Šta je novo?

Balkanska ulica

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559427#p559427:2l8vi71b je napisao(la):
Vox91 » 15 Aug 2018 12:50 am[/url]":2l8vi71b]Postaje mi sve draža beogradska raspadnutost, toliko je ružnoće na sve strane, da je grad zapravo prelep. Ako neko tu neugladjenost ume dobro da nosi i da mu dobro stoji-onda je to Beograd. Možda zato što istorija izvire iz svakog beogradskog kamena i baš taj sadržaj nadvladava olako procenjivanje Beograda samo na osnovu njegovog "fizičkog izgleda".

Jako si lepo to srocio. I ja sam sve vise pristalica toga, Beograd neodoljivo podseca na male gradove juzne Italije koji su poprilicno u raspadu :) poredjenje je malo neadekvatno, ali to je negde taj isti osecaj. Kada bi sve fasade sredili i postali sterilno sredjen grad, ne bi se mnogo razlikovali od gradova u HU, CZ, SK ili PL (koliko god to sumanuto zvucalo), ovako Beograd ima taj neki pecat zivota, neke sete i spontanog haosa koji mu daje neku vrstu identiteta koji se izgubio u mnogim gradovima. U isto vreme metropola i favela. Beograd je retro, bio i ostao, Beograd je zivot u stvari.

PS: Ovo se ne odnosi na nakazne nadogradnje i dogradnje naravno, ali i to je licna karta ovog grada nazalost.
 
Ne slažem se. Prvo, Beograd ima dovoljno svojih karakteristika i odlika da može da ostane unikatan i zanimljiv čak i kad bi se sav sredio. Klupko arhitektonskih stilova; bogata istorija; jako interesantna geografska lokacija; mnogo zelenila; prelepo ušće dveju moćnih reka; spoj starog i modernog; haotičnog i planskog; odlična hrana; gostoprimljivi i autentični ljudi dovoljno upoznati sa spoljnim svetom da budu sjajni domaćini svakome... sve su to odlike Beograda koje ga čine stvarno jedinstvenim i daju mu poseban šmek. I njih ima sasvim dovoljno te nema razloga da se bojimo da će eliminacijom raspadnutosti grad izgubiti svoj šmek i postati ''sterilan''.

Drugo, kako to izgleda kad neko u Beogradu pokušava da od raspadnutosti napravi šmek vidi se po brojnim ovdašnjim lokalima koji pokušavaju da naprave ''Rustik varijantu'' i predstave to kao nešto tradicionalno i originalno za Beograd. Iako su to samo kopije lokala koji se mogu naći širom sveta i koji nisu uopšte originalna stvar već globalni trend koji će da se fura još jedno 10ak godina, sažvaće, i onda ispljune. Da ne pričam što takvi lokali uopšte nemaju nikakvu autentičnost. S druge strane, tradicionalne kafane i restorani su desetkovani, a umesto njih pootvarani su kafići u fabričkim halama i ostavama gde se sedi na paletama a pije strano pivo od grejpfruta koje košta 500 dinara. To nije Beograd.

Treće, svi znamo za neke male gradove po svetu kojima je raspadnutost svojevrstan šmek. Ali koliko znamo velikih takvih gradova ili prestonica? Jako malo. I sve ih je manje. Jer niko ne želi da mu prestonicu, pa samim tim i državu, povezuju sa raspadnutošću. Da li stvarno želimo da budemo jedina prestonica na svetu koju će ceo svet da opisuje i pamti kao ''onu sivu rupčagu gde svi idu da se za male pare ubiju od svega''? Da je ta kombinacija rustičnosti, bede, razvrata i sivila nešto tako lepo i privlačno, ne bi se cela Istočna Evropa 20 godina upinjala da se što pre otarasi toga. I ne vidim da im od tada ide loše. Naprotiv, otkako su se otarasili toga, Budimpešta, Varšava, Prag i Bratislava su procvetale. I ekonomski i turistički. Ako ćemo mi opet da se pravimo pametni, i usvajamo nešto što svi drugi gledaju da odbace... onda smo ili mnogo pametni ili mnogo tupavi. Nešto od ta dva. Samo što mi istorija govori šta je od ta dva verovatnije.


Inače Zex svaka čast za onaj predlog kružnog toka na dnu Balkanske. :kk:
 
Uh. Ti si toliko toga pomenuo i prosirio celu pricu da si potpuno sve omasio, tj. nisi shvatio poentu postova. Poenta je da je Beograd ovakav kakav je, on to sam, i naravno da bi postao sterilan. Uostalom to je sve tvoje misljenje :)

Hvala za kruzni tok :)
 
Pisao sam već o tome ranije na temi o MSU, šta je Ivo Andrić rekao direktoru tog muzeja, Miodragu Protiću, kada je otvoren 1965. godine. Otprilike, rekao mu je da ga žali i da ne zna kako će on na svojim plećima izneti takvu zgradu, koja je toliko lepa, blistava, u kojoj je postavka savršena i gde je sve toliko neverovatno i svetski uredjeno da to naprosto nismo mi i da će to samo po sebi morati da se unizi i padne. Kaže Protić da je smatrao da to iz Andrića progovara njegov mračni egzistencijalizam, ali da se kasnije uverio da je bio u pravu.. E tako nekako i ja gledam na potencijalnu sveopštu uredjenost Beograda. :wink:
 
Jeste da sam otišao malo u preširoku sliku ali taj deo sa fasadama o kome pričate je deo šire diskusije o celokupnom imidžu i tome šta čini šmek nekog grada. Eto npr baš ta rasprostranjenost raspadnutih fasada je bila inspiracija da po Beogradu niknu razna ''rustik'' mesta ili lokali i da to postane kao neka nova odlika grada. Samo što takva mesta nisu autentična za Beograd, već copy paste iz inostranstva, multipliciran 10x pa doveden u ekstrem. Sad možemo da raspravljamo o tome kao o ukusu, ali činjenica je da svi veći i glavni evropski gradovi ne žele da ih asociraju sa raspadom, nego sa sređenošću, kulturom, istorijom ili nekim drugim karakteristikama. Ako svi drugi beže od rustik/raspad stila, ne vidim zašto bismo mi išli u kontra smeru. Zašto bismo se ponosili aljkavošću i nebrigom ako već možemo da budemo bolji.

I kao što rekoh, Beograd već sam po sebi ima toliko karakterističnih i jedinstvenih odlika i komponenti da nema teorije da bi mu sređivanje fasada, ulica i infrastrukture oduzelo taj šmek. Naprotiv, samo bi mu pomoglo da postane još lepši i privlačniji turistima. Uostalom, ne bojte se, sve i da krenemo danas da jurimo druge evropske gradove po sređenosti, nećemo ih stići ni za narednih 50 godina.

I na kraju, raspad rađa još raspada. Ako bi se negovao kao odlika Beograda, to bi bio povod stanovnicima, a i vlastima, da još manje brinu za njihovu okolinu/nadležnosti. Jer zašto bi se neko cimao da sklanja klime, prekreči grafite, sredi ulaz zgrade ili mobilijar/inventar... ako će svi biti u fazonu ''nema veze, ionako je sve to deo našeg rustik imidža...'' I ne bi samo na tome ostalo, nego bi bilo 10x više nadogradnji i drugih divljanja po gradu. Jer bi se svi vodili logikom ''a dobro, u gradu gde je raspad stil života, kome će smetati ako ja dozidam sprat na zgradu'' i ''nema veze ako mi je lokal/zgrada ko svinjac, sve je to deo našeg šmeka''. To bi tek bila Pandorina kutija koju više ne bi bilo moguće obuzdati. Sve u svemu, mislim da smo se dovoljno valjali u blatu, raspadu i aljkavosti i da nam ništa neće biti ako krenemo da vodimo grad u drugom smeru, ka malo više kultivisanosti i sređenosti. U svakom pogledu.
 
Pohvale za poslednjih 5 ili 6 poruka. Beobuild se previše često gubi u detaljima. Zaista nam fale poruke koje imaju širi pogled i veće ambicije, da sagledaju celinu i izdvoje samo ono najvažnije.

Što se tiče privlačnosti ili odbojenosti Beogradske "raspadnutosti", sam termin nije baš srećno izabran pošto previše vuče na samo jednu stranu, onu koja se ne može braniti. Ali ako sad zanemarim uobičajeno značenje tog termina, pa komentarišem samo nameru, odnosno suštinu poruka, rekao bih da je tajna u preciznijoj definiciji te (uslovno nazvane) "raspadnutosti". Ako to znači fasade koje se ljušte pošto decenijama nisu malterisane, ako znači đubre na ulicama, sloj prljavštine na svakoj površini, gomile decenijama zapuštenih placeva ili budžaka u dvorištima i podrumima iz kojih bije memla i zadah raspadanja, to NIJE lepo i ne može se braniti.

Međutim ako "raspadnutost" ne znači zapuštenost, prljavštinu i nemar, nego izbegavanje da se po svaku cenu "modernizuje" svaki "nefunkcionalni" stari prostor, ako označava čudne sukobe i prožimanja starog i novog, odustajanje od imperativa "efikasnog", "dobro iskorišćenog", klasično lepog, od divljenja serijskoj proizvodnji i beskonačnog umnožavanja istih zatupljujućih oblika redukovanih na kvadrate i trugle, od tiranije "modernog" i diktata nehumanog dela zapadnih vrednosti, od pretvaranja grada u mašinu za stanovanje gde su ljudi samo zupčanici, obična transmisija novca, e pa, onda je takva "raspadnutost" za pohvalu, važan deo lokalnog karaktera jednog starog grada koji se ne stidi da pokaže sva svoja lica, SVOJE vrednosti, i sve kroz šta je prošao.
 
Пазите, та рустичност нпр. Балканске улице је пролазна фаза настала под утиацјем транзиције. Имамо ту пола-пола старе занатске радње типа посластичар, шеширџија, ташнер, али су ту и новопечене пекаре, брдо бутика, мењачнице, кладионице, откуп злата и сл. новотарије које ничу као печурке након кише. Сви ти садржаји скупа су искрено кратког рока трајања, старе занатлије ће нажалост у пензију и неће имати ко да их замени, а бутици којих мислим да у Балканској има брдо ће временом да поклекну што пред интернет трговином гардеробе, што пред све већим бројем тржних центара који генерално задовољавају потребе већег дела тржишта. Остаће онда само кладионице, мењачнице, пекаре, отвориће се сигурно и неке апотеке. Што се тиче угоститељских локала, то је исто фаза. По распаду старих локала са традицијом током 90их, а већим махом у 2000им, почели су прво да ничу фенси модерни кафићи. Сада је у моди рустика, отуд и брдо локала који глуме нешто негде где му место није (нпр. стара кафана или рустични кафић у подруму стамбене или пословне зграде). И мислим да све то не треба да спутава напоре да се град врати у урбанистички и комунални ред. Већина фасада у Балканској улици су отмене, мени ту никад неће пријати велики натписи у што дречавијим бојама, често и неонски, тип "мењачница/залагаоница/бутик/пекара/мобил сервис/крзно". Старе занатске радње су ту најскромније, стандардни СФРЈ излози са алуминијумским рамовима и ћириличним натписима старих аутентичних фонтова. А около бам, велико црно платно са белим натписом Миленијум - више од игре, или тенда са розе подлогом белог латиничног натписа "одећа од 150 до 1550 дин" или на старој оронулој предратној фасади накалемљен ко пилету сисе натпис жутим словима на бордо подлози "откуп злата" и цртеж златних понуда.

Мора се увести неки ред и у те рекламе радњи. Ово све даје макар мени не рустичну, већ хаотичну атмосферу. Највећи део те хаотичности нема никакву традицију, већ је настало у првом или другом таласу транзиције, 90их или 2000их. Као што Кафаница трг никада неће бити права кафана нити део традиције Београда. И као што Ред бар никада неће представљати дух Скадарлије, или стриптиз бар Романса, или скоро затворен тренс клуб Сијукс.
 
Lepo rečeno Zuma.
Ipak, ja mislim da će Beograd zadržati sve ovo...
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559569#p559569:20jkvb6m je napisao(la):
Zuma » Sre Avg 15, 2018 10:03 pm[/url]":20jkvb6m]
Međutim ako "raspadnutost" ne znači zapuštenost, prljavštinu i nemar, nego izbegavanje da se po svaku cenu "modernizuje" svaki "nefunkcionalni" stari prostor, ako označava čudne sukobe i prožimanja starog i novog, odustajanje od imperativa "efikasnog", "dobro iskorišćenog", klasično lepog, od divljenja serijskoj proizvodnji i beskonačnog umnožavanja istih zatupljujućih oblika redukovanih na kvadrate i trugle, od tiranije "modernog" i diktata nehumanog dela zapadnih vrednosti, od pretvaranja grada u mašinu za stanovanje gde su ljudi samo zupčanici, obična transmisija novca, e pa, onda je takva "raspadnutost" za pohvalu, važan deo lokalnog karaktera jednog starog grada koji se ne stidi da pokaže sva svoja lica, SVOJE vrednosti, i sve kroz šta je prošao.
... čak i ako pokušamo da ga malo sredimo, dovedemo u red i ulepšamo. Jednostavno ne postoji univerzum :D u kome će svaka fasada, svaki kutak, svaki deo Beograda... biti kompletno cakum-pakum. :D Uvek će ovde biti skrajnutih kutaka, čudnih interesantnih pasaža, zaboravljenih lepotica od zgrada i kuća, ''uradi sam'' dodataka i improvizacija koje će negovati taj... alternativni duh* o kome pričamo ovde. (* koristim ovaj termin kao nešto što je prihvatljivo i adekvatno za obe strane, da se ne bismo lomili oko sematnike).

Samo jedan DorČol i Munze (namerno koristim njihove karakteristične žargone :D ) imaju dovoljno 'materijala' da održe taj alternativni duh za ceo grad. Te stare kuće, oronule fasade, zaboravljene vile, stare natpise, stari mobilijar, zapuštena ali simpatična dvorišta i bašte, razne podsetnike na prošla vremena, itd itd... A kamoli ostatak Beograda koji je manje više isti takav. Od Bežanijske kose pa sve do Konjarnika. Ok, s tim što novija stambena naselja nemaju predratne vile i takve stvari, ali imaju nešto drugo... razumete šta hoću da kažem.

Ne bojte se, nema te akcije i strategije čišćenja i uređenjivanja koja će ovaj grad dovesti na toliki nivo sređenosti da postane monoton i sterilan. :D :wink:
A čak i da sredimo svaki metar kvadratni Beograda, neće nikad ovakav grad, sa ovakvom lokacijom, ovakvom konfiguracijom, ovakvim ljudima, kulturom, mentalitetom, istorijom, atmosferom... biti u mogućnosti da postane monoton i sterilan. Tako nešto jednostavno nije moguće. :wink: Previše je toga skoncentrisano u ovih nekoliko brda, reka, šuma i ravnica, i sve što leži na/u njima, da bi to ikad postalo monotono i bezlično.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559545#p559545:3unbiael je napisao(la):
Vox91 » Сре Авг 15, 2018 8:01 pm[/url]":3unbiael]Pisao sam već o tome ranije na temi o MSU, šta je Ivo Andrić rekao direktoru tog muzeja, Miodragu Protiću, kada je otvoren 1965. godine. Otprilike, rekao mu je da ga žali i da ne zna kako će on na svojim plećima izneti takvu zgradu, koja je toliko lepa, blistava, u kojoj je postavka savršena i gde je sve toliko neverovatno i svetski uredjeno da to naprosto nismo mi i da će to samo po sebi morati da se unizi i padne. Kaže Protić da je smatrao da to iz Andrića progovara njegov mračni egzistencijalizam, ali da se kasnije uverio da je bio u pravu.. E tako nekako i ja gledam na potencijalnu sveopštu uredjenost Beograda. :wink:



Управо тако. Јесте Београд испред многих по лепоти положаја и предела, због јединитог Ушћа, обала и острва, тврђаве и стиловима богате архитектуре и значајне историје. Али на жалост изгледа да је део менталитета позната изрека о крави и просутом млеку. Шта год да се постигне и добро уради, убрзо се упропасти. Примера је безброј.
Један од најдрастичнијих је изглед обала и острва. Ада је изгледала до пре 15 година рајски исто као и обале Саве на Новом Београду. Сада није могуће да се нађе, сем у шумским деловима, ниједан предео или делић у коме предели нису преплављени неким неприродним садржајима. А нема много места у свету где туриста у главном граду , може да поред музеја и архитектуре, проведе време и у лепим природним пределима скоро у центру или не много далеко од историјског средишта града.

ПС. Неоснован је страх од свеже обојених фасада, јер се оне брзо прљају и за неколико година добијају патину, а боје које су дречаве временом бледе. Нема заиста ни трунке лепоте у поцрнелој фасади, надоградњама и доградњама које висе на врховима зграда или накаченим еркондишнима и жврљотинама по фасадама...Једино фасаде које су имале неки светли окер када пропадну и када се појави опека, имају неку лепоту.
 
Ako sada primer Ade Ciganlije prenesemo na recimo Balkansku ulicu. Da li je izvesna "rustičnost" Balkanske ulice neka vrednost koju treba čuvati? Od čega se ona sastoji? Zanatske radnje? Stare fasade? Male zgrade? Nešto treće? Ako je odgovor da, zašto ne postoje posebna ograničenja ili bar podsticaji da se neki vredan ambijent sačuva? Recimo, za male zanatlije bi neke dažbine u Balkanskoj mogle biti manje, što bi podstaklo njihovu koncentraciju u ovoj ulici, čime bi ona postala posećenija i još privlačnija upravo za takve male zanatlije, a čuvanje starih zanata za nijansu ekonomski održivije. Ili da u zavisnosti od ulice postoje uvek različita, individualizovana ograničenja u izgledu fasade, materjalima ili visini objekata. Koliko se široko u Beogradu koriste takve mogućnosti?
 
Искрено интересује ме колико ће мале занатлије бити јаке да истерају мењачнице, залагаонице и кладионице из Балканске.
 
Grad ce u svoje posl prostore da ubacuje zanate a te ostale suzbijes prvo im poskidas visak ogavnih reklama
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559573#p559573:3pc2y4cc je napisao(la):
Bender Rodriguez » 15 Aug 2018 09:26 pm[/url]":3pc2y4cc]Lepo rečeno Zuma.
Ipak, ja mislim da će Beograd zadržati sve ovo...
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559569#p559569:3pc2y4cc je napisao(la):
Zuma » Sre Avg 15, 2018 10:03 pm[/url]":3pc2y4cc]
Međutim ako "raspadnutost" ne znači zapuštenost, prljavštinu i nemar, nego izbegavanje da se po svaku cenu "modernizuje" svaki "nefunkcionalni" stari prostor, ako označava čudne sukobe i prožimanja starog i novog, odustajanje od imperativa "efikasnog", "dobro iskorišćenog", klasično lepog, od divljenja serijskoj proizvodnji i beskonačnog umnožavanja istih zatupljujućih oblika redukovanih na kvadrate i trugle, od tiranije "modernog" i diktata nehumanog dela zapadnih vrednosti, od pretvaranja grada u mašinu za stanovanje gde su ljudi samo zupčanici, obična transmisija novca, e pa, onda je takva "raspadnutost" za pohvalu, važan deo lokalnog karaktera jednog starog grada koji se ne stidi da pokaže sva svoja lica, SVOJE vrednosti, i sve kroz šta je prošao.
... čak i ako pokušamo da ga malo sredimo, dovedemo u red i ulepšamo. Jednostavno ne postoji univerzum :D u kome će svaka fasada, svaki kutak, svaki deo Beograda... biti kompletno cakum-pakum. :D Uvek će ovde biti skrajnutih kutaka, čudnih interesantnih pasaža, zaboravljenih lepotica od zgrada i kuća, ''uradi sam'' dodataka i improvizacija koje će negovati taj... alternativni duh* o kome pričamo ovde. (* koristim ovaj termin kao nešto što je prihvatljivo i adekvatno za obe strane, da se ne bismo lomili oko sematnike).

Samo jedan DorČol i Munze (namerno koristim njihove karakteristične žargone :D ) imaju dovoljno 'materijala' da održe taj alternativni duh za ceo grad. Te stare kuće, oronule fasade, zaboravljene vile, stare natpise, stari mobilijar, zapuštena ali simpatična dvorišta i bašte, razne podsetnike na prošla vremena, itd itd... A kamoli ostatak Beograda koji je manje više isti takav. Od Bežanijske kose pa sve do Konjarnika. Ok, s tim što novija stambena naselja nemaju predratne vile i takve stvari, ali imaju nešto drugo... razumete šta hoću da kažem.

Ne bojte se, nema te akcije i strategije čišćenja i uređenjivanja koja će ovaj grad dovesti na toliki nivo sređenosti da postane monoton i sterilan. :D :wink:
A čak i da sredimo svaki metar kvadratni Beograda, neće nikad ovakav grad, sa ovakvom lokacijom, ovakvom konfiguracijom, ovakvim ljudima, kulturom, mentalitetom, istorijom, atmosferom... biti u mogućnosti da postane monoton i sterilan. Tako nešto jednostavno nije moguće. :wink: Previše je toga skoncentrisano u ovih nekoliko brda, reka, šuma i ravnica, i sve što leži na/u njima, da bi to ikad postalo monotono i bezlično.


E upravo je to to ! Sada si napisao sustinu :) :gobb:
 
Balkanska je strma ulica, i tu nam treba gondola.Gde je gondola, tu je i jarbol,a gde je on, tu ide i njihova čuvena pjaceta, sa pojilicama za golubove.Gde su pojilice,tu treba i neka fontanela,sa sve specijalcima žabama, i gumenim čamcima unutri.Gde je fontanela,tu su i gipsani lavovi i labudi. Samo još i sve ovo da pretočim u neku karikaturu, i to je već gotov idejni projekat
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559748#p559748:2hk7odsx je napisao(la):
Дошљак » Чет Авг 16, 2018 9:20 pm[/url]":2hk7odsx]Искрено интересује ме колико ће мале занатлије бити јаке да истерају мењачнице, залагаонице и кладионице из Балканске.

Meњачница је један од настаријих заната. Верујем да ће градски оци и госпођицама из Пициног парка да пронађу место у реконструисаној балканској, од тога старијег заната нема.
 
Moze cak i menjacnica lepo da izgleda, ako se ulozi malo smisla i kreativnosti - i kada postoji odredjena regulacija da ne mozes da "skarabudzis" svoj lokal kao da ti je svejedno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559748#p559748:cu0y4ix9 je napisao(la):
Дошљак » Чет Авг 16, 2018 9:20 pm[/url]":cu0y4ix9]Искрено интересује ме колико ће мале занатлије бити јаке да истерају мењачнице, залагаонице и кладионице из Балканске.

зашто би?

сва та предузећа постоје зато што пружају корист суграђанима, да људи нису вољни да им дају новац у замену за услуге не би ни постојали. Зашто би се истеривало нешто што је народу потребно и корисно зарад форсирања фикс идеја оних који немају шта да изгубе?
 
...Зашто би се истеривало нешто што је народу потребно и корисно ...
i bordeli bili su potrebni i korisni , pa ih isteraše :lool:

I kakva je to zanatska ulica bez naj starijeg zanata ....
pa nikakva :lol: :lool: :lol:

U uzornom i naprednom svetu to je uredno registrovano legalan i bezbedano

Mada teško da ce ,, majstorice,, iz Silikonske doline ikad dozvoliti konkurenciju :grand:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=560145#p560145:dknxr7ny je napisao(la):
Kailan » Суб Авг 18, 2018 3:32 pm[/url]":dknxr7ny]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559748#p559748:dknxr7ny je napisao(la):
Дошљак » Чет Авг 16, 2018 9:20 pm[/url]":dknxr7ny]Искрено интересује ме колико ће мале занатлије бити јаке да истерају мењачнице, залагаонице и кладионице из Балканске.

зашто би?

сва та предузећа постоје зато што пружају корист суграђанима, да људи нису вољни да им дају новац у замену за услуге не би ни постојали. Зашто би се истеривало нешто што је народу потребно и корисно зарад форсирања фикс идеја оних који немају шта да изгубе?
Eстетике ради. Могу лепо у суседне улице, Ломину, Гаврила Принципа. Није спорно њихово постојање, већ локација, ако је већ у плану да Балканска буде улица старих заната.
 
Tako je +1 :)
menjačnice, zalagoonice,kockarnice i bordele
i sve dr. poslove sumljivog morala vratiti na staru adresu. :!:

Idealno bi bilo da se ceo kvart ,, uzdigne ,, na jedan civilizovan i napredan nivo od koga ne bi se postideli
taj kvart je i ranije bio oivićen istim ulicama
sjede strane Balkanskom - Kameničkom i drugom Lomina - Gavrila Principa

:sesir:
 
Dzaba fasade (koje je po celom gradu neophodno hitno srediti) kad se na istima gaće viore i kad svako svoju terasu modifikuje po želji. Da to sredi Bg ne bi izgledao favelasto bedno i siromasno. Ali lepsi je stari orman na terasi od saksija sa svecem.

Nemam nista protiv menjacnica ili bilo koje vrste radnji ako to izgleda sa merom i ukusom. A ne ko oni sto drze farbare i slicno izbace grabulje i kante na trotoar da se vidi sta ima u radnji. Sve te rekvizite koji zauzimaju trotoare treba strogo zabraniti. Kao i silovanje fasada odvratnim reklamama firmi prodavnici itd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=560180#p560180:2178dix1 je napisao(la):
11030 » Sub Avg 18, 2018 7:58 pm[/url]":2178dix1]Sve te rekvizite koji zauzimaju trotoare treba strogo zabraniti. Kao i silovanje fasada odvratnim reklamama firmi prodavnici itd.
Apsolutno se slažem. Trotoar je javna površina koja treba da bude mesto gde pešaci mogu da se kreću nesmetano i bezbrižno, bez ikakvih prepreka, usporenja i opasnosti. Trotoar nije nečija privatna imovina pa da brže bolje poizbacuje table, stolove, stolice, frižidere, suncobrane... zato što ''tako to rade na seoskom putu tamo kod njega u planinama...''
Slažem se i za (divlje i neregulisano) silovanje fasada reklamama. Mada će proći još jedno 10ak godina dok se to ne suzbije i ne dovede u red jer je veliki procenat našeg naroda operisan od estetike i urednosti, te većina ni ne vidi problem u tome da imaju čitav sprat zgrade prekriven u odvratnim plastikama, pleksiglasima, tablama i tendama.


Ipak, podržavam ovo sa sređivanjem fasada, i generalno svega što se može srediti u gradu. Jer bolje i to nego ništa. Od nečeg mora da se krene.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=560180#p560180:3m3szkii je napisao(la):
11030 » Sub Avg 18, 2018 7:58 pm[/url]":3m3szkii]Dzaba fasade (koje je po celom gradu neophodno hitno srediti) kad se na istima gaće viore i kad svako svoju terasu modifikuje po želji. Da to sredi Bg ne bi izgledao favelasto bedno i siromasno. Ali lepsi je stari orman na terasi od saksija sa svecem.
Gaće su tu najmanji problem. Džaba i da se sve uredi , kada ćemo i dalje imati gomilu mesta gde stoje zgrada do zgrade i ne "gađaju" im se spratovi. A tek o stilovima , gde maltene svaka zgrada priča za sebe , da i ne govorim.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=560171#p560171:3m3szkii je napisao(la):
Дошљак » Sub Avg 18, 2018 7:37 pm[/url]":3m3szkii]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=560145#p560145:3m3szkii je napisao(la):
Kailan » Суб Авг 18, 2018 3:32 pm[/url]":3m3szkii]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559748#p559748:3m3szkii je napisao(la):
Дошљак » Чет Авг 16, 2018 9:20 pm[/url]":3m3szkii]Искрено интересује ме колико ће мале занатлије бити јаке да истерају мењачнице, залагаонице и кладионице из Балканске.

зашто би?

сва та предузећа постоје зато што пружају корист суграђанима, да људи нису вољни да им дају новац у замену за услуге не би ни постојали. Зашто би се истеривало нешто што је народу потребно и корисно зарад форсирања фикс идеја оних који немају шта да изгубе?
Eстетике ради. Могу лепо у суседне улице, Ломину, Гаврила Принципа. Није спорно њихово постојање, већ локација, ако је већ у плану да Балканска буде улица старих заната.
Meni je oduvek i Lomina bila neka vrsta zanatske ulice , da se tako izrazim , zato što tamo ima nekoliko plastikara i sl. radnji.
 
Vrh