Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Dobio sam broj gospodje, dolazi ujutro. Njen sin je zvao iz Grcke da je pita da li da da broj upravniku njegovom koji je meni ga zatim dao, procedura kao da do Vucica dolazim ali nebitno nadam se da ce napokon ujutro biti rijeseno, ja cu malo kasnije mozda i zatvoriti vertikalu jer bas sve vise i vise cujem prelivanje vode, vjerujem da je njima poplava, ne znam da li je mozda meni ispod plocica ili nesto, plasim se da ne otkrijem kasnije neko iznenadjenje jer voda voli da se probija.
 
Kod nas u zgradi krov jedne vesernice prokisnjava, komsija kome to stvara malu poplavu u stanu hoce da se to sredi ali neki kazu da ako 2/3 vlasnika stanova ne bude za to nista ne moze da se uradi tj da komsija ce morati sam da opravlja zajednicku prostoriju da mu ne bilo vode u stanu!? Da li je to tacno?
 
Nije tacno dovoljno je prosta vecina nije to veliki obim radova ...
 
Trošak radova u zajedničkim prostorijama treba da snose SVI stanari, jer stambene zajednice treba da funkcionišu po principu solidarnosti.
 
Vladivoje":18hga56c je napisao(la):
Trošak radova u zajedničkim prostorijama treba da snose SVI stanari, jer stambene zajednice treba da funkcionišu po principu solidarnosti.
Očigledno da je kod stanara u toj zgradi zakržljala "solidarnost".
Pa će morati da se "izglasa"...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636831#p636831:1nvcu12l je napisao(la):
astrodule » 06 Jul 2019, 18:36[/url]":1nvcu12l]Naš ulaz je pokosio svoj deo, ostali nisu. Kada bi svaki stan u zgradi dao 50 dinara mogla bi se kupiti ona električna trimerica za travu, produžni kabl i nešto baštenskog alata.
Ovo kod nas je pokošeno sa privatnom trimericom.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
9791bcf973aeedecaae16dc63e75ef0f.jpg
ab16016783a073f01bae33df74a3a79d.jpg
Zelenilo je tek danas pokosilo travuljinu susednog ulaza.
 
a ko treba da kosi? Zelenilo ili stanari. Čija je to površina je li pripada zgradi ili je javna.
 
Ne znam, i sam se pitam. Ja mislim da pripada stanarima.

Trebalo bi bukvalno svaki ulaz da se obavesti koje su njihove obaveze i gde je granica.
 
koliko vidim zelena površina je ograđena nekom žicom. Sumnjam da je zelenilo ograđivalo. Ako nije onda je obaveza stanara .
 
Da, svi ulazi su postavili ogradu.

Meni je logično da stanari to održavaju, e sad, da li radnici Zelenila to rade na svoju ruku - ne znam
 
Колико ја знам обично се направи некакав неформални договор (да не кажем "дил") где станари преко председника стамбене заједнице плате некоме из "Зеленила" да зађе и среди оно што је у станарској "зони одговорности".
 
Ovde taj dil ne postoji sigurno.

Inače sam lično prisustvovao sličnom dilu. Naime, na Adi je lik sa trimerom krenuo da šiša travu uz jedan kafić, ali ga je neki nadređeni više puta opominjao da ne kosi taj deo. Pošto znam ekipu iz tog kafića, saznao sam da su davali neku sitnu kintu prethodnih puta da im sredi taj deo.
 
Sad ste me zainteresovani sa ovim zelenim površinama oko zgrada...
Gde ja mogu da proverim da li su i koje zelene površine u domenu brige od strane stanara zgrade...
Mislim, ako gledam kako se ponaša JKP Zelenilo onda nijedna površina nije u nadležnosti zgrade. Zato što koliko vidim, oni kose sve površine oko zgrade?

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Vidi u katastru da li je povrsina javna ili privatna u katastru i pitaj zelenilo
 
Ja mislim da oni održavaju sve oko stambenih zgrada, a ne diraju ono što pripada privatnim objektima. Imam primer jedne male površine preko puta mog ulaza koji pripada kompleksu gde su Maksi i Infostan. Tu nikada ne zalaze, a često izraste korov od dva metra visine. Taj prostor sam prijavljivao i u poslednje vreme dolazi Demetra da to pokosi.

Problem sa Zelenilom je što u periodu kada buja vegetacija ne kose redovno. Bukvalno ima perioda u godini kada sve "eksplodira" i trava i žbunje i onda tako stoj par nedelja.

Već sam izneo računicu da svaka zgrada može da kupi jedan električni trimer, produžni kabal, baštenske makaze i još neki sitan alat (rukavice, špahtlice) i to bi za moju zgradu sa četiri ulaza bio trošak od 50 dinara po stanu.
 
astrodule":30ip0z4f je napisao(la):
Ja mislim da oni održavaju sve oko stambenih zgrada, a ne diraju ono što pripada privatnim objektima. Imam primer jedne male površine preko puta mog ulaza koji pripada kompleksu gde su Maksi i Infostan. Tu nikada ne zalaze, a često izraste korov od dva metra visine. Taj prostor sam prijavljivao i u poslednje vreme dolazi Demetra da to pokosi.

Problem sa Zelenilom je što u periodu kada buja vegetacija ne kose redovno. Bukvalno ima perioda u godini kada sve "eksplodira" i trava i žbunje i onda tako stoj par nedelja.

Već sam izneo računicu da svaka zgrada može da kupi jedan električni trimer, produžni kabal, baštenske makaze i još neki sitan alat (rukavice, špahtlice) i to bi za moju zgradu sa četiri ulaza bio trošak od 50 dinara po stanu.
Ja sam "zapitkivao" oko rasporeda košenja I odgovor je bio:
Ima nas malo, sve manje, a i direktiva je da se štedi na gorivu...
Tako da to je to, kao i "letnji red vožnje"...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
е уколико се та ограђена зелена површина налзаи на истој катастарској парцели где и зграда требало би да косе станари према прописима (Одлука о комуналном реду)
Члан 17.
Површина око зграде и ограда морају се држати у уредном стању.
О уредном стању површине око зграде и ограде стара се власник, односно корисник зграде, односно сви власници и корисници посебних делова зграде.
Површина око зграде, у смислу одредаба ове одлуке, је преостали део грађевинске парцеле те зграде, ограђен или неограђен, у оквиру које могу бити двориште, башта, врт, интерне саобраћајнице, површине за паркирање возила станара и корисника зграде или други слични елементи уређења површине око зграде.
Лица из става 2. овог члана су дужна да поправљају и замењују оштећене делове ограде, а површину око зграде редовно чисте, косе траву, орезују живу ограду и друго растиње, уклањају коров, одржавају бетонске површине, тротоаре, прилазне стазе и степениште, интерне саобраћајнице, противпожарне стазе, уклањају грађевински и други отпад, као и да предузимају друге радове како би простор око зграде био у уредном стању.
 
Evo, travnjak između ulaza ne pripada našoj zgradi (po katastru), a takođe ni betonska površina iza Maksija ne pripada Maksiju.

Naš travnjak Zelenilo kosi, a kod Maksija ne rade ništa. Da li je to nekim naknadnim aktom izdvojeno ili šta već, ne znam

Pogledajte prilog 1
 
Nije. Beton po čijim ivicama raste trava i korov.

Pitanje je ko treba da održava zelenilo koje niče iz betona? U blizini imamo zidiće iz kojih raste skoro pa drveće

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Ako neko može da mi da informaciju.
Naime, upravnik sam iz redova stanara u zgradi sa 3 stana i 3 vlasnika. Svi smo u rodbinskim vezama i jedan od vlasnika nikako ne pristaje da otvorim racun i tu uplacujemo ono mesecno odrzavanje koliko je propisano, vec smatra da treba da nastavimo kao i do sada u slucaju intervencija skupimo novac kad sta treba svako svoju 1/3. Mene interesuje da li po zakonu mora da se ima racun i da se redovno uplacuje u taj fond ili moze i bez toga da prodje? Da li meni neka inspekcija moze da pravi problem oko toga? Licno mislim da je fond najbolje resenje jer se svakog meseca odvaja po malo i onda se uvek ima, ali ne bih zbog tih 400-500din da kvarim odnose sa familijom.
 
@astrodule
a zašto bi se održavalo zelenilo koje niče iz betona. Valjda treba parking da se održava i ukloni samoniklo bilje. Koliko vidim sve te površine van zgrada su na parceli su Republike Srbije i nemaju korisnika. Bojim se da niko neće da ih održava. Osim tog zelenila jer ne pripada zgradi već je javna površina te je obaveza JKP ali kad stignu. To sa održavanjem površina na parcelama Republike Srbije je haos.
 
@sugrađanin
Власник посебног дела зграде износ уплаћује на текући рачун стамбене заједнице најкасније до последњег дана у месецу за текући месец, осим уколико уговором закљученим са лицем које управља и/или одржава зграду није одређено да се наплата трошкова врши:
- преко система обједињене наплате комуналних и других услуга (ако јединица локалне самоуправе има успостављен такав систем)
- уплатом на текући рачун лица које управља и/или одржава зграду, уз обавезну доставу фактуре (рачуна) за износ који је утврђен одлуком о прихватању трошкова одржавања и уговором по коме му је стамбена заједница поверила послове.
Стамбена заједница може имати резервни фонд који чине средства издвојена на име трошкова инвестиционог одржавања зграде, а висина износа за ове трошкове одређује се одлуком скупштине стамбене заједнице
 
Vrh