Šta je novo?

Grejanje (Gas, TA peći, Norveški radijatori tj konvektori, pelet, klima..)

Ево како сам решио проблем јутарњег Антартика у спаваћој соби у данима када нема централног грејања, а и када га има, соба се охлади до јутра. Купио сам мали калорифер и тајмер који га укључује 10 минута пре аларма за посао. Инвестиција од 2000 динара а много помаже. :lol:
 
Treba razgraničiti neke stvari, to da li će TA peć ugrejati ili neće zavisi prevashodno od toga koliko vaš stan/kuća gubi energije. Gledao sam neke amere sa onim drvenim kućama, oni pored tih debelih izolacija mere i koliko vazdguha gubi kuća na sat i dozvoljeno je od 3 do 5 zaperemina kuće na sat. dok neke ultramoderne kuće imaju neki koeficijent od 0.2 ili tako nešto, a nadoknađuju taj nedostatak cirkulacije vazduha nekim instalacijama koje mešaju vazduh i koriste toplotu starog da ugreju novi, ili hladnoću starog da ohlade novi.
generalno, svaki uređaj koristi istu količinu energije da ugreje ili ohladi. Ta peć i ovi električni kotlovi mogu da skladište toplotu noću, ali he spremnik za toplu vodu i po 2000 eur. pelet se teško nalazi da je kvalitetan i onda je oko 250 eur po toni, meni zak uću otprilike treba 3 tone toga ili 12m drveta (ugrubo) a drvo je oko 35 eur po kubiku ovde. ono što dobiješ sa peletom je komotitet.
e kad sračunaš koliko ti kw treba onda možeš da razmatraš i to koliko je šta efikasno, koliko treba da uložiš i slično. Te inverter klime su dosta efikasne, pogotovu ako su sa toplotnom pumpom (čitaj spoljnu jedinicu u glavnom drži u vodi koja ima zimi veću temperaturu nego spoljni vazduh a leti manju. I toplotna pumpa je efikasnija kod većih razlika u temperaturi između nutrašnjeg dela i spoljašnjeg.
@Igor tek sad videh ovo pitanje, moj drug ima to rusko govance i nije bio zadovoljan, kod ovog sistema se nešto dodaje so ili tako nešto u vodi i šteluje se provodljivost a struja direktno prolazi kroz vodu kao u kuvalu za kafu. mislim da je kotao daleko bolja opcija. I efikasnost je slična a glavobolja daleko manja. jedino što ovo zauzima jaako malu površinu tj ceo sklop je nekoliko kubnih decimetara dok kotao ipak uzme preko 20
 
4-5t peleta, dnevna 23,5℃, nocna 21℃
Povrsina 2x96m2 u dva nivoa.
Grejna sezna mi traje 5,5 - 6 meseci.

Na grejanju ne stedim, od hladnoce se gubi zdravlje, stedecu na nekim drugim troskovima. :)

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
Pozdrav svima,

Imam novi stan od oko 73 kvadratnih metara (neto povrsina) koji ima novu dobru izolaciju. Centralno grejanje stana je regulisan samo preko elektricnog kotla.

Meni treba vas savet koji tip elektricnog kotla da kupim. Ja sam istrazivao neke sajtove, razne forume, kontaktirao sam kompanije i majstore i sada imam mnogo opcija i misljenja na stolu u vezi biranja adekvatnog elektricnog kotla, zbog toga se vama obracam. Kotao treba da bude od snage 12 kilovata.

Do sada istrazne opcije su:
1. Vaillant eloblock VE12, web: https://www.vaillant.rs/krajnji-korisni ... e-6-28-3...
2. Ekopan Eon B120, web: http://www.etazgrejanje.com/katalog/ele ... -u-setu-...
3. Termomont ETK Set U, web: http://www.pvftraders.com/upload/PDF/Gr ... pekt%20ETK%2...
4. Ekopan Eblock serija 6 GRP 12.6 web: http://www.ekopandm.rs/proizvodi/elektr ... fra=GRP126
5. Mikoterm Compact VM 12 web: http://www.mikoterm.com/compact-vm-12kw.html
6. Impro termo blok 12 web: http://www.deltaterm.com/dokumenti/kata ... rosura.pdf

Vaillant eloblock i Ekopan Eon su elektronski automatizovani kotlovi koji omogucuju stednju elektricne energije dok drugi su analog standardni i polu automatizovani (Termomont ETK SET U sa E-modelom, Mikoterm Compact VM 12 koji ima skoro istu tehnologiju kao Bosch Etronik samo sto je analog, i serija ekopana Eblock serija 6 i 7), a i sti tvrde na stednju energije.

Neki tvrde da i automatizovani i poluatomatizovani imaju neke elektronske releje koje obavljaju ukljucenje grejaca na suksesivan nacin i to putem automatizovane komande na primer po jedan stap grejaca za svakih 40 sekundi (Termomont ETK SET U sa E-modelom, Eblock serija 6 i 7) i nigde ne pise da li na istom sistemu rade Vaillant i Ekopan EON.

Ljudi sa Termomonta su veoma iskreni u vezi proizvoda, dugo su na trzistu, ocigledno je da su realniji u predstavljanju svog proizvoda (9KW ekopana greje 65m2 a termomontov greje 45-55m2). Garancija je pristojna, 5 godina za kazan, godina za elektriku. Naime, nema samo dva grejaca po 6KW vecc je u pitanju grupa grejaca koji verovatno utice na garanciju.

Stariji modeli Ekopana - kotlovi precesto kvare i da mnogi monteri su dolazili u termomont da kupuju delove za ekopan (dakle, samo kazem sta su mi pricali). U ekopanu jesu priznali da su im se kotlovi tipa "vek" i neki drugi kvarili ali da su serije 6 i 7 odlicne (narocito 7 koja je malo jeftiniji od vaillanta) i da su ugradjivali kvalitetne pumpe i komponente sto mi je potvrdilo i nekoliko montera.

Za Vaillanta pricaju da je najbolji do sada (cesto se pricao o Boscu E7000 ali je veoma skup, kosta oko 100,801.15 dinara), a za Ekopan EON su mi rekli da isto radi, sve funkcije iste samo
sto je jeftinija od Vaillanta koji trenutno kosta oko 77,096.04 dinara dok Ekopan EON kosta 55,156.81 dinara. Jedan majstor mi rekao da releji Vaillanta kvare se cesto i servis je veoma skup za ove kotlove dok za Ekopan nemam neku informaciju osim da montiraju dosta a nema zalbe. Moj prijatelj koji ima isti izolovan novi stan tvrdi da prosle zime Vaillant na temperaturu vode kotla izmedju 55-60 celsiusa mu je trosio struju u vrednosti od 10,083.49 dinara.

Posto znam da mnogo od vas ima iskustva i ukus u vezi centralnog grejanja i elektrike, molim vas odogvor na pitanju koji elektricni kotao da kupim?

Unapred hvala,
 
Komsija se otkacio od toplane ugradio vaillant kaze da je zadovoljan grije 150mkv racuni manji nego preko toplane
 
Jedna stvar na koju treba obratiti pažnju:

Vaillant pravi mnogo bolje (efikasnije) bojlere za evropsko tržište nego za naše.
 
Kako se grejete ove sezone? Ja sam ugradio inverter više klase 12000 btu, za sad ga na nekih 95-100 kmh koristim u kombinaciji sa Alfa Plam kaminom na drva max snage 7 KW i prilično sam zadovoljan. Ali videćemo kad dođu prave hladnoće.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=573513#p573513:2elx4crn je napisao(la):
ink » 10 Oct 2018, 14:07[/url]":2elx4crn]Jedna stvar na koju treba obratiti pažnju:

Vaillant pravi mnogo bolje (efikasnije) bojlere za evropsko tržište nego za naše.

Drugari, ako je nekome potrebna originalna EU tehnika, dovozim iz Nemačke jednom mesečno.
 
Klima Fujitsu ASYG 12 LU, ovo joj je prva zima. Greje 40 lvadrata dobto izolovanog prostora....potrošnja za 17 dana prave zime 250 KWh a ne gasi se. Lani je TA peć grejala 3x manji prostor a potrošila je više novca. Sad je tu samo kao podrška kad srednja dnevna T padne ispod -5C
 
Odlično @Tragac

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Pretpostavljam da je tih 40m2 jedna prostorija ili eventualno dnevna soba i kuhinja.
 
(invertorske) klime su zapravo najefikasniji nacin grejanja, jer se toplota ne proizvodi, nego samo prenosi, tako da je odnos toplote unesene u stan prema potrosenoj energiji veci od 1, sto je apsolutno nemoguce ni teorijski ni prakticno ako se toplota proizvodi kao u grejalici npr
 
Pozdravljam nov sam na forumu interesuje me grejanje na struju na grejač firme creative energy novi sad imali su prezentaciju u emisiji prostor i ja na novosadskoj televiziji datuma 15.03.2016 dali neko nešto zna o tom grejaču i gde je instaliran unapred hvala
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=597463#p597463:1wskr00a je napisao(la):
Igor » 24 Jan 2019 07:16 pm[/url]":1wskr00a]Pretpostavljam da je tih 40m2 jedna prostorija ili eventualno dnevna soba i kuhinja.
Ne....stvar je mnogo kompleksnija. U pitanju je sprat kuće koji ima 72 kvm....tu su velika soba gde je klima i okolo tri spavaće, plus kupatilo...greje se uvek ta velika i jedna spavaća soba....jedna se ne greje skoro nikad, a u ovoj trećoj sam sad u majici kratkih rukava. Stepenište je otvorno ali odatle dolazi nešto toplog vazduha od grejanja na drva u prizemlju. Trošak za januar koji je ove godine pravi zimski mesec od početka do kraja kakve su nekad bile je oko 425 KWh, u novcu oko 3700 din. Za to vreme je zamenila više od jedne tone sušenog lignita koja košta 13 000 din + potrošiš 10-15 sati mesečno u manipulaciji tog uglja.

Ovde ljudi nemaju pojma, računaju samo cenu koju daju na stovarištu ogreva a ne uzimaju u obzir da nema nošenja, tovarenja, čišćenja pepela, izlaganja česticama, već samo klik na daljincu. Nekad možda struja i poskupi pa to postane neisplativo, ali u svakom slučaju sada je mnogo jeftinije nego bilo šta drugo, i predvidivije nego cena gasa koga uvozimoStruja je naša i nemam potrebu da gledam šta se dešava u Rusiji, Americi, Zalivu, Ukrajini itd da bih znao koliko će me koštati grejanje.
 
Ali ta toplota od lozista na drva ide i na sprat jednim djelom znaci grijes se na klimu ta i neko loziste na drva ..
Prijatelj uradio izolaciju na kuci ugradio radijatore i kotao na pelet grije 100mkv prezadovoljan prije grijao na pec na drva sa ugljem i drvima ...Kotao obidje na 5 dana ima tri rezima rada upravlja preko aplikacije ustedio 500€ po sezoni kaze da ce kroz 7 god isplati ulozeno u stolariju fasadu radijatore kotao sve ...
 
Posao mu završava izolacija, pelet je skup. Tačno je da drva ovde greju donekle ali se loži niskim intenzitetom od 8 ujutru do 10 uveče. Inverter radi non-stop osim jednom u 10 dana po sat i po vremena kad perem filtere.
 
Cao svima,
u planu je rekonstrukcija stana u dvoristu koji bi imao 2 glavne prostorije (trpezarija dnevna kuhinja hodnik u jednom i spavaca) sa tim da je moja genijalna ideja da zid duzine 10m bude u staklu od visine kuhinjskih elemenata pa do krova, kao i da dnevna soba ima velika staklena terasna vrata sa dva nepomerajuca stakla sa strane (zaista volim svetlo). Po mojoj nekoj gruboj proceni, to mu dodje na 40% stolarije i 60% zida (u ovom slucaju oba zasticena sa spolja od strane shupe i spavace sobe).

Moje je pitanje, ukoliko ta stolarija bude dobra pvc, kako bih mogla da izracunam potrebnu kilovatazu (nevezano u ovom trenutku za tip grejanja)? Mozda postoji neki koeficijent sa kojim se mnozi kvadratura da se nadoknadi taj gubitak.. sta ja znam, mozda ima neko ga je vec racunao slicno

Inace iako se trenutno grejemo na drva i nama je to super, u novom stanu gledam da predjemo na struju. I dalje se dvoumim izmedju kotla i invertera (i dodatnih grejalica za minuse strasne)

:kafa:
 
Ćao ćao, mnogo je zeznut takav proračun, izolacija, vrsta građevinskog materijala, koja je stolarija... PVC imaš raznih, ako ćeš već iamti toliko puno stolarije idi na onu sa 3 stakla, mislim da će ti se isplatiti. I idi na roletne sa izolacijom unutra, mislim da će ti se i to isplatiti.
možeš okvirno probati ovaj kalkulator:
https://www.rovex.rs/online-kalkulator-snage
ali imaš ih još po internetu pa baci pogled. A grejanje na struju za kuću će te sigurno skuplje izaći. Takvo grejanje se isplati na malim stanovima kao što je moj kada sa jednom ili 2 klime možeš da pokriješ sve. I kada ti komšije svojim grejanjem pomažu ili makar ne odmažu.
i za kraj, 10cm stiropora spolja minimum.
 
Račun za januar mesec 3800 dinara. 35 kvadrata, mahom samo klima 12ica. u stanu je uvek jako toplo, gotovo nikad ispod 23 stepena. Pored toga ne gasim bojler, računar radi po ceo dan sa 2 ili 3 monitora, rerna se koristi gotovo svaki dan, veš mašina pere i suši u proseku 2 puta nedeljno. ja sam tu prezadovoljan.
 
Meni je klima potrošila u januaru 455 kw. U februaru do ovog trenutka 226.
 
Pozdrav braco i sestre. Zanima me koliko vas izadje grejanje na gas?
Letos smo kupili kucu i sada mi je stigao prvi racun za gas za pola meseca Novembra jer smo polovinom meseca prvi put pustili kotao u rad.I racun je 11.000din, ZA POLA MESECA. Pritom uopste nije bio hladan novembar.
Kuca ima 230 kvadrata (prizemlje i sprat). Od toga se u prizemlju greje samo jedna soba u kojoj je termostat kotla sproveden kablom i kupatilo. A gore mi greje 1 veliki radijator dnevnu, imaju 3 manja(kuhinja,kupatilo,hodnik) i dva klasicna sobna greju sobe ne znam kako bi ih opisao, srednje su velicine. I imam dva mala na stepenistu. Znaci 10 radijatora je otvoreno, (od toga su 5 mali, 4 srednje velicine i 1 veliki) Temperaturu drzim na termostatu dnevnu 22.5, a nocnu 18 stepeni.
Na racunu pise da je potroseno 303m kubnih gasa, za pola Novembra, a mislim da su u Novembru temperature bile u plusu Kotao se koristi i za sanitarnu vodu. Pposto nismo znali u kakvom je stanju kotao odradili smo mu i veliki servis pre pokretanja da bi bila maksimalna iskoristivost energije.
Zaista nemam iskustva sa ovim nacinom grejanja pa me zanima sta mislite da li je ovo normalna potrosnja ili nesto nije u redu do mene ili srbija gasa?
 
Па то је у принципу то. Добар ти је рачун стигао.
 
Vrh