Šta je novo?

WEB Kamere Beograda

Noki":2g6jhzjg je napisao(la):
@ Vladivoje, to su primeri iz moje svakodnevice.. a moja svakodnevica nije naročito burna, vodim miran život... :mrgreen: BIA me ne prati, nisam im zanimljiv :p

Svakako je teže dokazati ako ne procuri u javnost, ali sam siguran da i tu postoje načini.. Nisam IT stručjak ali na serveru se valjda svaki korak beleži, pa tako i neovlašćeno downloadovanje tih informacija itd. :?:

E takođe bitan je momenat i uništavanja tako dobijenih podataka, tj. snimaka koji se čuvaju neko vreme. Moralo bi da bude propisano u kom roku se brišu, trajno. Tipa posle 6 meseci i sl.

Ne mora da se downloaduje, može da se uradi printscreenovanje željenih motiva sa snimaka. :mrgreen:

Jako je teško sprečiti zloupotrebu, a još teže je dokazati, pošto svako ko ima pristupa može nešto da odradi (bar za sebe i neke ljude oko sebe).
 
Po meni je nedospustivo da ovo izađe u javnost

https://www.blic.rs/vesti/hronika/sukob ... la/lhjdxqc

Evo, za ovaj snimak se vrlo lako može saznati kako je dospeo do Blica.

Na još jednoj vesti vidimo curenje informacija (osim ako policijski zapisnici, tj, iskazi, nisu javna stvar)

“Blic” je imao uvid i u iskaz Tamare K, koja je osumnjičena za napad na voditeljku RTS. U njemu se opisuje incident, a žena koja je napala Slađanu praktično priznaje delo:

- Pružila je ruku i krenula da cepa rešenje koje je bilo zalepljeno na vrata. Tada sam prišla Slađani i svojom desnom rukom koja mi je bila izvrnuta palcem okrenutim na dole udarila je u predelu leve strane njenog obraza - ispričala je Tamara K. policiji. Ona je na kraju iskaza rekla i da joj je “mnogo žao” što je izgubila “stabilnost” i sebe dovela u nezgodnu situaciju jer joj, navodno, nije bila namera da povredi voditeljku.
 
Pravo na privatnost je u princiupu nezavisno od morala. Pravo na privatnost u javnom prostoru je samo po obimu manje od prava na privatnost u privatnom prostoru, ali i dalje postoji. Nemoralni čin na javnom mestu je nemoralni čin, a prekršaj zakona samo to, ali oni i dalje ne ukidaju pravo na privatnost počinitelja, pošto to nikakve veze nema sa krivičnim ili nemoralnim delom, jer ta dela u opštem slučaju ne mogu da ukidaju druga lična prava koja eksplicitno nisu spomenuta kao kazna za počinjeno. Pravo na privatnost u javnom prostoru se međutim može u posebnim slučajevima dalje ograničiti ako postoji jasan javni interes da neka snimljena situacija prikaže, ali bi tada morao postojati precizan pravilnik kada se to može uraditi, da odluke ne bile arbitrarne, a pojedini službenici dobili moć koju ne treba da imaju. Sama činjenica da, za razliku od običnih pojedinaca, neko ima prava da postavlja stalne kamere za nadgledanje na javnom prostoru mora da ima za posledicu njegovu posebnu odgovornost za korišćenje tih snimaka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561804#p561804:1csyje6q je napisao(la):
boca-ica » Pet Avg 24, 2018 5:27 pm[/url]":1csyje6q]
...imam osećaj kao da se budim na sred časa...
Samo lagano , još si frišak i pospan na BBu ... će se rasaniš polako.... :lol:

:D Ja sam nažalost jako malo upućen u oblast saobraćaja i infrastrukture da bih ovde često zalazio.. Mada mi se dopada forum, stvorili ste neku prijatnu atmosferu, uljudni sagovornici, a nema ni cenzure.. :p

Juče primetih da su promenili sve kamere na Vukovom spomeniku.. Sad imaju infra red i onako baš deluju ozbiljno.. Uteruju strah u kosti nas koji se ježimo kamera.. :|
 
Noki, he, he, pa ti reče da ne obraćaš pažnju na kamere, kao da ih nema... :wink:
 
Hehe.. Ne menjam zbog njih svoje ponašanje Vlady... ali ih se gnušam :D
 
boca-ica":2kcac9kb je napisao(la):
sto se tice javnog WCa
sumljam da u sluzbama ima bolesnika koj bi to radili a ako ih i ima
nek gledaju sasvim prirodne fizioloske potrebe
WEB kamere su tu zbog nas
 
Dovoljno se prisetiti kako je pre tih kamera bilo ,
silovanja, prebijanja, otimanja lančiča, prstenja , novcanika , tašni ......po ulazima stambenih zgrada , prolazima, parkinzima ...

Kradje sa parkinga su takodje u opadanju gde god je pristutna kamera
Kradje iz izloga i samih prodavnica su minimizirane ... pa čak i kradje novca sa crkvenih ikona je u opadanju zahvaljujuci kamerama

Snimci sa tih istih kamera vrlo su važni
ne samo radi sprecavanja loših dela kao preventiva.... vec i u otkrivanju i dokazivanju u raznim postupcima

Kamere nisu sve moćne , ali čine da jeste društvo na javnom mestu bezbednije :kk:

Nikada se ne bih vratio u vreme kada je svaka bu**** mogla ne otkrivena da radi šta hoce po Bgdu
od huliganstva pa do teških dela i potom ostane anonimna i ne dodirljiva veoma dug period
Kamere ubrzavaju pronalaženje vinovnika i skraćuje vreme njihovog prirovanja u ovom gradu

Ponekad ako se neko i oseti da mu je privatnost malko narušena , to se može istrpeti i podneti
jer šteta je daleko manja od evidetne velike koristi koje su donele ovom gradu

Problem kamera je što nema dovoljan broj operaterki koje bi mnogo više ,,skidale ,, fotografije sa snimaka
i slale sa prijavom kod sudije za prekršaje

Ne samo da bi brzo zaradile i za kamere i za svoju platu
nego bi i debelo punile kasu Bgda od huligana, bahatih, raznih prekršioca i dr.
kojima više i ne bi opet moglo tek tako pasti na pamet da ponove ta i sl. loša dela
:sesir:
 
boca-ica":3dl1t38z je napisao(la):
Dovoljno se prisetiti kako je pre tih kamera bilo , silovanja, prebijanja, otimanja lančiča, prstenja , novcanika , tašni ......po ulazima stambenih zgrada , prolazima, parkinzima ...Kradje sa parkinga su takodje u opadanju gde god je pristutna kamera Kradje iz izloga i samih prodavnica su minimizirane ... pa čak i kradje novca sa crkvenih ikona je u opadanju zahvaljujuci kamerama

To je bilo 90tih tako, opšta društvena dekadencija, od izuvanja patika na ulici do obračuna kriminalnih klanova, a pre toga je bilo manje kriminala nego danas.. Svi znamo da si mogao ostaviti otključan stan ili zaspati u parku i da ti ništa ne bude sve do kraja 80tih.. Tako da si tu na krivom tragu :p Na ikonama para jedva da je bilo, a i to je toliko sitno, tzv. delo malog značaja kojim se pravo ni ne bavi. Problem je način na koji su visoki crkveni velikodostojnici stekli svoje bogatstvo i gde su bile kamere da to zabeleže, a ne neki jadničak koji je pokupio 20 din sa ikone jer nema ni za lebac...
 
Kamere su u svakom slučaju veća pretnja normalnim ljudima koji ne nose fantomke..
 
Što bi ikom smetao ,,veliki brat,, na javnim mestima, kad ,,onaj svevišnji,, vidi sva moja i svačija dela i misli svuda i uvek
a kamere čine javna mesta bezbednijim

A ovo

a ne neki jadničak koji je pokupio 20 din sa ikone jer nema ni za lebac..
.

Taj kukavni jadničak misleci da ga niko ne vidi i da je to dobra prilika da reši svoj problem , očigledno izgubio je sve moralne kočnice
te sutra taj kukavac misleci da ga niko i ne vidi na javnom mestu videvši priliku
prerezace mi grkljan za 200 din jer ima opravdanje da nema za lebac
jbg- dobra prilika jer ga niko ne vidi

A što se tiče drugog dela posta

...Problem je način na koji su visoki crkveni velikodostojnici stekli svoje bogatstvo....
A ovde se slažemo
i bilo bi mi drago da se mnogobrojni biznis-mantijaši govnjivom motkom budu najureni
al to nije na nama

Orvelovci i ne vide gde je ,, kvaka 22 ,,
i u samoj knjizi lepo piše: nije problem bio u oku velikog brata
problem je u bolesnom diktatorskom mozgu gde je reagovano suprutno prirodnih i društvenih ljudskih normi
tako u ovde
Beogradske kamere nisu problem niti izazivaju ikakav strah kod običnih ljudi koj poštuju prirodne i društvene norme
vec su poteciijalna pretnja da se mogu zloupotrebiti protiv normalnih običnih ljudi

Sva rasprava oko kamera se i svodi na dokazivanje te moguce zloupotrebe
a da li ih je bilo ?
Da, bilo je , upravo onaj primer zaljubljenog para sa parkinga
umesto zloupotrebljene javne objave snimka , da su ih indentivikovali i prekršajno kaznili bilo bi sve u redu i na mestu

-da li ce sporadičnih zloupotreba snimaka biti i u buducnosti .... hoce
-da li ce se u buducnosti povecavati broj kamera u Bgdu ..... hoce

Uporedljivo je sa saobracejm jer bezbednost na javnom mestu je ultimativna baš kao sto je ultimativan saobacaj
da li se gine u saobracaju .... gine se
da li mozemo ga se odreci ... ne
da li se povecava saobraca .... da

sve isto kao i za kamere


I da se ukinu sve kamere zvaničnih nadležnih službi u ovom gradu
vec sada postoje bezbrojene kamere kojih nismo ni svesni da postoje a i one beleže ..... kamere sa bankomata, kafica, garaža, škola.....

:sesir:
 
Izgleda da nas ocekuje jos 1000 novih kamera u gradu?

Veliki brat na vedrom nebu
Svetski šampioni u motrenju na građane su London i Peking, u kojima nekoliko stotina hiljada kamera pokrivaju svaki pedalj grada.
Stefanović najavljuje nešto slično.
„Neće biti značajnije ulice, ulaza ili prolaza između zgrada koji neće biti pokriven kamerama – znaćemo iz kog ulaza i zgrade je počinilac došao, iz kojeg automobila“, izjavio je ministar policije.
Argumenti „za“
Manje (barem nekih) krivičnih dela – potencijalni počinioci znaju da ih snimaju, pa neće izvršiti krivično delo
Veće šanse za hvatanje počinilaca u slučaju da postoji video zapis ili fotografija te osobe. Najpoznatiji je slučaj bombaša sa Bostonskog maratona koji su brzo uhvaćeni zbog snimka sa sigurnosne kamere
Snimak bi mogao da bude dokaz na sudu, ukoliko je to tako zakonom regulisano
Poboljšanje svakodnevnog života građana – manje saobraćajnih prekršaja jer vozači znaju da kamere snimaju
Argumenti „protiv“
Pitanje privatnosti građana
Pitanje ko je iza kamere i ko nas posmatra
Efikasnost nije dokazana za sva krivična dela – u slučaju da neko želi da izvrši teroristički napad, teško da će ga sigurnosna kamera sprečiti u tome
Cena takvih sistema nije mala
Mogućnost hakerskih napada na sistem nadzora, što bi moglo da ima velike posledice
Pitanje gde kamere tačno gledaju – da li u nečiji prozor, dvorište…

https://www.danas.rs/bbc-news-serbian/v ... -to-znaci/
 
Problem kod nas je sindrom "kamera tog trenutka nije radila zbog redovnog održavanja". Još ako je neko bitan, tada sigurno ne radi.
 
Ali ako baba ovjeri investitora onda radi ...
 
Nisam hteo da otvaram novu temu.
Hteo sam da postavim neku kameru da nadgledamo premestanje starog mosta i izgradnju novog uzivo. Cisto da i ja doprinesem nesto :D

Internet imam prilicno brz mislim da je 300/100 ali sam hteo ovde da cujem predloge za kameru.
- Da nije nega dzinovska
- Da ne kosta vise od $800
- Da mi ne treba neki mega giga ekspert za instalaciju i po mogucstvu wifi da ne moram kablove da razvlacim
- Da moze tipa live stream da se namesti relativno lako cak i ako nemam javnu staticku IP adresu
- Da moze da bude napolju
- Da moze i po mraku da se vidi barem nesto

Ajde dajte neki URL sa predlogom. Ako moze taj sajt da je iz USA.


Evo na primer:
https://www.homedepot.com/p/Nest-Cam-IQ ... lsrc=aw.ds

ili ovu
https://www.amazon.com/Amcrest-Wireless ... 1105&psc=1

Naravno ako ima neko bolji predlog neka javi. Ako i malo predje cifru a da je znacajno bolje ok je!
 
Koja je udaljenost mosta i mesta gde kameru hoces da postavis?
 
Hvala ti sto si se javio.

Sad pogledah prema Google Earth-u ispada da je 250m
http://basepic.com/storage/app/images/7 ... b9c2ae.png

Hteo bih da je postavim na terasi ali cu verovatno morati sa unutrasnje strane. (iz stana).
Mislim da bi to bio jedan fantastican pogled 24/7 na to kada budu radili most.


Vise pitam ovo za kamere posto znam kad sam prosli put uzeo webkameru nije mogao live stream iz nekog nebuloaza x y razloga tj moglo je ali je morao bas linux server da bude upaljen 24/7. Ako neko ima iskustva i da zna da to moze tako da uzmem pa da namestim. Pri tome voleo bih da namestimo kristalno jasnu sliku :)
 
Radoviću, veoma dobra ideja. Svaka čast na inicijativi.

Najbolja varjanta ti je da uzmeš neku digitalnu IP outdoor kameru, obavezno sa optičkim zumom i kontrolama pomeranja (pošto je most daleko). Tu onda nema šta da se radi. Prosto njen Ethernet IP izlaz zakačiš za tvoj kućni ruter, pa poseban računar nije ni potreban. Doduše, neophodno je na ruteru programirati da se kamera vidi izvan tvoje lokalne mreže i neophodno je koristiti dinamički DNS pošto nemaš statičku IP adresu. Traži na Guglu "Dynamic DNS service providers", ima ih više i besplatnih. Što se kamera tiče, ima ih stvarno puno, veoma različitih karakteristika. Recimo, ova mi je prva izašla u pretraživanju.

https://www.aliexpress.com/item/IMPORX- ... 28296.html

Spoljašnja kamera, oko 200$, zum 36x, kontrole pokretanja, full HD rezolucija. Nije specijalno osetljiva na mali nivo svetlosti, ali most će ionako biti osvetljen. Programiranje kroz WEB interfejs. Možeš je postaviti na terasi, mala je i zaštićena je od vremena. Ako veliki spoljašnji saobraćaj počne da te guši, stavi limit protoka u ruteru.

Na ovaj način svako ko ima brz Internet i 200$ može veoma lako da podigne svoj live cam.
 
Hvala Zuma! Da li treba NVR za ovu kameru ?

Sacekacu jos neko vreme ako neko ima neki dodatan predlog ako ne uzecu ovu i postavljam da svi mozemo da gledamo! :D
Nadam se da ce slika da bude jasna da ne bude spekulacija! :D
 
Podrška za ideju ;)

Gotovo idealna ti je pozicija zgrade i mosta za snimanje kako ne bi imao kontra svetlo. Pritom kamera će biti postvljena na većoj visini od mosta tako da će mogući problem sa svetlom dodatno biti umanjen.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=616278#p616278:2ismqnfy je napisao(la):
vradovic » 14 Apr 2019 02:50 am[/url]":2ismqnfy]Hvala Zuma! Da li treba NVR za ovu kameru ?

Sacekacu jos neko vreme ako neko ima neki dodatan predlog ako ne uzecu ovu i postavljam da svi mozemo da gledamo! :D
Nadam se da ce slika da bude jasna da ne bude spekulacija! :D
Nažalost ne znam. I moram da se ispravim. Potpuno sam zaboravio na pitanje kompatibilnosti video streaming protokola. Nema sumnje da se video sa ove kamere može gledati sa njihovim softverom, ali da li ova kamera podržava video protokole koje imaju standardni Internet browseri, to je pitanje. A to bi bilo neophodno da bi korisnici sa Interneta mogli gledati tvoj video direktno sa kamere bez posebnog plug-in softvera, posebnog streaming sajta, video rekordera koji radi konverziju ili programa na desktop računaru koji radi to isto (spominje se recimo VLC). Oni kao kompatibilne browsere navode "IE 7, IE 8, IE 9, Chrome 8+, Firefox 3.5+, Safari 5+, support multi-language" ali ko zna na šta se tu tačno misli. Tako da kameru ne treba kupovati dok ne proveriš ove stvari. Još jedna važna karakteristika (za direktan streaming sa kamere) je i broj istovremenih veza koje podržava. Tako da je problem malo komplikovaniji i zahteva malo više čitanja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=616281#p616281:2nfqn2yr je napisao(la):
Zuma » 14 Apr 2019 05:03 am[/url]":2nfqn2yr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=616278#p616278:2nfqn2yr je napisao(la):
vradovic » 14 Apr 2019 02:50 am[/url]":2nfqn2yr]Hvala Zuma! Da li treba NVR za ovu kameru ?

Sacekacu jos neko vreme ako neko ima neki dodatan predlog ako ne uzecu ovu i postavljam da svi mozemo da gledamo! :D
Nadam se da ce slika da bude jasna da ne bude spekulacija! :D
Nažalost ne znam. I moram da se ispravim. Potpuno sam zaboravio na pitanje kompatibilnosti video streaming protokola. Nema sumnje da se video sa ove kamere može gledati sa njihovim softverom, ali da li ova kamera podržava video protokole koje imaju standardni Internet browseri, to je pitanje. A to bi bilo neophodno da bi korisnici sa Interneta mogli gledati tvoj video direktno sa kamere bez posebnog plug-in softvera, posebnog streaming sajta, video rekordera koji radi konverziju ili programa na desktop računaru koji radi to isto (spominje se recimo VLC). Oni kao kompatibilne browsere navode "IE 7, IE 8, IE 9, Chrome 8+, Firefox 3.5+, Safari 5+, support multi-language" ali ko zna na šta se tu tačno misli. Tako da kameru ne treba kupovati dok ne proveriš ove stvari. Još jedna važna karakteristika (za direktan streaming sa kamere) je i broj istovremenih veza koje podržava. Tako da je problem malo komplikovaniji i zahteva malo više čitanja.

Upravo to je bio problem i prosli put :) Otuda i ideja da pitam za savet.
Kontaktirao sam Lorex Technology i rekose mi da nemaju ni jednu koja moze tako direktno streaming vec su sve preko aplikacije njihove.
Ovo za DNS i IP adresu cu se snaci sve dok kamera moze da se gleda direktno live streaming preko IP adrese.

Inace ne bi bilo lose neko resenje da sajt ide do nekog servera na koji "ulinkujem" kameru a onda da svi gledaju preko tog servera (zbog broja konekcija). Tipa kao youtube live streaming (stim da su oni ograniceni na 8h.

Ako neko zna resenje bilo bi lepo da priskoci u pomoc. :)

Svaka pomoc ili savet je dobrodosao jer bi mi to pomoglo da ne kupujem dva puta :laugh:
 
KBCnet i Naxi Radio imaju par kamere u BG koje stream-uju, predlazem ti da cimnes KBC net i da im kazes sta zelis, mozda izadju u susret da stream radis na njihove servere a oni dalje za ostale korisnike. Cak mozes i da ih pitas za pomoc odabira kamere i ostalog.
 
Vrh