Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Hvala što si potvrdio moje pisanje. Kao što rekoh, nemate herca da se suočite sa srži problema pa drndate obične ljude glumeći heroje, patriote i moralne gromade usput samo produbljujući problem i motivišući najveće prestupnike da nastave da rade po svome.
 
Jel može jedan kratak misaoni eksperiment?

Kolko ja vidim, obojica zagovarao neku budućnost.

U mojoj, nažalost samo izmišljenoj, budućnosti sve plastične kese bi bile zabranjene - tj. zamenjene nekim ekološki prihvatljivim rešenjima - i ljudi bi imali sveset da je bacanje đubreta na ulicu i u prirodi jednako kao da si bacio sam sebi nasred dnevne sobe.

U tvojoj (koliko ja vidim), niko tebe ne bi maltretirao (a to maltretiranje se svodi na to da treba da platiš 5 dinara za kesu ili da sa sobom nosiš ceger) dok bi sve drugo ostalo ama baš isto kao što je danas.

Reci slobodno ako sam pogrešno nešto preneo.
 
Ja bih samo komentarisao ovo oko svesti bacanja đubreta. st*** ostaje st*** i ako plaća kese i ako ih ne plaća.

Svest (kultura) se stvara u porodici, a osnovna škola može tu malo da pomogne kroz stalne akcije čišćenja, sakupljanja stare hartije, šarenih reciklažnih kanti za đubre u školi i oko nje.

Sve ostalo su prazne priče. Prava akcija košta, a vlast troši pare na neke druge stvari. Pa znate li vi kada ćemo mi ispuniti stvari iz poglavlja za pridruživanje vezanog za ekologiju? Ovim tempom ni za 20 godina. Ali bitnija je Zadruga, pijani pevač alkoholičar...
 
Проблем са смећем свуда је комплексан. Први и главни узрок јесте општа некултура и ниска свест грађана о животниј средини, те се смеће баца где год може, кроз прозор аута на аутопуту, у отворене стубове расвете без поклопца, преко ограде, у фонтану, у жбуње. Други проблем јесте лоше организовано управљање отпадом, фале контејнери, кућни смеће у кесма се у многим насељима баца у парковске ђубријере, или на ћошковима улица што није редак пример у строгом центру, а и саме ђубријере су неадекватне због пластичних флаша пошто три флаше препуне корпу и онда остатак смећа испада из препуне посуде за смеће. Такође и комунална предузећа имају малу оперстиву задужену за одношење смећа. Поред тих проблема ту су онда и природни фактора, од ветра, преко дивљих животиња птица, као и луталица до социјалних фактора - секундарци и хулигани.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578601#p578601:1kqxj06p je napisao(la):
astrodule » Pet Nov 02, 2018 4:26 pm[/url]":1kqxj06p]Ja bih samo komentarisao ovo oko svesti bacanja đubreta. st*** ostaje st*** i ako plaća kese i ako ih ne plaća.

Svest (kultura) se stvara u porodici, a osnovna škola može tu malo da pomogne kroz stalne akcije čišćenja, sakupljanja stare hartije, šarenih reciklažnih kanti za đubre u školi i oko nje.

Sve ostalo su prazne priče. Prava akcija košta, a vlast troši pare na neke druge stvari. Pa znate li vi kada ćemo mi ispuniti stvari iz poglavlja za pridruživanje vezanog za ekologiju? Ovim tempom ni za 20 godina. Ali bitnija je Zadruga, pijani pevač alkoholičar...

Kese su najmanji i najlakši problem (bukvalno), daleko veći problem je plastika a tu pre svega mislim na flaše. Od kada su se pojavile predstavljaju ruglo i problem.

Tačno je da kultura kreće iz kuće , malo se doradi u oviru škole ali pre svega roditelji su najbitniji.

Ja sam mom detetu strogo zabranio da učestvuje u školskim akcijama čišćenja, skupljanja raznog đubreta i slično. Sve može ali da čisti đubre za raznom što kaže Dule st*** ne dolazi u obzir. Neko će da baca a drugi da čisti celog života ?????
Nađite vlasnika đubreta i neka ga on skuplja i odlaže kako dolikuje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578630#p578630:2mk9q6en je napisao(la):
Žika » 02 Nov 2018 06:39 pm[/url]":2mk9q6en].... roditelji su najbitniji.

Ja sam mom detetu strogo zabranio da učestvuje u školskim akcijama čišćenja ...

Bravo!

:roll:
 
Učeno, vaspitavano od najranijeg uzrasta da đubre baca isključivo u kantu. Isključivo u kantu.
Tako se svi u kući ponašamo tako i dete.

Isto i kad putujemo. Pojede se u kolima nešto slatko, neka grickalica, po koja flašica vode i sve to u kesu pa u kantu. Nikad kroz prozor iz slično.

Na žalost u zgradi, neselju, gradu, zemlji ima toliko bahatih ljudi da im je teško da se prošetaju 100 metara do najbližeg kontejnera već đubre bacaju ili kroz prozor ili ostavljaju usput kad ujutru idu na posao.
 
Kontejneri su retko kad udaljeni više od 50m od ulaza, ali opet imamo bisere koji bacaju đubre u kantice.

Dok se ne poveća broj radnika Zelenila i Čistoće nema nama spasa

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578591#p578591:1uu20fbt je napisao(la):
ink » Pet Nov 02, 2018 4:09 pm[/url]":1uu20fbt]
U mojoj, nažalost samo izmišljenoj, budućnosti sve plastične kese bi bile zabranjene - tj. zamenjene nekim ekološki prihvatljivim rešenjima - i ljudi bi imali sveset da je bacanje đubreta na ulicu i u prirodi jednako kao da si bacio sam sebi nasred dnevne sobe.

U tvojoj (koliko ja vidim), niko tebe ne bi maltretirao (a to maltretiranje se svodi na to da treba da platiš 5 dinara za kesu ili da sa sobom nosiš ceger) dok bi sve drugo ostalo ama baš isto kao što je danas.

Reci slobodno ako sam pogrešno nešto preneo.
Interesantna konstrukcija. Političari bi ti pozavideli :D Zato neću ni trošiti reči i vreme na nju

Elem,
 
Novac od eko takse otišao u nepoznatom pravcu, a

Reciklažna industrija pred zatvaranjem: 1. januara gasimo pogone

"Ukoliko Vlada Srbije ni u 2019. godini ne obezbedi sredstva za plaćanje prerađenog otpada iz 2018. godine, operateri će biti prinuđeni da zatvore svoja postrojenja i otpuste više hiljada radnika koji rade u celom sistemu upravljanja otpadom. Ako se to dogodi, godišnje će se u Srbiji taložiti 70 hiljada tona otpada koji neće imati ko da sakuplja i tretira na zakonom propisan način", upozoravaju iz Udruženja reciklera Srbije.

Kako se navodi, recikleri su od početka 2018. godine do danas preradili više od 68.000 tona opasnog otpada. "Ukoliko Ministarstvo zaštite životne sredine odluči da plati samo 70% prerađenih količina, odnosno budžet namenjen otpadu ostane 2.2 milijarde dinare, više od 20 miliona kilograma prerađenog otpada neće biti plaćeno. To je treća godina zaredom".

Iz Udruženja navode da je na hitnoj sednici u utorak doneta odluku da od januara 2019. godine zaustavi pogone i prestane da prerađuje otpad.

“Banke jednostavno ne žele da plaćaju preradu opasnog otpada umesto države i mi smo prinuđeni da zatvorimo fabrike i otpustimo radnike. Više od 1.000 preduzeća čini sistem upravljanja posebnim tokovima otpada i urušavanje sistema predstavlja opasnost po zdravlje nacije. To se ne može nadoknaditi kasnijim delovanjem, šteta će biti nesaglediva", kažu u tom Udruženja.

"Ministarstvo zaštite životne sredine sa Goranom Trivanom na čelu cele godine aktivno podržava borbu protiv ilegalnih deponija i odlaganja opasnog otpada. Taj se problem ne može zakopati u zemlju jer neće time nestati. Mi moramo da naplatimo prerađen otpad kako bismo nastavili dalje. Nemamo više ni dan vremena ni novca za plate radnicima. Nemamo novca da platimo gorivo za kamione kojima se sakuplja otpad, a kamoli za preradu otpada. Pozivamo ministra Trivana da odmah reaguje", navode u Udruženju reciklera Srbije.

Oni dodaju da su zagađivači u 2018. godini uplatili eko takse u iznosu od 10 milijardi dinara i da je katastrofalna odluka da se tim novcem ne plati tretman jer će nam se ekološke katastrofe od prošle godine ponoviti i biće još veće.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1471921
 
IMG-20181120-133805.jpg


IMG-20181120-125504.jpg


Postrojenje za preradu otpadnih voda
 
Zatvaraju podzemne kontejnere

M. STANOJKOVIĆ

Nadležni u JKP "Gradska čistoća" odlučili da zamene veliki broj dotrajalih posuda za odlaganje smeća. Njihova ugradnja je koštala 5.000.000 evra, postavljeni pre devet godina. Pojedini ostaju u sistemu reciklaže


bg-zatvarajuu-n-fific%20(1)_620x0.jpg


foto N.Fifić


ZARĐALI i dotrajali podzemni kontejneri, puni rupa, čija je ugradnja pre devet godina koštala oko pet miliona evra, uskoro će biti zatvoreni. JKP "Gradska čistoća" ima u planu da veliki broj ovih posuda za odlaganje smeća, koje su nebezbedne za upotrebu, zatvori, a na tom mestu postavi nadzemne. Njih oko 412 biće prenamenjeno u kontejnere za odlaganje reciklabilnog otpada.

Ulaganje u podzemne kontejnere nije se isplatilo, jer je njihov vek trajanja bio kratak. Do sada je za njihovu popravku potrošeno nekoliko miliona dinara. Prema navodima nadležnih u JKP "Gradska čistoća", neki su bili mnogo oštećeni i nebezbedni za upotrebu. Propala limena gazišta, istrulila unutrašnjost, klizeći otvor za bacanje smeća, koji i često nije u funkciji, samo su neki od vidljivih nedostataka. Takođe, kod nekih se pojavio problem sa podzemnim vodama, a u pojedinim perifernim delovima grada građani nisu mnogo ni koristili ove posude.


- Zbog svega toga, a najpre zbog bezbednosti kako sugrađana tako i naših radnika, odlučeno je da se jedan broj njih privremeno zatvori - kažu u JKP "Gradska čistoća". - To znači da će podzemni betonski uložak ostati netaknut, dok će nadzemni biti uklonjen, a onda će se postaviti odgovarajuća metalna ploča. Na mesto privremeno zatvorenih kontejnera dolaze klasični nadzemni, koji su se na pojedinim lokacijama pokazali kao bolje komunalno rešenje. Prednost je u funkcionalnosti i brzini pražnjenja.

Dok će posle gašenja podzemnih, na mestu iznad njih naći obični kontejneri, pojedini će ostati u funkciji, ali popravljeni i adaptirani za prikupljanje otpada za reciklažu.

- Radili smo na otklanjanju nekih nedostataka i oštećenja, tako da će neki pronaći svoju ulogu u sistemu reciklaže - navode u ovom gradskom komunalnom preduzeću. - Za sada je takva prenamena urađena na 202 podzemna kontejnera, dok će doneta odluka da se radi na još 210. To znači da će ukupno biti 412 ovakvih posuda.



POVUČENE "PAMETNE" KANTE

bg-zatvarajuu-n-fific%20(2).jpg


KADA je reč o pametnim kontejnerima, koji su se prošle godine našli u centru grada, i izazvali lavinu reakcija, kako navode u JKP "Gradska čistoća", posle probnog perioda su povučeni.

- - Za sada nemamo u planu nabavku ovih kontejnera - objašnjavaju u "Čistoći". - Pametni kontejneri su samo dati nama na korišćenje kako bi se ispitala njihova funkcionalnost i isplativost. Izašli smo u susret domaćem predstavniku inostrane firme koja proizvodi te kontejnere i obezbedili im mogućnost da ih testiraju u realnim uslovima.

ИЗВОР Вечерње новости

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... kontejnere
 
Ove pametne kante su bile na "probnom radu" pa mi zato sada pade na pamet ideja kako je trebalo raditi sa podzemnim kontejnerima.

Trebalo je na par mesta zameniti nadzemne kontjnere sa više modela podzemnih i posle par meseci bi se videlo koji se najviše koriste i koje su im mane i tek onda krenuti u akciju zamene.

Takođe bi bilo pametno da su pored podzemnih ostavili i jedan nadzemni za kabasto smeće.
 
Према Плану за управљање отпадом на територији града Београда биће изграђено 17 рециклажних дворишта, тачније на свакој општини по једно. Такође, почећемо грађанима да нудимо контејнере за сепарацију отпада, али да би то било успешно, морамо мотивисати грађане. То значи да ће, иако то у овом тренутку многима звучи као научна фанстастика, сваки стан имати своју кесу са бар-кодом за сепарацију отпада, па ће читачи који ће се налазити у камионима моћи да дају информације о томе ко је вршио сепарацију, како би ти људи добили умањење наредних рачуна. Грађани Београда, када им се пружи могућност, поштују такве ствари и врше сепарацију. Најбољи пример за то су контејнери за стаклене боце који су пуни иако је било много скептика, међу којима сам био и ја – истакао је Весић.
http://www.beograd.rs/cir/beoinfo/17558 ... cistoce_2/
 
Нека замене прво традиционане канте у државним школама да уче децу, па у свим јавним установама, па у сарадњи са великим системима то спроведу у великим фирмама па тек када цео јавни и корпоративни сектор у Београду то ради могу да бацају паре на бар код читаче како би мотивисали грађане. Ово је потпуно бесмислен след који постоји само да би се хвалили иако је најрационалније да крену од себе.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=588115#p588115:2n5ymssr je napisao(la):
Kailan » 12 Дец 2018 06:41 pm[/url]":2n5ymssr]Нека замене прво традиционане канте у државним школама да уче децу.

У Гроцкој се то увелико ради:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=588115#p588115:2n5ymssr je napisao(la):
ЕКО ГРОЦКА » 12 Дец 2018 06:41 pm[/url]":2n5ymssr]Данас смо наставили акцију ,,ИЗАБЕРИ БОЈУ И РЕЦИКЛИРАЈ'', која ће бити спроведена по свим школама на територији Градске општине Гроцка.
Наиме, 168 малих и 24 великих рециклажних канти за учионице и ходнике наше предузеће је доделило Средњој школи у Гроцкој.

Канте су у више боја, а свака боја означава шта у њих треба да се убаци. Тако да, у плаву канту се убацује пластика и лименке, у жутој папир и картон, у црвеној биолошки отпад и храна, док се у зеленој складишти сав остали комунални отпад.

Директор школе Селимир Радосављевић се захвалио нашем предузећу на вредној донацији, а члан већа за просвету ГО Гроцка Живадин Митрић кратко се обратио ученицима и нагласио колико је битно дићи свест целог друштва у вези очувања и заштите животне околине.

,,Еко Гроцка'' ће у наредним месецима наставити ову акцију, и паралелно са њом одржаће по школама предавање о важности рециклирања отпада, а крајни циљ је да свако дете од малена на нашој општини се едукује и схвати колико је важно вршити рециклажу и водити бригу о животној средини.

48364329_598066970628496_5049216729167691776_o.jpg

48333203_598068447295015_3567153085891477504_o.jpg

48364251_598067243961802_4991127932144451584_o.jpg

48370743_598064647295395_6158228824602443776_o.jpg
 
kaki bre bar kod? mi u kuci koristimo obicne kese od dva dinara za djubre, bacimo u kontejner ispred zgrade, i to sam Bog ne zna cije je koje djubre

u ljubljani, svaka kuca ima svoje kante, i kad neko pomesa otpad, prvo dobije opomenu, drugi put kaznu, ali u zgradama gde ne moze da se otkrije ko je sta bacio niko nece da se cima da odvaja, jer ne moze biti kaznjen
 
Sad oce da plate radnike od kesa osladilo im se ....bagrovi
 
Ma nije bre Dišo, ne razumeš ti, nema tu nikakve zarade. To će sve da ide u promociju ekologije i ulaganja u ekološka rešenja. Videćeš, garantujem ti. Maksi obećao.

Dobro, jes da ništa od toga nismo videli otkako su krenuli da drpaju na kesama i kusuru, ali dobro, polako. Siguran sam da to samo znači da se spremaju za masovno pošumljavanje Šumadije, ili za veliko čišćenje reka, ili za uvođenje štedljivih aparata... Delez je to. Ipak oni brinu o dobrobiti Srbije.

:D :roll:
 
Пљувати Делез је сасвим оправдано, али зашто због наплаћивања кеса? Треба да буду још скупље. Видим по продавницама да се маса људи вратила на цегере разних врста, чак и млађи, има помака.
 
A kakav je to pomak napravljen? Šta će se to promeniti tom naplatom po pitanju čistoće i ekologije?

I ajde opet da ponovim pitanje koje sam već dva puta postavljao na ovoj temi: čija je najveća odgovornost i krivica za kese koje lete po vazduhu? Ljudi koji ih koriste da upakuju i bace đubre u kontejner... ili službi koje te kontejnere preuzimaju i prazne, ali njihov sadržaj ne tretiraju na vreme nego istovare na otvoreno pa puste da vetar razduva sve uzduž i popreko? Ko je tu zapravo odgovoran?

I jedno bonus pitanje: koliko je dinara Delez uložio u ekologiju za ovih skoro godinu dana otkako je počeo da naplaćuje kese?
 
Vrh