Šta je novo?

WEB Kamere Beograda

Za bruku na tom snimku su krivi ucesnici istog, a ne ovaj sto je snimao. Na javnom mestu radis stvari i ponasas se na onaj nacin kakav si spreman da pokazes JAVNOSTI, pojam privatnosti na javnom mestu ne postoji niti treba da postoji.

Sto se mene tice svaki cosak grada treba pokriti kamerama i aktivno nadgledati sta ko radi kroz iste.
 
To je negativna strana koja se lako reši strogom kaznenom politikom. Imamo Šabića koji se buni kada snimci procure, ili kada "procure" krštenice nekih fudbalera, a većina ljudi ne kapira šta znači privatnost i koliki je to problem gde tajni podaci lako dođu u ruke svakome.

Vrlo se lako odredi ko je kriv za bilo koje curenje informacija i to treba biti sankcionisano doživotnom zabranom zapošljavanja u javnoj službi.

Dobre strane konstantnog video nadzora je veća bezbednost, naročito u saobraćaju gde se lako može sankcionisati svaki prekršaj koji je teško kazniti "uživo" kao što je bahata vožnja svakog oblika (crveno, pešački, puna linija, prekoračenje brzine)
 
Zato su jos krajem juna okitili kamerama prostor oko skupstine
 
Interesantno .....frka je što nas naši prate BG kamerama a nije frka što za vecinu aplikacija na mob. tel. mora biti uključena lokacija koja je vidljiva ne samo našima, nego i tudjima u belom svetu.

Ako neko smatra da jeste intersantan našima za pracenje , onda neka zna da je itekako interesantan i tudjima
( a naj lakše pracenje osobe jeste pracenje nj. mobilnog tel. i ne primetno uključivanje nj. funkija mikrofona i kamere)
pa za početak zadovoljenja moguce paranoje , svaki taki , nek promeni mobilni telefon za nokiju 3210 :idea:

Moj komšija više deceniski penzos, ne odvaja se od nje, kaže ona ima samo jednu manu ....
....traje duže od vlasnika..... :lol:
 
wexy":ybfu1ftz je napisao(la):
Za bruku na tom snimku su krivi ucesnici istog, a ne ovaj sto je snimao. Na javnom mestu radis stvari i ponasas se na onaj nacin kakav si spreman da pokazes JAVNOSTI, pojam privatnosti na javnom mestu ne postoji niti treba da postoji.

Sto se mene tice svaki cosak grada treba pokriti kamerama i aktivno nadgledati sta ko radi kroz iste.
Za bruku tucanja na javnom mestu su krivi akteri. Za bruku snimka koji je javno objavljen je odgovoran MUP Srbije i g***o koje je taj snimak plasiralo javnosti.

Zapitajmo se koliko ljudi je videlo taj par uzivo, a koliko na video snimku???

Zapitajmo se takodje dal je dezurni na vido nadzoru trebao da posalje patrolu da upozori ovaj par "uzavrele krvi", pa sto da ne i da im napise prekrsajnu prijavu, ili da ih "izlozi" celom svetu objavljivanjem snimka na internetu?


A genijalci koji su toliko zeleni (mladi) do skoro pravili kulice od izlucevina iz nosa, nek ne pricaju o vremenima koja ne pamte ;)

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561172#p561172:1rsby646 je napisao(la):
wexy » Sre Avg 22, 2018 3:31 pm[/url]":1rsby646]Za bruku na tom snimku su krivi ucesnici istog, a ne ovaj sto je snimao. Na javnom mestu radis stvari i ponasas se na onaj nacin kakav si spreman da pokazes JAVNOSTI, pojam privatnosti na javnom mestu ne postoji niti treba da postoji.

Sto se mene tice svaki cosak grada treba pokriti kamerama i aktivno nadgledati sta ko radi kroz iste.

Apsolutno je nedopustivo da neki privatni podatak o ličnosti, pa tako i video snimak MUPa iscuri u javnost. Pojam bruke ne postoji u pravu, već odgovornosti u određenom stepenu. Daleko je veći problem to što privatne informacije cure, nego prekršaj dvoje fizičkih lica. Pojam privatnosti na javnom mestu ne treba da postoji samo u rijalitiju, a naravno da postoji u normalnom svetu, jer se tvoja privatnost ne završava u četiri zida stana u kome živiš. I beskućnici imaju pravo na privatnost. Apsolutno je normalno i svi normalni ljudi ovog sveta su imali tu vrstu ''privatnosti'' na javnom mestu, u nekom mraku, vodeći računa da budu sami.. Ko još nije imao tako nešto na otvorenom..
 
Pojam bruke postoji u normalnijim zemljama i služi da neko podnese ostavku iz moralnih razloga.

U svim slučajevima curenja informacija se vrlo lako može utvrditi ko je te informacije pustio. Nadležni (osim Šabića) su potpuno nezainteresovani da te stvari reše.
 
Pojam bruke je kako si sam lepo primetio moralna kategorija, samim tim nije pravno sankcionisana. Ja sam ta dva doveo u vezu, moral i pravo i samo rekao da pojam bruka nije pravna kategorija, kao i da je daleko veća bruka curenje privatnih informacija u javnost. To što je bruka za mene, ne mora biti za tebe i obrnuto. Meni nije bruka kad se dvoje seksaju na ulici, ali je takvo ponašanje ujedno i prekršaj, pa odatle proističe odgovornost. Meni jeste bruka kad privatne informacije cure u javnost, a takvo ponašanje može biti i krivično delo, sankcionisano je, pa odatle proističe odgovornost.

Kad bi se bilo koje društvo oslanjalo na to ima li neko odgovoran dovoljan stepen morala u sebi da podnese ostavku, pravo nam ne bi bilo ni potrebno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561361#p561361:3sqkdx2j je napisao(la):
Noki » 23 Aug 2018 08:54 am[/url]":3sqkdx2j]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561172#p561172:3sqkdx2j je napisao(la):
wexy » Sre Avg 22, 2018 3:31 pm[/url]":3sqkdx2j]Za bruku na tom snimku su krivi ucesnici istog, a ne ovaj sto je snimao. Na javnom mestu radis stvari i ponasas se na onaj nacin kakav si spreman da pokazes JAVNOSTI, pojam privatnosti na javnom mestu ne postoji niti treba da postoji.

Sto se mene tice svaki cosak grada treba pokriti kamerama i aktivno nadgledati sta ko radi kroz iste.

Apsolutno je nedopustivo da neki privatni podatak o ličnosti, pa tako i video snimak MUPa iscuri u javnost. Pojam bruke ne postoji u pravu, već odgovornosti u određenom stepenu. Daleko je veći problem to što privatne informacije cure, nego prekršaj dvoje fizičkih lica. Pojam privatnosti na javnom mestu ne treba da postoji samo u rijalitiju, a naravno da postoji u normalnom svetu, jer se tvoja privatnost ne završava u četiri zida stana u kome živiš. I beskućnici imaju pravo na privatnost. Apsolutno je normalno i svi normalni ljudi ovog sveta su imali tu vrstu ''privatnosti'' na javnom mestu, u nekom mraku, vodeći računa da budu sami.. Ko još nije imao tako nešto na otvorenom..

Ako se ti sakrijes u mrak na javnom mestu trazeci svoju privatnost, ne znam na koji nacin planiras nekog da sprecis da stane pored tebe i gleda sta radis?

Po kom osnovu?
 
Pojam bruke je kako si sam lepo primetio moralna kategorija, samim tim nije pravno sankcionisana.
šta je bruka ?
Zar to nije posledica nepristojnog , drskog i bezobzirnog ponašanja pojedinca :roll:
a to jeste pravno sankcionisano

ZAKON O JAVNOM REDU I MIRU

..
Nepristojno, drsko i bezobzirno ponašanje

Član 8

Ko nepristojnim, drskim ili bezobzirnim ponašanjem narušava javni red i mir
ili ugrožava imovinu
ili vređa MORAL građana
- kazniće se novčanom kaznom od 10.000 do 150.000 dinara ili radom u javnom interesu od 80 do 360 časova.

Ko prekršaj iz stava 1. ovog člana izvrši u grupi od tri i više lica
- kazniće se radom u javnom interesu od 240 do 360 časova ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana.
...


:grand:

Mada nekima u ovoj raspravi ce i ovaj član 11, biti interesantan
jer javno objavljivanje tog snimka
ih je očito uznemirio vredjajuci moral.....

Ugrožavanje sigurnosti uređajima na daljinu

Član 11

Ko korišćenjem uređaja kojima se upravlja na daljinu ugrozi sigurnost građana ili naruši javni red i mir
- kazniće se novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana

...


:kafa:
Sto ljudi sto ćudi , a dokon pop i jarice krsti :lol: :lool: :lol:
 
Poštovana boca-ica..

Moral koji se spominje u Zakonu je javni moral, kao pravni standard, i pod tim se podrazumeva ono što prosečan građanin smatra moralnim ponašanjem o čemu poslednju reč, ako je potrebno daje sud.

Nisam dokon, sem ako si mislila na sebe, već sam diplomirani pravnik po struci i bavim se između ostalog i pravnog teorijom, pa su mi polemike ove vrste zanimljive. Pojam morala je širi od pojma krivičnog dela ili prekršaja. Zamisli to kao dva kocentrična kruga od kojih je jedan širi, a drugi uži u njemu. Širi krug je moral, a uži prekršaj. Svaki prekršaj je nemoralan, ali nije svako nemoralno ponašanje prekršaj.

Sankcija za nemoral nije organizovana i pravna, već unutrašnja i zove se griža savesti. Ja mogu da se nikada ne javim komšiji u ulazu, to neko može tumačiti kao nepristojno ili drsko, ali taj moj nemoral, je moja stvar, niko me neće kazniti zbog toga.

Krug moralnih pravila je kao što sam rekao širi od krivičnog dela ili prekršaja. Zato se kaže da se za nemoral ne kažnjava, društvo je od tebe zainteresovano da barem ne vršiš krivična dela i prekršaje. Možda sam se malo neprecizno i kruto izrazio, ali razumeš poentu. Nije mi poenta da kontriram ovde nekom, nego jasno odvojim pojam morala i društveno sankcionisanog ponašanja, a tu nema znaka jednakosti.

@weky Ne planiram da sprečim :D Računam da ću imati privatnost, ali to je uvek rizik, ja sam tu u prekršaju, samim tim sam odgovoran. Nisam odgovoran jer je to bruka. Šta me briga šta je kome bruka. Meni nije.
 
...Zato se kaže da se za nemoral ne kažnjava...
Mozda se samo tako i kaže ali u praksi itekako se i zakonski sankcioniše
primer: probaj da se skineš go u osnovnoj ili dr. školi ,zbog tog ne morala, ne bi dobro prošao zasigurno :lol:

Noki , slabo se ja znam ta pravna slovca.... samo pokušavam da ih dobro shvatim :oops:

Kada pričamo o povredjivanju morala
on je vezan za društvene norme ili ti za odredjeni kulturni model ponašanja na odredjenom područiju
a kultura je vrlo promenjiva stvar .....

da skratim

WEB kamere po Bgdu su tehnološki novitet , koj definitivno utiče i donekle menja model ponašanja ljudi na javnom mestu
te i na pojmove odredjivanja šta jeste a šta nije moralno
Zato zakon i jeste ostavljen malo ,,širi,, kako bi obuhvatio više a i samim tim duže vredeo bez izmena i dopuna

Srecom WEB kamere po Bgdu maju sasvim drugu namenu od pracenja sitnih, trivijalnih i diskutabilnih prekršaja :kk:
i ne osecam se ugroženim, čak šta više ,
povecanjem njihovog broja u Bgdu sam samo slobodniji ma kako to čudnnije izgledalo Orvelovcima
da li oni greše ? :roll:
NE , po ondašnjim kulturnim, moralnim i dr. standardima Orlvelovci su - u pravu -
ali rekosmo kulturni i dr. standardi se menjaju, a sada vec te promene su donekle vidljive, tako da - nisu u pravu - 8)
Primer
pre 30 god. ako bi kamera na javnom mestu zabeležila držanje za ruke i ljubljenje dve muške osobe
izvesno su bila očekivanja nekog sankcionisanja, danas to nije tako,
za veci broj populacije doživljava se to vidjenje kao ,,fleka,, na tekucem prikazanom pejzažu WEB kamere

Novo vreme zahteva još više WEB kamera po Bgdu i treba da tražimo postavljanje što više komada

Au... kao ja ga skratih ... šta bi da nisam skratio .... poplaveo bi ceo forum :lol: :lool: :lol:
 
Tako je Boco. Po jedna kamera na svaki prozor stana, dodatno dve po vozilu...
Moli bi i po toaletima da postavimo, jer to bi svakako podilo odnos korisnika i nivo higijene u istima...

(Sarkazam, dane budem pogresno shvacen...)

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
Nije dozvoljeno bez posebnog naloga da kamera prati kroz prozor icijeg stana
a
sto se tice javnog WCa
sumljam da u sluzbama ima bolesnika koj bi to radili a ako ih i ima
nek gledaju sasvim prirodne fizioloske potrebe
WEB kamere su tu zbog nas
 
Vec je vila kamera u wc basa tako da smo taj standard dostigli
 
boca-ica":sdtd5637 je napisao(la):
sto se tice javnog WCa
sumljam da u sluzbama ima bolesnika koj bi to radili a ako ih i ima
nek gledaju sasvim prirodne fizioloske potrebe
WEB kamere su tu zbog nas

Bilo bi korisno postaviti jednu mini kameru i u samu wc šolju, recimo na graničnim prelazima, aerodromima i sl. jer uvek postoji mogućnost da neki diler koristeći sopstveni anus prokrijumčari nedozvoljene psihoaktivne susptance u novu državu i uprkos detaljnom pregledu granične policije.

Vidi Boco, (koliko vidim ipak si muško, a ja ti se obraćao u ženskom rodu :mrgreen: )

U vezi tih kulturnih obrazaca koje pominješ, tu si u pravu da se određene promene u moralnim shvatanjima stanovništa (pa postoji ta konstrukcija javnog morala, što je zapravo pretpostavka šta bi trebalo da bude većinski prihvaćeno moralno stanovište stanovništva) menjaju po određenom pitanju kako vreme prolazi.. Ali opet je obavezno ponašanje samo ono koje je propisano kao takvo i sankcionisano od strane društva ukoliko ga se ne pridržavamo.

Što se web kamera tiče, postoje rizici u pogledu toga dokle sve to može da ode.. Potrebno je postaviti jasne granice i sprečiti eventualne zloupotrebe. Nemam ništa protiv onih kamera koje snimaju sa velike udaljenosti, postavljene na vrhove zgrada da snimaju ulice, mostove, trgove kako bi se videlo ima li gužva ili zastoja u saobraćaju itd. To je sasvim praktično i opravdano i njihova upotreba bi trebalo da bude dozvoljena bez ikakvih ograničenja. Međutim razvoj tehnologije je omogućio snimanje u visokoj rezoluciji sa velikim optičkim zumom, te je danas sa velike udaljenosti moguće snimiti lice nekog učesnika u saobraćaju i svaki najmanji detalj vezan za njegovu fizičku ličnost. Pristup takvim podacima, njihova obrada i čuvanje, poput kretanja nekog lica itd., mora biti ograničena na bezbednosne službe koje su ovlašćene da takve podatke prikupljaju i strogo u funkciju očuvanja bezbednosti ostalih građana i to samo ako postoje indicije tj. sumnja da se vrši ili priprema neko krivično delo. Curenje takvih informacija u javnost ili bilo kakvo postupanje ovlašćenih lica protivno svrsi njihovog pribavljanja i čuvanja bi trebalo da bude strogo zabranjeno i sankcionisano.

Evo sad jedan praktičan primer. :p U ustanovi gde radim kamere su na svakom koraku i u kontrolnom centru gde se vrši nadlgedanje ima zilion ekrana i svaki ugao zgradurine je pokriven.. Jednom sam se malo jače zakašljao jer sam uleteo u zgradu plašeći se da ponovo ne zakasnim, a radnica obezbeđenja je došla da proveri jesam li dobro. :D Ja sam bio iznenađen ne shvatajući da me je videla na kameri, otkud zna da sam kašljao.. Da sam umirao bilo bi mi draže da se niko ne pojavi nego da znam da sam praćen. :mrgreen: Ja se uvek ponašam kao da te kamere ne postoje, da je sve kao što je nekad bilo..

Mi muškarci, kao što znaš Boco, imamo potrebu da se ponekad malo uhvatimo za međunojže, da ga namestimo levo, desno... Ja kad to hoću da uradim, kao i ranije, pogledam ima li ljudi oko mene u hodniku, ukoliko ih nema, ne zanima me je l' uperena kamera i šta ko eventualno gleda. Nameštam ga i par sekundi ako treba. Dakle gledam da kamere ne utiču bilo kako na moje kretanje ili radnje u javnosti. Jer ne želim da mi ograniče slobodu. Ako nema drugih ljudi okolo, to je moja privatnost, makar bio u hodniku zgrade u kojoj radim, a moje radnje tada ne bi trebalo da utiču na moj život bilo kako, sem ako bih time izvršio krivično delo.

Zamisli pogleda taj snimak neki generalni direktor i kaže, vidi ovaj prostak, nemoj njega da unapredim, bolje onog drugog.. Da ne govorim koliko sve to sa video nadzorom može daleko da ode pa da nam na kuću stižu prijave za prekršaje po osnovu lika koji je kamera detektovala.. To su jako opasne stvari.. To mora da bude ograničeno na krivična dela, ne i da nas za prekršaje gone putem kamera, iako je to već praksa za vozače...

Tako da je ova priča meni baš tužna i svojim ponašanjem se baš trudim da mi ni jedan deo moje privatnosti i slobode ne bude oduzet.. a sad koliko ću u tome uspeti ili ne, videćemo, borba je to i tek je počela... :mrgreen:
 
Evo sad jedan praktičan primer. :p U ustanovi gde radim kamere su na svakom koraku i u kontrolnom centru gde se vrši nadlgedanje ima zilion ekrana i svaki ugao zgradurine je pokriven.. Jednom sam se malo jače zakašljao jer sam uleteo u zgradu plašeći se da ponovo ne zakasnim, a radnica obezbeđenja je došla da proveri jesam li dobro. :D Ja sam bio iznenađen ne shvatajući da me je videla na kameri, otkud zna da sam kašljao.. Da sam umirao bilo bi mi draže da se niko ne pojavi nego da znam da sam praćen. :mrgreen: Ja se uvek ponašam kao da te kamere ne postoje, da je sve kao što je nekad bilo..

Mi muškarci, kao što znaš Boco, imamo potrebu da se ponekad malo uhvatimo za međunojže, da ga namestimo levo, desno... Ja kad to hoću da uradim, kao i ranije, pogledam ima li ljudi oko mene u hodniku, ukoliko ih nema, ne zanima me je l' uperena kamera i šta ko eventualno gleda. Nameštam ga i par sekundi ako treba. Dakle gledam da kamere ne utiču bilo kako na moje kretanje ili radnje u javnosti. Jer ne želim da mi ograniče slobodu. Ako nema drugih ljudi okolo, to je moja privatnost, makar bio u hodniku zgrade u kojoj radim, a moje radnje tada ne bi trebalo da utiču na moj život bilo kako, sem ako bih time izvršio krivično delo.

Ovo su i više nego praktični primeri, pogotovo ovaj u donjem pasusu. :lool: :mrgreen:


Problem u ovoj priči je što u Srbiji sigurno ima mnogo zloupotreba, i to na milion načina.

E sad, kako stati na put tolikim zloupotrebama, teško je pitanje.
Vlastima se sigurno ne može verovati na časnu reč, zar ne (?!).

Direktore, šta ti imaš da kažeš na ovu moju opservaciju (?). :mrgreen:
 
Kako stati na put zloupotrebama?

Svaki put kada nešto procuri - ispitati kako je došlo do curenja. To uopšte nije teško jer nema baš svako pristup hard disku sa snimcima. Šta više, ta soba je obično pod video nadzorom.

Kazna je otkaz i novčana kazna (zatvor).
 
E, ali teško je saznati šta je procurilo, a šta nije.

Uopšte, šta se smatra "procurivanjem", a šta ne - to je glavno pitanje.

U tome je problem.
 
Pa kada izađe u javnost, kada mediji objave.

Tako bi se sprečilo već dosta zloupotreba.

Ono što ne procuri u javnost, već se zloupotrebi ne neki drugi način je već malo teže kazniti i dokazati.
 
@ Vladivoje, to su primeri iz moje svakodnevice.. a moja svakodnevica nije naročito burna, vodim miran život... :mrgreen: BIA me ne prati, nisam im zanimljiv :p

Svakako je teže dokazati ako ne procuri u javnost, ali sam siguran da i tu postoje načini.. Nisam IT stručjak ali na serveru se valjda svaki korak beleži, pa tako i neovlašćeno downloadovanje tih informacija itd. :?:

E takođe bitan je momenat i uništavanja tako dobijenih podataka, tj. snimaka koji se čuvaju neko vreme. Moralo bi da bude propisano u kom roku se brišu, trajno. Tipa posle 6 meseci i sl.
 
@Noki
WEB kamere utiču na poboljšanje ponašanja i morala u javnosti na dva načina
- Opšte rašireno ponašanje koje je se moze ispraviti a sada definisano kao štetno - ispravlja model takvog ponašanja - pojednca
- Opšte rašireno ponašanje koje je se NE moze ispraviti a sada definisano kao štetno - ispravlja model takvog morala - društva

Najveci problem je za one stvari koje jesu prirodne a sada definisane su po nekom zastarelom moralnom modelu kao štetne
Na primer teritorijalne kulturne i moralne razlike to lepo pokazuju
Šta je kod nas za stolom ne pristojno, a jeste pristojno kod Nemaca ? Pa trrt , a to je priroda :lol:

Da iskoristim tvoje friško poznavanje zakona

Web kamere na javnom mestu jesu bar kako tako ,,obradjene,, zakonom
Kojim to delovima zakona su kamere obradjene u NEjavnom prostoru.... firme da snimaju čoeka ?

Bojim se da kada bi malko ozbiljnije zagrebali tu zakonsku sveru
došli do situacije da bi neke kamere po firmama u odnosu na svoje ne opravdano pozicioniranje, morale da se hitno uklanjaju
Na primer
snimanje prostorije za pijenje kafe ničim nije opravdano ... a ko i kako moze toj bahatosti firme stati na put :rant:

Što se tiće čuvanja tj brisanja snimljenog materijala to vec zavisi od uloženih para i ,,svežine,, tehnologije
a hakerisanje te tehnike i podataka je posebna preširoka tema
:sesir:
 
Meni samo nije jasno zasto uopste postoji drama oko toga sto je slika/snimak koji je nastao u JAVNOSTI izasao u JAVNOST..., fazon voda je vlazna.
 
Zato što i u javnosti postoji privatnost.

Ja ako idem da se vidim u 17h sa ljubavnicom, ne želim da me žena vidi kako sam u kolima u to vreme u delu grada u kome ne treba da budem. :mrgreen: Uvek postoji rizik da budem viđen, ali je manji ako nisam praćen, tj. moje kretanje.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561772#p561772:12j1axpj je napisao(la):
boca-ica » Pet Avg 24, 2018 3:25 pm[/url]":12j1axpj]@Noki
WEB kamere utiču na poboljšanje ponašanja i morala u javnosti na dva načina
- Opšte rašireno ponašanje koje je se moze ispraviti a sada definisano kao štetno - ispravlja model takvog ponašanja - pojednca
- Opšte rašireno ponašanje koje je se NE moze ispraviti a sada definisano kao štetno - ispravlja model takvog morala - društva

Pitaj boga ako sam ja tebe ovde Boco išta razumeo :p 3 puta sam pažljivo pročitao ali ne ide :D imam osećaj kao da se budim na sred časa na kome sam prethodno zaspao i slušam profesora u sred predavanja, nešto priča.. :mrgreen: Ali sve više zvučiš pravnički, uopštavaš, teoretišeš i to pozdravljam :sesir:

Najveci problem je za one stvari koje jesu prirodne a sada definisane su po nekom zastarelom moralnom modelu kao štetne
Na primer teritorijalne kulturne i moralne razlike to lepo pokazuju
Šta je kod nas za stolom ne pristojno, a jeste pristojno kod Nemaca ? Pa trrt , a to je priroda :lol:

Te razlike su iluzija, pogtovo u vreme globalizacije. Postoji samo pojedinac i njegova shvatanja šta je moralno prihvatljivo i dozvoljeno i određeni zakoni koji pod pretpostavkom nekog opšte prihvaćenog modela u društvu, stvaraju određena pravila ponašanja, ako je neophodno normirati ih, ali je bolje ostaviti ih na volju pojedincu. Moral u principu ne treba da se normira, pravno uredi, sem ako je to apsolutno nužno, jer je nešto društveno opasno ponašanje.. Kod nekih pitanja postoji konsenzus, apsolutno većinsko stanovište je da je krasti ili ubiti loše i moralno je neprihvatljivo, a i zakonom je zabranjeno.

Međutim spomenuo si homoseksualce i kako je istopolno seksualno opštenje ranije bilo inkriminisano.. Danas ne samo da nije kažnjivo, nego je opšte društveno prihvaćeno ponašanje.. Čak je dozvoljeno i da se organizuju prajdovi i to ne na nekoj livadi van grada, nego u najcentralnijim delovima grada, da svi vide.

To je dozvoljeno i prihvaćeno, zakonima Srbije se garantuje zabrana diskriminacije, a šta svako od ljudi u Srbiji o toj pojavi misli i koliko im je moralno i časno takvo ponašanje, to je otvoreno pitanje.. Ili go čovek šeta ulicom, remećenje javnog reda i mira ili performans?

Da zaključimo ovaj oftopik, država treba što manje može da se meša u moralna shvatanja pojedinaca, i da ih što manje normira, sem ako je apsolutno nužno da bi se sprečile neke opšteprihvaćene nedozvoljene radnje... Čim ima sumnje u to je l' to ok ili ne, treba dozvoliti :D

Može svako da snima ispred svoje radnje, nije problem, problem je šta kasnije radi sa tim snimcima i u koju svrhu ih pravi.. Ne bi smeo da iznosi u javnost taj i taj je bio tu i tu tada i tada, tek tako, nego samo u slučaju postojanja nekog krivičnog dela se sme otkriti identitet tog lica, njegovo kretanje itd.
 
Vrh