Šta je novo?

Blok 18 Novi Beograd

Ne mogu da verujem da još ima ljudi koji misle da je visokim objektima mesto na njivi a niskim u priobalnoj zoni novog grada najpogodnijoj za gradnju visokih zdanja.

Sa druge strane imamo situaciju da se visoki objekti koji svakako po estetici nisu dorasli ni budućoj urbanizaciji Makiša grade na drugoj obali u starom delu grada poznatom po istorijskoj tipologiji atrijumskih, poluatrijumskih i kompaktnih blokova.

Ne znam kakvo je vaše mišljenje ali po meni su oba navedena slučaja udžbenički primeri urbicida.

Više puta sam govorio na temi o BnV kako je kule trebalo prebaciti sa druge strane "separatora" u vidu mosta "Gazela", te da je novobeogradska obala pogodnija za više objekte s obzirom na urbanu tipologiju novog grada.

Po mom subjektivnom mišljenju atrijumski blokovi jesu lepi na izgled zbog stvaranja retro/istorijskog ambijenta, međutim usled skučenosti, buke i natrpanosti nikada ne bih mogao u takvim uslovima da živim. Kao neko ko je odrastao u otvorenim blokovima istorijski centar grada sam uvek smatrao izrazito nehumanim, sa akcentom na "izrazito". Takvo mesto nikada ne bih da nazovem domom.

Niske zgrade sa jednim malim liftom svakako predstavljaju insule novog doba, parkiranje nije rešeno, buka je sveprisutna kako na uličnim fasadama tako i na atrijumskim a što se estetike tiče novi objekti se uopšte ne uklapaju u celinu.

Stara tipologija je rekao bih planski haotična čime se krše osnovna pravila skladnog planiranja koje sam po sebi prati princip "oblik prati finkciju". Ta horizontalna tipologija multidimenzionalnih golubarnika koji više liče na zatvorske ćelije ili srednjovekovne tamnice u okviru atrijumskog zamka nego na idilično stambeno naselje smatram da nije nešto čime Evropa kao stari kontinent treba da se diči, već naprotiv - nešto čega treba da se stidi pred svetom.

Ljudi koji nisu proveli neko vreme u otvorenom bloku ne umeju da cene sve prednosti istog.

Nagrditi Novi Beograd takvom tipologijom je gori prestup nego skrnaviti stari grad marketinškim trikovima poput BW Viste ili Park View-a iz prostog razloga što se ne zasniva na osnovama planiranog haosa. U starom gradu može da se posadi bilo šta bilo gde (na osnovu navedenog u prethpodnoj rečenici a suprotno uvreženom očigledno pogrešnom mišljenju) jer se ništa ni sa čim ni ne slaže (čak ni susedne zgrade u atrijumskom bloku). Sa druge strane u novom gradu svaka nova "kreacija" vidno odudara od okolnih objekata.

Obrni-okreni i arkologija je the way to go u budućnosti. Ona ne dozvoljava baš nikakvo budženje. I na kraju mirna Bačka. :)
 
STF...obrazloži to oko vizura sa NBG...da ne razmišljam mnogo... :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=595823#p595823:2bz950ib je napisao(la):
Johnest_Hon » 17 Jan 2019 06:27 pm[/url]":2bz950ib]STF...obrazloži to oko vizura sa NBG...da ne razmišljam mnogo... :D
Verovatno je mislio na to da sad sa Novog Beograda nece moci da se vidi stari znaci obrnuta situacija. Evo primera iz Londona i Melburna:




 
projekat-resenje-blok18.jpg


Интересује ме само коју "визуру" зграде у овом блоку могу да заклоне и коме? На шта? Људима из старог дела на распале новобеоградске зграде или људима из (високих!) солитера на Новом Београду на Савски амфитеатар? Пошто се стари део града види са Новог Београда само са солитера или са кеја, неко код Сава Центра свакако нема "визуру" на стари град. Високе и лепе сјајне зграде на Новом Београду би биле далеко лепша "визура" него ове набијене коцкице од 4,5 спратова које су толико често набијане у мучене блокове од деведесетих па надаље. Фали само да буду од беле цигле или розе фасаде и са крововима од црепа и ето га сав сјај српске архитектуре.

152932106_900x675.jpg


На Новом Београду нема потребе за градњу грађевина испод десетак спратова а понајмање за ове катастрофалне квази-традиционалне модерне крмачице које настоје да имитирају функцију лепих, спонтано грађених стамбених зграда у центру када је Београд био далеко мањи град.

Градови попут Токиа, Њујорка и осталих са високим зградама нису добили високе зграде јер је политичка братија тако одлучила него због високог демографског раста у граду који је довео до наглог скока квадрата због чега су улагачи били принуђени да граде у висину како би максимизовали добит. Грађани европских градова са великим целинама ниских зграда су махом градили исте у време када није било потребе ни могућности за градњу небодера а почели су да граде небодере у новим целинама када се за тиме појавила потреба.

Београд је превасходно уништен комунистичким фикс идејама које су захтевале ирационално и анти-еколошко географско растезање града ван сваке памети што је само довело до повећавања трошкова транспорта, гужви и уништавања природне средине. Београд доживљава нагли демографски раст и скок цена квадрата, улагачи су коначно у могућности да граде у висину и то и раде. Дугорочно гледано, високе стамбене зграде смањују саобраћајне гужве јер више људи живи на мањем простору и мање путује до свог одредишта.

Овакво силовање Београда нечијим фикс идејама у циљу покондиреног покушаја имитирања "како се то у свету ради" (при чему се мисли искључиво на примере који иду у корист оваквим крмачама а ни случајно остале примере) је још један чин трагедије београдског урбанизма који и, после тзв. "Београда на води", представља логичан следећи корак васкрсавања комунистичког силовања архитектуре града.

Треба просто забранити Београдској управи да ишта регулише и планира ако неће то и да финансира јер је сумануто да бирократски паразити присиљавају друге да своје паре троше на испуњавање њихових идеја а они не сносе никакве последице штетних ефеката тих идеја.
 
Мени је само нереално да неко у 21. веку може да ничим изазвано захтева људима да своје паре троше на лошију, згужену и спљоштену верзију совјетске архитектуре

russian-architecture-which-looks-much-better-from-above-2.jpg

projekat-resenje-blok18.jpg


Ако ме то чини противкомунистичким екстремистом радо ћу прихватити ту титулу на овом форуму
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=595823#p595823:153cfiz0 je napisao(la):
Johnest_Hon » 17 Јан 2019 06:27 pm[/url]":153cfiz0]STF...obrazloži to oko vizura sa NBG...da ne razmišljam mnogo... :D

Блок 18 на НБГ је буквално једини блок у коме не треба дизати високе зграде. Прича о визурама на овом форуму је тотално обесмишљена јер се свака глупост сматра непроцељивом визуром, а у Београду непроцењивих визура је само неколико.

Једна од тих непроцењивих визура је поглед уз Саву са Калемегдана. Београд на води са својим солитерима је са ове тачке заклонио само део града иза себе. Град је заклонио град, зграде су заклониле зграде. Ништа се ту изгубило није. Квалитет саме визуре се није изменио а њега чини зеленило парка Републике Српске, НБГ, река Сава, стари град иза ње и мостови преко ње. Изградњом високих зграда у блоку 18 у потпуности се заклања цела Сава, сви мостови сем Бранковог и добар део старог града... Једино парче блока 18 на коме без последица може да се дигне кула јесте ћошак на углу аутопута и улице Владимира Поповића до Сава центра.
 
Kada bi imali "viziju" pa da nparave naselje poput četvorospratnica u savskim blokovima uz malo veću spratnost i da isprave očigledne greške koje su tamo napravljene, nema tih para za koje se to ne bi rasprodalo...
Jedina mana bi bila - pogled na "Beograd na vodi".
 
Kailan, cini mi se da si sve zivo pomesao, na kraju nije bas jasno sta ti tacno hoces.
Nije "trend u svetu" nesto sto je trenutno popularno u arhitekturi, vec vise u smislu zbira nekih istrazivanja i iskustava.

Mislim da je bitna razlika u tome da li su zgrade stambene ili poslovne/komercijalne. Nije svakom ugodno da stanuje iznad osmog sprata, ili na 33em, kao u Genex kuli. To ume biti veliki problem iz pregrst razloga.
Ako zelis vise, a ne manje "grada", to je onda bas ovaj klasicni koncept ulica i nizih zgrada, gde su ljudi preko puta blizi.

Soliteri nisu sasvim iskuceni, ne bih uzimao ovaj render toliko bukvalno.
Mislim da bi soliteri i kule bili pogodni u zoni oko SC Usce, duz novog- buduceg Savskog mosta i event. iznad rekonstruisanog Starog Sajmista, posto je taj deo ostao nedefinisan i dosadan.
 
Ovaj projekat se neće moći izvesti još barem 20 godina. Naime, ima toliko ljudi koji tu žive, a mislim da u novijoj istoriji nije bilo slučajeva da se toliko veliko naselje ruši, a naročito imajući u vidu da su ti ljudi uglavnom potpuno legalno tu.

Mnogo bi bilo realnije (mada je i to teško izvodljivo, zbog šljunkare i brodogradilišta) da se gradi između Gazele i Bloka 70a (naravno sa ograničenjima koja su pominjana na temi o Sakura parku u Bloku 58 (trase cevovoda, dalekovodi...)
 
astrodule":25202e6l je napisao(la):
Ovaj projekat se neće moći izvesti još barem 20 godina. Naime, ima toliko ljudi koji tu žive, a mislim da u novijoj istoriji nije bilo slučajeva da se toliko veliko naselje ruši, a naročito imajući u vidu da su ti ljudi uglavnom potpuno legalno tu.

Mnogo bi bilo realnije (mada je i to teško izvodljivo, zbog šljunkare i brodogradilišta) da se gradi između Gazele i Bloka 70a (naravno sa ograničenjima koja su pominjana na temi o Sakura parku u Bloku 58 (trase cevovoda, dalekovodi...)
Njihovo raseljavanje i eksproprijaciju treba zapoceti sto pre, pa kad god da se tu gradi. Svakako sve treba da bude legalno i na zadovoljstvo stanara koji imaju legalne papire za imovinu na tom podrucju.

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=595959#p595959:3gswxa1w je napisao(la):
Drakche » Pet Jan 18, 2019 10:05 am[/url]":3gswxa1w]Kailan, cini mi se da si sve zivo pomesao, na kraju nije bas jasno sta ti tacno hoces.
Njemu je san da živi u Tokiju ili Njujorku, jer je gledao anime i filmove pa je na osnovu njih odlučio da su to idealna mesta za život. Ali nije u mogućnosti da se odseli tamo pa se u njemu gomila toliko frustracije da u svemu vidi Red Scare i povampirenje komunizma. Pošto ne može da doživi jedan ekstrem, kapitalizam, onda se teši nalaženjem suprotstavljenog ekstrema, komunizma, u svemu što neko kaže ili uradi.

Njegovo gađenje prema svemu što nije esencija kapitalizma i zapada (dakle ne prema komunizmu, nego prema svemu što nije Njujork iz filmova) ide do te mere da bi radije pretvorio grad u štrokavi haotični i aljkavi pičvajz nego prihvatio bilo koje rešenje koje se ne uklapa u njegovu viziju.

Povrh toga, ubeđen je da su zapadnjački i istočnjački (odnosno kapitalistički i socijalistički) modeli urbanizma dijametralno suprotni i da nemaju nikakvih dodirnih tačaka. A ne shvata da ovim citiranjima nekih sovjetskih blokova zapravo citira i neke blokove koji postoje u Americi. Ali njega to ne zanima, jer toga nema u animama i filmovima.

Za kraj, reći da je Beograd forsirano ''rastezan'' i kako je to tragično, a potpuno ignorisati ono što se radilo i što se radi po Americi, pa čak i nekim evropskim gradovima, je u najmanju ruku apsurdno. Znači Beograd koji je više decenija imao prosečnu maks. visinu od ''samo'' 8 spratova za objekte (uzmimo to kao neki prosek) je forsirano ''rastezan''. A gradovi u kojima 2/3 stanovništva živi u dvospratnim kućama koje se prostiru u nedogled nisu rastezani. Aha... Ali jbg, kao što rekoh, čoveka to ne zanima.
 
Blok 18 bi trebao da ide u visinu a Bg na vodi dosta manje....sve obrnuto su uradili.
 
neven_k":2wvyukab je napisao(la):
Blok 18 bi trebao da ide u visinu a Bg na vodi dosta manje....sve obrnuto su uradili.
Upravo tako

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
 
Hvala STF!
Šta znam, ja sam mišljenja da park RS baš štiti to o čemu pričaš. Ipak je to pojas od preko 100m dok preko puta ima daj bože 20m.
Po meni lokacija Sajmišta koje će valjda biti konačno upristojeno takođe štiti ono najbitnije od slažem se s tobom ono malo vrednih Bg vizura.
I kad bi potencijalne kule bile bliže Gazeli i to bi bilo kul ako bi se podiglo još nešto na mestu BIP-a i oživeo kraj oko Prokopa ali to je već sad šira tema...
 
Zidar je napravio odlicnu montazu BNV-a gde je ubacio centar Soluna, i gde su jos davno (sto i jeste logicno) predvidjene zgrade P+7+1. Donekle se slazem i sa Stefom, tako da ustvari za Beogradski poslovni City (ili vise njih) su su ipak najbolje lokacije po NBGD blokovima + zona oko autoputa na staroj strani grada...

Da je nekim cudom odluceno jasno da ce poslovni city biti recimo u zonama blokova, i / ili IMT-a bg skyline bi potpuno drugacije izgledao...

Pogledajte prilog 2

Pogledajte prilog 3

Pogledajte prilog 4

Pogledajte prilog 5

Pogledajte prilog 6

Pogledajte prilog 7

Pogledajte prilog 8



Pogledajte prilog 1
 
Ja sam pre za ovaj deo oko sava centra i usca plus blokovi 26 i 42. Ima vise mesta a i lokacije su blize centralnim delovima novog beograda i samog grada uopste plus raznovrsnije su, takodje vazne petlje i autoput su tu, infrastruktura je daleko razvijenija, buduci autobusko zel. cvor-centar je tu. Savski blokovi su spavaonice i rubna naselja pa su svojim polozajem i sadrzajem nepogodne za uguravanje visokih poslovnih zgrada i formiranje tzv sitija uz naravno mogucnost izgradnje po kojeg objekta kao sto se planira u oml. brigada. Vec smo zaboravili na blok 41 i ono sto je tamo bilo planirano.

Zex u svakom slucaju sve pohvale na trudu kao i uvek.
 
Zašto zelite da po svaku cenu napravite od Beograda američki grad sa klasterom visokih zgrada nabijenih na jednom mestu?
To nije odlika nikakvog razvoja već samo neki model urbanizma koji nije prilagodjen gradu veličine Beograda. Ne postoji potreba za 30 poslovnih zgrada u Beogradu nasadjenih na jednom mestu.
 
Niko to nekaze, niti je ekonomija ove zemlje takva da je to moguce. Imamo najavu o formiranju poslovne zone to i komentarisemo, nista vise.
 
Pa ne znam da li niko to ne kaže kad vidim da svi pricaju o zgradama od minimum 10 spratova na NBG i svi pričaju o nekom hipotetičnim skajlajnu sa sve fotomontazama i slikama iz takvih gradova u svetu.

Mi smo evropski grad od 2 miliona stanovnika, nema potrebe da ga pretvarate u New York ili Hong Kong.
 
Ne sporim tvoj rad Zekse, on služi da se vidi kako bi nešto izgledalo i to je potpuno ok.

Samo želim da ukažem na sve loše strane takvog urbanizma a to su:

- nedostatak para za tako nešto
- nepostojanje potrebe za takvim kulama
- izgradnja jako neprijatne sredine za življenje jer ono što ljudi koji se ovde zalazu za tako nešto ne znaju je to da u tim klasterima duva vetar non stop zbog veštačke brane koje stvaraju soliteri jer ubrzavaju prirodno strujanje vazduha između zgrada.
- nedostatak svetla koji je neminovan kad se nabiju 30 zgrade od 100 metara visine pa ko voli da živi u mraku neka izvoli
- i na kraju da se ne lažemo svi želimo da izgradimo to zato sto smo videli takve gradove na filmovima ili na internetu pa eto i mi da budemo takvi, dakle lečenje kompleksa bez ikakve realne potrebe za takvim nečim.
 
Sve ima istine sto si napisao, posebno za strujanje vazduha, recimo to se vec oseca izmedju BW Res i Viste kada duva pojacan vetar.

Ja nisam pristalica stanovanja u tako visokim zgradama i mislim da je to vrlo nehumano, posebno u siromasnim drzavama gde je izrazeno jako lose odrzavanje istih, kao sto je kod nas slucaj. Medjutim za poslovanje su neboderi dobra stvar, jer zaista stede prostor. Za stanovanje P+5+1 max, a za poslovanje P+10 pa navise.
 
Spatio mislim da si dosta preozbiljno shvatio sve ovo. Jednostavno u ovoj jadi i bedi gde penzije zavise od prodaja hartije i stranih-anglo donacija formiranje tako neceg u nasoj reziji u ovom trenutku je iluzorno i nije vredno ozbiljne rasprave. Dali ce se to jednog dana desiti na to mi obicni gradjani nemozemo da uticemo ali mozemo da komentarisemo najave, ono sto je istina je da u tome ponekad odemo malo u krajnost. Imamo najavu da bi u tom smislu uskoro nesto moglo da se desi, Rusi su nasli neki interes da grade i to je tema na ovoj stranici. Kako ce i sta biti videcemo i to je to.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=596228#p596228:xjozhr1i je napisao(la):
spatiotecte » 19 Jan 2019 03:38 pm[/url]":xjozhr1i]

Mi smo evropski grad od 2 miliona stanovnika, nema potrebe da ga pretvarate u New York ili Hong Kong.
I Bec, Prag i Varsava su takodje evropski kao i tri put manji Frankfurt itd. Necemo mi nista da pretvaramo kao sto se ni stanovnici tih gradova nisu niza sta pitali, kao sto se ni mi nismo pitali za BNV i kao sto se takodje ne pitamo za blok 18.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=596246#p596246:xjozhr1i je napisao(la):
zexland » 19 Jan 2019 04:22 pm[/url]":xjozhr1i]

Ja nisam pristalica stanovanja u tako visokim zgradama i mislim da je to vrlo nehumano, posebno u siromasnim drzavama gde je izrazeno jako lose odrzavanje istih, kao sto je kod nas slucaj. Medjutim za poslovanje su neboderi dobra stvar, jer zaista stede prostor. Za stanovanje P+5+1 max, a za poslovanje P+10 pa navise.
Absolutno, mada ja sam ziveo na osmom i navika je cudo ali 5-6 spratova za stanovanje je gornji limit osim mozda u nekim krajnje ekskluzivnim kombinovanim zgradama gde ljudi vole da se dice time sto imaju privilegiju da zive u takim zgradama.

Ovde je sve obrnuto, grade se stambene kule a poslovne krmace.
 
Vrh