Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=633165#p633165:1xfggxr7 je napisao(la):
DusanBG » Pon Jun 24, 2019 1:06 pm[/url]":1xfggxr7]Evo sada kažu iz BVK da je zbog nesttanka struje stao rad crpnih stanica na galovici i ispod gazele juce. Pa zar nemaju oni generatore??

Imaju. Možda kao u Fukušimi generatori bili potopljeni ?
 
EDB kaže da je bilo struje u Galovici.

Početak Beogradske hronike bio odličan. Vatrogasci pričali da neki kanali nisu čišćeni od 2014, Rada i lik z PKS bili iskreni. Pogledajte kada uhvatite priliku, tj. kada okače.
 
Meni ova priča kako su "neviđene" padavine, uopšte nisu realne. Samo zvuče kao opravdanje za neodgovorno ponašanje nadležnih službi. Prisustvovao sam tom prvom "potopu" u sredu na Paliluli, kada sam na fakultetu čekao da prestanu padavine. Prvo je počelo kao pljusak, a onda je počeo da duva jak vetar uz pljusak, a onda opet pljusak. Iako je izgledalo "veliko" meni je to bilo već viđeno. Svake godine barem jednom sam video isti događaj kući, u ulici koja nema odvod za atmosferske padavine. Scena potpuno ista kao ove reke u gradskim ulicama koje imaju takve odvode. Skoro svaki dan idem kroz Bulevar kralja Aleksandra tramvajem i nijedna rešetka za odvod, na tramvajskim baštovana, nema očišćenje otvore, svi su zapušeni. Da jeste velika količina vode, jeste. Ali količina vode na ulicama sigurno ne može da bude tolika, a da su odvodi funkcionalni, tj. očišćeni. Ovo je samo posledica neodgovornosti nadležnih, kao što posle svakog pljuska Autokomanda bude poplavljena, jer odvodi nisu očišćeni.
 
Ima i nerada i neodgovornosti gradskih komunalnih službi, ali i ove padavine u prethodnih 7 dana su stvarno bile enormne, što pokazuju i podaci o padavinama u pojedinim delovima grada koji su naročito bili pogođeni.
To su ekstremne padavine koje za samo sat vremena izruče čitavu mesečnu količinu, pa čak i dvomesečne količine.
 
Mora da se pokaže da je sve to normalno. Treba saznati koliko je litara tamo palo, pa tek onda uporediti.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=633293#p633293:2brqcew2 je napisao(la):
marrecar » 24 Jun 2019 07:44 pm[/url]":2brqcew2]Meni ova priča kako su "neviđene" padavine, uopšte nisu realne.

Grešiš, Mare. Ne znam u kom delu grada si bio, ali ovde, na Novom Beogradu, zaista jeste bilo neviđeno. Kao da je neko izručio pola okeana sa neba. Nismo to imali ranije, a da sam ja video.
 
Jeste, ali je priča da redovno čiste odvode laž. Odvodi se čiste, samo kada se zapusi, a ni tada svi, štaviše samo kada neko prijavi problem sto je za kišne odvode retkost. Svi imamo po kraju odvode koji su praktično zabetonirani i rade sa delićem kapaciteta.
Doduse ni da su cisti ne bi puno pomoglo ako im se ugase crpne stanice na području NBG posto je tlo ravno i nema prirodnog pada pri odvodu.
 
nivelacijom vodostaja jezera ,, Veliko blata,, lako se kontrolise vodostaj okolnih kanala....
spojeni sudovi...
 
Od 1977. godine živim na Novom Beogradu.

Ovo što se u poslednjih 7-8 dana izdešavalo na Novom Beogradu je neviđeno od 1977. godine - skoro svakodnevna repriza ekstremno jakih pljuskova.
Nešto slično se dešavalo u nekim godinama, jednom ili dva puta zaredom - ali ovo je neviđeno od 1977. godine.

U mom kraju je palo sigurno preko 200 mm, što je do sada neviđena količina.
 
Evo BG hronike od juče

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=RhAFSyhh0BE[/youtube]

Zanimljivo je da (bar kod mene) nema zvuka, a bilo je baš mnogo kritika na vlast.
 
Jesu ekstremniji meteo uslovi
ali ne bih zanemario ni kolicinu povecanog gradjevinskog ,,taloga,, u
u kisnoj i kanalizacionoj infrastrukturi
koj ometaju prijem padavina
Vidjeni sahtovsku Bg ,,gejzeri,,
zapravo i potvrdjuju da je doslo do nus ,,produvavanja,, takvih nastalih suzenja i cepova, pod pritiskom ekstremnih padavina.
Eto i neke vajde od ovakvog vremena
Koje gradiluste ima talozni bazen pre nego sto voda ode u kisnu ili kanalizacioni sistem .... Ne videh ni jedno...
a pocevsi od vode kojim se spiraju tockovi
gradj. vozila pa do pranja malih i velikih betonskih mesalica pumpi itd
Nisam siguran ni da postoji ikakva zskonska obaveza za postojanj ,,, taloznika,, na gradilistima

Izglefa da je lakse i jeftinije svu krivicu svaliti na vreme i klimu

:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=633413#p633413:1yghib3z je napisao(la):
Пантограф » 25 Jun 2019 08:56 am[/url]":1yghib3z]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=633293#p633293:1yghib3z je napisao(la):
marrecar » 24 Jun 2019 07:44 pm[/url]":1yghib3z]Meni ova priča kako su "neviđene" padavine, uopšte nisu realne.

Grešiš, Mare. Ne znam u kom delu grada si bio, ali ovde, na Novom Beogradu, zaista jeste bilo neviđeno. Kao da je neko izručio pola okeana sa neba. Nismo to imali ranije, a da sam ja video.
Nama se desilo, pre nekoliko godina, da je bio tako jak pljusak da je sa ulice u naše dvorište išla reka. Ali u pravom smislu te reči. Sva voda iz okolne dve ulice je prirodno tekla ka sredini glavne ulice, između njih dve, gde ima "prirodni" odvod koji nije bio očišćen. Plus sama kiša koja je padala u tom delu, sve se to nakupilo, ali zbog nepostojanja odvoda u svim delovima, napravila se ta reka koja je kao bujica ulazila u dvorište.
Zatim, isto pre par godina, nas je zadesila oluja u kojoj smo bili prinuđeni da zatvorimo sve prozore na kući i sva vrata. Ulazna vrata je deda morao da fizički drži zbog tolike jačine vetra i količine kiše. Sa krova nam je vetar odneo par metara oluka. Sećam se da smo samo čuli kako kiša udara u zidove u jakim talasima. Dva kilometra od nas u Kaluđerici, na dve kuće je potpuno uništen krov. Čak mi se čini da se dva puta desila slična oluja.
Poplava, kao u gradu i Borči, srećom nije bilo, ali to je samo posledica konfiguracije terena i naselja. Ali da je ovo neka "nova" količina padavina, možda jeste za neke delove grada. Kažem opet, prisustvovao sam toj prvoj "neviđenoj" količini i potopu u sredu, kada sam bio na Paliluli. Oluja jeste bila neverovatna, ali ja sam slično viđao.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=633368#p633368:creyzn56 je napisao(la):
Гага » Today, 01:14[/url]":creyzn56]Велико невреме и у "Брегзитленду", највише страдао Единбург.

SUPEROLUJA U EVROPI Veliku Britaniju pogodilo nevreme i obilne kiše, EDINBURG KAO BEOGRAD
https://www.blic.rs/vesti/svet/superolu ... ao/gjb0dng

JAKA KIŠA PARALISALA ENGLESKU: Ulice poplavljene, voda prodire u dvorišta i kuće!
http://pink.rs/svet/140136/jaka-kisa-pa ... sta-i-kuce

Palo je u Edinburgu mnogo manje nego unekim delovima Beograda pa su imali poplave.

https://www.edinburghnews.scotsman.com/ ... -1-4953343

Met Office forecaster Craig Snell said 44.4mm (1.8ins) of rain was collected at the Gogarbank weather station between 1pm and 4pm this afternoon.
 
Субјективан осећај количине падавина је апсолутно непоуздан, једино мерни инструменти су меродавни. Нпр 50 и 100 ml кише у периоду од пола сата су субрјективно гледано за већину нас екстремно јака киша и тешко их је разликовати, а што се тиче последица разлика је огромна.
 
Tako je, podaci su egzaktna stvar, dok je sećanje veoma varljiva kategorija.
 
Meni je najmerodavniji mlaz sa nadstrešnice kroz njen slivnik. Tu tačno vidim da li je baš veliki pljusak u zavisnosti koliko dugo traje jak mlaz.
 
Francuska. Najtopliji dan ikada, 45.9 C.

Izgleda da budućnost nećemo previše čekati.

 
Ko kaže da se klima menja ? Neki stručnak ??? Ma ajte, molim vas sve je to u balansu.
 
Tako je, sve je u balansu. :kafa:

Rekoh već ranije bezbroj puta da se (lokalne) ekstremne pojave javljaju u cilju održavanja (globalne) prirodne ravnoteže. Dakle, (lokalni) ekstremi nikako ne mogu biti posledica narušene (globalne) ravnoteže, već upravo suprotno – lokalni ekstremi se javljaju u cilju očuvanja, odnosno održanja globalne prirodne ravnoteže, bez koje nema života na Zemlji.

SVAKOG dana se na NEKOJ tački planete obaraju temperaturni rekordi (toplota ili hladnoća - svejedno).
Takođe, i kod svih drugih prirodnih pojava dolazi do svakodnevnih promena nekih ekstremnih veličina na različitim tačkama planete.
 
I bezbroj puta ti je rečeno da nije svejedno kakva je učestanost i intenzitet tih ekstrema. Reći da se nešto što liči na slučajni proces mora da ima svoje maksimume i minimume koji se smenjuju ne znači baš ništa, jer je to osnovna priroda svakog slučajnog i kvazi slučajnog procesa. Međutim oni i pored toga nisu svi međusobno isti jer imaju i niz drugih matematičkih karakteristika koji preciznije opisuju slučajene procese.

Rekordne temperature za jun su zabeležene i u Nemačkoj i Poljskoj. Pa iako sama činjenica da su postignuti ovi konkretni rekordi sama po sebi ne bi morala biti neobična, problem je što takvih rekorda i njihovih intenziteta počinje da biva malo previše. Uz mnoga druga merenja koja potvrđuju da nije u pitanju samo nužna varjabilnost slučajnog procesa, nego da se definitivno menjaju i njegove statističke karakteristike. O tome u svetu nauke više ne postoji apsolutno nikakva sumnja.

Neki fizički mehanizmi naravno i dalje nisu dovoljno poznati, kao je uvek bilo i uvek će biti, ali osnovni zaključak o promeni klime više nije podložan kritici nigde u svetu ozbiljne nauke. Nema ni jedne jedine naučne istine na kojima se zasniva današnja civilizacija koja je matematički formalno i do kraja dokazana, i koja teorijski ne bi mogla biti pogrešna, pa se svejedno ne uzima da one nisu tačne i dovoljno dobro dokazane u svakom praktično upotrebljivom smislu. Nedostaci i trenutne rupe u klimatologiji kao nauci se zato ne mogu tretirati različito od rupa u svim ostalim delovima našeg znanja. Jedan bitan deo nauke se i sastoji upravo u tome kako znati kada je nešto dovoljno sigurno za usvajanje nečega kao "istine" i praktičnu akciju. A ovde je osnovni zaključak odavno sasvim siguran u tom smislu.

Za Srbiju i Beograd je postalo bukvalno opasno da i dalje u svojim planovima ignoriše ova upozorenja.
 
Meni je dokaz da je sve u nekoj ravnoteži ona ostrva u Tihom okeanu što nikako da potonu, a o tome trube već decenijama. Toliko se leda otopilo, toliko glečera se smanjilo, a Vanuatu, Tuvalu (ili kako se već zovu ta atolska ostrva) i dalje žive.

Ekstrema ima, ali ko može da kaže da takvih ekstrema nije bilo pre više od 50 godina kada nije bilo toliko mernih stanica i vesti?
 
Ekstremi su relativni. Nešto što je bio ekstrem pre sto godina, danas ne znači da je ekstrem. Čak se može smatrati da je to danas normalna pojava. Činjenica je da se globalna prosečna temperatura povećava, i da su jedne od najtoplijih godina poslednje 4 godine u nizu. Možete da govorite o ravnoteži, to je svojstvo planete Zemlje, i svakog drugog prirodnog sistema, sa se sam balansira i eliminiše uticaje koji utiču na ravnotežu. Ovi trenutni ekstremi su posledica tog svojstva. Ali, iako prirodna pojava, neprirodan je uzrok. Čovečanstvo je štetočina na planeti Zemlji, i mi je guramo u ekstreme. Ne znam kako neki ljudi ne veruju u klimatske promene, globalno zagrevanje, i sve druge pojave koje su posledica ljudske nemarnosti. Ovo što se dešava je normalno, ali uzrok tome nije normalan.
 
Ljudi, nije potrebno da verujete nikome i NEMOJTE verovati nikome. Ali zbog organizovanog otpora Američkih miltinacionalnih korporacija vezanih za fosilna goriva i posebnih karakteristika Aričke političke scene u kojima veliki kapital bukvalno kupuje i bira političare, što je kod njih odavno deo sistema, klimatologija je postala tobože kontraverzna zbog toga što Amerika kontroliše i najveći deo globlnog tržišta medija. Posledica je odgovor mnogih naučnika i aktivista na tu kampanju poricanja koji je kreirao ogromnu količinu veoma pristupačne literature koja objašnjava šta se sa klimom stvarno dešava. Svaki čovek koji ima razumo dobru srednje školsku osnovu iz prirodnih nauka, može sam da krene da čita litetaraturu obe strane pa će mu sve ubrzo biti jasno. Ne morate verovati nikome, ali odvojite par nedelja, ili već koliko imate, pa vidite sami. Dokazi za klimatske promene su previše jasni i sigurni, i nije potrebno biti naučnik da bi to bilo jasno - sem, naravno, ako verujete u globalne zavere čija je intelektualna osnova da je sve ustvari suprotno od većinskih dokaza, jer je to tobože namerno tako namešteno od strane maltene čitavog sveta (ili bar onih koji njime kobajagi upravlju gvozdenom i apsolutnom kontrolom bez disidenata) ali onda vam zaista nema pomoći.

Jedan od takvih sistema mišljenja, kao što je verovanje u globalne zavere, su recimo mnoge religije u kojima se jasno kaže da se jedina prava istina može videti tek prethodnim iskrenim verovanjem da je nešto istina (!), a da je razum ustvari metod za varanje od strane đavola kome je ta, razumska strana naše ličnosti po defaultu podložna pošto mi kao ograničena bića nikada ne znamo dovoljno, a on nas, zbog svog nadmoćnog znanja u sferi isključivo razuma uvek može prevariti. U klimatologiji su ta đavolova nadmoćna znanja (naravno u očima vernika globalnih zavera) ustvari javno navođeni dokazi u za promenu klime. Naučnici nas lako varaju jer su tobože u dogovoru, a pri tome znaju više od nas. Tako da ste nažalost ili u jednom ili u drugom epistemološkom kampu: Ili verujete u globalne zavere, i onda vam zaista nema pomoći jer se iz zatvorenih saznajnih sistema tog tipa već po njihovom dizajnu NE MOŽE izaći, ili NE verujete u globalne zavere, a onda možete i sami da vidite šta je istina samo ako odvojite vreme da naučite ono što ne znate.

I to je sve što se oko toga ima reći.
 
Hipotetički, da su klimatske promene neka laž, kao i globalno zagrevanje, meni nije jasno zašto neko jednostavno ne bi želeo da koristi čistije izvore energije, kao i da primenjuje sve ostale čiste tehnologije i da koristi čiste tehnike? Neshvatljivo mi je da ima ljudi koji bi radije da se guše u raznim gasovima, da udišu sitne čestice, da im životna sredina bude puna plastike i smrdljivog otpada, itd itd. Zar ima takvih ljudi koji bi radije da skrate sebi život, da pokupe neku bolest ili da je sami razviju. Čak i da ne verujete u globalno otopljavanje i posledice, zar stvarno tako želite da živite, u prljavštini, da se ceo živi svet davi u prljavštini i otpadu. Neka bar to bude dovoljan razlog da počnete da razmišljate "zeleno", ako niste spremni da shvatite da uništavamo za sada jedino moguće mesto za život čoveka.
 
Vrh