Šta je novo?

WEB Kamere Beograda

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=617523#p617523:2gp71agp je napisao(la):
Igor » 19 Apr 2019 03:20 am[/url]":2gp71agp]Ideja o postavljanju kamera koje bi pratile javna gradilišta je zanimljiva ali pitanje je kako to zakon reguliše. Da zanemarimo trošak za kamere i mogućeg partnera koji bi obzebedio internet vezu ostaje pitanje odabira pogodne lokacije na kojoj bi bila postavljena kamera.
Ako neko recimo već ima dovoljno brz Internet, mogao bi prodaje reklamni prostor u vidu vremenski ograničenog overleja (ili ubačenih reklama) na prenos žive slike sa svog prozora ili terase. To bi bio dovoljan podsticaj da ljudi unovče svoj dobar položaj pored nekog gradilišta, raskrsnice, vidikovca ili drugog mesta za čije posmatranje postoji interes. Zašto ne bi nešto i zaradili ako su već ionako na tom mestu? Tako bi se lako pronašli kandidati za postavljanje kamera. Alternativno, neko udruženje, ogranizacija ili firma može sama da finsira sve, i kameru i Internet, ako u tome nađe interes. Lako se nađe obližnji zid ili stub (mada treba platiti i struju, ali to je beznačajno). Sve zavisi od odnosa cena / zarada od reklame. Čini mi se da je tehnologija najzad sprema, uzevši u obzir cenu kamera sa integrisanim protokolom za youtube koje su kako vidimo počele da se pojavljuju, i jednostavnost puštanja u rad. Što se reklama tiče treba samo videti može li to da odradi sam youtub, ili će biti neophodan poseban računar za ubacivanje reklama pre slanja na youtube. Ovo drugo malo komplikuje stvar, ali se i to može odraditi sa jeftinim RaspberryPi računarom. A prednost je što onda može da se iskoristi SVAKA kamera, pa i one veoma jeftine, što ofsetuje ionako malu cenu dodatnog RaspberryPi računara. Pa se po ceni verovatno svodi na približno isto, jedino je tehnički komplikovanije. Otvorili bi sasvim novi tip mogućeg bizinisa za pojedince, doduše sa sasvim simboličnom količinom zarade ... možda. Nevolja je što nemam predstavu koliko se može dobiti od reklama, a od toga zavisi mogu li se pokriti troškovi. Ali dobro, u najgorem slučaju naći će se valjda i poneki imućniji entuzijasta, kao sa amaterskom mrežom meteo stanica, koji to rade zbog javne, a ne lične koristi :)
 
Tako je, RaspberryPi je dovoljan za stream na YT (primer https://www.makeuseof.com/tag/live-stre ... pberry-pi/). Jeftinije je rešenje od integrisanih kamera i nema bojazni da li će proizvođač kamere raditi redovno objavljivanje novih verzija softvera. Kome treba i AI, Nvidia Jetson Nano (od 99$) bi uradio posao za 1 stream.

Što se zakona tiče, ja mogu da vam kažem iz prve ruke. Neovlašćeno snimanje, objavljivanje i prikazivanja tuđeg snimka i fotografija je krivično delo koje se goni po privatnoj tužbi. Ja sam pre 12 godina dobio takvu krivičnu tužbu od strane investitora koji je radio nedozvoljene izmene na objektu. Sva sreća pa sam pitao radnike da snimim (i dozvolili su mi, naravno), dodatno nisam objavio snimak nigde, pa je presuđeno u moju korist (prvostepena presuda). Gospodin investitor iako je popio i prijavu građevinskoj inspekciji nije dobio nikakvu kaznu i završio je to što je naumio. Čak se žalio na prvostepenu presudu koja je bila u moju korist, vraćeno je na ponovno suđenje, i onda je zbog brzine sudova taj drugi proces završen sa rešenjem o zastarelosti (iako se ja nisam pozvao na to svoje pravo, a ni sud nije smeo po službenoj dužnosti da se pozove na to moje pravo, no eto...). Kao rezultat - ja nisam dobio nikakvu kaznu a gospodin investitor je kao naknadu od države dobio cca 1000 evra za sudske troškove.

Naravoučenije: najbolje je pitati za dozvolu inače se potencijalno ulazi u dug sudski proces u kojem pobeđuje onaj ko ima jače veze.
 
Malo duži tekst na ovu temu:

Video nadzor i Zakon o privatnom obezbeđenju
Apr 02 2019 SrbijaSpace.rs


Video nadzor i Zakon o privatnom obezbeđenju

S obzirom na rast stope kriminala i na stalnu opasnost od terorizma, ne čudi što je iz dana u dan sve više nadzornih kamera svuda oko nas. One se nalaze na raskrsnicama, na auto putevima, aerodromima, železničkim, autobuskim i metro stanicama, na fudbalskim stadionima, u javnim ustanovama, školama, fabrikama, maloprodajnim objektima, kancelarijama, i na raznim drugim javnim mestima.

Osim toga, sve više ljudi koristi video nadzor i za obezbeđenje stambenih objekata.

Povećana potražnja za sigurnosnim kamerama dovela je do ogromnog zamaha u industriji video nadzora. Vodeći svetski proizvođači angažuju najbolje inženjere koji neprestano rade na inovativnim rešenjima i smišljaju nove inteligentne sisteme video zaštite ljudi i imovine. Zahvaljujući razvoju veštačke inteligencije i video analitike, kao i UHD kamera visoke rezolucije, današnje video nadzor opcije u stanju su da korisnicima pruže bolju zaštitu u odnosu na bilo koji drugi bezbednosni sistem.

Upotreba video nadzora – šta propisuju zakonske norme
Zbog stalnih inovacija i sve veće upotrebe sigurnosnih kamera, zakonski propisi koji regulišu ovu oblast moraju da prate promene i da se prema potrebi radi njihova dopuna.
Propisima koji važe u našoj zemlji su pre svega obuhvaćeni postupci ugradnje, održavanja i servisiranja video nadzornih sistema. Kada je u pitanju zakon o privatnom obezbeđenju obuhvata propise kojima je regulisana ova oblast. U novembru prošle godine ovaj Zakon je pretrpeo za sada poslednje izmene i dopune.

U zemljama EU, maja 2018. godine stupila je na snagu Opšta uredba o zaštiti podataka o ličnosti, poznatija kao GDPR (General Data Protection Regulation). GDPR se delom odnosi i na video nadzor, a njegovi propisi u nekim okolnostima moraju da se poštuju čak i u zemljama koje nisu članice EU, pa i u Srbiji.

Na koga se odnose propisi GDPR-a u Srbiji?
Ukoliko je neka firma u svom poslovanju povezana na bilo koji način sa bilo kojim fizičkim ili pravnim licem čija adresa glasi na neku zemlju EU, ta firma je u obavezi da poštuje propise GDPR-a. Drugim rečima, novčane kazne propisane odredbama GDPR-a prete svim firmama iz Srbije za koje se utvrdi da kupci njihove robe ili korisnici njihovih usluga iz zemalja EU nisu bili na adekvatan način obavešteni o svojim pravima vezanim za zaštitu ličnih podataka.

Video nadzor i GDPR su povezani na taj način što se odredbama GDPR-a štiti svaki podatak kojim može da se identifikuje neka osoba, a to, osim pisanih informacija, obuhvata i video snimke sačinjene sigurnosnim kamerama. Zbog toga se video nadzor kvalifikuje kao visokorizična aktivnost.

Najnovije izmene i dopune Zakona o privatnom obezbeđenju 2018
Izmene i dopune iz novembra 2018. godine obuhvatile su kako tehničko-normativne segmente, tako i odredbe koje se odnose na visinu novčanih kazni u slučaju nepoštovanja propisa Zakona o privatnom obezbeđenju. Većim novčanim kaznama od dosadašnjih obuhvaćeni su kako pružaoci usluga tehničko-fizičkog obezbeđenja, tako i korisnici tih usluga.

Licenca
Da bi nekoga mogli da angažujete na poslovima privatnog obezbeđenja, on mora da poseduje potrebnu licencu, bez obzira da li se radi o fizičkom licu ili o agenciji čija je delatnost privatno obezbeđenje. Poslednjim izmenama i dopunama predviđeni su novi uslovi za dobijanje licenci, koji su opisani u članu 10 ovog zakona. Dužina trajanja licenci je 5 godina.

Procena rizika, plan obezbeđenja i sačinjavanje ugovora
Drugi uslov je sačinjavanje ugovora zasnovanog na planu obezbeđenja, tj. na dokumentu u kome su predstavljene sve planirane usluge u skladu sa prethodno izvršenom procenom rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja.

Izuzetno, procena rizika nije neophodna kod pružanja usluga zaštite lica, stambenih objekata i obezbeđenja javnih skupova gde onaj ko organizuje skup sam angažuje službenike za obavljanje redarskih poslova. Isto tako, procena rizika nije obavezna ni za mikro pravna lica i preduzetnike koji se bave knjigovodstvenim i računovodstvenim poslovima.

Pisano obaveštenje MUP-u o zaključenom (raskinutom) ugovoru o privatnom obezbeđenju
Ovo obaveštenje MUP-u dostavlja se u slučajevima zaključenja, aneksa ili raskida ugovora o fizičkoj zaštiti oružjem ili o uslugama video nadzora koje podrazumevaju i arhiviranje snimljenog materijala. Obaveštenje je potrebno predati mesno nadležnoj upravi policije, najkasnije osam dana nakon nastale promene ugovora.

Koji sistemi tehničke zaštite su obuhvaćeni Zakonom o privatnom obezbeđenju
Novom regulativom promenjen je i čl. 30 Zakona o privatnom obezbeđenju, kojim se precizno određuje koje sve delatnosti potpadaju pod sistem tehničke zaštite. To su:

Protivprovalna i protivprepadna zaštita,
Zaštita od požara,
GPS (satelitsko) praćenje vozila,
Elektrohemijska zaštita vrednosti,
Mehanička zaštita i zaštita podataka,
Video nadzor i kontrola pristupa.

Veće novčane kazne za povredu Zakona
Novčane kazne u slučaju nepoštovanja odredbi zakona su povećane, i kreću se od 25.000 do čak 2 miliona dinara, zavisno od vrste prekršaja i od toga ko je odgovoran za prekršaj.

Kazne za firme koje pružaju usluge privatnog obezbeđenja
Novčana kazna od 500.000 do 2.000.000 dinara propisuje se firmama koje pružaju usluge fizičkog i tehničkog obezbeđenja u sledećim slučajevima:

Kada agencija za vršenje poslova privatnog obezbeđenja angažuje lica bez licence. Za obavljanje poslova obezbeđenja bez licence je osim novčane kazne propisana i zabrana vršenja određenih delatnosti u vremenskom roku od 6 meseci do 3 godine,
Vršenje poslova privatnog obezbeđenja bez zaključenog ugovora sa korisnikom usluga,
Obavljanje poslova privatnog obezbeđenja bez sačinjenog plana obezbeđenja, kao i u slučaju ako plan postoji ali je sačinjen bez plana tehničke zaštite (kada je to tražena usluga),
Ukoliko se poslovi fizičkog obezbeđenja obavljaju van granica objekta ili prostora koji se obezbeđuje,
Ukoliko na javnom objektu ili javnom prostoru koji se obezbeđuje video nadzorom ne postoji jasno istaknuto obaveštenje o vršenju nadzora, ako se ne vrši arhiviranje snimaka ili ako ti snimci ne budu po zahtevu ustupljeni na uvid ovlašćenom službeniku policije,
U slučaju korišćenja sačuvanih podataka van svrhe za koju su prikupljani, ako se ustupaju trećem licu ili se javno objavljuju,
Ukoliko prilikom planiranja tehničkog obezbeđenja nije urađena i procena rizika, u slučajevima kada ona predstavlja zakonsku obavezu,
Ako službenici obezbeđenja ne nose uniformu,
Ukoliko policijskom službeniku bude uskraćen pristup prokupljenoj dokumentaciji, i ne pruže mu se traženi podaci i obaveštenja.

Novčana kazna od 50.000 do 150.000 dinara i zaštitna mera zabrane obavljanja određenih poslova u vremenskom razdoblju od 3 do 12 meseci, propisuju se fizičkim licima koja vrše poslove privatnog obezbeđenja ili redarske poslove bez posedovanja licence. U tom slučaju, i preduzetnik koji obavlja poslove zaštite bez licence, biće takođe novčano kažnjen iznosom od 250.000 do 500.000 dinara, kao i zabranom vršenja određenih delatnosti u roku od 6 meseci do 3 godine.

Кazne za ustanove, kompanije i preduzetnike koji koriste usluge privatnog obezbeđenja
Ni korisnici usluga nisu pošteđeni visokih novčanih kazni. Pravno lice koje koristi usluge privatnog obezbeđenja, u koje spadaju i sistem tehničke zaštite i video nadzor, biće kažnjeno novčanom kaznom od 500.000 do 2.000.000 dinara pod sledećim okolnostima:

Ako nije zaključen ugovor o privatnoj zaštiti, sačinjen u pisanoj formi, sa angažovanim pravnim licem ili preduzetnikom koji pruža usluge privatnog obezbeđenja,
Ako na odgovarajućem mestu ne postoji jasno vidljivo obaveštenje da se prostor nalazi pod video nadzorom,
Ako se arhivirani snimici ne čuvaju minimu 30 dana od dana njihovog nastanka, ili ako iz bilo kog razloga ovlašćeni policijski službenik nakon upućenog zahteva ne dobije na uvid traženi materijal.
U slučaju nepostojanja ugovora, kažnjava se i odgovorno fizičko lice u pravnom licu i to iznosom od 50.000 do 150.000 dinara. Istim iznosom biće kažnjeno i svako fizičko lice korisnik usluga koje prethodno nije sačinilo ugovor sa firmom koja pruža usluge privatnog obezbeđenja. Preduzetnik koji nema zaključen ugovor sa firmom za obezbeđenje plaća prekršajnu kaznu u visini od 250.000 do 500.000 dinara,
 
Treba pročitati taj zakon. Ako je u pitanju samo identifikacija lica, opšti pregled čitavog gradilišta i snimanje izdaleka ne mogu da identifikuju lica. Pa je zatim pitanje da li je to obezbeđenje u smislu zakona ili javni servis. A na kraju, i ako mora da se traži dozvola, teško je zamisliti kako bi u uobičejenim slučajevima bilo vlasnik bilo izvođač koji savesno radi mogao da ima štetu od praćenja da li se negde dobro radi. To bi im samo bio plus u portfoliju. Pa onaj koji odbije dozvolu ionako sam sebe unapred diskvalifikuje, što bi se posebno notiralo i istaklo na nekom javnom spisku sa listom organizacionih i logističkih kvaliteta raznih izvođača na WEB-u (pošto se upravo ti kvaliteti mogu lako, i trajno, videti na konačnom time-lapse videu gradnje svakog objekta pokrivenog kamerom). Jer bi tako počeli stvaranje arhive snimaka poput ovog:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=rAiGZrLAxKQ[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=617650#p617650:1vhrzkjk je napisao(la):
Zuma » Pet Apr 19, 2019 5:37 pm[/url]":1vhrzkjk] A na kraju, i ako mora da se traži dozvola, teško je zamisliti kako bi u uobičejenim slučajevima bilo vlasnik bilo izvođač koji savesno radi mogao da ima štetu od praćenja da li se negde dobro radi.

Upravo, ne verujem da bi iko odbio da da dozvolu pogotovu za nešto što se de facto ni ne može sakriti. Mislim da u konkretnom slučaju nije relevantan Zakon o privatnom obezbeđenju, već samo Krivični zakonik (članovi 143 do 145). Teoretski je potencijalno relevantan i Zakon o zaštiti poslovne tajne, mada su mene savetovali da od toga zakona slaba vajda kad je u pitanju neovlašćeno snimanje. Svakako, tražiti dozvolu je najbezbolnije, onda se ne mora ni stalno pratiti eventualna promena pravne regulative.
 
Onda bi po tome svaki beobuild-ovac pre izlaska na 'teren' trebalo da zahteva dozvolu :D
A sadasnje kamere uzivo bi trebalo ukinuti s obzirom da snimaju vise od jednog dogadjaja.
 
To je tačno, ali mi smo koliko toliko ovde anonimni. A i nije da se nisu pojedinci žalili i ovde i na SSC prilikom ponekog fotografisanja. Ti više nisi anoniman i ako se nekom zameriš eto ti tužbe i smaranja. Samo pričam iz ličnog iskustva. Činjenica jeste da sa visokog sprata nema mesta ugrožavanju privatnosti, ali logika i srpsko sudstvo nisu baš u dobrim odnosima.
 
Iskreno iz moje perspektive kamera moze samo da pomogne izvodjacu radova ako je iskren u namerama. (Reklama za dobar rad pa to prakticno znaci i vecu podrsku). Ko se bude bunio protiv toga znaci da nije spreman za tezak rad da se sve sredi. Dodatno kamere mogu da otklone svaku sumnju gradjanima da se radi u njihovom interesu. Tako da ako se neko zali znamo sta je :)
 
Hajd, videćemo kako ćeš ti proći :), ja ću imati direktan pogled na gradilište Magnolie i možda još bitnije na veći deo Savskog trga...
 
A gde će tačno biti kamera? U kojoj zgradi i sa koje strane?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=618099#p618099:282aek6e je napisao(la):
Zuma » 21 Apr 2019 10:40 pm[/url]":282aek6e]A gde će tačno biti kamera? U kojoj zgradi i sa koje strane?

Zgrada koja je blize mostu i tacno sa te strane ka mostu.
Evo ovakav pogled otprilike mozete da ocekujete :)
http://basepic.com/public/#/images/5195 ... .png?share

Iskreno mislim da ce biti odlicno za live view.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=618072#p618072:282aek6e je napisao(la):
nikolas27 » 21 Apr 2019 09:24 pm[/url]":282aek6e]Hajd, videćemo kako ćeš ti proći :), ja ću imati direktan pogled na gradilište Magnolie i možda još bitnije na veći deo Savskog trga...
Ja cu isto imati direktan pogled na Magnoliju :) ali ne i na Savski Trg. Bilo bi dobro imati i tamo pogled.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=618055#p618055:1k4qx1gy je napisao(la):
vradovic » 21 Апр 2019 10:01 pm[/url]":1k4qx1gy]Iskreno iz moje perspektive kamera moze samo da pomogne izvodjacu radova ako je iskren u namerama. (Reklama za dobar rad pa to prakticno znaci i vecu podrsku). Ko se bude bunio protiv toga znaci da nije spreman za tezak rad da se sve sredi. Dodatno kamere mogu da otklone svaku sumnju gradjanima da se radi u njihovom interesu. Tako da ako se neko zali znamo sta je :)
@ВРадовићу, пре свега за идеју укњижени плусићћћи.

Можда не би било лоше да се изконсултујеш и са Дирекцијом за грађевинско земљиште и изградњу Београда, они су имали у почетку камере за праћење радова на уређењу Трга Републике, па да видиш са њима око камере, који тип они имају и све оно што ти је потребно.
На пре неки дан објављеној јавној набавци за одржавање система за видео обезбеђење-надзора на задњој страни пише, цитирам:
"Дирекција има систем за видео-надзор који се састоји од 40+ камера које контролише систем „Milestone XProtect Express“ који је инсталиран на „Windows Server 2012R2“". http://nabavke.beoland.com/images/nabav ... U-6-19.pdf

Можда вреди покушати, па да се кроз твоју камеру прате радови и на сајту Дирекције !
 
pa jesu li te kamere javne? Ako jesu molim te podeli link.
Iskreno to bi ovom forumu bilo od nevidjene koristi.
 
Što se tiče pravne strane. U ovom slučaju sumnjam da može biti problema. Most je i gradska imovina i javna površina, isto kao i reka, a na javnim površinama je dozvoljeno snimanje. A valjda bi upravo mi trebali da budemo i formalni vlasnici gradske imovine. Pa ne snimamo ništa tuđe. Što se tiče javnog web cam praćenja gradilišta na privatnim placevima ili privatnih zgrada, to bi moglo da bude ograničeno, ali treba videti tačno kako. Jer zabrana po defaultu bi značila da je maltene zabranjeno snimati bilo šta u gradu, pošto se skoro uvek zahvata bar neki deo privatne imovine i sigurno mnogo ljudi. Pošto to očigledno nije slučaj, sigurno postoji neki daleko finiji kriterijumi. Pa treba videti kako je to tačno zakonski regulisano. A tamo gde ispadne da jeste zabranjeno, uvek je moguće snimati uz dozvolu koju u normalnim situacijama ne bi trebalo da bude teško dobiti, jer to jeste i u intreresu samog investitora i grada i javnosti. Inako taj objekat još nije u upotrebi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=618112#p618112:20k57ich je napisao(la):
vradovic » 22 Апр 2019 04:55 am[/url]":20k57ich]pa jesu li te kamere javne? Ako jesu molim te podeli link.
Iskreno to bi ovom forumu bilo od nevidjene koristi.
Камере сад не раде, кад је почела друга фаза радова уређења Трга Републике.
http://www.beoland.com/prenos-uzivo-izv ... republike/
 
Mali update. :)
Kamera namontirana i kabal razvucen i bocnem POE kad ono nece.
Tek kasnije videh da kamera podrzava samo 12v POE a moj je 48v. Valjda je nisam sprzio :D

Tako da mi ostaje sad da nakrimpujem kabal i da uzmem 12v POE :)
 
Nisam Vas zaboravio naravno! Problem POE ili kamera. Uvek neki problemi sa time.
Cisco Switch sa POE nece. POE kupim u Netixu i nece. Kaze nema veze voltaza jer ima auto sync na voltazu.
Testiram POE sa nekim Cisco Telefonom i radi. Kamera nece. Upali se i greje se ali nece da radi. Jos uvek se radi na tome a kad bude postujem ovde. Vidim da most svakako nije jos poceo :)
 
Probaj sa POE adapterom injector-om iz NETIKSa i posebnim izvorom napajanja.

http://www.netiks.rs/poe-adapter-injector

Obrati pažnju da izvor bude kvaliteniji, da ima plus u sredini a minus po obodu konektora. Da koristiš standardne, neukrštene patch kablove. Zatim da izvor ima snagu ne manju od 15 do 20W, i veći napon, recimo 44V.

 
@Vradovic, kako napreduje postavljanje kamere, jesi li rešio pitanje napajanja?
 
Ja sam neki baksuz sa ovim kamerama :shock: Ne radi kamera. (Priznali iz te firme da su imali seriju neispravnih). Da ne poverujes. Vratio je u US zamenicu vec su mi vratili pare a jos je nisam poslao nazad. LOL. Dotle uzeh juce neku Netiksovu kad ono nece ni ona FFS doduse nisam vise u Bg pa mi namestaju neki nisu bas vicni da je postave. Mrezni kabal sam izveo :)

@Igor/Zuma jesi li voljan da se oprobas u namestanju i eto prilike da vidis kako izgleda zgrada/stan iznutra? :) Sve je spremno. Kabal, IP kamera (testirana u Netiksu), POE, internet, switch, router cak i storage 1 TB da snimamo!
 
Koju kameru si uzeo u Netisku i šta sve imaš od prateće opreme?
 
privremenu neku samo 3611 IR HD dok mi ovu ne zamene za novu.
Dva neka servera, Cisco ISR4321, Cisco 4948 switch, kamera i neki storage. :)
Ne brini mreza radi samo jos kamera :D
 
Namestio kameru imam explorer trazi plug-in :D hoce neko remote da pokusamo ? :)
 
Vradovicu kako stojimo sa kamerom ima li kakvih novosti :)
 
Vrh