Šta je novo?

Klinički centar Srbije

Soliter je zgrada koja ima minimum 10 spratova (po evrkopskim standardima). Možda grešim, ali mislim da je kod nas sve iznad 8 spratova soliter. Kula je bilo šta - toranj na srednjevekovnoj tvrđavi, soliter, zgrada koju neko krsti kulom... Pomalo kao reč organsko, koja je definisana zakonom, i prirodno, koja nije. Zato svi koriste "Prirodno" u marketingu, jer legalno ne znači ništa. Da bi koristili "organsko" moraju da ispune određene zahteve. Mislim da je isto i sa visokim zgradama - soliter je definisan, kula je često samo marketing.
 
Мислим да је солитер више термин везан за дужину зграде него спратност, тј. да се ради о појединачној згради. Насупрот солитеру су зграде у низу које граде затворене или полузатворене блокове или ламеле.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=631884#p631884:1rqiyesx je napisao(la):
lukarts » 20 Јун 2019 23:36[/url]":1rqiyesx]Jel moze neko da mi definise termin “kula” u gradjevinarstvu, i koja je recimo razlika u odnosu na soliter?

Hvala unapred!
То је пре питање за језикословце него грађевинаре.

Појам вишеспратница покрива све зграде са више спратова. Солитер је вишеспратница изнад одређеног броја спратова (9-10, рецимо), код које је акценат јасно на вертикалности. Небодер или облакодер је изузетно висок солитер. Кажем солитер, а не просто вишеспратница, јер јер и код небодера/облакодера, природом ствари, акценат на висини. Зграде високе 300 метара, које се протежу 500 метара у дужину, просто не постоје.

У савременом контексту, термини кула и торањ (поред термина ступ и пирг, који првенствено означавају историјске конструкције) су мање-више синоними. Лично их ретко употребавам за савремене конструкције - посебно први термин - осим ако је реч о комуникационим и сличним торњевима, који су јасно торњеви, или ако једна од тих речи чини део њиховог имена (на пример, "Трампов торањ", што је заправо накарадан превод, јер је овај облакодер добио име по пороциди, а не појединцу, и строго говорећи, није реч о торњу).

Мене, из неког разлога, кула пре асоцира на нешто налик Ајфеловом торру - дакле, нешто зашињено - али тај термин који се код нас користи као синоним речи небодер, облакодер и солитер.
 
Није тако, Хауел.

Кула је то што јој име каже - висока зграда (en. tower). Облакодер или небодер (en. skyscraper) су сродни појмови - углавном, посебно високе куле, мада, историјски загребачки Небодер је, беше, десетоспратница (или дванаестоспратница, небитно).

Солитер је усамљена зграда, тј. она која, у складу с начелима модернистичке архитектуре, није повезана калканским зидом са другом зградом (solitaire, fr. усамљен, осамљен). Сетићеш се и да на компјутеру за пасијанс, игру за усамљене, пише: Solitaire.

Показатељ да су се некада термини првилно користили, а да су се у међувремену искварили, јесте преживела табла на дугачкој осмоспратници у новобеоградском Блоку 2 (1957-1962.): "Солитер Ц12".

Дакле, солитер не значи - виока зграда, и треба прекинути неправилно коришћење тог термина, као што треба учинити у још много, много случајева у савременом српском језику, који је дефинитивно ван сваке контроле.
 
Нажалост у народу се одомаћио израз солитер као одредница за високе зграде, слично имамо и одомаћен израз банкина за заштитну ограду на путевима, а Гага нам је више пута скретао пажњу да је то уствари заштитни појас уз пут поред ког се налази заштитна ограда.
 
И дубиоза (сумња) за недостатак новца у буџету и још много глупости. Све се то одомаћило "у народу", зато што је ово једна огољена народњачка нација, без признате елите која би је усмеравала у било чему, па и у питањима језика.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=632106#p632106:1p60oiq6 je napisao(la):
Пантограф » 21 Јун 2019 15:34[/url]":1p60oiq6]Није тако, Хауел.

Кула је то што јој име каже - висока зграда (en. tower). Облакодер или небодер (en. skyscraper) су сродни појмови - углавном, посебно високе куле, мада, историјски загребачки Небодер је, беше, десетоспратница (или дванаестоспратница, небитно).

Солитер је усамљена зграда, тј. она која, у складу с начелима модернистичке архитектуре, није повезана калканским зидом са другом зградом (solitaire, fr. усамљен, осамљен). Сетићеш се и да на компјутеру за пасијанс, игру за усамљене, пише: Solitaire.

Показатељ да су се некада термини првилно користили, а да су се у међувремену искварили, јесте преживела табла на дугачкој осмоспратници у новобеоградском Блоку 2 (1957-1962.): "Солитер Ц12".

Дакле, солитер не значи - виока зграда, и треба прекинути неправилно коришћење тог термина, као што треба учинити у још много, много случајева у савременом српском језику, који је дефинитивно ван сваке контроле.
У праву сте што се тиче етимолигије речи солитер, и њеног изворног значења. Речник српског језика даје следећу дефиницију: стамбена зграда са више спратова која стоји самостално у простору. Не помиње се да ли је акценат такве зграде на ветикалном или хоризонталном.

Чињеница да се та реч већ деценијама користи управо у значењу које сам навео, не може се игнорисати, али мислим да је најбоље да је просто избацимо из употребе, и да користимо термине вишеспратница и кула, а за посебно високе куле, облакодер и небодер (а можда и реч велекула, коју сам својевремено сковао).

Што се тиче тачне дефиниције облакодера/небодера, мислим да непотребно одређивати неку доњу висинску границу. Мало ко данас зграду од десет спратова сматра облакодером.
 
Danas mi radnik sa KC rece, da ce novi ulaz sa autoputa otvoriti za saobracaj 10.07. :)
 
Prave novi ulaz a imali su vec postojeci samo da je mup se malo pomjerio ...
 
Mislim da taj ulaz nece biti otvoren za
‘građanstvo’, nego će ga koristiti samo izvođači
radova, rekla mi ptičica.Bar neko vreme.
 
Ne d'o Bog da se MUP odrekne tog prilaza... Ipak je to jako važan prilaz jednoj jako važnoj ruini koja dočekuje sve na ulazu u grad već 2 decenije... :roll:
 
Ок можда за сад није пожељно током радова да се туда одвија саобраћај, а после бих искрено волео да приступ буде резервисан искључиво санитетима.
 
kontrolna kucuca je napravljena i jos samo da postave rampu....

:sesir:
 
Skinuli su fasadu i sa starog objekta, sve je izmesteno a zgrada ogradjena... Koliko znam, ova faza to ne podrzumeva ali dobro jos bolje. :D
 
Величанствене слике од Беле Сове са ССЦ-а:

IMG-6000.jpg


IMG-5876.jpg


https://www.skyscrapercity.com/showpost ... stcount=49
 
Слике 11.јул 2019.,
Нова пробијена саобраћајница која иде од Хитне помоћи до Клиничког Центра Србије. Сликано од тротоара иза букобрана код Хитне помоћи, хтедох да слика те радове, али ми чика полицајац није дао :( . Каже сликај од понедељка (15. јула) колико хоћеш, тада се пушта ова саобраћајница у редован саобраћај. Ипак се на овим двема сликама види колико толико :D

Иначе ко хоће да слика, лепо се види са "Газеле" из аутобуса, хтедох и ја да сликам, али стакла аутобуса су била излепљена са рекламом по прозорима са оном незгодном "мрежицом" :rant: .

Pogledajte prilog 1
 
Koja ovo ograda nihe ofarbana prilikom rekobstrukcije gazele tj mostara ...
Milcajcu bas dosadno u zivotu :bash:
 
Pozdrav svima! Već neko vreme pratim forum (uglavnom teme o rekonstrukciji Trga, KCS, kao i temu o metrou :) ), ali do sad nisam pisao.

Imam pitanje:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=637924#p637924:1k0tj2bz je napisao(la):
Stefan BB » Sre Jul 10, 2019 2:48 pm[/url]":1k0tj2bz]Skinuli su fasadu i sa starog objekta, sve je izmesteno a zgrada ogradjena... Koliko znam, ova faza to ne podrzumeva ali dobro jos bolje. :D

Da li se ovo odnosi na samu zgradu Poliklinike?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=638360#p638360:1oo6bsqz je napisao(la):
direktor » Пет Јул 12, 2019 12:50 am[/url]":1oo6bsqz]Koja ovo ograda nihe ofarbana prilikom rekobstrukcije gazele tj mostara ...
Milcajcu bas dosadno u zivotu :bash:
Без бриге зато имамо саксије са цвећем на бандерама.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=638573#p638573:2vamghwe je napisao(la):
mikelo90 » Pet Jul 12, 2019 6:11 pm[/url]":2vamghwe]Pozdrav svima! Već neko vreme pratim forum (uglavnom teme o rekonstrukciji Trga, KCS, kao i temu o metrou :) ), ali do sad nisam pisao.

Imam pitanje:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=637924#p637924:2vamghwe je napisao(la):
Stefan BB » Sre Jul 10, 2019 2:48 pm[/url]":2vamghwe]Skinuli su fasadu i sa starog objekta, sve je izmesteno a zgrada ogradjena... Koliko znam, ova faza to ne podrzumeva ali dobro jos bolje. :D
Da li se ovo odnosi na samu zgradu Poliklinike?
Da, sve se manje vise vidi sa slikama gore, uvelicaj malo i videces da nema prozora i da je sve pusto. Potrudicu se da slikam uskoro ali nista ne obecavam! :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=638878#p638878:3q8x868e je napisao(la):
Stefan BB » Ned Jul 14, 2019 1:18 am[/url]":3q8x868e]Da, sve se manje vise vidi sa slikama gore, uvelicaj malo i videces da nema prozora i da je sve pusto. Potrudicu se da slikam uskoro ali nista ne obecavam! :D

Hvala :)
Pitam jer radim tu, a bio sam na odmoru. Sutra treba da idem na posao, a niko me nije obavestio da se išta promenilo. Možda ja okačim slike sutra kad vidim kakvu sam situaciju zatekao.
 
Vrh