Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Kad sam video ove "žlje*******ove" koji izgledaju kao da je neko prešao prljavim gumama preko ploča, bez šale prasnuo sam u smeh naglas... Kakva bruka...
 
Od ukupnog vremena koje posvećujete razmišljanju o Beogradu, koji deo je posvećen lepoti predloženih rešenja, a koji infrastrukturi od koje im zavisi funkcija?

Estetika : Funkcija

50% : 50% ?
60% : 40% ?
90% : 10% ?
99% : 01% ?

Zašto je odnos obično takav? Zar ne bi trebalo da bude obrnut? Stvar prvo mora da bude korisna, pa TEK ONDA, ako može, i lepa. Ili možda ne?

Dakle, po redosledu prioriteta, prvo saobraćaj od koga zavisi čitavo funkcionisanje centra grada, pa onda lepota popločavanja Trga.
 
Meni ovo za sada izgleda zaista dobro, drago mi je što se kolovoz popločava masivnim kockama. Jedino mi je ta rasveta promašaj, zaista su mogli uraditi replike starih beogradskih stubova.
Koliko se sećam na redneru izgleda da će se na te stubove dodati još jedan deo gde će biti načičkani reflektori.
 
Postavljeni stubovi sa verovatno reflektorima više odgovaraju pomoćnim fudbalskim terenima nego "pravom evropskom trgu".
 
A ja lepo govorio za rasvetu jos pre dve godine...veliki promasaj su ovi jarboli, ali dobro moze to lako da se ispravi, medjutim nema inicijative za to da neko pogura.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636632#p636632:3uk9usv1 je napisao(la):
KiD » Sat Jul 06, 2019 2:22 am[/url]":3uk9usv1]
20190705-182641.jpg



Jel vam se čini da na ovim stablima na Trgu grane kreću previše nisko? Moraćemo da se saginjemo da prođemo, šta je ovo?
Nema razloga za brigu. Obzirom na to da je biljkama ostavljeno par santimetra prostora oko stabla za prihvat vode osusice se vrlo brzo.
 
Mene zanima kako će odvojiti ovaj "trotoar" prekoputa i ispred pozorišta od kolovoza.
Četvrta slika je pešački ispred pozorišta koji će biti sa semaforom(izvedena je i instalacija) a peta slika je izgleda još jedan pešački,pošto je ostavljen prostor za svetlije ploče (dimenzije odgovaraju onom ispred pozorišta mada ovaj vodi pravo na Francusku ulicu,).
d5e9bf62b1b5f0254c120ebcfa9bb8a5.jpg
f3fd3864919f98fe768457f3d36c862a.jpg
7ba1668ea3d49b91002d9662baf68fa6.jpg
b8bf7bff52e555efe22941f7e700c513.jpg
9424b7c3f933fdd21250d56044587dbe.jpg


Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Ma ništa previše primetno. Kad se ispere pesak, pa po svemu jednako padne siva prašina i još malo ubije razlike u boji i teksturi, jedva će se razlikovati gde je ulica a gde je za pešake. To je namerno tako urađeno jer očigledno nisu ni računali da ovde prolazi iole bitan saobraćaj. A markacija prelaza su neki posebni i takođe skoro nevidljivi blokovi sa kružnim izbočenjima.

Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Markacija granice pešačkog prelaza.

Pogledajte prilog 1
 
Oве плоче са испупчењима су стандардне испред прелаза као тактилне површине за слепе и слабовиде.
 
Prema poslednjem renderu - staviće metalne stubiće radi odvajanja kolovoza od pešačkog dela.. Lepo ovo izgleda, ali bolje bi bilo da nije sve u istom nivou i da su već sada postavili šine.
 
Da bi se iskopao tunel - ekonomija prvo mora da nam dodje na nivo Češke, a i da rešimo većinu drugih, mnogo bitnijih, problema..znači - neće to skoro..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636823#p636823:1apjs72n je napisao(la):
tzoran1 » Sub Jul 06, 2019 6:08 pm[/url]":1apjs72n]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636632#p636632:1apjs72n je napisao(la):
KiD » Sat Jul 06, 2019 2:22 am[/url]":1apjs72n]
20190705-182641.jpg



Jel vam se čini da na ovim stablima na Trgu grane kreću previše nisko? Moraćemo da se saginjemo da prođemo, šta je ovo?
Nema razloga za brigu. Obzirom na to da je biljkama ostavljeno par santimetra prostora oko stabla za prihvat vode osusice se vrlo brzo.
A mogli su fino da stave rešetke kao na Topličinom vencu.
20190705-175346.jpg
 
Verovatno postoji predviđeno zalivanje sistemom creva ukopanih pored korena drveta, uz tajmerski mehanizam, pa ulazak vode kroz gornji veliki otvor nije ni potreban. Ali naravno, to podrazumeva da od sada pa zauvek taj sistem zalivanja bude održavan i da uopšte radi.
 
Gotovo tužno deluje drvce opasano betonom ili kamenom, vizuelno izgleda kao da ga neko guši.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636875#p636875:3j084v0d je napisao(la):
Zuma » Sat Jul 06, 2019 9:14 pm[/url]":3j084v0d]Verovatno postoji predviđeno zalivanje sistemom creva ukopanih pored korena drveta, uz tajmerski mehanizam, pa ulazak vode kroz gornji veliki otvor nije ni potreban. Ali naravno, to podrazumeva da od sada pa zauvek taj sistem zalivanja bude održavan i da uopšte radi.
Ovde ni slivnike ne ciste a kamoli tako nesto tipa programiranog zalivanja. to zalivanje je SF u Srbiji. Nego iskopas rupu i ubacis drvo pa sta mu Bog da. Ono za 8 mil evra mogli su da ubace i sistem kap po kap..
 
Мени се чини да овде има округла решетка само слабо видљива због боје.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636887#p636887:3iw2h68b je napisao(la):
Дошљак » 06 Jul 2019 09:35 pm[/url]":3iw2h68b]Мени се чини да овде има округла решетка само слабо видљива због боје.
Ima nešto, verovatno 8 takođe kamenih, kružnih segmenata, ali je Igor svejedno u pravu. Ovako drvo izgleda kao u raste u nekom teškom kamenom kršu u Crnoj Gori, direktno iz kamena, i da se bori za život. Što je ustvari i tačno za sve sem Crne Gore.

 
Ok mi je ovo rešenje jer mogu da uklanjaju te segmente kako se obim stabla povećava.
Ovo drveće će morati redovno da se zaliva.

E sada, to što ovo ružno deluje - šta da vam radim. Tražili ste drveće na trgu.
 
b8bf7bff52e555efe22941f7e700c513.jpg


U vezi ovog prelaza, čini mi se kao dobro rešenje i vizuelno prihvatljivo da postoje zelene (kad je za pešake slobodno) i crvene (kad je stop za prelaz) podne led lampice oivičene duž prelaza na samoj ulici sa strane (a može i na krajevima trotoara ka prelazu). Tada bi se izbegao problem neprepoznavanja ili slabe vidljivosti za pešake pogotovo u toku večeri kada je sve sivo/tamnije. A nije skupo + povećava bezbednost + lepši vizuelni ambijent u centru. Naravno uz semafor i sinhronizacijom sa njim.
 
Ove "ulice" će pešaci prelaziti gde god im padne na pamet i kad god mogu, tj čim se pojave dovoljne praznine u koloni vozila. Pa nema smisla previše se truditi oko pešačkih prelaza.
 
Vrh