Šta je novo?

BEOVOZ - BG:VOZ - stanje i mogućnosti

Не смеју да кажу студентима да је влада рекла "вишак запослених" и свела број запослених испод технолошког минимума. Укинула опходаре, огроман мањак броја пружних радника итд.
 
То су последице успешне реформе госпође министарке. Смањена је оператива, и временом ће раси бирократија по партијској линији.
 
Na kraju ćemo ostati samo sa partijskom birokratijom koja će k'o Homer da traži "bilo koje dugme" na tastaturi. :)
 
ili kad bi uveli sistem zastite a la elektricna ograda, dakle da se ta oprema stavi u metalnu kutiju izolovanu od zemlje ali pod ogromnim naponom, pa cim lopov pipne postane ugljesa, i to bi bilo dobro ali po nasem bolesnom zakoniku nije legalno ono sto je legitimno
 
Te sitne sjecikese i po sadasnjem zakonu nbi naje*******ali da se samo djelo KD kvalifikuje umjesto sitna kradja kao sabotaza terorizam ugrozavanje javnog saobracaja ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=640650#p640650:3bbtctd0 je napisao(la):
direktor » 20 Jul 2019 07:19 am[/url]":3bbtctd0]Te sitne sjecikese i po sadasnjem zakonu nbi na**** da se samo djelo KD kvalifikuje umjesto sitna kradja kao sabotaza terorizam ugrozavanje javnog saobracaja ...
Tako je Dišo. Samo promena kvalifikovanja krivičnog dela može da spreči ovakve stvari. Samo čini mi se da od toga nema ništa. Nažalost.
 
Šta je tačno pokradeno (APB?) za nas neupućene u stručnu treminologiju?

Ja ne znam koliko bih voleo da puste struju u žice, ograde i sta već... mene sve ograde mame da ih preskočim a u životu nikad ništa nisam ukrao... Pre neki dan sam obišao gradilište kod žel. stanice u Zemunu rano ujutru dok nije bilo nikog, gledam svu onu mašineriju, bagere, penjem se po onim nagomilanim pragovima... Zabavno mi je kad sam negde gde ne smem da budem, a verovatno bi čovek prvo pomislio da me vidi da imam neku lošu nameru, da nešto ukradem...
 
На електричну ограду мора знак опасности од високог напона. Али плашим се да секундарци који знају трафо да искључе са напона са лакоћом могу и електричну ограду да онеспособе. Први проблем у Србији јесте правосуђе које је благо према свим лоповима. Данас више надрља поштени сељак зато што није имао да плати регистрацију приколице за трактор него џепарош, пљачкаш продавнице или секундарац. Други проблем јесте што нема спреге државних институција, у овом случају железничких предузећа, министарства саобраћаја, министарства правде, МУПа, судства, тужилаштва и полиције. Трећи проблем јесте сакаћење оперативних састава свих државних установа. Фале нам свуда извршни радници, овде фале опходари, чувари, у полицији фале позорници, у здравству фале медицинске сестре, у комуналним службама фале чистачи, у грађевинским мајстори, у јавном превозу фале возачи, итд. У свим овим реформама и мерама штедње највише је отпуштено и укинуто радних места на таквим позицијама.
 
Ti sekundarci rade i pod naponom. Bio je na televiziji slučaj da je jednog struja malo "liznula" dok je skidao neku konstrukciju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=640666#p640666:4wady5dv je napisao(la):
Noki » 20 Jul 2019 09:17 am[/url]":4wady5dv]Šta je tačno pokradeno (APB?) za nas neupućene u stručnu treminologiju?
APB-automatski pružni blok.
Sleđenje vozova u blokovnom(prostornom) razmaku.
Odnosno,mogućnost prisustva više vozova između dve stanice koji se kreću u istom smeru.
Broj prostornih odseka između dve stanice zavisi od više faktora(zaustavni put,rastojanje izmedju njih...)
Kada voz uđe u jedan prostorni odsek pozadnji signal(primer: F12) pokazuje signalni znak STOJ dokle god taj voz ne napusti isti. U trenutku kada voz napusti taj odsek,signal o kojem smo pričali(F12)automatski menja signalni znak sa crvenog na žuto mirno(ograničena brzina,očekuj stoj) i tada dozvoljava sledećem vozu da udje u taj odsek.
Da napomenem da se prostorni signali označavaju velikim latiničnim slovima i arapskim brojevima.(primer:F12,F32,F52... od početka pruge ka njenom kraju i u suprotnom smeru npr.F62,F42,F22)
Kako su svi segmenti ovakvog načina sleđenja vozova (što se tiče signalizacije) u uskoj zavisnosti jedni sa drugim,i najmanje otudjenje nekog od delova ovakvog sistema dovodi do njegovog otkazivanja i promene organizacije saobracaja sa APB-a na klasičnu međustaničnu zavisnost. A to znači da dokle god jedan voz ne udje u sledeću stanicu i dobije se tzv. odjava,uveravanjem o postojanju "završnog signala" na zadnjem vagonu( okrugla crvena ploča sa belim obodom),sledeći voz ne može da krene za njim iz pozadnje stanice.
Tako se značajno smanjuje protočna moć pruge u odnosu na regulisanje saobraćaja u APB-u.
Nadam se da nisam bio previše opširan u objašnjavanju i da sam koliko toliko uspeo da objasnim šta je i kako funkcioniše APB.
 
Ne da nisi bio, nego ti hvala veliko na stručnom i detaljnom odgovoru...

Da mogu da vratim vreme unazad nikad ne bih upisao gimnaziju nego odmah išao za tehničara vuče... Jako zanimljiva oblast ta železnica.. a ja jedino osposobljen da se koliko toliko bavim pravnim aspektom iste, što je najnezanimljiviji deo...

Hvala još jednom...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=640859#p640859:ngxhld2a je napisao(la):
Noki » 21 Jul 2019 05:20 am[/url]":ngxhld2a]Ne da nisi bio, nego ti hvala veliko na stručnom i detaljnom odgovoru...

Da mogu da vratim vreme unazad nikad ne bih upisao gimnaziju nego odmah išao za tehničara vuče... Jako zanimljiva oblast ta železnica.. a ja jedino osposobljen da se koliko toliko bavim pravnim aspektom iste, što je najnezanimljiviji deo...

Hvala još jednom...
Nema na čemu. :sesir:
Tu sam uvek da pojasnim neke nejasnoće koje vas "muče", a koje se tiču železnice.
 
Za te "sekundarce" lek je samo lokalno samorganizovanje, nista drzavne sluzbe. Iz iskustva govorim, slicno su mi rekli i u policijskoj stanici.
 
Па ко да се локално самоорганизује, кад секундарци неретко живе дуж траса пруга, ево у старој ложионици из које су отерали железницу сада живи дивље већ годину дана десетина рома која сваки дан скида делове крова ложионице, унутрашњих колосека, окретнице, суседног трафоа...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=640638#p640638:1rz0zcq8 je napisao(la):
nekianonimnilik » Суб Јул 20, 2019 3:45 am[/url]":1rz0zcq8]ili kad bi uveli sistem zastite a la elektricna ograda, dakle da se ta oprema stavi u metalnu kutiju izolovanu od zemlje ali pod ogromnim naponom, pa cim lopov pipne postane ugljesa, i to bi bilo dobro ali po nasem bolesnom zakoniku nije legalno ono sto je legitimno

Ја сам о томе исто размишљао, али бојим се да осим правне базе постоје и други проблеми - а то је случајан приступ лица које немају везе са крађом: на пример, покварио се воз, људи силазе са њега, влажно време неко се оклизне и руком за то.

Ако искључимо моралну страну да ли је правилно штитити имовину тако што неко може да се лиши живота, остаје питање исплативости. Неопходно је направити практично онови типа опреме, развој кошта милионе, тестирање и производња. И сто све зато да бих некога пичнуло кад се приближи са последњим намерама.

Зар није правилније, пооштрити закон, приравнити крађу делова неопходних за безопасно функционисање сабрађаја са контрадиверзијом, а починиоце уместо за крађу или поред крађе судити и као терористе. Затварати на дужи низ година а сво дело редовно по новинама и медијима развлачити.

Убеђен сам да после три-четири пресуде количина крађа би се десетковала.
 
Jedna od mera bi mogla biti i upoznavanje otkupljivača sa "sumnjivom" robom, i potom drastično kažnjavanje istih ako otkupe ukradenu opremu. Sekundarci se vade na nemanje dokumenata, na razne dobro poznate fore itd, ali otkupljivač je ipak registrovan u nekoj formi i samim tim mnogo dostupniji zakonu i sankcijama.
 
Е сад, како знати да је бакар добијен из изгорелих жица украден са железнице? На страну, одговорност мора да буде и на лоповима и на откупљивачима, проблем је што код нас изостаје озбиљност и одлучност државе да се бави овим проблемима. Пре свега треба увести закон да је крађа и оштећивање било какве саобраћајне инфраструктуре и заштитне инфраструктуре равно тероризму.
 
Тако је.

И сагласан сам са тим да откупљивачи требају да сносе ИСТУ такву одговорност. На тај начин би се део правне инфраструктуре мало ослобиодио а терет пренео на лица која врше откуп.

Пре тога бих извршио планску обуку откупљивача како да препознају, како да пријаве, како да заштите себе у том случају. А онда, применио закон.
 
Mala je ovo zemlja. Jeste puna crne ekonomije, jeste puna muljatora i jeste krcata raznim otpadima i radionicama. Ali ipak je dovoljno mala i pregledna da policija može da uđe u trag serijskim kradljivcima. Kad bi htela. Jer nisu to neki izolovani slučajevi koji se dešavaju jednom mesečno, širom zemlje. Pa kao ajd sad ti istražuj ko je juče kod Šida orobio trafo stanicu a ko je prošle godine ukrao oluk sa fabrike u Čačku...

Nego sve to što se obavlja, obavlja se serijski. Non stop. I to često na lokalu. Od strane uglavnom istih ekipa. Sa takvim praksama, pa čak i najgluplja policija bi pre ili kasnije našla način da uđe u trag tim kriminalnim radnjama i pohvata odgovorne. A do daljnjeg bi stavila pod nadzor sve otpade i radionice koji su sumnjičavi. Tako što svake nedelje dođe patrola, obiđe stanje i vidi ima li nečeg novog što ne bi trebalo da bude tu.

Sve se to da rešiti. Nego jedne baš briga, drugima to odgovara jer su u talu sa počiniocima, a ovi treći koji bi da zapravo nešto urade, ne mogu zbog ove prve dve grupe. To je večita priča u Srbiji. Uvek i svugde imaš jednu frakciju koju zabole za sve, drugu koja živi od korupcije i razbojništva, i treću koja uzaludno pokušava da uradi i promeni nešto na bolje al ne može jer se bori sa veternjačama i unutrašnjim neprijateljima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=640650#p640650:1ja93qos je napisao(la):
direktor » 20 Jul 2019 07:19 am[/url]":1ja93qos]Te sitne sjecikese i po sadasnjem zakonu nbi na**** da se samo djelo KD kvalifikuje umjesto sitna kradja kao sabotaza terorizam ugrozavanje javnog saobracaja ...

Tako je, i jos bih dodao da bih otkupljivace tih delova tretirao kao saucesnistvo u terorizmu.
 
Sve pršti od pravne terminologije, saučesništvo, terorizam, to mi se dopada.. :D

Ne poznajem ovu oblast u detalje ali neki zdrav razum govori da je u pitanju kd. izazivanje opšte opasnosti, kao opšte delo osim ako nekim drugim posebnim delom nije nešto propisano (recimo neki zakon koji reguliše železnicu u završnim odredbama propiše kazne za neke nezakonite radnje, skidanje i odnošenje opreme veće vrednosti ili pojedine radnje kojima se narušava bezbednost saobraćaja i sl.)

Sličnost sa terorizmom kod ovog kd. je u tome što je izvršiočevom radnjom stvorena opasnost za neodređen br. ljudi, a razlika je što to nije urađeno sa namerom zastrašivanja ljudi, nego pribavljanja protivpravne materijalne koristi... To je suštinska razlika, tako da ne može da bude tretirano kao terorizam, tj. može ali ćeš teško dokazati nameru...

Kod onih koji kupuju tako pribavljena sredstva bi se cenila savesnost pre nego što bi ih mogli smatrati pomagačima (saizvršiocima nikako, jer je učinilac mogao prodati sredstva i opremu drugom, a to je gl. tačka razlikovanja da li je u pitanju saizvršilaštvo ili pomaganje) Ako je i bez te radnje (dalje prodaja nezakonito pribavljene opreme) bez poteškoća učinilac mogao da dovrši delo, a mogao je, saizvršilaštvo ne postoji već samo pomaganje. Čak i da mu je neko čuvao stražu dok je krao pitanje je da li bi bio tretiran kao saizvršilac ili pomagač u zavisnosti od toga koliko je ta radnja čuvanja straže bila krucijalna i neophodna u izvršenju konkretnog dela...
 
Otku znas da nije sa namjerom i umisljajem i da nijeje organizovana grupa ...
A moze da se doda novo KD to najmanji problem ...
Moze da se podvede i podugrozavanje javnog saobracaja i sabotazu ...
A posto kazes da nisi pravnik nemoras da lupas glavu ....
Sve je prije samo ne sitna kradja...
 
Ja jesam diplomirani pravnik, samo sam rekao da oblast o kojoj govorimo ne znam u detalje.. :wink: i to u smislu koja sve posebna dela mogu biti propisana na tačno određenu situaciju.. ako njih nema najprikladnije deluje ovo opšte delo za radnje o kojima govorimo - izazivanje opšte opasnosti.

Nigde nisam napisao da je sitna krađa. :)

Otku znas da nije sa namjerom i umisljajem i da nijeje organizovana grupa ...

Tvoja pitanja baš i ne proističu iz teksta koji sam napisao al ajde.. Verovatno si brzinski preleteo preko poruke umesto pažljivo da je pročitaš ;) Gde sam ja napisao išta o organizovanoj grupi da me ovako nešto pitaš?

I da je organizovana grupa svačija odgovornost će se ceniti pojedinačno i u tom smislu da li je pomagač, podstrekač ili saizvršilac... a objasnio sam šta je glavna tačka razlikovanja između saizvršilaštva i pomaganja.

Svako snosi svoj deo odgovornosti, ne možeš sve da ujednačiš... Otkup sekundarne sirovine nije isto što i krađa.. Otkupljivač ne mora da bude upoznat do detalja odakle potiče određena oprema ili njen deo... Vidim da neki predlažu da otkupljivači prođu obuku... Ukoliko bi bilo volje da se tako nešto organizuje, onda bi recimo posle pređene obuke njihova savesnost mogla da se pretpostavlja... i time bi se lakše uvrdila njihova odgovornost kao pomagača.

Pitaš me otkud znam da nije sa namerom da izazove strah i pobije ljude, već pribavi opremu da je dalje proda?

U procesnom pravu se ništa unapred ne zna, nego se dokazuje... a ako pogrešno kvalifikuješ delo rizikuješ da izgubiš postupak... O tome ja pričam druže direktore... Ovo terorizam nije, ali papir sve trpi pa možemo sve pod terorizam da metnemo, ali time mašiš poentu... Bitno je da je kazna pravična i izvesna, odvraćujuća, dakle i stroga za to delo koje jeste već prpoisano a ne da sve preimenujemo u terorizam... Time baš ništa ne dobijamo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=641491#p641491:2q4jpin8 je napisao(la):
Noki » Уто Јул 23, 2019 9:47 am[/url]":2q4jpin8]t sa terorizmom kod ovog kd. je u tome što je izvršiočevom radnjom stvorena opasnost za neodređen br. ljudi, a razlika je što to nije urađeno sa namerom zastrašivanja ljudi, nego pribavljanja protivpravne materijalne koristi... To je suštinska razlika, tako da ne može da bude tretirano kao terorizam, tj. može ali ćeš teško dokazati nameru...

По мени није потребно доказивати да је постојала намера терора, већ дело приравнити и судити га по строгости као за теороризам.
И још додати део за крађу.
 
Vrh