Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635643#p635643:9whlla71 je napisao(la):
Vladivoje » 02 Jul 2019 04:31 pm[/url]":9whlla71]
Od neargumentovanog paničenja, galame i alarma u nauci nema ničeg korisnog.
Tako nešto samo diže paniku i povećava tenzije, a rešenja problema nema.
Pa pobogu, oko čega onda uopšte TREBA paničiti i povećavati tenziju ako ne zbog ovoga? Na putu smo da se završi čitava civilizacija koja je nastala i može u ovom obliku da opstane SAMO u ovakvoj klimi. Pa i sam ČOVEK je evoluirao i postao čovek SAMO zato što je klima bila stabilna i ovakva. Znaš li ti na šta će ličiti svet ako srednja temperatura bude 6 stepeni veća? Misliš da će ove silne nuklearne bombe da ostanu u silosima kad se odjednom pokrenu stotine miliona ljudi u stampedo zato što više ne mogu da žive tamo gde su živeli? Kad kolapsira globalni ekonomski sistem zato što se SVE promenilo? Ko će da pravi recimo procesore? Kojm novcem i za koga? Moderne lekove za rezistentne bakterije u poludeloj tropskoj klimi prepunoj novih boleština? Hoćemo računati na šubler? Ko će i kojom tehnologijom tada ishraniti 7,7 milijardi ljudi? Pa, sve će ovo da se sruši kao kula od karata, a svet će ličiti na Zombi lend iz filmova. Ne zbog klime, nego zbog nas, jer ovakva civilizacija i ovoliko mnogo ljudi na svetu, sa toliko nerešenih sukoba, može da funkcioniše samo u ovakvoj klimi. A Srbija će biti pregažena kao komarac na putu. I sad, kao, nije problem, "ne dižite paniku". Ne dižemo mi paniku nego je stvar tačno takva. To što na medijima ne smeju da pričaju ovo što sam rekao, ne znači da svi inteligentni na visokim položajima nisu toga svesni. Kad bi svi na svetu bili pametni i racionalni, naravno da bi smo i taj izazov od 6 stepeni toplije klime prevazišli. Ali kad je još svet bio takav?
 
Žika":vzimo1so je napisao(la):
marrecar, prvo daleko su svi oni od naučnika, recimo Milan T. Stevančević, diplomirani inženjer elektronike i telekomunikacija. Možda Vladivoje može bolje da nam objasni njegov naučni opus ? Ili Vladivoje svoj, čovek koji na svom sajtu ne navodi obrazovanja dok na FB stoji da je pohađao trgovačku školu i gimnaziju. Sve školovani stručnaci iz meterologije, klimatologije ....
E da i saobraćaja. Tu stavku ne smem da zaboravim.

Od tebe nije teško biti pismeniji, školovaniji, obrazovaniji, kulturniji, da ne nabrajam dalje sve ono što ti nisi...
 
Nažalost svi ti kvazi naučnici, stručnjaci čim se osete otkrivenim krenu sa primitivnim obraćanjem. Što se tiče kulture primetio sam da je nivou seoskih baba vračara.

Pa OK , ako se već frljamo sa diplomama da bar jednu vidimo ovde. Akreditovane ustanove naravno.
 
Zuma
Nema mesta uzrujavanju i apokalipse su prirodni ciklusi
neki novi prilagodjeniji , naci ce nase arhi-civilizaciske mikro tragove
a za koje oni nece imati odgovore
kao sto mi za neke iskopane stvari i sada jos se cudimo ... :lol:

Trik je u prilagodjavanju datom vremenu i klimi
a koliko se urbanizam Bgda prilagodjava dolazecim klimatskim promenama,
mozemo otvoriti posebnu temu ,
mada sem ponekog primera ,,pametniih,, zgrada drugo ne bi imali sta da navedemo
:sesir:
 
Procena je da na svetu ima oko 7 714 000 000 ljudi i preko 1 000 000 000 vozila. Nikad se planeta zemlja nije suočavala sa tolikom populacijom. Svi ti ljudi imaju potrebe i čitava industrija stoji iza njih, kao i sva ta vozila, svi vidovi trasporta itd itd i svi mi zagađujemo ovu planetu. Ogromne količine gasova odlaze u atmosferu, čitava planeta se menja da bi samo ljudima udovoljila i sve to utiče a možda i bespovratno.

https://www.worldometers.info/world-population/

https://www.worldometers.info/cars/
 
Eeeeee, moj Dule, vidiš koliko ljudi nemaju blage veze o tome šta su prirodni fenomeni (pojave) i prirodni parametri, kao i načine i mehanizme pomoću kojih sinhronizovano dopunjavaju jedni druge, u cilju očuvanja globalne prirodne ravnoteže.

Dakle, pojma o tome nemaju, ali ih to uopšte ne sprečava da prosipaju nekakvu pamet, umesto da svojim ćutanjem bar pokušaju da prikriju svoje elementarno neznanje.

I ne samo što ne ćute, već očigledno zbog nemogućnosti prezentacije konkretnih SVOJIH argumenata potežu prizemne opaske o nečijem neznanju stranog jezika, nečijem nerazumevanju predavanja i pogrešnom shvatanju, iznose subjektivne procene nečijeg stručnog znanja ili neznanja, i tako dalje...
Večeras se otišlo čak dotle u prostakluku pominjanjem diploma, nezavršenih škola i fakulteta, nestručnosti, o informacijama na FB profilima itd, da ne nabrajam dalje prizemne i prostačke pokušaje diskvalifikacije sagovornika.

Administator uopšte ne reaguje na nedolične postove, pa je zbog toga ova tema izgubila svaki smisao.
 
Svedoci smo poslednjih godina o tome kako se menja medijska interpretacija vrućina (pa i hladnoća).
U današnje vreme je maltene svaka redovna pojava medijski podvedena pod nekakvo "vanredno stanje". (!?!?)
Mislite o tome (i o svemu ostalom)... :idea:


 
Divan i slikovit primer kako se lažna slika plasira izostavljanjem informacija. Zašto je u karikaturi izostavljena UČESTANOST pojavljivanja tih 35 stepeni i njihovo TRAJANJE onda kad se pojave? Nije podeok na termometru jedini parametar u ovoj priči o globalnom zagrevanju. Šta ako je tih 35 stepeni ranije bilo retko, danas neprijatno često, a 2029. bude skoro redovno? Nije li onda ovde karikirana reakcija na tu temperaturu ustvari sasvim odgovarajuća u sve tri slike, pa nema ništa smešno? Pa onda crtež zagovara da se pasivnošću ustvari aktivno uništava svet u kome živimo?
 
Božeee, prvi put sam na ovoj temi misleći da se priča o vremenskoj prognozi i klimi u Beogradu, kad ono tema se globalno zagrejala.
Ne prija mi, odoh u Zmaja od Noćaja. :mrgreen:
 
Pa to je povezano. Konkretno vreme je neka posledice klime. Klima opisuje prosečno vreme. To je kratak način da obuhvatiš mnogo budućih prognoza vremena.
 
Moj Zum0, ja bih pre rekao da je klima "posledica" vremena, odnosno vremenskih stanja.

Znači, vreme određuje klimu, a ne obrnuto, kako ti ovde govoriš.
Na osnovu posmatranja i analize vremenskih pojava i parametara se računskim putem dolazi do KLIME, koja predstavlja prosečno ili srednje stanje vremena na određenom prostoru i u određenom vremenskom periodu.

Dakle, treba više čitati, pa se tek onda i upuštati u diskusije.


Šta ako je tih 35 stepeni ranije bilo retko, danas neprijatno često, a 2029. bude skoro redovno?

Očigledno je da nisi ni pogledao podatke.
Jer, da jesi, golim okom bi video da se taj klimatski parametar (kao i svi ostali) ponaša u zavisnosti od perioda do perioda, i da ima neki svoj ritam, odnosno ciklus.
 
@Zuma
Slažem se ali sam tanka u toj oblasti u odnosu na vas učesnike tako da ću rađe pročitati nego učestvovati u raspravi. Dobro je biti makar upućen.
Danas sam čula Nikolu Aleksića koji tvrdi da ima dokument koji dokazuje da Amerikanci poseduju krimatsko oružje i da mogu menjati klimu gde im se ćefne.
 
Da poseduju takvo oružje, sigurno bi ga upotrebili na svojoj teritoriji da poboljšaju klimatske uslove za poljoprivredu. Isto tako i da spreče uragane i tornada. Jao bože, kakve sve gluposti čovek može da čuje od naših teoretičara zavere i velikih "patriota". Neko bi da utiče na klime drugih i da ih uništi, ali svoje nepogode ne bi da spreči.
 
Te priče o upravljanju klimom su negde u nivou teorije da iza mlaznih aviona ostaju tragovi zato što oni potajno zaprašuju planetu pesticidima da nas pobiju. :roll:

Koliko u celoj toj priči sa HAARPom ima logike i istine, ilustrovaću kroz to da sam godinama slušao ljude i medije kako pričaju da se kod kasarne Kneževac u Rakovici nalazi njegova antena. Videli ljudi na ulazu u kasarnu antenu zamaskiranu u veliki bor pa zaključili kako su to Amerikanci instalirali da bi zračili Srbe. A svako ko zna bilo šta o toj kasarni, zna da ta antena stoji tako još od 70ih godina.

Dalje, isto tako su pričali pre 7 godina kako je negde u Barajevu napravljena ogromna antena od nekoliko ari sa ciljem da zrači i kontroliše vreme. Pitam čoveka, rezervistu i bivšeg policajca koji tamo živi, on mi samo ukratko kaže ''čoveče, pa ti u Barajevu ne možeš kiosk da napraviš a da ceo kraj ne sazna. A kamoli celo polje antena sa skupocenom opremom...'' Toliko o tome.

Najpribližnije što se može doći toj teoriji o kontroli vremena jesu činjenice da jonosfera zaista ima ogroman potencijal i energiju u sebi, koji tek treba detaljno da se istraže i iskoriste. I druga činjenica je da i Amerikanci i Rusi imaju svoja postrojenja za njeno istraživanje - HAARP i SURA. Ali ideja da oni mogu time da manipulišu vremenom je otprilike kao kad bi neko tvrdio da solarnim panelom može da se utiče na Sunce ili atmosferu...

Uostalom, što kaže Mare, da Ameri imaju takvu tehnologiju, koristili bi je da svake godine spreče milijarde štete od tornada na jugu, šumskih požara na zapadu i snežnih oluja na severu. A Rusi bi tek prvi potrčali da je iskoriste, ne bi li ona blatišta i porozna tla po Sibiru učinili malo suvljim i iskoristili ih da naprave puteve koji će potrajati duže od jedne decenije. Pa ipak, i jedni i drugi muku muče s vremenom svake godine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635957#p635957:1j9rcyzo je napisao(la):
Vladivoje » 03 Jul 2019 10:17 pm[/url]":1j9rcyzo]Moj Zum0, ja bih pre rekao da je klima "posledica" vremena, odnosno vremenskih stanja.

Znači, vreme određuje klimu, a ne obrnuto, kako ti ovde govoriš.
Ipak jeste obrnuto ako ne govorimo na najprizemnijem mogućem nivou, ali me stavno mrzi da ulazim u detaljnija i ovde sasvim nebitna semantička objašnjenja zašto je tako. Ipak, samo ukratko: Za razliku od meteorologije, u klimatologiji ne pričamo o klimi u trivijalnom statističko - matematičkom smislu "srednje vrednosti vremena", nego o pravim fizičkim uzrocima tih srednjih vrednosti, tj šta negde najčešće ODREĐUJE uobičajene vremenske prilike. Taj skup karaktetistika nekog prostora koje utiče na uobičajene tokove toplotne energije koji onda formiraju neke vremenske prilike bi se u ovako popularnom forumskom uprošćavanju pre mogao nazvati "klimom", ili recimo "klimatskim karakteristikama", nego vremenom. Vreme je trenutno stanje atmosfere, krajnji i konačni prozivod svega toga. Ono samo nije uzrok ničega nego je samo prouzrokovano fizičkim osobinama geografske oblasti koje rezultuju uobičajenim stanjima atmosfere. Vreme je u proseku posledica opštih klimatskih karakteristika nekog prostora. Pa ako smo se već spustili na to da zbog kratkoće ne koristimo više od te dve reči, onda je bar za malu nijansu tačnije reći da je prosečno vreme posledica klime (klime u smislu fizičke osnove preovlađujućih vremenskih pojava u nekom prostoru) nego obrnuto.
 
A pazite sad ovu novu eskalaciju: Pojavila su se neka istraživanja koja tvrde da će u scenariju u kome ne uradimo dovoljno u sprečavanju klimatskih promena delovi Zemlje postati bukvalno NENASTANJIVI ZA LJUDE! Dakle, ne samo da će biti izrazito toplo, nego da tu nećemo moći da ostanemo živi! U sasvim bukvalnom biološkom smislu.

O čemu se radi? Do sada su klimatski modeli obraćali pažnju samo na projekcije budućih temperatura. Međutim naučnici sa MIT-a su krenuli u modeliranje kombinovanog uticaja temperature i vlažnosti, a tu slika njihovog zajedničkog uticaja na nas može biti drastično gora.

Da bi naš organizam funkcionisao mora u svakom trenutku da troši i kasnije u vidu otpadne toplote da disipira u okolni prostor otprilike 100W snage. Temperatura unutrašnjih organa se uvek MORA održavati u uskim granicama od nekih plus minus 1 stepen, unače umiremo jer se potrebni hemijski i biološki pocesi u telu ne mogu drugačije odvijati. Otpadna toplota ovog stalnog unutrašnjeg metabolizma se u okolni prostor izbacuje zbog razlike u temperaturama između tela i niže temperature vaduha, ako je on hladniji, i isparavanjem znoja sa kože ako je potrebno dodatno hlađenje. "Nenastanjivost" se u ovim istraživanjima definiše kao kombinacija temperature i vlažnosti kada zbog zasićenja toplog vazduha vlagom više nema ni isparavanja, pa više ni ono ne može da izvači metabolički generisanu toplotu iz tela. Uzima se da je granica preživljavanja 35 stepeni "temperature mokrog termometra" (wet-bulb temperature). Posle otprilike jedan sat na ovoj temparaturi i vlažnosti čovek umire.

Njihovi modeli pokazuju da u nekim klimatskim scenarijima veliki i sada veoma naseljeni delovi sveta mogu postati bukvalno nenastanjivi, ili biti opasno blizu toga (delovi Indije, Bangladeš, dolina Ganga, severna Sri Lanka, dolina Indusa u Pakistanu). Svo to stanovništvo bi tada moralo da se iseli ... negde ... i da ga neko tamo hrani ... A to neće proći mirno. Citiram deo rada:

On the basis of the simulation results, TW max is projected to exceed the survivability threshold at a few locations in the Chota Nagpur Plateau, northeastern India, and Bangladesh and projected to approach the 35°C threshold under the RCP8.5 scenario by the end of the century over most of South Asia, including the Ganges river valley, northeastern India, Bangladesh, the eastern coast of India, Chota Nagpur Plateau, northern Sri Lanka, and the Indus valley of Pakistan (Fig. 2). Under the RCP4.5 scenario, no regions are projected to exceed 35°C; however, vast regions of South Asia are projected to experience episodes exceeding 31°C, which is considered extremely dangerous for most humans (see the Supplementary Materials). Less severe conditions, in general, are projected for the Deccan Plateau in India, the Himalayas, and western mountain ranges in Pakistan.
https://advances.sciencemag.org/content ... 2.full.pdf
Kao ilustracija trenutnog stanja, evo mape (običnih) temperatura u Indiji na dan 10. Juna 2019. prema podacima GEOS-5 satelita. Obratite pažnju na brojeve.


Are parts of India becoming too hot for humans?
https://edition.cnn.com/2019/07/03/asia ... index.html

Deadly heat waves projected in the densely populated agricultural regions of South Asia
Eun-Soon Im,1* Jeremy S. Pal,2* Elfatih A. B. Eltahir
https://advances.sciencemag.org/content ... 2.full.pdf
 
Umesto silnih nekakvih projekcija, koje, uzgred, isključivo zavise od ulaznih (unetih, ubačenih) podataka - evo nekoliko KONKRETNIH primera o tome kako funkcionišu SVE prirodne pojave ili SVI prirodni parametri u sklopu složenog mozaika savršenstva koji nazivamo PRIRODA.
Najkraće moguće rečeno, evo kako se ponašaju pojedini temperaturni parametri, kako prostorno, tako i vremenski.

Dakle, kada posmatramo vremenski - radi se o relativno pravilnom smenjivanju trendova (ciklusa ili ritmova), a kada posmatramo prostorno - radi se o pojavama ili parametrima koji se manifestuju na lokalnom, odnosno regionalnom nivou.


Pogledajte prilog 5

Pogledajte prilog 2

Pogledajte prilog 1

Pogledajte prilog 3

Pogledajte prilog 4



Pogledajte prilog 6
 
NEKI ulazni parametri od kojih zavisi klima jesu pravilni, periodično ponavaljajući, ali drugi nisu. A čak i da jesu svi takvi, a nisu, opet klima i vreme kao rezultat zbira svih njih ne moraju biti pravilni i periodično ponavljajući. To i jeste čitava poenta teorije haosa čiji je upravo vreme bio prvi i najbolji predstavnik. Rezltat može biti praktično nepredvidiv iako su svi ulazi pravilni fizički zakoni. Znaš li da orbita običnog nebeskog tela može biti nepredvidljiva (recimo asteroida) iako su Keplerovi zakoni koji je kontrolišu trivijalni i savršeno poznati?

To ti je inače osnovna greška. Vreme i klima nisu u bilo kakvoj mističnoj ravnoteži, u savršenim i ponavljaućim ciklusima. Oni se stalno menjaju, uvek su drugačiji, i zavise samo od svojih neposrednih uzroka i trenutnog stanja sistema, i to je sve. Grubo mereno i uprošćeno posmatrano, zaista se može uočiti nešto nalik različitim ciklusima (zato što mnogi imputi za klimu stvarno jesu takvi), ali to je u prinicipu privid. Ništa se ne ponavlja tačno kako je bilo ranije zato što to i NIJE prava periodičnost. Samo joj je nalik. Drastična promena je zato moguća odjednom, posle recimo deset skoro istih ponavljanja, i baš ništa se ne garantuje u budućnosti.

Evo ti klasičnog primera iz fizike haosa kako kretanje običnog klatna postaje nepredvidljivo. I onda kad ga niko ne dira. A sad još zamisli da njemu žive neki mali ljudi i tu imaju svoju prljavu industrijsku civilizaciju punu otpada koga bacaju na sve strane. Nemaš na osnovu čega verovati u pravilno ponavljanje i "cikluse klime" koja je uvek u ravnoteži i obavezno se vraća u prethodna stanja, čak i uprkos nama. To se možda tako tako priča u uvodnim lekcijama, da bi se lakše shvatili glavni, najvažniji i uobičajeni uticaji na nju, ali ustvari ne postoji. Na osnovu toga nije moguće predviđanje budućeg ponašanja klime u ovako posebnom i neprirodnom slučaju kao što je naš.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=AwT0k09w-jw[/youtube]
 
Zum0, nema potrebe da me stalno ispravljaš i da pominješ da negde grešim ili da sam u nekakvoj zabludi.
U diskusijama od mene nigde nećeš čuti takve "tonove", bar ne u diskusiji sa konkretnim sagovornikom, zar ne (?).


klima i vreme kao rezultat zbira svih njih ne moraju biti pravilni i periodično ponavljajući. To i jeste čitava poenta teorije haosa čiji je upravo vreme bio prvi i najbolji predstavnik.

Tako je.
Prvo VREME, a kasnije i KLIMA, rezultat su sadejstva još nekih prirodnih pojava ili parametara, kao što su Sunčeva aktivnost, vulkani, i tako dalje...

SVE prirodne pojave i SVI prirodni parametri se nadovezuju jedni na druge i ponašaju se sinhronizovano, u cilju održanja GLOBALNE prirodne ravnoteže.

Ta sinhronizovanost podrazumeva čak i različito ponašanje ili "iskakanje" pojedinih prirodnih pojava ili parametara, posmatrano kako prostorno, tako i vremenski.
Jedna prirodna pojava nadopunjuje drugu, u određenom trenutku, a zatim neka deseta pojava ili parametar nadopunjuje neku milionitu pojavu ili parametar u nekom drugom trenutku ili periodu.
Na OVAJ način funkcionišu SVE prirodne pojave u okviru JEDINSTVENOG sistema.

Dakle, s obzirom na DINAMIČNE karakteristike SVIH prirodnih pojava i parametara u sklopu JEDINSTVENE celine - može se sasvim slobodno reći da prostora za manipulaciju sa ovakvim (dinamičnim i haotičnim) karakteristikama prirodnih pojava ima i previše, zar ne (?).

Jednostavno rečeno - ne postoji optimalniji prostor za manipulaciju od navedenih GLAVNIH karakteristika SVIH prirodnih pojava. :mrgreen:
 
Ne, upravo je suprotno. Kažeš

"SVE prirodne pojave i SVI prirodni parametri se nadovezuju jedni na druge i ponašaju se sinhronizovano, u cilju održanja GLOBALNE prirodne ravnoteže."

Međutim nema nikoga ko bi prirodi postavio neki CILJ (time ustvari postuliraš Boga, tj neku višu kontrolu izvan prirode), niti onda ima razloga da bilo šta bude u trajnoj "ravnoteži". Zašto bi bilo? Upravo sam to maločas objasnio. Čak i sam univerzum nije cikličan i u "ravnoteži" (koliko sada znamo), tj ima početak, entropiju i kraj. Sunce takođe. Planete imaju svoje životne cikluse rađanja i smrti. Postoje vandredni i neponavljajući uticaji na klimu, i ne možeš očekivati da u sistem uneseš nešto sasvim novo, a da on nadalje ne promeni svoje ponašanje. To i jeste definicija "novog". Uveden je novi uticaj koji ranije nije postojao i on ima svoje nove posledice. Druge sile bi te efekte MOGLE vremenom poništiti, ali i ne moraju. A čak i da tih vandrednih i neperiodičnih ulaznih uticaja na klimu nema, zbog posledica koje teorija haosa unosi čak i klasičnu fiziku (da ne pričamo da je ona ustvari zasnovana na kvantnoj fizici gde postoji i teorijska granica predvidljivosti sistema i našeg znanja), opet NE bi postojala ravnoteža koju uzimaš kao osnovni polazni princip.

Naravno, ovo je sada priča na jednom sasvim fundamentalnom nivou opštih principa fizike zato što mi u komentarima izgleda da sam koren pogrešne logike koju slede protivnici klimatskih promena prilikom razmišljanja o klimi (priča o nekim nužnim "ravnotežama" i "ponavljanjima") upravo TU ima svoj početni izvor. Ako bi smo međutim govorli na sasvim konkretnom i praktičnom nivou, tu su stvari daleko jednostavnije i savršeno jasne. U prirodi postoji veoma dugačak ciklus kruženja CO2, a mi smo ga zbog sagorevanja fosilnih goriva poremetili. Ono što bi se inače oslobodilo tokom dugog vremena smo oslobodili toliko brzo i u tako velikim količinama, da se ne može apsorbovati dovoljno brzo prirodnim mehanizmima, pa to nužno ima svoju posledicu po klimu. jer je to NAŠ, vandredni, neprirodni i veliki uticaj koji onda takođe ima isto tako vandredne posledice.
 
Međutim nema nikoga ko bi prirodi postavio neki CILJ, (time ustvari postuliraš Boga, tj neku višu kontrolu izvan prirode), niti onda ima razloga da bilo šta bude u trajnoj "ravnoteži".

Slažem se, naravno da nema nikoga ko bi prirodi postavio neki cilj, jer je PRIRODA samoj sebi cilj, ili PRIRODA je cilj sam po sebi, tako da priča o globalnoj prirodnoj ravnoteži itekako ima smisla, moj Zum0.

PRIRODA je cilj sam po sebi, PRIRODA je svrha samoj sebi, PRIRODA je trajna i samim tim neuništiva, tako da PRIRODA mora samoj sebi da obezbedi trajno ravnotežno stanje.
Zato i postoje silne prirodne pojave i parametri, u cilju neprekidnog održavanja globalnog ravnotežnog stanja.
 
Ali kakve veze imaju pojmovi "priroda" i "ravnoteža"? Zašto bi FUNDAMENTALNA, NUŽNA i TRAJNA karakteristika prirode bila ravnoteža? To je samo mala i u popularnoj edukaciji korisna ekološka propaganda, ali u osnovi i na duže staze nije dovoljno precizan opis. Mi smo nastali i živi smo samo zato što se slučajno desilo da privrememo postoji određena stabilnost povoljne klime. Što su kreativni i destruktivni elementi životne sredine sada, slučajno, doneke izjednačeni. Ali to nije garancija da se tako mora nastaviti, pa čak i uprkos našim aktivnim naporima da poremetimo to privremeno stanje stabilnosti, zato što ta ravoteža NIJE nužan i nedvojiv deo fundamentalnih karakteristika prirode. Ne možemo se osloniti na nju, što je osnova iracionalnog poverenja koju gajiš u konačnu nadmoćnost "prirodnih ciklusa". Može se poremetiti, i upravo se to dešava.

Fizika modelira klimu na osnovu uzimanja u obzir svega što znamo da utiče na nju, pa ONDA vidi šta se menja ili ne menja. To je jedini dobar pristup koji uzima u obzir samo ono što znamo da utiče, a ne uzima u obzir neki hipotetički "opšti princip ravnoteže" koji će nekako, na nepoznat način, da neutrališe promenu koju smo mi uveli. To su ideologije, ili religije, a ne nauka.
 
Setio sam se gde je možda jedan od izvora konfuzije. Nerazlikovanje "života" od "prirode". Ako bi smo sebi postavili zadatak da na najkraći mogući način okarakterišemo samu filozofsko-naučnu osnovu života, moglo bi se reći da je život recimo "privremeno stanje ravnoteže kreativnih i destruktivni snaga". Trošenjem energije je tokom života privremeno blokiran rast entropije i opštih tendencija ka raspadu, tj stanju najmanje energije. Tu IMA mesta za priču o ravnoteži i ekologiji. Ali priroda nije isto što i život. To je prosto fizika. Pri čemu se klima svodi na fiziku. Pa u njoj NEMA mesta za postuliranje trajne i neobjašnjene ravnoteže, a ako pričamo o životu i živom eko sistemu, tu je obrnuto, ravnoteža je tu zaista neophodna da bi on opstao. Ali to ovde nije tema.
 
Vrh