Šta je novo?

Pešačke zone

Ja nisam napisao da rade celu ulicu nego kod Strahinjića pročitaj šta piše.
 
Pod celu ulicu sam mislio na kompletnu rekonstrukciju a ne samo zamenu cevi.
 
20190531-130549.jpg

Ova zuta cigla mi nikad nije bila preterano lepa.
 
Могла би да се замени са блоковима боје калдрме и много боље би се уклапало.
 
A mogla bi i da se ukloni u potpunosti , jer nije postojala u originalnom (autentičnom) izgledu ulice.
 
Ta javna cesma treba da ostane a moze se promeniti obloga u neki kamenu koja bi se bolje uklopila.
Kao sto bi i u zoni Trga republike trebalo da se postavi jedna javna cesma (mozda umesto onog pokvarenog deltinog sata-nadjemo se kod cesme na trgu :) ).
 
Мени је невероватно колико је пара бачено у протеклих пар година на сређивање града и да ниједна, али ниједна целина коју сређивали не изгледа лепо јер је све рађено половично и неповезано.

Да ли је то због метастазираног јавног сектора па сви делови градске управе раде потпуно раштимовано јер се више не зна ко пије ко плаћа или сваки сектор просто фура своју политику без икаквог плана или смисла стварно не знам али ово је срамота. У једном делу се среди калдрма и мобилијар али не и фасаде које се буквално распадају, у другом делу се среде фасаде али не и плочници и мобилијар по којима људи ломе ноге, на Косанчићу среде оба али не изграде гаражу па се од сређеног венца направи паркинг и тако у недоглед. Скадарлија изгледа одвратно као да се неко у сред пост-комунистичког Сибирског градића сетио да удари неку калдрму и засади цвеће копирајући европске градове док се сиве зграде изнад дословно распадају.

20190531-130536.jpg


фујчина
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=626794#p626794:3tkqc131 je napisao(la):
tzoran1 » Ned Jun 02, 2019 1:37 pm[/url]":3tkqc131]Ta javna cesma treba da ostane a moze se promeniti obloga u neki kamenu koja bi se bolje uklopila.
Pišemo o nekom očuvanju autentičnosti , kao razlogu za ostajanje kaldrme na kojoj i dalje lomiš noge , i dodavanju iste na donjem delu , umesto zamene za kocke kao u gornjem delu ulice , a česmu koja je naknadno izgrađena , ne uklanjamo , već podvodimo pod tu istu autentičnost. :roll:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=626794#p626794:3tkqc131 je napisao(la):
tzoran1 » Ned Jun 02, 2019 1:37 pm[/url]":3tkqc131]Kao sto bi i u zoni Trga republike trebalo da se postavi jedna javna cesma (mozda umesto onog pokvarenog deltinog sata-nadjemo se kod cesme na trgu :) ).
Pored dve fontane na Trgu , još i česmu. Nešto mi to deluje kao nedovoljno. Fali tu još neka fontanica pored česme.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=626837#p626837:271caemn je napisao(la):
solecar » 02 Jun 2019 03:04 pm[/url]":271caemn]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=626794#p626794:271caemn je napisao(la):
tzoran1 » Ned Jun 02, 2019 1:37 pm[/url]":271caemn]Ta javna cesma treba da ostane a moze se promeniti obloga u neki kamenu koja bi se bolje uklopila.
Pišemo o nekom očuvanju autentičnosti , kao razlogu za ostajanje kaldrme na kojoj i dalje lomiš noge , i dodavanju iste na donjem delu , umesto zamene za kocke kao u gornjem delu ulice , a česmu koja je naknadno izgrađena , ne uklanjamo , već podvodimo pod tu istu autentičnost. :roll:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=626794#p626794:271caemn je napisao(la):
tzoran1 » Ned Jun 02, 2019 1:37 pm[/url]":271caemn]Kao sto bi i u zoni Trga republike trebalo da se postavi jedna javna cesma (mozda umesto onog pokvarenog deltinog sata-nadjemo se kod cesme na trgu :) ).
Pored dve fontane na Trgu , još i česmu. Nešto mi to deluje kao nedovoljno. Fali tu još neka fontanica pored česme.

Cesma sa pijacom vodom, ne samo radi dekoracije. Moze i nesto moderno da se napravi, ne mora biti autenticno na nacin kao da je stara 200 godina.
Meni je ova cigla ista ona sa kojom su se pravile kuce po selima i periferijama pre 30 - 40 godina.
 
Nije poenta u tome da česma izgleda kao da je stara 200 godina. Poenta je u tome da ona nije postojala pre 200 godina , već je postojala samo kaldrma i kockau gornjem delu Skadarlije. Ja nikako ne vidim kako ta česma ne narušava autentičnost Skadarlije , a narušava bi se autentičnost kada bi bila kaldrma zamenjena kockom kao u gornjem delu.
 
@solecar
Kada vec uvodis kaldrmu u pricu posto se ispostavilo da je "kaldrma" fake i da nema ni A od neke autenticnosti, valjalo je postaviti nesto sto je manje agresivno zglobovima pesaka. Nazalost rekonstrukcija je radjena skoro i tesko da ce sada neko da menja nesto a pogotovo one recne oblutke.
Ne vidim razlog uklanjanja cesme i jedino treba zameniti fasadne cigle nekim kamenim elementima.
Mozda i malo prosiriti pesacku stazu pored cesme...
 
Upravo tako. Kada sam spominjao da je trebalo da se iskoristi rekonstrukcija kao prilika da se postave kocke kao u gornjem delu Skadarlije celom dužinom , i da je trebalo da poprečne ulice budu unificirane sa Skadarlijom , da to bude jedna skladna celina , ujedno prijatna i za hodanje , ovde je pokrenuta priča je o očuvanju nekakve autentičnosti celine zbog koje je sve ostalo tako kako jeste. Protiv česme nemam ništa lično , kao ni da ostane sa ovom ciglom , već imam protiv toga da se pod patronatom autentičnosti nije uradilo ništa na poboljšanju , pod šta je podvedena i česma. Čak imamo i modernističke zgrade u gornjem delu Skadarlije.
 
OK razumeli se na kraju. Informisati potomke da je kaldrma lazna i da ne talasaju kada se radi sledeca rekonstrukcija ulice za pedesetak godina.
 
Улица Симе Нешића данас, поглед према Скадарској:







Поглед према Француској улици (и ул. Емилијана Јосимовића):





................................
 
Mnogo potencijala, malo toga urađeno. Ceo potez "Skadarlije" je veliki kapital koji prosečan Srbin prosto ne zna da iskoristi. Krovovi se po pravilu ne sređuju, fasade oronule, kafići nabacani i blokiraju pešačku zonu, klime i satelitski "tanjiri" štrče. Postoji su mnogo lepih i reprezentativnih zgrada koje zbog svoje zapuštenosti "skrivaju" svoju grandioznost.
Ima pozitivnih stvari itekako, ali kao što rekoše u postu gore, nikako da završe neku celinu do kraja.
 
I šta će se prijavom dobiti? Nadležni su sigurno to videli, i čini mi se da prijavama običnih građana samo smatraju da ne treba ništa sami da urade.

Nadležne očigledno ne zanima da reše problem grafita u centru grada.
 
Ako im pešačka zona nije bitna , zašto je onda uopšte proširuju?
 
Zato što su čuli da je kul da imaš pešačku zonu.

Doduše, čuli su da je kul imati i metro i dobar gradski prevoz i čiste fasade i uredno zelenilo, ali izgleda da imaju selektivni sluh
 
Vrh