Šta je novo?

Фасаде / Fasade

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=634335#p634335:3gkfdwn0 je napisao(la):
stf » 28 Jun 2019 07:38 am[/url]":3gkfdwn0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=634261#p634261:3gkfdwn0 je napisao(la):
dziggy » 27 Јун 2019 10:51 pm[/url]":3gkfdwn0]Na primeru ove fasade se vidi kako su ove sada boje visestrukoo losijeg kvaliteta nego original. Nijansa zute tamnija i na oko dosta kvalitetnija je skinuta i bacen ovaj limun zut krec.
Да ли си реалан? Она жута? Најодвратнија могућа боја у целом граду, најодвратније окречена зграда је теби била пример квалитета?

Ova ti je bolja? Pisi mi na mail ako si da trgujemo nekim stvarima...
 
Čista satisfakcija :p :p :p
Untitled2.png
 
Starine Novaka, odlično izgleda, jedino klime i raspala stolarija kvare utisak.

 
Moram apsolutno da se slozim sa Stefom po pitanju one zaista drecave zute boje koja je sada vrlo adekvatno zamenjena pastelnom.

Moram da pohvalim i sredjivanje kalkana na ovim zgradama u Brankovoj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=634712#p634712:rqkhqvfj je napisao(la):
And7rey » Sub Jun 29, 2019 11:31 am[/url]":rqkhqvfj]Čista satisfakcija :p :p :p
Untitled2.png
Ove fasade treba slikati po suncanom vremenu i videti kako je ispalo. Nisam pobornik ovih zelenih tmurnih pistac boja ali ok to je sve stvar ukusa.
 
Избор боја није толико лош, али изнова и изнова једнобојност ! Не морају да траже узоре по Европи, а има их безброј, у најближој околини има сјајних примера двобојно бојених фасада, али не вреди нам указивање , знају да људи имају милион других брига , ко још мисли о изгледу фасада...
 
Cekaj polako da vidimo ostale mozda prosaraju ko zna. Mada ne treba ici u krajnost pa malati u neke drecave boje, ona u Karadjordjevoj narandzasta je krs ispala.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=634712#p634712:3l9xtsmv je napisao(la):
And7rey » 29 Јун 2019 10:31 am[/url]":3l9xtsmv]Čista satisfakcija :p :p :p
Untitled2.png

Мени се овде највише свиђа што се та надоградња више не примећује толико...
 
Ovo u Brankovoj me je zapravo podsetilo na onaj niz fasada u Djordja Jovanovića tj. ispred pijace Bajloni.
U Brankovoj čak i možemo reći da je sivilo najveći problem, a kod pijace fasade bukvalno izgledaju kao iz nekog post-apokaliptičkog filma.

Evo jedna stara sa fb crno-beli bgd dok je sve to ličilo na nešto.
164066_146639992058975_4836456_n.jpg
 
Сликао сам прекјуче тај низ у Ђорђа Јовановића; приближне су висине и све с балконима имају металну ограду на њима:






Да се пијаца уклони, или сведе на мању од садашње, направи и уреди трг и фасаде лепо обнове, то би препородило овај крај.
Део Скадарске улице се пружа поред пијаце и ево како он сада изгледа:



............................

Ова обновљена фасада је у улици Жоржа Клемансоа:

 
Uklanjanjem pijace i sredjivanjem fasada to bi verovatno mogao biti jedan od najlepsih trgova u gradu, koji bi se nadovezivao na Skadarliju.
 
Не треба укинути пијацу већ је уредити да буде са монтажним тезгама које би се уклањале по истеку радног времена и онда остајао празан трг.
 
Najbolje da se uradi podzemna pijaca i parking na dva nivoa, i gore trg, a sa tim parkingom mogao bi i da pokriješ uklonjena parking mesta iz ovih ulica koje bi postale deo trga.

Čak bi mogli da se stave oni stakleni paneli, kao za arheološka nalazišta, pa da sa trga vidiš pijacu ispod, a dole bi imao prirodnog svetla.
 
Ono kad je neko toliko lenj (u ovom slučaju MUP u zgradi Tanjuga) da neće da plati restauraciju tri mermerne ploče, nego stavlja držač zastave na goli, oronuli malter...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635064#p635064:debku1yk je napisao(la):
nemanjad90 » 30 Jun 2019 07:26 pm[/url]":debku1yk]Uklanjanjem pijace i sredjivanjem fasada to bi verovatno mogao biti jedan od najlepsih trgova u gradu, koji bi se nadovezivao na Skadarliju.
file.php

Apsolutno se slažem samo sto smo mi seljački narod pa se ne odričemo tako lako pijaca. Pijaca u Srbiji uživa status svetinje.
 
Samo kad je otišla ona odvratna boja sa zgrade u Prizrenskoj kao da smo dobili novu zgradu...
 
Kada bi stanari stavili malo cveća na terase još bi lepše izgledao ceo taj potez, tako malo je potrebno da se sve promeni :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635203#p635203:iw9b3i4f je napisao(la):
Johnest_Hon » Пон Јул 01, 2019 10:43 am[/url]":iw9b3i4f]Samo kad je otišla ona odvratna boja sa zgrade u Prizrenskoj kao da smo dobili novu zgradu...
Apsolutno, ta obnova je pun pogodak! Boja je bila neopisivo grozna. I ne samo što su obnovili fasadu, nego su i ofarbali prozore na 2. i 3. spratu koji su bili braon u belo, da bi se slagali sa ostatkom. Takođe mi se sviđa što su okrečili zabat u belo, pa je fasada nekako sada uokvirena i uobličena.
 
Jasno je da ovo nije bila originalna boja fasade. Zna li neko u kom stilu je ova zgrada podignuta?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635314#p635314:2e4pcorf je napisao(la):
And7rey » Пон Јул 01, 2019 4:04 pm[/url]":2e4pcorf]Jasno je da ovo nije bila originalna boja fasade. Zna li neko u kom stilu je ova zgrada podignuta?
Pa u nekom uprošćenom akademizmu, bez previše plastike ili je ona skinuta kasnije. Kao i velika većina zgrada u Beogradu iz prvih decenija 20. veka, kada izuzmemo secesiju (art nuvo).
 
Kad pomenuste secesiju... Juče sam prisustvovao jednoj raspravi ljudi koja me je podsetila na brojne rasprave sa foruma. Potegla se priča o ''klonovima'' secesije koji se pojavljuju u zadnje na Dorćolu i Vračaru. Ono što mi je bilo interesantno, i što me je asocirali na forum, je kako različite osobe, iako sličnog intelektualnog nivoa i opšteg obrazovanja, različito gledaju na tu pojavu. Osoba koja je arhitekta je od starta tvrdila i objašnjavala da je to kičeraj i nazadovanje. S druge strane, druge dve osobe, takođe fakultetski obrazovane i već u poznim godinama, su rekle kako se njima to sviđa. Ako ništa drugo, da im je bar bolje od Lego kockica koje se seju po ovim modernim naseljima/blokovima što se trenutno grade.

Pominjem ovaj primer jer sam tu shvatio kako različiti ljudi različito gledaju na istu pojavu, i da kod nekih tema zaista nema ''ispravnog'' i ''neispravnog'' stava. Arhitekte to gledaju na jedan način. Ljudi koji nisu arhitekte gledaju na drugi. Otprilike kao što dizajner ili projektant automobila gleda na mašinu na jedan način, a budući korisnik na drugi. Svako ima svoju perspektivu koja itekako ima validne tačke. Reći da li je u pravu samo jedan ili drugi je prosto nemoguće. Kod nekih stvari se izgleda ipak sve svodi na ukus i lični dojam. :)
 
Проблем са архитектуром је што је у питању уметност али по својој природи примењена и то се може рећи и наметнута уметност.

Као и све остале врсте уметности вуче неку своју историју која обликује ставове образованих људи који се њоме баве. Па тако особа која је завршила архитектуру и зна целу историју и рационализацију изгледа, функције и облика зграда од античких времена преко Корбизијеа па до данас има специфично мишљење о томе како данас треба градити након свих тих уметничких праваца. Исто као што школовани сликар неће бити претерано импресиониран рококо стилом јер зна под којим је културолошким околностима настао, зашто се у њему сликало и зашто је временом превазиђен.

Међутим, зграде се својим изгледом и коришћењем простора намећу свим грађанима и та актуелна мишљења академика нису нужно свима по вољи. Нити су им битна нити су то људи који поштују или подржавају нит западне архитектуре. Нити се академици на крају крајева слажу међу собом. Притом се те уметничке школе мисли константно мењају па нешто што је једном било за дику и понос касније је одбачено и презрено. Пола Београдског брутализма је једном сматрано високом уметношћу па су данас ретке архитекте у свету (па и код нас) који се на њега угледају или сматрају да треба тако градити.

Постмодернизам је омражен али неизбежно тачан у свему па и у архитектури. Не постоји искључиво једно тачно субјективно виђење нити неко објективно мерило архитектонске естетике а ван чувања културно-историјских и туристичко-амбијенталних целина инсистирање на специфичном стилу градње је узалудно и бесмислено.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635636#p635636:1vidve4x je napisao(la):
Bender Rodriguez » Уто Јул 02, 2019 5:04 pm[/url]":1vidve4x]Kad pomenuste secesiju... Juče sam prisustvovao jednoj raspravi ljudi koja me je podsetila na brojne rasprave sa foruma. Potegla se priča o ''klonovima'' secesije koji se pojavljuju u zadnje na Dorćolu i Vračaru. Ono što mi je bilo interesantno, i što me je asocirali na forum, je kako različite osobe, iako sličnog intelektualnog nivoa i opšteg obrazovanja, različito gledaju na tu pojavu. Osoba koja je arhitekta je od starta tvrdila i objašnjavala da je to kičeraj i nazadovanje. S druge strane, druge dve osobe, takođe fakultetski obrazovane i već u poznim godinama, su rekle kako se njima to sviđa. Ako ništa drugo, da im je bar bolje od Lego kockica koje se seju po ovim modernim naseljima/blokovima što se trenutno grade.

Pominjem ovaj primer jer sam tu shvatio kako različiti ljudi različito gledaju na istu pojavu, i da kod nekih tema zaista nema ''ispravnog'' i ''neispravnog'' stava. Arhitekte to gledaju na jedan način. Ljudi koji nisu arhitekte gledaju na drugi. Otprilike kao što dizajner ili projektant automobila gleda na mašinu na jedan način, a budući korisnik na drugi. Svako ima svoju perspektivu koja itekako ima validne tačke. Reći da li je u pravu samo jedan ili drugi je prosto nemoguće. Kod nekih stvari se izgleda ipak sve svodi na ukus i lični dojam. :)
Samo mala ispravka. To što se gradi po Dorćolu i Vračaru ne pokušava da imitira secesiju, već neoklasicizam, a te dve stvari su veoma različite. Secesija (art nuvo) je nastala krajem 19. veka, mnogo kasnije od neoklasicizma, a neke od glavnih odlika su joj krive linije i kitnjasti floralni i antropomorfni motivi na fasadi. Neoklasicizam je, sa druge strane, strog, ravnih linija, po ugledu na starogrčku arhitekturu. Evo jednog primera čiste secesije, Zgrada Smederevske banke na Terazijama
 
Vrh