Šta je novo?

Problem pasa lutalica

Јел ти стварно мислиш да је псима удобније у стану (уз шетање уз поводац и брњицу) него у дворишту где може слободно да трчи скаче, њушка, мокри кад му се хоће итд?

И јел си видео некад неког човека да лиже чесму? Ниси, јер наравно да није хигијенски...

И какве везе уопште има прича о томе где све пси могу да иду у прагу са причом о београдским луталицама...
 
belgrey":1ayrkj3t je napisao(la):
Nikada od nas nece biti civilizovan svet. Mi smo, bre, za sumu!
Говори у своје име.
Ако ти се толико не свиђа - пут под ноге па где ти је лепше.:)
Страшно ме нервира што неки од нас воле да се посипају пепелом.
 
DoktorUbipacijentic":367jujm0 je napisao(la):
belgrey":367jujm0 je napisao(la):
Nikada od nas nece biti civilizovan svet. Mi smo, bre, za sumu!
Говори у своје име.
Ако ти се толико не свиђа - пут под ноге па где ти је лепше.:)
Страшно ме нервира што неки од нас воле да се посипају пепелом.
Ovo je moja zemlja kao i tvoja i odakle ti pravo da me upucujes bilo gde drugde. Moje teznja je da mi ovde bude lepse a moje pravo na to je podjednako kao i tvoje. Ne zelim da branim ideju da je ubistvo losa ideja i da se zbog tog svog stava nadjem u svojoj zemlji, na svom forumu, na svojoj ulici i svom jeziku izlozen lincu svih onih kojima je ubistvo nacin resenja problema. Ova zemlja je otisla dodjavola i a forum je postao izrazito primitivan, netolerantan. Pojedini likovi ovde zestoko koketiraju sa fasistickim idejama i ja sam zaista zgrozen izjavama i replikama.
 
Pa odakle tebi pravo da nas upucujes na shumu?
Meni se isto zgadilo kad je na trgu Nikole Pasica pas olizao cesmu...nisam hteo da pijem posle...
Pored onolike fontane, devojka je psa odvela na cesmu da pije vodu,komentara bez.
 
alexandernbg":3opdyl9s je napisao(la):
Pa odakle tebi pravo da nas upucujes na shumu?
U šumi možda vlada zakon jačeg, ovde daobog imamo nešto drugačijih zakona i civilizacijskih dostignuća. Neka od njih smo uspeli čak i da prenesemo na pse, a neka se nažalost nisu primila ni kod nekih ljudi.
 
belgrey":h0ewaj4b je napisao(la):
azbuki":h0ewaj4b je napisao(la):
Nema mnogo veze sa temom, ali moram da vam prenesem sta sam danas video. Mesto: cesma na sredini donjeg grada kalemegdana (kod planetarijuma). Neki lik dolazi sa psom, lep pas, nije on kriv, i dovodi ga do cesme da pije vodu. Pas uredno olizuje cesmu (ukupno tri strane od cetri) po slavinama jedno minut, minut i po. Ja i moj drug sve vreme gledamo i ne mozemo da verujemo. Prvo smo mislili da mu se obratimo, ali smo odustali (tip je izgledao bas opasno, nismo hteli da izadjemo u novinama :D ). Pa vi vidite...
Pretpostavljam da bi bilo higijenski ako bi je ti olizao.
Pa naravno da ne bi. Jel bi ti pio iz case u restoranu iz koje je pre tebe pio nepoznat covek? Sa zivotinjama je samo jos gore, jer od njih mozes dobiti nesto sto je za njih standardno i bezopasno, a tebi ce da pravi probleme (znaci od potpuno zdrave zivotinje), dok covek ipak treba da bude bolestan od necega.
 
Za sve vas velike borce za prava coveka koja su ugrozena pristustvom pasa (kerova, dzukela, cuka...) evo nekih cinjenica:

Sustina je da se uz zivotinje (pse posebno) postaje bolji i zdraviji covek!

Kućni ljubimci i zdravlje

Mogući problemi - istine i zablude

1. Prva zabluda - Ako se proguta dlaka nastaje čaura u plućima i čovek umire.
Dlaka psa može biti opasna samo ako pas ima bolest cistični ehinokokus.
Psi u gradovima ga nemaju, jer su nosilac divlje životinje, koje na selima zaraze domaću stoku, a kada seljaci kolju stoku, oni bacaju žive iznutrice svojim psima i tako ih zaraze.

Ako pas nema ehinokokus, možete jesti dlake do mile volje.
U čitavoj Srbiji po statistikama Instituta za zaštitu zdravlja Srbije BATUT od 2000.g do danas, bude zabeleženo godišnje od 1 do 5 slučajeva oboljevanja u ruralnim, seoskim oblastima kao posledica zaražavanja jedenjem mesa, a ne kontaktima sa psima.

2. Druga zabluda - Psi vrlo prenose besnilo i ako pene besni su.

Svaka toplokrvna životinja može preneti besnilo, uključujući i drugog čoveka.
U Srbiji prema biltenu EU za praćenje besnila nije bilo prenosa besnila na ljude od 1980. godine!
Izvor besnila su divlje životinje, najčešće lisice.
Vakcinacija psa je jeftino i jedino rešenje.
Broj zaraženih pasa za čitavu Srbiju je od 0 do 5 godišnje i to lovnih pasa.
Besan pas je plašljiv i zavlači se na tamna mesta, ukočenog pogleda i ukočene vilice i grize halucinacije u vazduhu koje vidi kao posledicu virusa na mozgu.

Neke rase pasa balave i pene više od drugih kada su potpuno zdrave i balave kada imaju iz bilo kakvog razloga zdravstvene probleme koji nemaju veze sa besnilom.
Svi psi pene kada su žedni ili osete miris ženke zbog parenja ili posle kiše kada sa trave isparava previše mirisa.

Veće su šanse da vas udari grom, nego da obolite od besnila u Srbiji. Vakcinacija životinja je OBAVEZNA i zakonom i moralnim normama.


3. Treća zabluda - Ako mazim psa mogu dobiti neku kožnu bolest.

Kožne bolesti psa se ne prenose na ljude, sem u izuzetnim situacijama.
Ako ti je slab imunitet možeš dobiti verovatno svašta u gradskom prevozu ili na bazenu.
Peri ruke redovno, pazi šta dodiruješ na javnim mestima, šta jedeš neoprano - psi su najmanja briga.


4. Istina - Od psa realno u najgorem slučaju možeš dobiti gliste, ako nije očišćen od njih tabletom, ako ga ljubiš i dozvoljavaš mu da se penje po posteljini.

Pitanje je kolika je verovatnoća da se to dogodi jer znam oko 450 ljudi koji to isto čine godinama uključujući i mene i nikada nisam dobio niti ijednu bolest od psa.
Ljubimo čak i napuštene pse na ulici kada smo u prilici i potpuno smo zdravi.
Istina je da velika većina pasa ima gliste, čak i one opasne po čoveka, ali je isto istina da prema statistikama Instituta za zaštitu zdravlja Srbije BATUT infekcija putem psa je retka koliko i sedmica na lotou...

5. Istina - Sve navedeno važi i za mace, uz posebnu napomenu da mace mogu i ne moraju preneti toksoplazmozu, naravno samo ako su zaražene.
Toksoplazmoza je opasna samo za trudnice koje nikada ranije nisu bile uz mačku koja ima toksoplazmozu. Preko 60% ljudi u Srbiji ima stečen imunitet na ovu bolest bez saznanja da su je i imali jer su simptomi toliko blagi.
Ako ste izloženi stiče se imunitet.
Znači samo ako osoba nikada nije bila izložena istoj, a trudnica je, postoji opasnost!


DECA I KUĆNI LJUBIMCI
70 % ispitanih porodica reklo je da je nabavka kućnog ljubimca povećala porodičnu radost i sreću. ( Cain, 1985 ).

Kontakt sa ljubimcima razvija kod dece negujuće, humano ponašanje koja mogu da odrastu u humanije odrasle. ( Melson, 1990 ).

Društvo kućnih ljubimaca (posebno pasa) pomaže deci da se u porodicama lakše prilagode na ozbiljne bolesti ili smrt roditelja. ( Raveis, 1993 ).

Samopouzdanje kod dece se povećava imanjem kućnog ljubimca. ( Bergensen, 1989 ).

Kognitivni razvoj dece može biti poboljšan imanjem kućnog ljubimca. ( Poresky, 1988 ).

Prisustvo psa tokom lekarskog pregleda smanjuje stres kod deteta. ( Nadgengast,1997, Baun, 1998 ).

Deca koja imaju kućnog ljubimca više su uključena u aktivnosti kao što su sport, hobiji, klubovi ili kućni poslovi. ( Melson, 1990 ).

Deca koja su izložena ljubimcu tokom prve godine života redje imaju alergiju i astmu. ( Hesselmar, 1989 ).

Autistična deca imaju više prosocijlnog ponašanja, a manje autističnog kao što je samozaokupljenost. ( Redefer, 1989 ).

Deca koja imaju ljubimca kotiraju je značajno više na skalama empatije i prosocijalnog ponašanja od dece koja nemaju ljubimca. ( Vidovic, 1999 ).

Kućni ljubimci ispunjavaju mnogo istih funkcija podrške kao i ljudi za odrasle i decu. ( Melson, 1998 ).

Izvor: http://gl-es.facebook.com/topic.php?uid=136861325327&topic=8578
 
Михаило":3bvbpqjd je napisao(la):
Јел ти стварно мислиш да је псима удобније у стану (уз шетање уз поводац и брњицу) него у дворишту где може слободно да трчи скаче, њушка, мокри кад му се хоће итд?...
Ko ima ili je imao psa i ko ih poznaje zna odlicno da psi kao i macke uostalom veci deo dana spavaju ili leskare. Ako je seosko kuce koje ima veliko dvoriste onda cete ga cesto naci kako spava u debeloj ladovini i samo povremeno zainteresovano podigne pogled. Potrebe psa za trcanjem i setnjom su vece nego covekove i to zna svaki vlasnik psa. Zato se psi setaju bar tri puta dnevno i pustaju se od pola sata do sat da se slobodno istrce i izjurcaju sa drugim psima ili sami na nekoj livadi. Ostatak vremena psi provode njuskajuci ili spavajuci. Sto je pas mladji to su i njegove potrebe za jurcanjem i igrom vece. Nakon prve godine zivota svi psi se naglo uspore i njihove potrebe za setnjama i trcanjem se veoma prorede. Pas se podjednako igra sa drugim psom i sa covekom.
 
azbuki":1k81oew0 je napisao(la):
belgrey":1k81oew0 je napisao(la):
azbuki":1k81oew0 je napisao(la):
Nema mnogo veze sa temom, ali moram da vam prenesem sta sam danas video. Mesto: cesma na sredini donjeg grada kalemegdana (kod planetarijuma). Neki lik dolazi sa psom, lep pas, nije on kriv, i dovodi ga do cesme da pije vodu. Pas uredno olizuje cesmu (ukupno tri strane od cetri) po slavinama jedno minut, minut i po. Ja i moj drug sve vreme gledamo i ne mozemo da verujemo. Prvo smo mislili da mu se obratimo, ali smo odustali (tip je izgledao bas opasno, nismo hteli da izadjemo u novinama :D ). Pa vi vidite...
Pretpostavljam da bi bilo higijenski ako bi je ti olizao.
Pa naravno da ne bi. Jel bi ti pio iz case u restoranu iz koje je pre tebe pio nepoznat covek? Sa zivotinjama je samo jos gore, jer od njih mozes dobiti nesto sto je za njih standardno i bezopasno, a tebi ce da pravi probleme (znaci od potpuno zdrave zivotinje), dok covek ipak treba da bude bolestan od necega.
Sta se moze od zivotinje dobiti pitaj bilo kog doktora pa ce ti reci a sta se moze dobiti od coveka to to je nadam se jasno. Sve poznate bakterije ili viruse koje su opasne ili stetne po coveka nam prenose vecinom drugi ljudi.
Opste je poznato da pseca pljuvacka ima izuzetna antibakterijska svojstva i da pas moze lizanjem covekove rane spreciti silne infekcije.
 
belgrey":uiwsw1kq je napisao(la):
azbuki":uiwsw1kq je napisao(la):
belgrey":uiwsw1kq je napisao(la):
Pretpostavljam da bi bilo higijenski ako bi je ti olizao.
Pa naravno da ne bi. Jel bi ti pio iz case u restoranu iz koje je pre tebe pio nepoznat covek? Sa zivotinjama je samo jos gore, jer od njih mozes dobiti nesto sto je za njih standardno i bezopasno, a tebi ce da pravi probleme (znaci od potpuno zdrave zivotinje), dok covek ipak treba da bude bolestan od necega.
Sta se moze od zivotinje dobiti pitaj bilo kog doktora pa ce ti reci a sta se moze dobiti od coveka to to je nadam se jasno. Sve poznate bakterije ili viruse koje su opasne ili stetne po coveka nam prenose vecinom drugi ljudi.
Opste je poznato da pseca pljuvacka ima izuzetna antibakterijska svojstva i da pas moze lizanjem covekove rane spreciti silne infekcije.
Prvo: mogu da dobijem nesto. Otkud ja znam da li taj pas ima gliste i da li ga njegov vlasnik uopste vodi kod veterinara. Drugo: i da je covek olizao slavine isto bi reagovao, samo sto ljudi to ne rade. Trece, taj pas je mozda malpre proveravao da li ne neka lutalica u teranju. Cetvrto: sve i da je 100% sigurno, i dalje je neprijatno za vecinu ljudi. I ja odrzavam svoju higijenu, pa ti (verovatno) ne bi delio sladoled sa mnom.

Ja razumem drustva za zastitu zivotinja kada stite zivotinje. Ali ne razumem ih kada stite vlasnike. Da krenem sa ociglednijim primerima:

Drzanje ptica u kavezima je NEHUMANO i UDARENO. Razumem malu decu (i ja sam bio takav i popustali su mi) kada vide pticu u izlogu pa pozele da ih poseduju kao igracku. Ali ne razumem matore ljude kada rade to. Pobogu, pa to je jedan od najtuznijih prizora, ptica je simbol letenja i slobode.

Drzanje delfina u bazenima ili leoparda u stanovima ili zivotinja u zooloskim vrtovima je takodje bezobrazno i sebicno. To nam je svima ocigledno jer je neobicno i jer smo navikli da ih zamisljamo na slobodi.

Drzanje pasa i macaka u stanovima je na potpuno isti nacin pogresno. Dovoljno je pogledati macke kako pokusavaju da izadju iz stanova ili pse kako se dave na povodcima pokusavajuci da trce i da istrazuju. Vecina tih zivotinja NEMA sustanare iste vrste koje su i oni. Prosto ne razumem kako neko moze da drzi haskija u stanu (imao sam haskija jedno vreme u dvoristu od 4 ara i videli smo da mu je to malo pa smo ga dali ujaku koji je imao dvoriste od 12 ari).

Cela ta prica potice od potreba sebicnih ljudi a ne od potreba zivotinja i DZZZ bi trebala da zahtevaju zabranu drzanja zivotinja u gradu (uz izuzetak zivotinja za koje to stvarno ok, hrcaka, miseva, zmija i sl, eventualno i macaka koje bi bile slobodne da napustaju stan, pod uslovom da napolju nema pasa i trovanja). Pa, cak, desavalo se da hrcak dobije srcani napad kad vlasnik (sa kojim se odavno zna) samo napravi neki nagli pokret...

Nemojte pogresno da me shavite, moj odnos prema ovoj temi ide ovako nekako:
1. Volim bezuslovno sve zivotinje
2. Nije realno i cak je sumanuto raditi na tome da se zastite sve zivotinje, pogotovo u ovakvom svetu (pa ni divlje zivotinje nisu zasticene jedne od drugih)
3. Pazi ove DZZZ, koji papani, hajde da ih prozivamo za ocigledne nekonzistentnosti u njihovoj prici (mada ponekad urade i nesto korisno).
 
@azbuki

stvarno sam pokušavao da se odaljim od ove teme, ali moja mačka UOPŠTE ne pokušava da pobegne iz stana, a niko me neće ubediti da joj je bolje napolju gde je jure psi, gde može da pogine na ulici ili da se smrzne zimi, nego kući gde je uvek uhranjena i napojena, na toplom i na sigurnom.

Drugo, hajde da uvažimo tvoj argument da psi i mačke nisu za stan - pa gde onda sa njima? U divljinu - u koju divljinu?

Psi i mačke moraju da žive u stanovima jer im je ČOVEK ODUZEO ŽIVOTNI PROSTOR.
A sada, kad ih je već doveo u takvo tužno stanje, sad bi pojedini da reše taj problem - humanom eutanazijom. :bash:
 
E, pa moja macka (macak) je uvek (znaci ne samo kad im je sezona) pokusavala da pobegne (i posle sam je pustao i uzivala je u tome) i to se desava kod svih ljudi koje znam a da drze macke. Mozda tvoja macka ima 10 godina?

Za pse koji su vec sad u stanovima ok, ali treba zabraniti dovodjenje novih jer grad jednostavno nije za zivotinje. Inace ja dovodim konja u garazu. :D Niko me nece ubediti da je stan razumno okruzenje za psa (ajd za macke jos i donekle, kao sto sam vec rekao).
 
@azbuki
Moja mačka ima 5 godina, ranije je redovno izlazila na po sat-dva svaki dan, sada više ne - prestali smo da je puštamo posle gadnog incidenta sa psom lutalicom (srećom, spasli smo je na vreme), a ruku na srce, nije ni tražila više. Ne izlaze one napolje, inače, zato što uživaju u tome, nego zato što imaju biološku potrebu da obiđu teritorije koje smatraju "svojim". Jednom kada se naviknu da je samo stan njihova teritorija, više ne traže napolje, ali traže da uđu u svaku prostoriju koja postoji u stanu. Jedva smo našu naučili da ne ulazi u bebin sobičak :) ne zbog neke opasnosti za bebu, jer ona zna šta je beba i uglavnom beži od njega, nego čisto da ne ostavlja dlake.

Ako želiš da ti bude u kući, proveri da li ima pristup otvorenom vazduhu (mačke obožavaju da se izležavaju na terasi i sunčaju) i naravno pesak mora uvek da joj bude čist. Ako ti odgovara da izlazi, odna ništa...

Što se pasa tiče, još jednom, haskije možemo u Sibir a gde ćemo ostale? Jedini način da u moderno doba psi ne budu u stanovima je kontrolisana ekstinkcija, a nadam se da nisi baš na to mislio. I selo, naravno, ali to je opet život sa čovekom. Više jednostavno ne postoje autentična staništa u kojem su te vrste nastale, a neke stanište nikad nisu imale, već su nastale eugenijom.
 
ACR":2zsw2l6n je napisao(la):
@azbuki

stvarno sam pokušavao da se odaljim od ove teme, ali moja mačka UOPŠTE ne pokušava da pobegne iz stana, a niko me neće ubediti da joj je bolje napolju gde je jure psi, gde može da pogine na ulici ili da se smrzne zimi, nego kući gde je uvek uhranjena i napojena, na toplom i na sigurnom.
+1

Bile jednom dve macke (tuzan sam sto ih vise nema), zivele u stanu. Odvedes ih u vikendicu. Jedna odma povileni, pocne da skace po travi, nestane, vrati se u kucu tek u neko zlo doba noci. Druga, uglavnom bleji u kuci, napolju najvise sto se udalji od vrata su vrh stepenica (od terase), silazi do trave samo da bi vrsila nuzdu i probrstila travu (za one koje nikad nisu imali macke pa misle da sam lud, macke jedu travu jer im to pomaze s varenjem).

Kucni ljubimci su vekovima navikli da zive sa nama, mnoge generacije su odrasle po stanovima, i za njih je to najprirodnije.

Drugo, hajde da uvažimo tvoj argument da psi i mačke nisu za stan - pa gde onda sa njima? U divljinu - u koju divljinu?

Psi i mačke moraju da žive u stanovima jer im je ČOVEK ODUZEO ŽIVOTNI PROSTOR.
A sada, kad ih je već doveo u takvo tužno stanje, sad bi pojedini da reše taj problem - humanom eutanazijom. :bash:
Ne bih bas se slozio oko oduzimanja zivotnog prostora. Govorimo ovde o domacim zivotinjama, a ne od pandama, vukovima, srnama i slicno (kojima covek zaista jeste oduzeo zivotni prostor).

Domace zivotinje je STVORIO COVEK. Da nije nas, ne bi bilo ni domacih zivotinja. Pustite kucnog ljubicma u divljinu, velike su sanse da ce uginuti vrlo brzo jer to nije njegova postojbina, da se tako izrazim. Zato meni ima mnogo vise smisla kada neko ima macku, domacu zivotinju, nego recimo nekog glodara, koji u principu to nije. Ili zmiju (to mi je tek nonsens...ali dobro).

Zahvaljujuci coveku, psi i macke - i druge domace zivotinje - imaju ustvari VECI zivotni prostor u globalu nego sto bi inace imale. To su najbrojniji sisari danas. Oni uz coveka, generalno, jako lepo profitiraju. U mnogim predelima planete ih ne bi ni bilo da ih nije doveo covek. Uostalom kazu da su se macke npr. same "odomacile" tj. "prikacile" ljudima. Nije to bilo za dzabe...
 
Комшиница је испред врата свога стана у ходнику зграде направила кутак за свог пса.
Нарочито ми се свиђа цветни дезен на псећим тапетама.
a9u87c.jpg


А псић понекад гостује и код комшинице спрат изнад.
Где год се налазио, станари у згради имају буђење умилним лавежом сваког јутра између 5 и 6 ејем...
a9utsi.jpg


А ево и прилога теми о Airport City комплексу.
29zamgi.jpg


На зеленом појасу између улице и паркинга супермаркета види се чопор од 6-7 паса који оперишу у околини.
Појавило се и петоро младих, тако да ћемо за једно 6 месеци да имамо респектабилан чопор од туце паса.
Ако до пролећа нико од пролазника не буде заклан, разочараће ме.
6yjx2e.jpg


:notok:
 
Nisam za to da se psi drže u hodniku, ta komšinica je trebalo da se "ispruži" i primi psa do kraja u stan.
Ipak, ne razumem smisao slike o Airport City-ju. Psi su se drznuli da dremaju ispred takve lepe poslovne zgrade?
I šta je problem sa psima na zelenim površinama? Pa bolje tu da defeciraju nego na pločniku...
 
Upravo sam se vratio sa Madonninog koncerta, kada se koncert zavrsio i reka ljudi krenula niz Bulevar Nikole Tesle u masu je uletelo 5-6 lutalica,znaci ne zelim ni da pomislim da li su nekoga napali...
 
Mogu misliti kako su se proveli, 5-6 pasa protiv stotina i stotina ljudi.
Ma mora da je bilo krvi do kolena... :bash:

A životinje su verovatno samo bežale izbezumljene od buke, jadni psi sve čuju 7 puta jače od nas...
 
belgrey":djll9f36 je napisao(la):
Ljubimo čak i napuštene pse na ulici kada smo u prilici i potpuno smo zdravi.
Samo napred ....


Porast zaraze psećom pantljičarom

Beograd -- Izražena nehigijena i nepoštovanje pravila o čuvanju i zdravstvenoj zaštiti životinja, glavni su uzroci porasta zaraze psećom pantljičarom ili ehinokokusom.

Od nje obolevaju i deca i odrasli. Dok u zemljama sa razvijenom higijenom od ehinokoka oboli jedna osoba na milion stanovnika, u Srbiji je samo proteklih 8 godina, u dečjoj bolnici u Tiršovoj operisano preko stotinu mališana. Ehinokokus je ozbiljna bolest koja izaziva i smrt.

Ehinokokus ili pseća pantljičara nalazi se u tankom crevu psa i izbacuje zrela jajašca sa izmetom psa u spoljnu sredinu.

Jajašca dospevaju u pesak, travu, na trotoar, a nalaze se i na njušci ili jeziku psa.

Ukoliko pas nije pod veterinarskim nadzorom i nije dobio potrebne lekove za čišćenje, čovek može da se zarazi milovanjem psa, a deca se mogu zaraziti i igrom na nečistoj travi ili u pesku.

“Kod moje ćerke pojavila se neka kraća alergija. Sledećeg dana pojavila se alergija veća sa otokom na obrazu. Otišli smo u Zemun, tu su vršena razna ispitivanja, a prilikom ultrazvuka utvrđeno je da postoji neka cista. Ona jako voli životinje i pretpostavljam da je, dok se igrala u parku, milovala neko kuče”, kaže roditelj devojčice koja je imala ehinokokus.

U Srbiji je nehigijena veliki problem. Preko nečiste trave psećom pantljičarom zaraze se i goveda i ovce.

Iznutrice bačene u kontejnere ili oko kontejnera, što je česta slika u našim gradovima, opasni su izvori brojnih zaraza.

Kod čoveka parazit najčešće dospeva u jetru i razvija se cista. Bolest je opasna i ne daje nikakve simptome, a širenje ciste razara tkivo jetre ili drugih organa.

“To su uglavnom nespecifični simptomi. Tupi bolovi u trbuhu, nekad mučnina, nekad neki kašalj produktivni sa izbacivanjem tečnosti, što znači da je parazit nastanio i plućno tkivo. Znači parazit napada jetru, napada pluća, može čak i srčani mišić, mozak”, kaže Spasoje Radulović, dečji hirurg na Odeljenju za abdominalnu hirurgiju.

Prema njegovim rečima, cista koja nastane kao posledica infekcije, može biti veoma opasna.

“Recimo dete koje ima neotkrivenu cistu udari lopta u toku igre. Pri fizičkim aktivnostima može se desiti da pukne ta cista. Ona je opasna zato što je ta tečnost anafilaktička, odnosno može izazvati trenutni šok i može izazvati smrt”, napominje Radulović.

Parazit može da se nastani i u očnoj duplji, a posebno je opasan u mozgu. Neotkrivena cista može da naraste i do 20 santimetara. Osnovni način lečenja je hirurški.

“Mi uglavnom pokušavamo da minimalno invazivnom hirurškom tehnikom uklonimo te ciste, jer je jetra dobro prokrvljen organ, imamo i problem sa tečnošću iz tih cisti koje su jako zarazne. Znači u toku hirurške intervencije moramo dobro paziti da ta tečnost ne dođe u dodir sa ostalim trbušnim organima, trbušnom dupljom. Može se razviti i anafilaktički šok, a može se preliti i u trbušnu duplju i izazvati tzv. ehinokokozu, odnosno multiplu cističnu bolest”, kaže Radulović.

Operativna smrtnost kod ehinokoka u svetu dostiže 10 %. Naši hirurzi do sada nisu imali nijedan smrtni slučaj, ali upozoravaju da je u Srbiji nužno pooštriti pravila higijene, kako bi se sprečila ova i brojne druge teške bolesti.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?nav_id=375538&dd=09&mm=08&yyyy=2009
 
Сад ће БЗЗПЖ рећи како смо ми криви што не перемо руке и што држава не решава проблем луталица стерилизацијом и редовним вакцинисањем, кладим се у дваес' марке да ће бити тако!:D
 
Inače, tu oko Ušća u tim minornim šumama postoji čak nekoliko čopora od po prosečno desetak kerova. Taman posla noću da voziš bajs na biciklističkoj stazi tu.

Jedan :notok: i od mene.
 
A pazi ovo...
Dakle imamo jedan copor ispred Palate Srbija....
Imamo jedan iza (tj. Bulevar Nikole Tesle)...
Jedan na samom keju (kod onog jahting kluba pre vojnih terena)...
Jedan kod Arene (U BZD)...

Sto znaci da ti ne mozes peske/biciklom tuda (iz grada ka NBG i Zemunu i obrnuto) jer svuda "strazare" tj terorisu... :bash:
 
Secam se jedne scene iz Dilan Doga.
Charles Bronson seta po Central Parku, iz zbuna iskace neko cudoviste u nameri da ga pojede, on poteze pistolj u ladno ga ubija.
''covek mora sam o sebi da se brine kad nema zakona''
On je jos i imao srece, kod nas su to copori monstruma koji pored toga sto jedu ljude, prenose bolesti, ubijaju druge kucne ljubimce i prave nesnosnu buku. Nemam nista protiv kuca i maca, a ni protiv ostalih zivotinja, ali pola tih slobodnih ''kuca'' su ljudozderi. Jos malo pa vise nece moci bez pistolja u setnju da se ide. Cisto da se nadje ako kuce naidju. Pocecemo sojenice i mostice da zidamo , al ne zbog poplava vec zbog kuca, a u skole ce uvesti parkour kao predmet...
 
kole":1411c885 je napisao(la):
Secam se jedne scene iz Dilan Doga.
Charles Bronson seta po Central Parku, iz zbuna iskace neko cudoviste u nameri da ga pojede, on poteze pistolj u ladno ga ubija.
''covek mora sam o sebi da se brine kad nema zakona''
On je jos i imao srece, kod nas su to copori monstruma koji pored toga sto jedu ljude, prenose bolesti, ubijaju druge kucne ljubimce i prave nesnosnu buku. Nemam nista protiv kuca i maca, a ni protiv ostalih zivotinja, ali pola tih slobodnih ''kuca'' su ljudozderi. Jos malo pa vise nece moci bez pistolja u setnju da se ide. Cisto da se nadje ako kuce naidju. Pocecemo sojenice i mostice da zidamo , al ne zbog poplava vec zbog kuca, a u skole ce uvesti parkour kao predmet...
Pssssss... ja vec nosim sacmaru u dzepu od kosulje... Ajde da ne preterujemo...

Ima i gore:

hyena_main.jpg
 
Vrh