Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=613014#p613014:5mshgdjs je napisao(la):
Bukira » Pon Apr 01, 2019 2:18 pm[/url]":5mshgdjs]Most kod Sahat kule je otvoren danas kao što je planirano. Ostalo je još samo da se završi farbanje metalne konstrukcije ispod mosta:

Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1

file.php

file.php

file.php


Nije mi jasno, kako im ne smetaju one lestve i daske sto se nalaze kao neka streha krov gore. To treba da skinu i stave nove ili lepse to da urede, to izgleda tako odvratno i neuredno.
 
Danas je objavljeno da se raspisuje nabavka za restauraciju Pobednika, i da je jedan od uslova maks. težina dizalice od 18 tona. Razlog je upravo ovaj rekonstruisani mostić kod Sahat kapije koji može najviše toliko da "ponese". Na samom platou neke ploče će zaštititi a neke privremeno ukloniti.
 
A kad budu shvatili da se deo stope nalazi na bedemu, a deo na zemlji, šta li će onda da rade?
 
Iz clanaka do sadasnjih se da zakljuciti da znaju pomjerce ga cijelog na zemlju ili na stjenu
Valjda ce naprave cvrst temelj pa ga namontirati ponovo ...
 
Ono što mene kopka: ko je projektovao temelje za Pobednika?
Ne može se reći da je građevinska struka u Srbiji 1920-th bila primitivna pa da se tek tako napravi takav propust (kao što se dogodilo i sa klizištem donjeg dela šetališta, kod Kralj kapije...)
 
To bi moglo da se iskopa u arhivu grada ko je omanuo u procijeni ....
 
Tada, kada je postavljan temelj, nisu imali pojma da se tu nalazi sredjnevekovni bedem zapadnog podgrađa, i jednim delom su se na njega oslonili. Šta je sve moglo da se dogodi sa bedemom u međuvremenu. mislim da niko ne zna. Kao što niko ne zna geološku situaciju na tom mestu. Meni se čini da se pobednik nagnuo prema SZ, što je indikativno. Razmišljam da je deo bedema posrnuo pod težinom cele strukture pobednika, kao što mi pada napamet da je klecnuo temelj pobednika koji bi mogao severozapadnim delom da leži na nasipu. Da li se deo nasipa dalje urušava u nestabilni deo veoma meke krečnjačke stene, bilo bi samo domišljanje.
 
Вероватно је било неизбежно како год. Ипак је цео град на лесу малтене, јако гадна подлога поготово на тим гребенским теренима
 
Skica Hans Kristijan Andersena iz 1838.



Међу цртежима са путовања налазимо и цртеж Београдске тврђаве. Андерсен није улазио у град, и видео је Београд само у пролазу бродом, као и са земунске стране, где је његов брод стајао два дана. У то време био је заведен карантин и турске власти, чак и да је он хтео, вероватно му не би дозволиле да се искрца. У путопису он и сам о томе пише, пластично описујући како је у једном селу близу Оршаве заједно са сапутницима морао да прође кроз карантин. Долазећи од Истанбула, он је са брода, кроз Ђердап и даље до Беча, направио више скица, али за разлику од цртежа Београдске тврђаве који је потписан, остале које би се евентуално односиле на наше крајеве тешко је идентификовати.

http://www.politika.rs/scc/clanak/42850 ... ku-tvrdavu
 
Uskoro će početi da raste mahovina na ovim ruševinama.
 
Ovo je stvar koja me možda i najviše nervira kod ove gradske vlasti (skoro sam siguran da ovoga nije bilo pre), a to je da se odmah sve ogradi i poruši i onda tako stoji nedeljama (mesecima). Ovde su bar napravili napredak, pa su šut skoro pa odmah odneli.
 
Montirali su dve male skele u proteklih 10 dana, i to je to.

Pogledajte prilog 1

Jeste li primetili da su noću mnogo efikasniji nego danju? Za par sati mogu da sruše celu ulicu ili da iseku stotine stabala, ali danju ih nema nigde.
 
To zbog sunca da nedobiju suncanicu rade tad moras da razumijes to
Sto se stepenica tice bice da kasni kamenolom u izradi istoh cuvena kordinacija
Moglo bi da se pripremi sve za ugradnju bar izolacija stavilizacija podloga...
Polako cemu zurba ....
 
IMG-20190522-173002.jpg


Divno obavjestenne za turiste ko ne vidi bocno stepeniste okrene se i ode pajseri jedni nesposobni :bash: :bash:
 
Turski komandanti Beogradske tvrđave

Topal Osman paša (fotografija Anastasa Jovanovića)
Na funkciji komandanta 1856-1861. Inteligentan i energičan. Sa njim su i Miloš i Mihailo Obrenović imali velikih natezanja.

Pogledajte prilog 2
Obratite pažnju na ovaj blago prezrivi i nadmoćni pogled ...


U toku sledeće tri godine su se veoma brzo smenile četri paše:

Huršid paša
Ašir paša (incident kod Čukur česme, naredio bombardovanje Beograda 1862.)
Rašid paša
Ejub paša

Sve do poslednjeg,

Ali Riza paša
Poslednji turski komandant. Na funkciji 1864-1867.

Pogledajte prilog 1
 
Поправили су основу степеништа и допремили мермерне степенике; фале стубићи у огради који су однети на поправку или ради замене; данас поподне:

















Док је трава у целом Топчидерском парку покошена и све лепо и уредно изгледа, на Калемегдану и Тврђави су ижџикљали и трава и коров, све изгледа неуредно и јако слабо одржавано, а данас се осећао на целој страни према Сави и непријатан мирис, који је можда долазио од паљевине крај једне уџерице између Бетон-хале и улице, отуда се вио дим.

 
ja sam danas isto prosao i to mi je prvi utisak...
tvrdjava nije nikad losije izgledala
korov na sve strane..biste i spomenici zaklonjeni tezgama...ono ludilo od vesiceve kafane propalo...stabla posecena...velike stepenice treba da se zavrse za mesec dana...cirkus kolorado sa sminkanjem...
9f52d0175a64c3b5553805204d411146.jpg
e2b68aeb6d037a559436a5b211393051.jpg
ec7205d3a878304781213fb8ec1a596c.jpg
5329e552542681eeba839fd6181d159c.jpg
ac616be772a7fbddaf94b13fd960cc05.jpg
2a6db9fdcf9a60cb84cb324fd66e4293.jpg
803d80d73d4ecd19e63b62562b379cbb.jpg
3b1790dacbfbdb575b1d548657098661.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrh