Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Ovo po mom mišljenju nije bila rekonstrukcija vec mi vise nekako leži reč opravka
Kako je izgledalo pre rekonstrukcije:
DB6339_B1-9_A1_A-46_BA-_A253-37_E36_F11_AE38.jpg

C9_A03_B59-_D65_C-426_C-_A811-_E00_A6_D38_E2_F0.jpg

040730_BC-10_D9-4_AB1-871_F-291_BA2_C1_D1_FF.jpg

2768_BFC6-3_F28-485_F-8_CF2-165_D8_E63_AB40.jpg
 
Tj. održavanje.
Ali mi ne umemo da održavamo ništa. Samo se zadržimo na stepenicama - koliko njih je zrelo za popravku?

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Na Savskom šetalištu na Kalemgdanu uklonjene klupe koje su držali štafovi, ali ne i oni. Ljudi razbijaju prste na ovo. A jedva se vide.

 
Klupe su divni gradjani iscupali da bi iste setali po svojim potrebama lomili bacali itd obezbedjenje koje placamo tamo krade bogu dane ....
 
Pruga pored Kule Nebojše se više ne koristi za železnički saobraćaj, ali je našla odličnu namenu za svadbene fotografije:
Pogledajte prilog 2
Ne sećam se kad je sve kompletno bilo ovako lepo pokošeno:
Pogledajte prilog 1
Korten je počeo da menja boju, kao usotalom i helanke (da to su helanke):
 
A zatim jedna mala noćna reportaža o osvetljenju. Čini mi se da je ovaj novi jugozapadni bedem predmet novog osvetljenja:
Pogledajte prilog 1
Osvetljenje deluje fino i ujednačeno, a boja mi se sviđa (toplo bela). Evo poređenja sa postojećim osvetljenjem (oko pobednika):

Na poslednjoj slici se to loše vidi, ali staro osvetljenje je šareno (jedna roze, jedna žuta), a boje su neprirodne i intenzivne.
 
Izvor: B92.net

Otkrivamo tajne Beogradske tvrđave: Grob germanskog vojnika samo jedna

Beogradska tvrđava predstavlja slojevit i veoma složen spomenički kompleks koji je nastajao u dugom vremenskom rasponu od I do XVIII veka. Njen nastanak i razvoj neotuđivi su deo istorije Beograda. Sve razvojne etape grada ostavile su tragove među kulturnim slojevima Tvrđave, pretvarajući je tako u bogatu riznicu prošlosti.

Mnoga razdoblja dinamične istorije Beograda obogaćena su saznanjima i spasena od zaborava upravo zahvaljujući podacima koje su pružila arheološka istraživanja Tvrđave.

Prva arheološka istraživanja Beogradske tvrđave započeta su još 1936. godine. Do danas, ostvareni su rezultati koji ne samo da imaju svoju naučnu dimenziju, već otkrivaju nove likove "najslavnijeg grada na Dunavu", kako je Beograd u prošlosti nazivan zbog važnosti zbira njegovih funkcija.

Na Tvrđavi je danas otvorena izložba fotografija koje predstavljaju novije rezultate arheoloških istraživanja u kompleksu Beogradske tvrđave koje je realizovao Arheološki institut.

"Na Tvrđavi može da se vidi presek fortifikacije od rimskog doba, pa to 18. veka. U strukturi današnje Tvrđave mestimično su očuvani rimski bedemi, srednjevekovne kapije, turske fortifikacije, barokne. Sve to je jedna istorija i kultura u malom, jer Beogradska tvrđava tokom celog svog razvoja trpi preobražaje od rimske tvrđave. Ko god da je došao, dao je svoj neki pečat Tvrđavi", rekla je za B92.net Vesna Bikić, naučni savetnik Arheološkog instituta i jedan od autora izložbe.

Dodaje da je Trđava jedan ozbiljan "konglomerat ne samo prostornih već i kulturnih promena".

Beograđani, a ne samo oni, imaju još mnogo toga da istraže i nauče o Tvrđavi, a sada na jednom mestu, na Izložbi koja se nalazi na Savskom šetalištu na Kalemegdanu, to i mogu.

Ceo clanak na linku https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyy ... id=1454314
 
Učiniti vidljiviji spomenik ....očigledna nužnost neznatnog izmeštanja :roll:
 
Cak šta više nedavno promenio sam i ugao dolaska do nj.

-Iz pravca Sahat kule , spomenik se jedva vidi i to bočno kao običan beli kamičak koj jedva viri
-Iz pravca kule-opservatorije zbog nagiba terena nije baš uoćljiv
-Iz pravca Pobednika ne samo od uzvišenja vec i od ovog kortena-ograde nije vidljiv
-Iz Dunavskog pravca , kako niko nema krila spomenik opet nije vidljiv
- Iz visa (ptičije perspektive) isto kao da neki beli kamičak da viri

-E jedino ako neko je umro od smrti, mozda moze da nam prenese kako izgleda ozdo :lol:

Kojg bi ti ugao gledanja još isprobao ?

Spomenik treba MALO izmestiti - pomeriti za koj metar kako bi bio uočljiviji :!:
i u odnosu šta zapravo prestavlja, zasužuje daleko više, nego ovaj novo nastali zapećak
bar to nije teško a ne zahteva ni pare ni studije ni ništa osim dobre volje :grand:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=573676#p573676:rqyp29ac je napisao(la):
direktor » Чет Окт 11, 2018 9:52 am[/url]":rqyp29ac]Promjeni ugao gledanja ...

Ne, direktore, ne treba da se menja ugao gledanja… to je sramota šta smo dozvolili, da jedna besmislena, turska zarđala ograda dominira nad obeležjem najslavnijeg trenutka u istoriji Beograda..
Sa druge strane, sramota je i što je to obeležje toliko neugledno, da nije bar malo izdignuto na obližnji brežuljak, sa pristupnim stepenicama, parternom dekoracijom i osvetljenjem, kad već ništa bolje nismo mogli da smislimo
 
Već smo naširoko diskutovali o odnosu i dimenzijama spomenika i ove "rampe".
I ja i dalje mislim da je ovo što je dozvoljeno - sramota.

A što se tiče samog obeležja odbrane Beograda...meni je u redu.
Na sličan način su obeleženi i mesto predaje ključeva grada i mesto stradanja đakona Avakuma.
Kao da se znao red i mera: kakve biste kojih dimezija mogu da se postave, dimenzije spomenika za određene "kategorije"...

A ne kao zadnjih 15-20 godina, spomenici sve veći od većeg, a svaki sve amaterskije zamišljen i izveden(uz izuzetke, naravno).
 
Relja, ne prigovaram izgledu obeležja već tome sto mu nije ukazana pažnja pa zaista deluje kao da je "ispalo sa kamiona". I Termopile su vrlo jednostvne ali postoji pristupni put sa dve strane.. Tako nešto je moglo i ovde na obližnjem uzvišenju.
 
Onda se slažemo.
Osim što mislim da to postojeći spomenik ne treba prilagođavati nekoj novoj ogradi i zidu, to je ponižavajuće, nego da treba da bude obrnuto.
 
Ne mislim da spomenik treba da se prilagodjava već da su stvari postavljene pogrešno još pre 30 godina kad je postavljen. On je na tom mestu sa razlogom ali bi trebalo da je na uzvišenju i da bude uočljiv sa svih pristupnih strana..
Ovako, deluje mi kao da je ovo quid pro quo Madjarima za obeležje Peri Segedincu na budimskoj trvdjavi, koje je postavljeno u isto vreme. Kao da ta bitka iz 1456. godine nije i deo naše istorije i istorije ovog grada. To smo odradili Madjarima ibez mnogo truda i razmišljanja o celoj priči... Zato smo na kraju i dobili tursku ogradu ..
 
Obeležlje ovakvog oblika je nekako previđeno za ravan otvoren prostor, izdvojen od drugih objekata.
Jedan običan kameni blok - minimalizovano i skromno rešenje.
Kako tako nešto može da se naglasi, ne znam, nisam siguran da to može dobro da ispadne.

Da se ja pitam, a naravno ne pitam se, preuredio bih ovaj prilaz česmi tako da se okolni pravci u krivinama "ulivaju" u ovu rampu, a ne da rampa "iskače" pod pravim uglom na šetalište.
Tako bi mogao i da se oslobodi pogled na ovo obeležje.
 
Rampa i ograda sa ove moje slike su čist višak, bez ikakve funkcionalne potrebe. Tek negde pri dnu (nekih poslednjih 10% desnog zida rampe) se može diskutovati o rampi, a o ogradi ne može ni toliko.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572749#p572749:1bhq3vh5 je napisao(la):
GOJE » Ned Okt 07, 2018 8:52 am[/url]":1bhq3vh5] Osvetljenje deluje fino i ujednačeno, a boja mi se sviđa (toplo bela).
By GOJE

U pravu si GOJE, da nije toplo bele ništa ne bi vredelo.
3235276237.gif
 
....preuredio bih ovaj prilaz česmi tako da se okolni pravci u krivinama "ulivaju" u ovu rampu, a ne da rampa "iskače" pod pravim uglom na šetalište.
Tako bi mogao i da se oslobodi pogled na ovo obeležje....

Ma moze ono svakojako, al bez para i to očas posla
samo na jedan način
pomeriti ga viljuskarom par metara uz brdašce na višlju kotu .... i gotovo
:sesir:
 
To bi trebalo vidjeti sa nekim iz bvk ...Kacio sam svojevremeno fotke sadasnjeg stanja potocica
 
Vrh