Šta je novo?

Generalštab

Dvadeset godina nakon ostecenja dve zgrade u centru grada, jedna evropska drzava od 7 miliona stanovnika, nije u stanju da nesto sa njima uradi.
Stanje zgrada generalstaba je najbolja paradigma stanja Srbije i njenih gradjana.
 
To je država u kojoj ljudi žive u prošlosti, dok nam budućnost gutaju političari koji od toga profitiraju i šalju svoju decu da uče u inostranstvu, ne bi li se trovali turbo folk mentalitetom ljudi u Srbiji.
 
Pitanje je da li Srbija uopšte ima potrebu da ima zgradu Generalštaba? Sada bi mnogi rekli da svaka ozbiljna država teži ka tome. Mi nismo ozbiljna država, a kamoli suverena. Mi smo okupirani od strane NATO pakta još od 9.6.1999. godine, a zvanično od 5.10.2000. godine. U Zemunu imate kancelariju koju koriste NATO činovnici. Sarađuujemo sa njima, a navodno smo neutralni. Nisam baš siguran da bismo mi smeli da to obnovimo jer je zgrada dobra simbolika. Samom obnovom bismo pokazali karakter i da smo slobodni. Rušenjem, da smo pobeđeni i razbijeni. Sačekaće oni još koju deceniju da se još malo izmeni narod i zamuti svest ljudima pa će krenuti sa pričama o tome kako to treba da se ruši ili da postane hotel. Setimo se zgrade Saveznog MUP-a, a sada gradilišta "Skyline". Sličnu sudbinu će doživeti i Generalštab. Pogledajte kakvi cirkuzanti "vode" vojsku, ne mislite valjda da se Srbija nešto pita...
 
A pitanje je zašto u svemu moramo da tražimo neku simboliku umesto da jednom razmišljamo racionalno. Koji drugi narod na svetu ostavlja dve ruševine u centru grada da bi se inatila nekoj sili koja je bombardovala taj narod.
Zašto nismo ostavili sve te porušene zgrade posle drugog svetskog rata da bi se inatili Nemcima. Generalštab u stvari ne simboliše nikakvu slobodu već zaostalost jednog naroda po svim parametrima, a ponaviše mentalnim.
U normalnom svetu zgrade generalštaba bi bile obnovljene već godinu posle rušenja, a mi ovde u 2019. godini razmatramo šta treba ruševinama u centru dok se bezbroj istorijskih objekata ruši po gradu zarad profita pojedinaca, ali to nije bitno...
 
По мени је већи инат и пркос агресору да се обнови комолекс генералштаба. Очување рушевина само уноси негативност и осећај пораза у народ, што агресор и жели да сачува.
Што се тиче очувања сећања, ево нек ову привремену поставку посвећену НАТО агресији из музеја града преселе за стално у приземље генералштаба кад се зграда обнови, мислим да боље место за такву поставку неће наћи и да је симболика јасна и довољно јака. А на зеленој површини може да се направи спомен зид посвећен жртвама агресије где би биле уклесане њихове слике, имена и подаци о погибији, да се више не брукамо са оним церадама на лествама испред народне скупштине.
 
Ne mogu ni da zamislim sta prolazi kroz glavu nekog stranca kad prodje pored generalstaba. 20 godina tako stoje. Ajde da nije centar grada nego neka periferija pa ostavis a ovako.....

@Koniljo
Vidis nisam razmisljao tako ali mozda si u pravu kad kazes da nisi siguran da bismo smeli da obnovimo jer je simbolika da smo pobedjeni i razbijeni. Mozda je neko tako naredio da mora da stoji da nas podseca 50 godina tj. mozda smo i potpisali da necemo da rusimo x godina
 
Сама зграда(е) препутне неке комунистичке симболике за мене лично не представљају никакву вредност па ни потребу за обновом. Као ни зграда СУПа уосталом.

Имати рушевине у центру града није никаква реткост, ето Атине на пример.
Други светски рат је био рат, окупација. После рата биле су одређене бенефиције и ратна одштета.
Бомбардовање је био акт агресије, за коју нико није одговарао, никакве репарације нема. Обзиром да позитивно НАТО рапосложење у нешем народу (Стокхолмски синдром, не могу другачије да квалификујем) остављање рушевина је нада да ће генерације које долазе после нас мало боље да сагледају трагедију која нас је задесила.

Уосталом, имам искуство вођења странаца поред рушевина, мислим да остваља дубок утисак на њих.
 
Opet ne možeš ostaviti pojedincima da odlučuju da li im se nešto sviđa ili ne, estetski ili ideološki...
Po meni Generalštab ima vrednost i apsolutno je vredan obnove ali se ne bih bunio da neko zaista stručan i nezavistan donosi odluke o izgledu grada...pa kako bilo...svakako bi bilo bolje nego što je trenutno stanje...
 
To sto rusevine stoje, i treba da stoje. Samo tako one mogu ostaviti utisak na zapadnjaka, sta njihove vlasti rade.
A tek ako moze da se bira da ostanu rusevine ili da se obnovi ono ruglo, ona socijalisticka arhitektura, tu vise nema dileme da treba da ostane tako kako je sad.
 
Прекомликовано је то питање да се само струка пита.
Прво која струка? Много струка треба да буде укључено
И урбанисити, и археолози и историчари и архитекте и војска и... сами допишите
 
Naravno da treba obnoviti. Normalne države bi obnovile ovakvu građevinu. Opet kažem, mi ne smemo da to obnovimo i tačka. Nisu finansije u pitanju nego kao i svaka porobljena država moramo da slušamo tlačitelja.
Zgrada Saveznog MUP-a srušena i gradi se "Skyline", Ušće obnovljeno jer nije ni pretrpelo neko strašno oštećenje, umesto kineske ambasade se gradi Kineski kulturni centar, ostaje samo Generalštab. Dakle, mi se tu ništa ne pitamo, mi smo obična splačina od naroda i države. Plan je da se ruši i to u fazama. Ima se za nepotrebne stadione po Srbiji, ima se za jarbole i ostale gluposti, nema se za jednu zgradu.
Da ne pričmo o bruci iz Drugog svetkog rata i zgradi pošte, sinagogi Bet Izrael (mogli su Izraelci da je obnove), biblioteka na Kosančićevom vencu itd... Meni to govori da mi prosto ne smemo da obnovimo te zgrade zbog toga što se "čepimo" Nemcima i Amerikancima.
Cilj je da se stvori sliku da smo bezvredni, otpad, smeće (kako su nas naši "prijatelji" Nemci, Britanci i Amerikanci u više navrata nazivali tokom istorije) i da prosto stvore kompleks manje vrednosti.
 
Najgora opcija je ostaviti ovako poluporusene zgrade u centru. Bilo sta je bolje, obnova u identicnom obliku, u modifikovanom obliku, potpuno nova gradjevina ili potpuno rusenje. Bilo koje resenje osim necinjenja, bi pokazalo simbolicki volju jednog naroda za zivotom i razvojem, kao i snagu drzave. Bas me briga sto je strancima zanimljivo, domacem stanovnistvu nije.
 
Zasto da obnove kada ti kvadrati ne trebaju. Drzava ima 7 miliona stanovnika a ostalo je kvadrata za onu od 20 miliona. Sada drzava treba da baci 100 M. evra samo zato sto se nekima hoce. Ko ce da radi u tim zgradama? I sta ce da radi?

Ja bih najradije video tu obnovljene stare zgrade. Imaju manji broj kvadrata i znatno su jeftinije.
 
Држава кубури са квадратима за многе институције. Многе су неадекватним просторима. Многи факултети су буквално подстанари другим факултетима, многи институти. Шта фали да нпр. ту сместимо биолошки факултет, факултет безбедности, географски факултети и разни институти који кубуре са простором?
 
podržavam svaku ideju, samo da se te zgrade srede
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=626801#p626801:uhmikk4k je napisao(la):
And7rey » 02 Јун 2019 20:54[/url]":uhmikk4k]A pitanje je zašto u svemu moramo da tražimo neku simboliku umesto da jednom razmišljamo racionalno. Koji drugi narod na svetu ostavlja dve ruševine u centru grada da bi se inatila nekoj sili koja je bombardovala taj narod.
Zašto nismo ostavili sve te porušene zgrade posle drugog svetskog rata da bi se inatili Nemcima. Generalštab u stvari ne simboliše nikakvu slobodu već zaostalost jednog naroda po svim parametrima, a ponaviše mentalnim.
U normalnom svetu zgrade generalštaba bi bile obnovljene već godinu posle rušenja, a mi ovde u 2019. godini razmatramo šta treba ruševinama u centru dok se bezbroj istorijskih objekata ruši po gradu zarad profita pojedinaca, ali to nije bitno...
Чули сте за Хирошиму, не сумњам, и тамошњу Куполу атомске бомбе. А вероватно знате и за оне рушевине на Косанчићевом венцу.

Јасно је следеће:

  • 1. Да као народ имамо право, и моралну одговорност, да се сећамо злочиначке агресије НАТО пакта, и свих оних чије је животе упропастила;
    2. Да рушевине, саме по себи, нису адекватан споменик. Оне то могу бити, али само уз пропратне садржаје којих у Хирошими има, а у Београду нема - чак ни на месту спаљене Народне библиотеке!

Или направимо од остатака зграде Генералштаба прави споменик, или обновимо зграду. Ово што сад видимо није споменик.
 
Ja ne mislim da postoji neka zabrana da se to obnovi ili od toga napravi neki spomenik.. Mislim da je u pitanju samo neodgovornost nasih vlasti prema celom gradu i celoj drzavi.. Generalstab je samo jedan primer toga koliko se brige i novca ne ulaze u nesto od cega neki pojedinac ili grupa nema licnu dobit.. Koliko godina imamo nekakve poluurusene udzerice u sred centra grada, rupe, legla zmija.. 20 godina Narodni muzej bio zatvoren. Moja logika je ako se ne sredjuje toliko toga onda me ne cudi da i Generalstab stoji.. Cela Kneza Milosa je u katastrofalnom stanju a ima toliko potencijala.
Generalstab ne trrba da ostane u rusevinama.. ili obnoviti ili ga ostaviti poluporusenog ali sa nekim izlozbenim prostorom i u secanje na Bombardovanje, da bude bezbedan za obilazak i neke ture.. nesto kao memorijalni centar. Doduse vec je mnogo toga tu sruseno naknadno tako da se gubi i ta autenticnost rusevine iz 1999.
Ne treba coveku fizicki podsetnik na neko desavanje iz proslosti, verujte da se svi secamo bombardovanja a nove generacije ce o istom uciti.. Kao sto svi danas znamo i za vreme pod Turcima a rodjeni smo posle svega toga.
 
У суштини је проблем аљкавост и тромост државног апарата. Генерално кубуримо са квадратима за државне институције. А опет имамо вишкова и брдо "заробљених" квадрата.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=627300#p627300:2yxlbtuw je napisao(la):
Дошљак » 04 Јун 2019 17:58[/url]":2yxlbtuw]У суштини је проблем аљкавост и тромост државног апарата.
Као и увек, у апсолутно свему, осим ономе од чега запослени у управи, или њихови надређени, непосредно профитирају.

Генерално кубуримо са квадратима за државне институције. А опет имамо вишкова и брдо "заробљених" квадрата.
Неупотребљени квадрати на све стране, а нема музеја у Србији коме не фали изложбеног простора.

Јавашлук и безобразлук.
 
Ево знам да нпр. Завод за поремећаје говора КЦС баш кубури са простором.
 
I jedno tuce fakulteta i jedno tuce muzeja ali niko nece da se pozabavi opstom preraspodjelom prostora ...
 
Лакше је продати зграду или плац и ставити паре у џеп.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=627525#p627525:e729nqec je napisao(la):
Дошљак » 05 Јун 2019 07:03[/url]":e729nqec]Лакше је продати зграду или плац и ставити паре у џеп.
Или попунити све веће рупе у буџету.

У међувремену, културно благо пропада у неусловним просторијама, људи се лече у страћарама итд.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=627183#p627183:rhoy7k78 je napisao(la):
Хаеул » 03 Jun 2019 09:48 pm[/url]":rhoy7k78]...
Чули сте за Хирошиму, не сумњам, и тамошњу Куполу атомске бомбе. А вероватно знате и за оне рушевине на Косанчићевом венцу.

Јасно је следеће:

  • 1. Да као народ имамо право, и моралну одговорност, да се сећамо злочиначке агресије НАТО пакта, и свих оних чије је животе упропастила;
    2. Да рушевине, саме по себи, нису адекватан споменик. Оне то могу бити, али само уз пропратне садржаје којих у Хирошими има, а у Београду нема - чак ни на месту спаљене Народне библиотеке!

Или направимо од остатака зграде Генералштаба прави споменик, или обновимо зграду. Ово што сад видимо није споменик.


Dodao bih i zgradu RTS.
 
Vrh