, kada ga šinteri ukebaju, da se vlasnik kontaktira, i pas preuzme nazad.Ako vlasnik u roku od 24h ne kontaktira nadležne službe o nestanku psa, a pas bude uhvaćen na ulici - drakonska kazna. Što se dileme eutanazija ili sterilizacija tiče, pre bih bio za kombinaciju udomljavanja i eutanazije, jer to je ipak humanije, kako za pse, tako i za Beograđane.
 
U civilizovanim zemljama to se rešava korišćenjem prostog postupka:

1. uhvatiti životinje (stanari se samoorganizuju i to rade)
2. ako su obeležene (mačkama se napr. zaseče levo uvo) odmah ih pustiti na slobodu, u suprotnom zvati šintere
3. šinteri sterilišu životinju i obeleže je (u nekim slučajevima, to mogu uraditi "pro bono" i veterinari koji žive na tom području)
4. goto 1

Problem u Beogradu je što samo šinteri ovo rade, a građanstvo se aktivno ne uključuje ni na jedan način, već očekuje da im vlasti reše problem, i to na za njih najbezbolniji način (uspavljivanje). Dokle god samo šinteri to rade, samo mali procenat životinja će biti obuhvaćen sterilizacijom i na taj način problem nikada neće biti rešen.
 
azbuki":1x5k60io je napisao(la):
belgrey":1x5k60io je napisao(la):
Ovo tvoje je režanje, a zbog toga što pišeš ja bih tebe mogao nazvati džukelom. Zbog takvih kao što si ti ali i pokretač ove teme sutra će moje dete biti ugroženo. Od divljih pasa mnogo su opasniji divlji ljudi. A njih po gradovima ima i previše. Zaista se pitam da li ih he bolje sterilisati ili odmah uspavati.

P.S. Moderator pod hitno treba da reaguje i da na ove pozive da se ubijaju nedužne životinje odgovori kako dolikuje.
Obozavam ovakve ljude :D

Mi svakodnevno ubijamo na milione neduznih zivotinja (a koje to zivotinje nisu neduzne). Nemoj da me pogresno razumes - ja VOLIM zivotinje, imao sam razne kucne ljubimce, izmedju ostalih i pse (mada preferiram macke), ali, to ne znaci da cu da se ponasam kao dete od tri godine. To da jedno zivo bice ubije drugo je sasvim prirodna i normalna stvar. To sto je tebi nezamislivo uspavljivanje pasa potice od toga sto ih identifikujes sa ljudima (a ne sa pacovima recimo). A i ubijanje ljudi nije u konfliktu sa nekakvom opstom kosmickom harmonijom i kao takvo nadopustivo, vec je prepoznato od drustva kao stetna pojava i zbog toga sankcionisano i "demonizovano".

Problemi se ne resavaju tako sto se vice "Strasno, strasno!" i "Ju, naopako!".
^^ A ja obozavam ovakve ljude. Ovaj post me podseca na sledecu recenicu: "Nemam nista protiv pedera samo da ih nema u mom gradu". :violina: Ti psi su lutalice zbog nas ljudi a ne zato sto su sami to odabrali. Ova tema je bez smisla.
 
Milance":1f7rdnqt je napisao(la):
^^ A ja obozavam ovakve ljude. Ovaj post me podseca na sledecu recenicu: "Nemam nista protiv pedera samo da ih nema u mom gradu". :violina: Ti psi su lutalice zbog nas ljudi a ne zato sto su sami to odabrali. Ova tema je bez smisla.
Pa i krave i svinje su u klanicama zbog nas ljudi a ne zato sto su same to odabrale.

I ja zaista nemam nista protiv pasa sve dok me ne ugrozavaju fizicki, nek se motaju po gradu slobodno. Evo, protiv macaka (golubova, slepih miseva...) nemam bas nista. Ne vidim uopste zasto se one spominju kao slican problem.
 
ACR":316ehefm je napisao(la):
Ja ovde na Konjarniku gde ima puno pasa lutilaca, svaki dan šetam dete i nikada nisam imao ni najmanji problem...
U novinama čitam kako "građani ulice Z Đinđića ne mogu da izađu napolje, toliko je mnogo pasa lutalica" i zgranut sam, jer sam kao student živeo tamo, imao naviku da SVAKO VEČE izlazim sam oko ponoći ili jedan ujutru da prošetam, i nijednom me nijedan lutalica nije ni pipnuo. Ima ih mnogo, ali idu i gledaju svoja posla.

E sad da će pas da juri za biciklom, hoće. On ne zna šta je to bicikl, jednako kao za automobil, zbunjen je i uplašen. I čovek zbog toga želi da ga ubije, iz svog komoditeta, da bi mogao da vozi bicikl. Lepo.

Nemam ništa protiv da se psi uspavaju ako će i jedan deo Beograđana za njima pravo u gasne komore. Na primer, romkinja koja po pljusku sa svojim golim detetom od tri meseca (!!!!) prosi kod Ušća, izraz lica tog malog deteta će mi zauvek ostati u sećanju!
Pa mozda ti nisi imao problem jer si imao srece, ko zna da l su (ne daj Boze) nekog drugog roditelja sa detetom napali, na NBG u BZDj ih ima ja zivim u toj ulici i znam, nocu napadaju pa moram da ih zaobilazim u sirokom krugu jer ih ima oko 7-8 u coporu...

astrodule":316ehefm je napisao(la):
Vozim bicikl kao mnogi, i kao mnoge kučići jure za mnom, pored mene, i laju i izgledaju besno.
Zamislite sada da se to desi nekom roditelju sa detetom. Da li postoji dete koje se ne bi uplašilo, palo sa bicikla i rizikovalo povredu i od pada sa bicikla i od ujeda pasa.

Naravno da se slažem da je problem u ljudima koji su pustili pse na ulicu, ali prvo se moraju ukloniti svi psi sa ulice (da li u neko prihvatilište, azil, ili ih pobiti). Tek tada možemo da primenjujemo "civilizacijske" mere, kao čipovanje pasa, sterilizacija i kažnavanje nesavesnih vlasnika.

Ponavljam, zvuči grubo, ali samo se stavite u ulogu roditelja koji vozi bicikl sa malim detetom, prvo treba eliminisati sve pse sa ulice!
Slazem se
 
ACR":x5vg8b33 je napisao(la):
Zašto, pa ovde je bilo reči da je uspavljivanje humano jer ne boli. Jel' gasna komora boli?
Prema tome, gasna komora je humano sredstvo rešavanja problema.
ACR, humanost je subjektivna kategorija i kada govorimo o humanosti ili nehumanosti oduzimanja zivota ogromna je razlika da li govorimo o ljudima ili zivotinjama. I u zavisnosti od covecije zrtve (neizlecivi bolesnik na umoru u bolovima, nerodjena beba, serijski ubica ili navijac, logoras, slucajni prolaznik, jovanka orleanka) i zivotinjske (ameba, komarac, pacov, svinja, slon, pas, delfin, kit, simpanza) - nasa reakcija nije ista.

Ako ne podrzavam bespogovorno svaku ideju proglasenu za humanu, to ne znaci da sam nacista.
http://en.wikipedia.org/wiki/Reductio_ad_Hitlerum
 
@alexandernbg
živeo sam u Bulevaru ZĐ jedno 5 godina, što povlači da sam se jedno 1000 puta šetao sam noću. Na tako veliki broj, statistički je nemoguće da sam "imao sreće" pa me nisu napali. Razmisli da li si uradio nešto da ih isprovociraš, napr. gledao ih pravo u oči, vidno se ponašao kao da se plašiš?

Inače, sreća je što ova država pokušava da uđe u EU, pa će sve "humane" ideje rešavanja problema pasa uspavljivanjem morati da završe na smetlištu.
 
azbuki":3bak7fgm je napisao(la):
ACR":3bak7fgm je napisao(la):
Zašto, pa ovde je bilo reči da je uspavljivanje humano jer ne boli. Jel' gasna komora boli?
Prema tome, gasna komora je humano sredstvo rešavanja problema.
ACR, humanost je subjektivna kategorija i kada govorimo o humanosti ili nehumanosti oduzimanja zivota ogromna je razlika da li govorimo o ljudima ili zivotinjama. I u zavisnosti od covecije zrtve (neizlecivi bolesnik na umoru u bolovima, nerodjena beba, serijski ubica ili navijac, logoras, slucajni prolaznik, jovanka orleanka) i zivotinjske (ameba, komarac, pacov, svinja, slon, pas, delfin, kit, simpanza) - nasa reakcija nije ista.
Ti izjednačavaš ubijanje pasa sa ubijanjem komaraca i stavljaš ih u istu klasu života naspram ljudi, prenebregavajući činjenicu da je pas neuporedivo inteligentiji od komarca i vrlo svestan svog postojanja. I čovek i pas su inteligentna bića i kada bi im se dao izbor hteli bi da nastave da žive. Da li bi mogao da mi pomogneš da shvatim na koji način je prihvatljivo ubiti psa koji bi želeo da živi, a čoveka nije?

Drugo, da li ste svesni da neka deca VOLE te pse lutalice, hrane ih i vezana su za njih? Da li mislite o njihovim osećanjima? Da li razmišljate kako to izgleda gledati tog psa u oči, ubrizgati mu injekciju i gledati kako život nestaje iz njih!?!
 
Alo, "romsko pitanje", "Najefikasnije opcije nedostupne" ... Jel ovo Beobuild ili Stormfront? Iskulirajte malo, kakva je ovo diskusija? Nije smesno, pa nije smesno.


A za pse, ne razumem kako neko ko je toboz za smanjenje broja lutalica moze biti za SKUPLJU i komplikovaniju eutanaziju?

P.S. Mrzim kerove na ulici, iako me nikad nisu napali, mogli su. Moju sestru su ugrizli, i to je veoma strasna stvar - kad ne mozes da ides odredjenim delom grada. Sa druge strane nekoliko copora su ustrojili i to su najmirnija stvorenja na svetu ... razlika je stvarno ocigledna.
 
ACR":4hcmatqk je napisao(la):
@alexandernbg
živeo sam u Bulevaru ZĐ jedno 5 godina, što povlači da sam se jedno 1000 puta šetao sam noću. Na tako veliki broj, statistički je nemoguće da sam "imao sreće" pa me nisu napali. Razmisli da li si uradio nešto da ih isprovociraš, napr. gledao ih pravo u oči, vidno se ponašao kao da se plašiš?

Inače, sreća je što ova država pokušava da uđe u EU, pa će sve "humane" ideje rešavanja problema pasa uspavljivanjem morati da završe na smetlištu.
Ali ako tebe nisu napali ima neko koga jesu...ti si zivEO dakle proslo vreme ja sada zivim i govorim ti kako je sada, kod Arene je taj copor od 7-8 a kod Carine ih ima par isto...
Necu da mi se desava da ne smem da pustim dete napolje da ih ono slucajno ne bi pogledalo u oci,ko se ne bi uplasio kada vidi copor pasa na ulici? I jadnu Trivan su izujedali a ne verujem bas da ih je ona mrko gledala...

Uostalom, koji je tvoj predlog resavanja ovog problema?
 
ACR":1v6y3am9 je napisao(la):
Ti izjednačavaš ubijanje pasa sa ubijanjem komaraca i stavljaš ih u istu klasu života naspram ljudi, prenebregavajući činjenicu da je pas neuporedivo inteligentiji od komarca i vrlo svestan svog postojanja. I čovek i pas su inteligentna bića i kada bi im se dao izbor hteli bi da nastave da žive. Da li bi mogao da mi pomogneš da shvatim na koji način je prihvatljivo ubiti psa koji bi želeo da živi, a čoveka nije?

Drugo, da li ste svesni da neka deca VOLE te pse lutalice, hrane ih i vezana su za njih? Da li mislite o njihovim osećanjima? Da li razmišljate kako to izgleda gledati tog psa u oči, ubrizgati mu injekciju i gledati kako život nestaje iz njih!?!
Nismo se bas najbolje razumeli. Hteo sam da kazem da ubijanje drugacije dozivljavamo u zavisnosti od toga koja je zivotinjska vrsta u pitanju (a da su ljudi totalno odvojena kategorija). Ja NE ZELIM da ubijam nikoga, moja poenta je da je (na primer) tvoja reakcija neracionalna (jer stavljas pse ispred svinja). Ne mozes prosto da kazes "I čovek i pas su inteligentna bića" i da ih tretiras isto. Kako onda, dodjavola, mozes da predlazes kastraciju?! Jel kastracija i na ljudima ok? Takodje, da li to znaci da je manje lose ubiti manje inteligentnog coveka? Mentalno zaostale?

Za decu super! Pa naravno da treba udomiti sto vise pasa. Ko nenormalan moze da tvrdi suprotno? Nek neko snosi odgovornost za njih i sve je ok.

Dakle ja cak i NE PREDLAZEM eutanaziju. Ja samo isticem komicnost naprasne brige za pse, kada se mnogo podjednako inteligentnih zivotinja svakodnevno ubija i to na mnogo surovije nacine. Pretpostavljam i da jedes ostatke tih zivotinja (kao i ja i velika vecina).

Da ne ulazimo u filozofiju oko toga da li pas stvarno ima kapacited da "zeli da zivi" ili samo izbegava potencijalni bol... i komarac zeli da zivi kad je onako oprezan dok me klopa nocu... (pas izgleda nije samosvestan)
http://en.wikipedia.org/wiki/Self-awareness#Self-awareness_in_animals
http://en.wikipedia.org/wiki/Mirror_test
 
Jeste prošlo vreme, ali preselio sam se tek u decembru 2008.
Nemoguće da su se stvari tako drastično promenile za tako kratko vreme.

Shvati ovo kao zaista prijateljski savet - sledeći put kada vidiš čopor na ulici, prođi tuda potpuno nezainteresovan za njih, kao da oni tu ne postoje. Sigurno ćeš primetiti razliku. I ne mislim ja da ograničavam slobodu tvojoj deci koga smeju da pogledaju u oči (napokon i ja imam dete) ali shvati da je u životinjskom svetu pogled u oči znak agresije. Pas tada misli da ćeš ti njega da napadneš. Takve stvari je korisno znati, jer ako i Beograd ostane bez pasa lutalica, možda ćeš se ti ili tvoja deca neki put naći negde gde pasa lutalica još ima.

Inače, zalažem se za to da pasa ne bude na ulici, to je napokon loše i za njih (stalno ginu na putevima i ulicama) ali ne treba žaliti para da se to reši na neki humaniji način.... Svoj predlog rešavanja problema sam već izložio nekoliko postova gore. Sadašnja kampanja sterilizacije ne daje rezultate jer jednostavno ne zahvata dovoljan deo pseće populacije.
 
azbuki":3lc3x3mf je napisao(la):
Da ne ulazimo u filozofiju oko toga da li pas stvarno ima kapacited da "zeli da zivi" ili samo izbegava potencijalni bol... i komarac zeli da zivi kad je onako oprezan dok me klopa nocu... (pas izgleda nije samosvestan)
http://en.wikipedia.org/wiki/Self-awareness#Self-awareness_in_animals
http://en.wikipedia.org/wiki/Mirror_test
Primećeno je da smrtno ranjene mačke predu dok umiru. Zašto? Predenje širi vibracije kroz mačije telo, koje ih ispunjava dobrim osećajima. Mačka koja umire zna da će umreti i zbog toga prede da se uteši.
Ako to nije želja za životom, onda ne znam šta jeste.

Inače, ja sam usvojio jednu životinju sa ulice i time je trajno spasao takvog života. Takav postupak nije uvek moguć: kod feralnih populacija usvajanje najčešće mora da se obavi dok je životinja štene/mače, jer se mora od malena naviknuti na takvu vrstu kontakta sa ljudima, inače ostaje trajno feralno. Agresivni psi su prema tome jako retko oni koje ljudi hrane, već su uvek oni koji se sami snalaze za hranu.

Jedino rešenje za istinski feralne životinje jeste sterilizacija, kojom postaju uglavnom bezopasne a i dalje štite "svoju" teritoriju od opasnih, nesterilisanih životinja. Eutanazija životinja na nekom području samo dovodi do doseljavanja drugih, nesterilisanih životinja na to područje.
 
ACR":3nib6y4s je napisao(la):
Jeste prošlo vreme, ali preselio sam se tek u decembru 2008.
Nemoguće da su se stvari tako drastično promenile za tako kratko vreme.

Shvati ovo kao zaista prijateljski savet - sledeći put kada vidiš čopor na ulici, prođi tuda potpuno nezainteresovan za njih, kao da oni tu ne postoje. Sigurno ćeš primetiti razliku. I ne mislim ja da ograničavam slobodu tvojoj deci koga smeju da pogledaju u oči (napokon i ja imam dete) ali shvati da je u životinjskom svetu pogled u oči znak agresije. Pas tada misli da ćeš ti njega da napadneš. Takve stvari je korisno znati, jer ako i Beograd ostane bez pasa lutalica, možda ćeš se ti ili tvoja deca neki put naći negde gde pasa lutalica još ima.

Inače, zalažem se za to da pasa ne bude na ulici, to je napokon loše i za njih (stalno ginu na putevima i ulicama) ali ne treba žaliti para da se to reši na neki humaniji način.... Svoj predlog rešavanja problema sam već izložio nekoliko postova gore. Sadašnja kampanja sterilizacije ne daje rezultate jer jednostavno ne zahvata dovoljan deo pseće populacije.
Ja ne mogu da prodjem ulicom mirno pored njih jer se plasim i moram ih pogledati da bi se na vreme sklonio ako krenu na mene jbg trauma iz detinjstva...
 
ACR":olz8o5m1 je napisao(la):
bgexplorer":olz8o5m1 je napisao(la):
Ona treba u zatvor a dete u dom ili kod nekog staraoca a ovo o gasnim komorama je neumesno i divljački.
Zašto, pa ovde je bilo reči da je uspavljivanje humano jer ne boli. Jel' gasna komora boli?
Prema tome, gasna komora je humano sredstvo rešavanja problema.

Jeste neumesno i divljački i drago mi je da si primetio, takvu reakciju sam i želeo da izazovem.
Jer je za mene jednako divljački masovno ubijati pse.
Ovde je bilo reči o tome da su psi opasni za decu; zanima me da li se ikada napravila neka studija o "infant mortality" romske dece i da li bi se iz takve studije zaključilo da su po njih opasniji njihovi roditelji ili nesrećni psi. A kao što nam neke opcije nisu dostupne u rešavanju romskog pitanja, (iako bi, bez sumnje, bile najefikasnije) tako neke opcije ne smeju biti na stolu ni kad je o životinjama reč.
Podrazumeva se da ne smeju ali opet ne izjednačavajmo ubijanje životinja i ubijanje ljudi koji su da zlo bude gore već osetili gasne komore.Ne možemo porediti netrpeljivost prema životinjama i netrpeljivost prema romima.
Inače slažem se sa tobom da onaj ko ne voli životinje ne voli ni ljude.
 
ACR":1cxlox8b je napisao(la):
Primećeno je da smrtno ranjene mačke predu dok umiru. Zašto? Predenje širi vibracije kroz mačije telo, koje ih ispunjava dobrim osećajima. Mačka koja umire zna da će umreti i zbog toga prede da se uteši.
Ako to nije želja za životom, onda ne znam šta jeste.
Ovo je vrlo proizvoljno. Mozda prede da se utesi sto je boli ili tako nesto... ili halucinira usled niskog krvnog pritiska...

ACR":1cxlox8b je napisao(la):
Inače, ja sam usvojio jednu životinju sa ulice i time je trajno spasao takvog života. Takav postupak nije uvek moguć: kod feralnih populacija usvajanje najčešće mora da se obavi dok je životinja štene/mače, jer se mora od malena naviknuti na takvu vrstu kontakta sa ljudima, inače ostaje trajno feralno. Agresivni psi su prema tome jako retko oni koje ljudi hrane, već su uvek oni koji se sami snalaze za hranu.
I ja sam uzeo jedno mace. Interesuje me sta mislis o mackama na ulicama. Ja mislim da tu zapravo nema nikakvog problema, posebno ako nema pasa, macke cak love pacove i miseve i time smanjuju sanse za zaraze. Dokazano je da macke mogu da prezive bez coveka, tako da cak nisu ogranicene na grad, njima samima se u gradu vise svidja (iako bez problema mogu za prezive i u divljini). Pri tome ne napadaju ljude i vrlo su uredne, tako da su super komsije.

ACR":1cxlox8b je napisao(la):
Jedino rešenje za istinski feralne životinje jeste sterilizacija, kojom postaju uglavnom bezopasne a i dalje štite "svoju" teritoriju od opasnih, nesterilisanih životinja. Eutanazija životinja na nekom području samo dovodi do doseljavanja drugih, nesterilisanih životinja na to područje.
A kako to da su bezopasne (ne stite teritoriju od prolaznika i biciklista), a da stite teritoriju od drugih zivotinja? Sterilizacija ih ucini razumnijima?
 
belgrey":1nc4dwof je napisao(la):
Ubijanje ne moze biti resenje nijednog problema. Šokiran sam tako jednostavnim i olakim pozivanjem na ubistvo. Mozete me pljuvati i mrzeti zbog mojih stavova, ali zaista mislim da su na ulici psi lutalice, oni koji nemaju svoj dom, svog prijatelja, oni koje je čovek uzeo, prevario, napustio, osudio na bedu i na smrt. Oni nisu sišli iz šume u ljudska prebivališta i počeli da vrše teror. Sa druge strane džukele smo mi ljudi, svi bez razlike, pošto smo zaboravili kako smo nastali i odakle potičemo. Ponajviše su džukele svi oni koji bi po kratkom postupku rešili probleme koje imaju na surov način. Ako ćemo tako da se zaštitimo od svega što nas POTENCIJALNO ugrožava onda hajde da ja zamolim gradonačelnika da mi odobri osnivanje prihvatilišta za "grandove mlade nade" i pinkove gledaoce. Po mom mišljenju oni dalekosežno predstavljaju mnogo veću pretnju po ovo društvo od pasa lutalica. Ima puno zla na ovom svetu ali se protiv njega ne može boriti novim zlom. Kada postavljač ove teme i oni koji su za olako ubijanje pasa budu shvatili da time neće rešiti problem i da će morati da počnu da ubijaju one koji su te pse pustili na ulicu, šta ćemo onda da radimo?

P.S. U Srbiji nisu samo psi na ulici problem, već i oni kućni. Vlasnici pasa su prilično ugrožena manjina u Srbiji i većinska Srbija na njih gleda sa zgražavanjem ("Držite psa u kući!!!", "Dozvoljavate detetu da ljubi psa!!!!" ) Strašno je kako oni čije je prethodno koleno družbovalo sa medvedima, a deca išla u školu sa vukovima na Dinaridima, danas kada se spustilo sa brda u grad glumi glumicu.
OK, razumeo sam tvoj post, necu te pljuvati, u nekim stvarima se slazem s tobom.
Da, ljudi su najgora bica na svetu, nema gore zivotinje od njega. Svi smo isti i nemojmo se praviti svecima. Kada sam rekao da bi upotrebio prangiju na ona dva psa, bi, u krajnjoj nuzdi, kao odbrana, nazalost. Rekao sam da treba izvrsiti eunatanziju nad agresivnim psima, neke pse, nazalost, ne mozes primiriti. Ako postoji neki nacin, a nije eutanazija, svakako da cu biti za njega. Verujem da 90% lutalica i nije agresivno. Najbolje resenje za njih bi bilo udomljavanje. Naletao sam i pre na pse koji su lajali na mene, a kad sam ih polako pozvao, primirili su se i cak su se poceli maziti. Sa ovom potonjom dvojicom to nije bio slucaj.
Drugo, za one koji maltretiraju neduzne zivotinje, kao sto je bio nedavni slucaj sa kopiladi koji su macice premazali pur penom, e tu bi ovu gamad ne ubijao, nego kasapio do smrti. Mrzim kad neko maltretira slabije od sebe.
A sta ako su neki psi zarazeni besnilom, da li bi ih trebalo pustiti da napadaju ljude i ostale zivotinje i time sire zarazu ili ih uhvatitit i izvrsiti eutanaziju? Za besnilo nema leka, vakcina je kratkotrajna (zaasto se ljudi ne vakcinisu?), a onaj ko je zarazen besnilom, ukoliko nije na vreme potrazio pomoc, umire u najgorim mukama, iako je svestan svega toga. Isto vazi i za zivotinje.
I naravno, opako bi kaznjavao one koji napuste svog kucnog ljubimca. Uzmu ga kao malog jer je fin i sladak a kad odraste onda vise nije i puste ga na ulicu. Takvi nisu u stanju ni da se brinu o samom sebi a kamo li da imaju potomstvo.
 
azbuki":24z475g7 je napisao(la):
I ja sam uzeo jedno mace. Interesuje me sta mislis o mackama na ulicama. Ja mislim da tu zapravo nema nikakvog problema, posebno ako nema pasa, macke cak love pacove i miseve i time smanjuju sanse za zaraze. Dokazano je da macke mogu da prezive bez coveka, tako da cak nisu ogranicene na grad, njima samima se u gradu vise svidja (iako bez problema mogu za prezive i u divljini). Pri tome ne napadaju ljude i vrlo su uredne, tako da su super komsije.
Ni ja ne mislim da tu ima nekog problema, međutim, i pored toga pojedini ljudi namerno truju mačke. Tobože, smeta im mjaukanje, miris urina ili šta ja znam - mada u gradu nikad nisam namirisao urin i lično sam video uličnu mačku kako piški u odvod od šahta, dakle direktno u kanalizaciju!

A kako to da su bezopasne (ne stite teritoriju od prolaznika i biciklista), a da stite teritoriju od drugih zivotinja? Sterilizacija ih ucini razumnijima?
Sterilisani psi jesu mnogo mirniji od nesterilisanih, ko god je video psa na tragu mirisa ženke u teranju će razumeti. Za bicikle, nažalost, ne vidim rešenje - skoro svaki pas će pojuriti za biciklom ili automobilom. Ipak, da li je u redu ubiti živo biće da bi mogao da se vozi bicikl? Uvek može bicikl da se vozi na Ušću ili na Adi gde pasa koliko znam nema. I ja imam velikih problema kada se uparkiravam/isparkiravam u mojem kraju u kojem ima mnogo pasa lutalica, ali mi je potpuno jasno da ti psi reaguju na automobil a ne na mene kao osobu.
 
Ja sam ranije vozio svaki dan biciklo na Adi medjutim od kad sam u novinama procitao i video slike one devojke koju su izujedali prestao sam :rolleyes:
 
Znači treba da prolazim pored čopora pasa dok vozim bicikl (ili da zaboravimo mene) ili neko malo dete na korpi u biciklu, ili samostalno vozi i sve što treba da radi je da ih ne gleda u oči?

Ili, pošto se vozimo na njihovoj teritoriji koju oni brane, a vozim po biciklističkoj stazi ili po trotoaru, ili po mračnoj ulici, treba da izbegavam sve te teritorije jer ih ugrožavam? Ok, dajte mi spisak tih teritorija, ali sama zabrana prilaska biciklima tim mestima je suluda.

Ako ih toliko volite, nađite prijatelje pa ih sve udomite. Ako postoje deca koja vole te lutalice, neka ih vode kući, ali neću da ugrožavam svoju bezbednost (ili opet posežem argument malog deteta) ili budućnost malog deteta zbog tih lutalica.

Ako ih ne možete udomiti, ili ih sve sterilisati, šta ostaje?
 
Uz ovoliko dece na temi, Srbiji ne preti bela kuga :kk:

740.jpg
 
astrodule":3htf62lp je napisao(la):
Znači treba da prolazim pored čopora pasa dok vozim bicikl (ili da zaboravimo mene) ili neko malo dete na korpi u biciklu, ili samostalno vozi i sve što treba da radi je da ih ne gleda u oči?

Ili, pošto se vozimo na njihovoj teritoriji koju oni brane, a vozim po biciklističkoj stazi ili po trotoaru, ili po mračnoj ulici, treba da izbegavam sve te teritorije jer ih ugrožavam? Ok, dajte mi spisak tih teritorija, ali sama zabrana prilaska biciklima tim mestima je suluda.

Ako ih toliko volite, nađite prijatelje pa ih sve udomite. Ako postoje deca koja vole te lutalice, neka ih vode kući, ali neću da ugrožavam svoju bezbednost (ili opet posežem argument malog deteta) ili budućnost malog deteta zbog tih lutalica.

Ako ih ne možete udomiti, ili ih sve sterilisati, šta ostaje?
Sad ce neko da me optuzi da sam prevrtljiv i nedosledan, ali moram da se slozim da bi najpostenije bilo da se ozbiljno potrudimo oko udomljavanja i sl, a onima koji ne bi imali srece da se obezbedi dozivotni smestaj u nekom sklonistu. Naravno, uz ostro kaznjavanje losih vlasnika. Samo nemam predstavu koliko bi sve to kostalo?

Hm, sad nesto razmisljam:

1. Hvataju se dzukci sa ulice.
2. Oni mladi, lepsi, pitomiji i sl. se daju na udomljavanje. Novim vlasnicima se preporucuje sterilizacija, objasnjavaju im se odgovornosti i dzukci se mikrocipuju.
3. Koji se ne udome a nisu opasni vracaju se na ulicu, mikrocipovani, vidno obelezeni (da se lakse raspoznaju oni koji nisu jos uhvaceni), sterilisani i vakcinisani.
4. Opasni se udomljavaju u sklonistu. Takvih bi valjda bio vrlo mali deo.
5. Svi novi stenci (iz uzgajivacnica i sl.) moraju da budu mikrocipovani, vakcinicani i sl.

Mislim da bi takvo resenje bilo sasvim ok. Sa ulica bi brzo nestali opasni psi, a posle nekog vremena i ostale lutalice. I onda grad ostaje mackama! :D
 
azbuki":2kmk5ox7 je napisao(la):
Hm, sad nesto razmisljam:

1. Hvataju se dzukci sa ulice.
2. Oni mladi, lepsi, pitomiji i sl. se daju na udomljavanje. Novim vlasnicima se preporucuje sterilizacija, objasnjavaju im se odgovornosti i dzukci se mikrocipuju.
3. Koji se ne udome a nisu opasni vracaju se na ulicu, mikrocipovani, vidno obelezeni (da se lakse raspoznaju oni koji nisu jos uhvaceni), sterilisani i vakcinisani.
4. Opasni se udomljavaju u sklonistu. Takvih bi valjda bio vrlo mali deo.
5. Svi novi stenci (iz uzgajivacnica i sl.) moraju da budu mikrocipovani, vakcinicani i sl.

Mislim da bi takvo resenje bilo sasvim ok. Sa ulica bi brzo nestali opasni psi, a posle nekog vremena i ostale lutalice. I onda grad ostaje mackama! :D
Slazem se u potpunosti, ali prvo moraju da se svi pohvataju. Neka zaposle nove šintere, siguran sam da bi se sa dovoljno ljudi taj problem mogao rešiti za mesec dana
 
astrodule":3l2k6dys je napisao(la):
Znači treba da prolazim pored čopora pasa dok vozim bicikl (ili da zaboravimo mene) ili neko malo dete na korpi u biciklu, ili samostalno vozi i sve što treba da radi je da ih ne gleda u oči?
Karikiraš i preteruješ.
NEMA šanse da su biciklisti ugroženi u po bela dana, pogotovu ne na Ušću i na Adi.
A vožnja bicikla u 12 noću ne spada u potrebe života prosečnog građanina...

Neverovatno koliko pojedini manipulišu tom malom decom, kao da ljubitelji životinja ne vole svoju decu.
Da okrenem i primenim tvoj argument protiv tebe, kad toliko voliš decu što ne usvojiš neko!?

Ako ih ne možete udomiti, ili ih sve sterilisati, šta ostaje?
To što ostaje nećeš gledati dok je Đilas gradonačelnik, to je jasno i glasno rekao.
I hvala mu na tome.
A hvala Bogu doći će EU legislativa i ovde, pa će oni koji to samoincijativno rade bacanjem otrovanih kobasica (čime mnogo više ugrožavaju malu decu!!) da se lepo odmaraju od građanskog života u bajbokani.
 
Vrh