Šta je novo?

Cene nekretnina

Kada odu u insostranstvo, ljudi ne prodaju stanove, čuvaju ih - ko zna zašto? Valjda neka sigurnost. A tačno je i to da kada skupe neki kapital kupe stan u Beogradu, kao i na Zlatiboru, Kopaoniku...
Ti stanovi se izdaju ili su prazni, ali iseljavanje ne vrši pritisak na strani rasta ponude nekretnina. Tu smo negde specifični u odnosu na druge.
 
Imam poznanike koje "imaju više sreće" sa platama, pa stvarno razmišljaju gde da investiraju. Stanovi u Dablinu, Irska, imaju bolji ROI nego bilo šta u Beogradu, toliko o tome.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=634485#p634485:bvbd94od je napisao(la):
unedfined » Pet Jun 28, 2019 2:26 pm[/url]":bvbd94od]Imam poznanike koje "imaju više sreće" sa platama, pa stvarno razmišljaju gde da investiraju. Stanovi u Dablinu, Irska, imaju bolji ROI nego bilo šta u Beogradu, toliko o tome.

Pa naravno da imaju, jasna stvar. To je izmedju ostalog, zato što kirije prate cenu kvadrata. Odnosno cena kvadrata je odraz standarda, a samim tim sa boljim standardom idu i veće kirije koje se mogu platiti.
 
11030@
Misleci da ce jednog dana da se vrate, a onda shvate da se nikada nece vratiti jer su im i deca tamo i da im je to balast koga se treba resiti . Znam i ja par primera...

Neki se vrate, neki se ne vrate. Svakako nije loša investicija, sa njihove tačke gledišta i njihovih plata. Najlakše je prodati stan, treba ga zaraditi. Ipak to nisu stanovi u nekoj zabiti pa da je kamen oko vrata.
 
Ima baš mnogo prljavog novca u kupovini stanova, naravno govorim o ovoj novogradnja... Zato mislim da se taj balon neće skoro "ispumpati"...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=634655#p634655:24ryvewg je napisao(la):
SerbPacker » Sub Jun 29, 2019 2:48 am[/url]":24ryvewg]Ima baš mnogo prljavog novca u kupovini stanova, naravno govorim o ovoj novogradnja... Zato mislim da se taj balon neće skoro "ispumpati"...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk

Do kraja 2020. najverovatnije ide objava krize, i računaj još godinu-dve da tvrdoglavi popuste, znači negde za oko 3 godine od sada će krenuti cene da padaju, i padaće sve jače par godina dok ne dotaknu dno, pa se onda opet okreće ciklus. Tako da eto neka prognoza je da će povoljnije cene biti u periodu 2022-2026, a najpovoljnije verovatno 2024-25 pošto treba vremena prvo da objave krizu u svetu, na to će se čekati oko godinu dana od danas, možda koji mesec više, pa onda odredjen broj meseci da to stigne ovde, i opet odredjen broj meseci da tvrdoglavi krenu spuštati preduvane cene.

Poslednji ekvivalent najpovoljnijih cena stanova je period 2011-2015. Sada smo trenutno u 2007. :)
 
Nismo ni blizu vrhunca koji je bio 2007/2008, tada su cene u svim krajevima bile podjednako povisene, danas su samo u pojedinim krajevima. Takodje ni promet danas nije ni blizu kakav je bio.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=634680#p634680:2fl1k0vb je napisao(la):
ftj » Sub Jun 29, 2019 9:00 am[/url]":2fl1k0vb]Nismo ni blizu vrhunca koji je bio 2007/2008, tada su cene u svim krajevima bile podjednako povisene, danas su samo u pojedinim krajevima. Takodje ni promet danas nije ni blizu kakav je bio.

Pa da, ali tada je Srbija imala iole žive i druge delove zemlje, a sada ima da kažem živ samo Beograd i Novi Sad. Kako godine odmiču, sve umire, samo ta 2 grada kao žive. To je jedan od najvećih razloga zašto i u ostalim gradovima cene ne rastu tim tempom. Ipak, ni ne zaostaju puno. Za Lazarevac na primer imam tačne podatke i tu je primetan rast od oko 30+%, a u Beogradu je na primer porast zavisno u kom delu grada, i da li je novogradnja, isto tako 30-40%, i do 50%. Tako da ne zaostaje se puno, a negde gde je zaostatak veći, to je naravno zato što koliko god se balon naduvao jednostavno ne mogu cene u nekim gradovima toliko da isprate Beograd jer nema ko da se ošiša po toj ceni u tim gradovima.

U svakom slučaju, ovde će se navući visoke cene još neke 2, max 3 godine i onda ide to sve dole. Živi bili pa videli :)
 
Cene su naduvane za nas standard, ali teško je reći kada ce doci do pada. Pre svega treba naći uzrok rasta npr. 2007/8 su prodavane nekretnine na CG primorju i kupovani stanovi u Beogradu, a sve je potopila svetska ekonomska kriza.
Danas mislim da je uzrok izdavanje stanova na dan. Zbog toga i nije došlo do rasta cena na perifernim delovima grada, jer nisu zanimljivi turistima. Generalno to je globalni trend, u gradovima poput Pariza i Amsterdama centar su potpuno preuzeli turisti, a stalnih stanovnika gotovo i da nema.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=634693#p634693:1203oszx je napisao(la):
Dart » Sub Jun 29, 2019 10:37 am[/url]":1203oszx]Danas mislim da je uzrok izdavanje stanova na dan. Zbog toga i nije došlo do rasta cena na perifernim delovima grada, jer oni nisu zanimljivi turistima. Generalno to je globalni trend, u gradovima poput Pariza i Amsterdama centar su poptuno preuzeli turisti, a stalnih stanovnika gotovo i da nema.

Da, ima do toga naravno. To izdavanje na dan je isto dosta gurnulo cene na gore. Ipak, sve se dešava po ciklusima, tako da kako god bilo, ništa tu neće ostati imuno na globalni trend kako rasta, tako i pada posle.
 
Globalni trend je tek teško predvideti. Moguće je ostati imun na njega, ako ne zakači lokalne uzroke rasta. Ima tu sigurno mnogo faktora izdavanje na dan nije jedini, ali je ono to koje uzrokuje disproprciju u rastu cena u centru i na periferiji...
 
SRBO":12q18kwf je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=633565#p633565 je napisao(la):
sjcam » 25 Jun 2019 19:07[/url]":12q18kwf]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=633519#p633519 je napisao(la):
SRBO » Uto Jun 25, 2019 3:23 pm[/url]":12q18kwf]Доказ да је у Србуљку тражња некретнина за сврхе чувања новца, а не за животни простор су кирије које не расту, а цене које расту. Боље злато и биткоине да су узимали

Kako kirije ne rastu? Pa pune su novine tekstova o poskupljenju kirija... Neki su se dosetili i da izdaju na dan. Ne rastu u lošim naseljima, jer to uzimaju studenti, a na boljim lokacijama svakako kirije su skoro dvostruke u odnosu na vreme krize, jer je velika potražnja.

PS: Ništa protiv studenata, samo sam naveo primer kategorije koja je platežno manje sposobna (neelastična :)). Svi smo uglavnom bili studenti.

Пуне су новине, али лигенпрес је лигенпрес... То можда расте само у центру и НБГ и по овим новим "луксузним" комплексима, док на Коњарнику не можеш да издаш за јаче од 200
Pa da, Ja o tome i pričam. Investicija nije stan na Konjarniku, nego nešto novo za čime ima potražnje i čemu cena skače.

Ko kupuje za stanovanje može da nađe prednosti i Konjarniku ili bilo kom delu grada; izvaga sve i donese individualnu odluku. Ali, za izdavanje kupovina starih stanova je propala investicija.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
U pozarevcu su cene malo porasle iz razloga sto dijaspora ne pravi vise ogromne kuce sa lavovima nego kupuju se stanovi u gradu. Tu je blizu zubar, lekar, frizer, kafane...
 
Zašto propala ako cenu stana možeš da vratiš za nekih 15 godina? Manje je ulaganje u startu nego da se kupi stan za 2500e/m2, manja je i renta ali možda i sigurnija. Pristojan stan za 200 uvek može da se izda, a da li svi od 600 700 800+e mesečno budu izdati u roku od odmah? Mi smo naš stan na periferiji (kraj b.brda) izdali za 200 u roku od 2 dana, nemamo prekid izmedju novih i starih stanara, gubitaka 0, troškovi održavanja mali. Ako mi stan kojim slučajem bude prazan nemam velike gubitke, ne plaćam paprena održavanja itd.
 
zavisi od namene i lokacije, stan u centru verujem da bi se izdao u roku od odmah...
 
Stan od 80k evra izdaješ za 250-300 a u stan od 150k trebaš da uloziš još 20k da bi ga izdao za 600-700. Dođe to na isto, s tim da je rizik u drugom slučaju veći tj. iz prve ruke znam da ti luks stanovi budu u proseku izdati 9 meseci godišnje.

Najbolje su prošli kupci stanova u Belvilu kad su cene zbog krize pale ili kupci u prvoj fazi A Bloka, ostalo i nije baš neka investicija.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Znam ljude sa logikom da kupuju stanove do 40k evra, uglavnom stare garsonjere u sirem centru grada. To se navodno lagano izdaje za 200eur i uvek je izdato, a postoji opcija na dan ko hoce da se cima.
 
Da podsetim ljude na slučaj kada je Starine Novaka bila zatvorena zbog otpadanja panela sa inekosvog solitera. Mislim da investicija u staru gradnju postaje stvarno rizična jer komi betonjekre stvarno počinju da se raspadaju, tako da je pitanje u kom stanju će vaša "investicjia" biti za tih 15-20 godina...
 
Jeste, sva starogradnja se raspada, otpada itd. Stvarno preteruješ. Moja zgrada stara 20 god izgleda odlično.
 
Nisu ni nivogradnje mnogo bolje. Ima tu i tamo nekih dobrih primera ali uglavnom je najjeftinija gradnja.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635258#p635258:2fcb9bsj je napisao(la):
unedfined » Pon Jul 01, 2019 1:33 pm[/url]":2fcb9bsj]Da podsetim ljude na slučaj kada je Starine Novaka bila zatvorena zbog otpadanja panela sa inekosvog solitera. Mislim da investicija u staru gradnju postaje stvarno rizična jer komi betonjekre stvarno počinju da se raspadaju, tako da je pitanje u kom stanju će vaša "investicjia" biti za tih 15-20 godina...

Zasto da cekate 15-20 god,garancija na stan je 3 godine,samo se vi fokusirajte na novogradnju od neke 2003. do danas,od renomiranih investitora podrazumeva se jer samo oni zidaju,ono pre toga gradjeno samo sto se nije srusilo

https://arhiva.vesti-online.com/Vesti/D ... -niko-kriv
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635214#p635214:293rh142 je napisao(la):
cloud041 » Pon Jul 01, 2019 11:20 am[/url]":293rh142]Stan od 80k evra izdaješ za 250-300 a u stan od 150k trebaš da uloziš još 20k da bi ga izdao za 600-700. Dođe to na isto, s tim da je rizik u drugom slučaju veći tj. iz prve ruke znam da ti luks stanovi budu u proseku izdati 9 meseci godišnje.

Najbolje su prošli kupci stanova u Belvilu kad su cene zbog krize pale ili kupci u prvoj fazi A Bloka, ostalo i nije baš neka investicija.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Bogme, ne znam da li znas, ali Central Garden je u prvoj fazi bio 1800
 
Vrh