Šta je novo?

Hram Svetog Save

Nije on ?
A pre deset dana.... i
Vesti » B92 10.03.2019
Završen sastanak: Vučić, Brnabić, Dačić i Irinej
Beograd -- Završen sastanak predsednika Srbije, premijerke i šefa diplomatije Ivice Dačića sa patrijarhom Irinejem i članovima Sinoda SPC, koji je počeo jutros...

edit: nemam nista protiv te donacije ako novac ode iskljucivo za zavrsetak hrama !
 
Mediji ce sve uciniti da mu svaku zaslugu pripisu, jer je u kampanji, ne znam sta je cudno. On ima medijsku savetnicu koja sve urednike zove i svi moraju isto da izvestavaju. Ali da ne idemo izvan teme, preneli smo vest.
 
Šest miliona evra za Hram. Već par godina je teško pohvatati koliko novca je ko obećao, namenio ili dao za Hram (naročito od strane naše Vlade) i koliko je procenjeno da treba novca za završetak radova, ali evo još jedne vesti. Izgleda da su sad i ozvaničili da ove godine ne može biti osvećenje:

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... -save.html
 
Завршен је и откривен и десни капител на главном улазу у Храм:

 
Иза Храма, улица Боре Станковића јуче:







Испред старе, дугачке бараке су поставили платно:





Нова зграда Мерин плаза је због нечега опет у скелама:





 
Samo da ne dograde još koji sprat ima već jedan na crno.
 
c7ec7c1026ba83eca47c886d065c3ee2.jpg


Lep dan bio danas za droniranje


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Juče sam bio u kripti prvi put i zaista je sjajno.

Naravno, mora da postoji jedno "ali" koje sreću kvari - okolina Hrama je blago rečeno - KATASTROFA.

Krpljeni pločnik asfaltom, rasklimane ploče, kablovi po stubovima, i ona prodavnica zbog kojih je nemoguće lepo uslikati Hram, osim ako nemaš dron.

9c836ce05663bf9d8eeefee3b2455875.jpg
b30870d134c8ea20e799ea7d47102195.jpg


Znam da je to sve u planu, ali sve to već godinama užasno deluje, a to nam je mesto koje bukvalno svaki turista obiđe u Beogradu.
 
Kad su postavili tu sklepotinu od tezge ispred hrama strasno...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=623927#p623927:2o8xjukb je napisao(la):
astrodule » 21 May 2019 10:21 am[/url]":2o8xjukb]Juče sam bio u kripti prvi put i zaista je sjajno.

Naravno, mora da postoji jedno "ali" koje sreću kvari - okolina Hrama je blago rečeno - KATASTROFA.

Krpljeni pločnik asfaltom, rasklimane ploče, kablovi po stubovima, i ona prodavnica zbog kojih je nemoguće lepo uslikati Hram, osim ako nemaš dron.

9c836ce05663bf9d8eeefee3b2455875.jpg
b30870d134c8ea20e799ea7d47102195.jpg


Znam da je to sve u planu, ali sve to već godinama užasno deluje, a to nam je mesto koje bukvalno svaki turista obiđe u Beogradu.


I meni je neverovatan kontrast spoljašnosti Hrama i njegove okoline u odnosu na unutrašnjost.

A sama okolina mene nekako podseća na opise izgradnje srednjevekovnih katedrala u prljavim smrdljivim gradovima gde je trg oko crkve u izgradnji pun otpada, vašarište, pijace, neke neugledne zgrade okolo... samo još fali štrokavi Boldrik :)
I onda se katedrala završi i nekako "povuče" i okolinu i grad i sve se nekako polako dovede u red i sve na kraju zablista.

E sad, kod nas je problem što ovo sada nije neko od ranije zatečeno stanje već "delo stručnjaka" po "projektu" :D i kao takvo predato na održavanje.

I fasade u Krušedolskoj su u katastrofalnom stanju.
Spomenik Voždu Karađorđu sada deluje nekako teško...mnogo stvari je tu nagurano na prostor koji bi po nekoj logici morao da bude otvoren....
 
Максимов је овде вероватно изнео неке занимљиве информације, али нажалост готово ништа не разумем:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=8KOY-GdmrIU[/youtube]
 
То су ти паланачки плитки погледи који не могу 100 година да заокруже храм бар са плочником.. Иначе тај мучени храм не би био завршен буквално никад да нису Руси пришли и погурали немогавши да гледају оно онако..
 
Зна ли неко, можда орјен, које би композиције по новом, измењеном плану требало да се нађу у преостале три полукуполе храма? Мислим на главне композције, за централна места конхи.

Да ли неко можда зна да ли је предвиђена и где иде композиција поклоњења три мудраца Маденцу Христу?
 
Питалица: одакле је направљена ова слика - данас?





У том делу града, стотинак метара даље, је и улица с овим знаком:

 
Пошто су и раније на овој теми качена дешавања не само у вези са Храмом, него и из улица око Храма - одоше "Пиво и Кобаје" и остали:

 
Bilo je logično da se tako nešto desi. Prizemne zgrade se zamenjuju većim u centralnim zonama Beograda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=633556#p633556:25qzr45d je napisao(la):
Саша » Уто Јун 25, 2019 7:31 pm[/url]":25qzr45d]Питалица: одакле је направљена ова слика - данас?
Друга слика је направљена у Лацковићевој улици на Дедињу, а прва стотинак метара испод ње, с врха Чакорске - слепе улице која иде узбрдо од Булевара Кнеза Александра.

............................................................



Ограда која иде од угла улице Боре Станковића с Катанићевом до ... скоро до улаза у градилиште с југоисточне стране:





Нема више скела на згради Марин плаза:



Поплочани део порте се и даље сматра мање посвећеним и вредним местом од било које улице или тротоара у БнВ па још служи као паркиралиште:



Пошто је ограда целом дужином улице Боре Станковића без капије (!?!), пролазници ...:







Северни портал:



Црква Светог Лазара Косовског у Крипти:



 
Vrh