Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

Ne treba zaboraviti i činjenicu da se ispod i oko temelja Vapine fabrike nalazi i lokalitet iz doba rimskog carstva u vidu mozaika i temelja njihovih vila. Naravno to nije najvažniji aspekt ovog slučaja, ali obzirom kako se odnosimo prema svim ostalim rimskim nalazištima u Beogradu (jednom rečju - zatrpano), eto još jednog argumenta da se ne obnavlja zgrada.

Memorijal jake i jasne simbolike uništenog narodnog blaga, prezentacija ruševina zgrade i rimskih mozaika - vrlo vredno za posetu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=641885#p641885:1m3mkf9i je napisao(la):
Nurko7000 » 24 Jul 2019 07:30 am[/url]":1m3mkf9i]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=641868#p641868:1m3mkf9i je napisao(la):
Zuma » 24 Jul 2019 12:54 am[/url]":1m3mkf9i]
"У првом налету требало је да срушимо Народну библиотеку, па тек онда оно што је за нас војнички било интересантно."

Dakle NE aerodrom, avione i vojne položaje sa protivavonskom odbranom, nego baš BIBLIOTEKU ??? To je smešno. Plus što u stvarnosti nije ni bilo tako jer su prošla dva naleta bombardovanja bez napada na Biblioteku. A zašto baš taj cilj:

"Зато што је у тој установи сачувано оно што је вековима чинило културни идентитет тог народа".
...
Ако узмете у обзир да је Београд проглашен отвореним градом и да у њему није било војних циљева, онда има смисла да војник тако размишља и рангира циљеве. Уосталом и то је био само почетак и ниједну другу земљу до Југославије нису тако распарчали, терорисали, отворили концентрационе логоре, одвели људе у робље по логорима у европи, стрељали, хапсили. Посејали семе мржње које ево и данас рађа зле плодове. И нидге им се другде није толико обило о главу.
Proglašavanje Beograda otvorenim gradom je trebalo da spreči bombardovanje. Činjenica da su Nemci to ipak uradili automatski poništava status otvorenog grada sa naše starne, pa je naša vojska imala pravo da se brani. Znajući to, Nemci unapred i tokom planiranja nikako nisu mogli biti sasvim sigurni koliki nivo odbrane će ih na kraju stvarno dočekati, pa nisu ni mogli planirati u vojnom smislu potpuno iracionalni redosled napada i izbor ciljeva. I najvažnije, mi znamo da u praksi biblioteka NIJE bila direktno napadnuta kao cilj, što takođe dovodi u veliku sumnju validnost te tobožnje Lerove izjave. Iz izjave svedoka, bar u ovom tekstu, ispada da je na čitav Kosančive Venac palo možda desetak zapaljivih štapića, a samo jedna bomba ih sigurno ima mnogo više. A pri tome, ako je nešto cilj bombardovanja, a pogotovo najvažniji, onda se na njega uvek izruči ceo paket bombi u nadi da će bar jedna biti pogodak, a ne baca se jedna po jedna. Pa onda treba objasniti kako je to po Lerovoj izjavi biblioteka bila primarni cilj, a da u blizini nije pala ni jedna čitava zapaljiva bomba iako je u prvom danu bilo bar tri odvojena naleta velikog broja aviona, pa onda i noću. Pri čemu su imali šansu da se osiguraju da je uništena i 7, 11. и 12. aprila. Sve zajedno zvuči krajnje neverovatno, sem ako, kao što Relja kaže, ovde fale neki bitni podaci za koje mi ne znamo. Iako pretpostavljam da bi smo za njih već čuli jer je ovo bombardovanje bilo veoma važan deo čak i osnovno školskog obrazovanja u posleratnoj Jugoslaviji.
 
Zuma jel ti pokusavas da aboliras svabove krivice ...
Batali tu vrstu rabote ....
 
Ne, naravno. Takvo bombardovanje je i tada bilo protiv svih ratnih običaja. Sama činjenica da su koristili toliki procenat zapaljivih bombi govori o nameri da naprave ogromnu štetu i civilnim ciljevima i stanovništvu. Pa to jeste bila i jasna odmazda samom narodu, čime istovremeno snose krivicu i za spaljivanje biblioteke. U to nema sumnje. Ali da li je ona bila i eksplicitno naveden cilj bombardovanja je nešto sasvim drugo. Ne volim laganje i manipulaciju kojoj smo oduvek bili izloženi odakle god dolazila, a pogotovo sa naše strane. Naročito sa naše, jer to na kraju uvek nama nanosi najveću štetu zato što stalno živimo u nekom virtuelnom svetu samoobmane, u svetu koji ustvari ne postoji. To mi se već zaista smučilo.
 
U vezi "otvorenog grada", vojnih ciljeva i nemačkih saznanja... pa to proglašavanje za "otvoren grad" je prilično naivno i detinjasto, zbog istovremenog razmeštanje PVO baterija na položaje i izmeštanje aviona VI puka na ratna letelišta van Beograda (doduše, 51. grupa je bila na Zemunskom aerodromu ali iz drugih razloga: 102. eskadrila se tek 5. aprila popodne vratila iz Mostara, motori su morali na reviziju, a druge dve eskadrile sa IK-3 su imale ukupno samo 6 spremnih aviona, stalno se nešto radilo na njima pošto je to bila tek predserija).
Vojnih ciljeva je bilo u Beogradu (kasarne, garnizon, generalštab, vojne fabrike, magacini, skladišta, garaže....) i oni jesu bili gađani, ali Nemci su se i dosta ispromašivali...
A i u Beogradu su nemački obaveštajci bili aktivni tako da su dosta toga i znali. što zbog odavanja informacija, što zbog svega vidljivog na terenu... takođe, znali su tačno koliko su nam isporučili Meseršmita, šta nisu sve ugradili od opreme, koliko municije i sintetičkog benzina je isporučeno (a zapaljive granate nisu isporučili), koliko smo imali vremena da obučimo pilote za nove moderne avione (veoma malo)... Kapetan Kren je prebegao Nemcima neposredno pred rat i ispričao im je sve što je znao.


A ako Dejan Ristić, koji o ovome zna daleko više od mene, smatra da je Lerova izjava istinita, nemam ja tu nekog razloga da sumnjam.
 
Najlepse svedocanstvo unistavanju stare biblioteke je podizanje novog velelepnog zdanja Narodne Biblioteke, arhetipske srpske kuce na Vracarskom platou.

7f79fe3c9219c06a3f9ec427c5f231c2.jpg


A rusenje fabrike hartije na Kosancicevom vencu zapravo je omogucilo celom kvartu da prodise. Na mestu spajanja kaldrmisanih ulica otvorio se veliki prostor i pogled ka kupoli Saborne crkve. Bila bi zaista grehota taj prostor ponovo zatvoriti i izgubiti mogucnost trga.

Memorijalni centar, da, zgrada na tom mestu, ne.

Moja davna zamisao (iz 2013.) je da se memorijalni centar napravi u podzemlju a da se iznad njega postavi zasencen trg, sto kazu Beogradski Montmartre.

Pogledajte i sami na ovoj slici, rupa je dovoljno duboka da se dole u rimsko-srpskim temeljima komotno smesti izlozbeni prostor:

narodna-biblioteka-srbije-kosancicev-venac-foto-mihailo-grbic.jpg


Na to sam dodao i jedan cardak kao vidikovac (ne obracajte mnogo paznju na estetiku, stari je projekat). Cardak se oslanja na bocni zid i zauzima minimalni deo prostora trga.

Dobijamo jaku simboliku:

- posetioci prvo sidju u podzemlje kako bi culi i videli pricu o ratnim razaranjima

- zatim se liftom penju na vrh cardaka sa kojeg puca pogled na ceo Beograd, iz podzemne tame ka nebu i svetlu odakle otkrivaju velelepni grad ciji duh nijedno razaranje nije slomilo.

- za kraj spustaju se na trg i uzivaju u spokoju Kosancicevog venca, stare kaldrme i ponosnih fasada.

cardak-na-vencu-2.png


cardak-na-vencu-4.png


cardak-na-vencu-5.png


cardak-na-vencu-8.png


cardak-na-vencu-1.png


cardak-na-vencu-7.png


cardak-na-vencu-3.png




http://www.imamoplan.com/predlozi/cardak-na-vencu/

:sesir:
 
Тај чардак је једно првокласно ругло.

Меморијални парк није лоше решење, али ја бих више волео да ту видим нову библиотеку, чије би приземље и доњи спрат служили као спомен-простор. Може се направити и нека врста атријума, видљивог споља, у коме би се поставио споменик одговарајуће симболике (књига и феникс, рецимо).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=642406#p642406:rfrcwfy5 je napisao(la):
Хаеул » 25 Jul 2019 03:02 pm[/url]":rfrcwfy5]Тај чардак је једно првокласно ругло.

Да ли сада боље осећаш, пошто си без разлога увредио човека?
 
^^^ ima @Хаеул mnogo lepse crteze od ovih mojih nego ih krije jer ih nismo dostojni

:kafa:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=642410#p642410:3jlc7nga je napisao(la):
relja » 25 Јул 2019 23:16[/url]":3jlc7nga]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=642406#p642406:3jlc7nga je napisao(la):
Хаеул » 25 Jul 2019 03:02 pm[/url]":3jlc7nga]Тај чардак је једно првокласно ругло.
Да ли сада боље осећаш, пошто си без разлога увредио човека?
Искрено, нисам ни прочитао садржину његовог коментара, тако да нисам имао појма да је то његов рад. Да јесам, другачије бих се изразио, али остајем при ставу да је тај чардак непожељан на тој локацији.

На некој другој, негде ван града.. то је већ друга прича.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=642413#p642413:3jlc7nga je napisao(la):
zidar » 25 Јул 2019 23:20[/url]":3jlc7nga]^^^ ima @Хаеул mnogo lepse crteze od ovih mojih nego ih krije jer ih nismo dostojni
Задржите те форе за друге. Ја се на њих не палим, нити су ми симпатичне.
 
po meni nije uvreda, zato sto svakih 2 meseca isti Cardak stigne na forum...i ne mozemo vise da ga gledamo, a potencijalno je opasan.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=642418#p642418:x3k8mycq je napisao(la):
neven_k » 25 Јул 2019 23:36[/url]":x3k8mycq]po meni nije uvreda, zato sto svakih 2 meseca isti Cardak stigne na forum...i ne mozemo vise da ga gledamo, a potencijalno je opasan.
Последње што српским градовима треба је још чардака.

Стоп чардакизацији Србије!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=642417#p642417:1gmu81po je napisao(la):
Хаеул » 25 Jul 2019 03:35 pm[/url]":1gmu81po]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=642410#p642410:1gmu81po je napisao(la):
relja » 25 Јул 2019 23:16[/url]":1gmu81po]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=642406#p642406:1gmu81po je napisao(la):
Хаеул » 25 Jul 2019 03:02 pm[/url]":1gmu81po]Тај чардак је једно првокласно ругло.
Да ли сада боље осећаш, пошто си без разлога увредио човека?
Искрено, нисам ни прочитао садржину његовог коментара. ....

To je potpuno jasno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=642422#p642422:2yxwsspm je napisao(la):
relja » 25 Јул 2019 23:44[/url]":2yxwsspm]
To je potpuno jasno.
Је л'?

А шта Ви мислите о предлогу нашег форумског колеге?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=642423#p642423:ybnxwxpm je napisao(la):
Хаеул » 25 Jul 2019 03:45 pm[/url]":ybnxwxpm]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=642422#p642422:ybnxwxpm je napisao(la):
relja » 25 Јул 2019 23:44[/url]":ybnxwxpm]
To je potpuno jasno.
Је л'?

А шта Ви мислите о предлогу нашег форумског колеге?

Јесте. Јер обично су површни, који само гледају слике, ти који би да се поново подигне зграда.

Ми нисмо колеге, а шта мислим о предлогу сам написао када га је пре више година први пут представио на форуму - он зна.
Пошто је ово само стари предлог и то на неформалном интернет форуму који се никада неће остварити, не бих са неким трећим дискутовао о томе.
Свакако - ругло није и не заслужује вређање.

А ако сте ви колеге архитекте, волео бих да видим и Ваш предлог, па могу да Вам кажем шта о њему мислим.
 
Prostor na Kosancicu je previse mali za biblioteku a savrsenih proporcija za trg.

Rusenje fabrike hartije je tragedija za Srpsku baštinu, ali blagodet za Kosancicev Venac koji je prodisao a okolne lepe zgradice dosle do izrazaja.

Pravi potez ucinjen je 60ih kada je podignuta velelepna narodna biblioteka koja prilici nasem gradu i narodu. Obnavljanje izgorele fabrike bilo bi jednako velicanju gresaka nasih predaka koji nisu videli za shodno da nacionalno blago udome u prikladnom zdanju vec su ga smandrljali u u fabricku zgradu i ostavili da izgori do poslednjeg komada.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=642419#p642419:k8ced5gi je napisao(la):
Хаеул » Čet Jul 25, 2019 5:38 pm[/url]":k8ced5gi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=642418#p642418:k8ced5gi je napisao(la):
neven_k » 25 Јул 2019 23:36[/url]":k8ced5gi]po meni nije uvreda, zato sto svakih 2 meseca isti Cardak stigne na forum...i ne mozemo vise da ga gledamo, a potencijalno je opasan.
Последње што српским градовима треба је још чардака.

Стоп чардакизацији Србије!

I ja ne vidim da je covek vredjao. Prosto je rekao svoje misljenje o tom cardaku. Ja licno ne mislim da bi cardak sam za sebe na nekom drugom mestu bio ruglo, ali na KV da.
 
И ако сам такође био за меморијални музеј, овај подземни испод самог трга није уопште лоше морам признати, само ми се овај чардак некако не уклапа уз остале зграде на венцу, ево мог предлога измене на твој предлог, уместо чардака сат-кула са могућношћу да се попнеш степеницама и видиш поглед.

stone-clock-tower-EH8YYB.jpg


16772776980_1e84038a63_b.jpg
 
Zidar je u pravu što se tiče vizuelnih prednosti prostornog otvaranja ovog dela Kosančićevog venca. Pa i mala kula ili uža zgrada nije loše rešenje, mada nešto niža i vizuelno manje upadljiva. Jedina bitna primedba bi bila da umesto u visinu, ili na ravan plato u obliku trga, idemo u dubinu, odnosno da otvorimo podrum. Zvanično predložena ideja je u osnovi dobra. Ne mora obavezno da izgleda baš ovako, ali ovaj koncept je sasvim u redu. Uz mali vidikovac i možda druge sadržaje u obliku niže kule ili zgrade levo i uz Srebreničku ulicu, bio bi to sasvim lep i bogat prostor, a istovremeno bi i arhitektonskom formom udubljenja, rupe, nedostaka nečega - a ne viška nečega (objekta) - sugerisao gubitak i uništenje. Sugestivna forma je uvek prednost, a pogotovo u objektu u kome je simbolika i određena poruka suština svega. Nova zgrada ili ravan trg to ne prenosi tako dobro kao rupa u zemlji.

 
Tuzno je sa koliko negativnosti i sa kakvim recnikom se ovde na forumu sece bilo kakav konstruktivan predlog.

Izgleda je najbolje ne raditi nista nego samo pucati jalove kritike. Mnogo je takvih u nasem.drustvu, na zalost.

Kolegi cardakliji cestitke na ulozenom trudu!
Resenje je vredno razmatranja i dalje razrade.
Bravo!
 
Izgleda da bi izgradnja biblioteke u originalnom zdanju narušila naše odnose sa Nemačkom. Ipak je teško očekivati od roba da ima svoje mišljenje.
Mnogi će reći, nije to isplativo, to je bacanje novca u bunar. Izgleda da se samo kod nas ne obnavljaju zgrade srušene u toku bombardovanja. Simbolika je bitna, kao što je bitno i šta je sve imala ta biblioteka. Knjige i spise niko neće vratiti, ali dostojanstvo još uvek možemo povratiti.
 
Postoji jos jedna ideja koja je bila u ovoj temi, a to je da se izgradi samo front stare biblioteke i po dva prozora sa strane,
ali da se postavi u pozadini momeorijalnog/arheoloskog prostora, kao nekakav spomenik.

Ovo nije nikakav ispecen koncept, ali bi mozda moglo na nekom kopromisno smisljenom nivou da se dobije i replika stare zgrade i dovoljno prostora ispred za razne ideje.
 
искрено сам мишљења да би сваки чардак или кула на датом простору изгледала као стражарска у неком логору

једноставно, дати простор апсолутно ничим није прикладан за чардаке а са планираним платоима би само добио естетику затворског дворишта

cardak-na-vencu-3.png

gettyimages-93074268.jpg
 
@Perkan

"Cardaklija", svidja mi se, hvala :)

@Zuma
Bas tako, treba ocuvati prazan prostor u gustom gradskom tkivu i formirati trg.

@Kailan
Svako vidi ono sto mu u datom trenutku godi, ti u pojmu cardaka vidis zatvorsku kulu, ja vidim Lisabonsku eleganciju.

Lift,%20Lisbon%20Portugal.jpg


1168.jpg


No ne insistiram ja na cardaku, on je samo jedan dodatni element koji nije neophodan.
Bio bi lep dodatak celom kvartu, sa njega bi se pruzao neprocenjiv pogled na staro jezgro Beograda, Kalemegdan i reku. Uz to postao bi jedan reper vise na panorami grada sa Save, uz kupole Saborne crkve i Patrijarsije.

Razumem da je mnoge odbio napadni tamni izgled zdanja, kao sto rekoh ovo je stari projekat i valjalo bi ponovo poraditi na njemu. Svetli objekat bez staklenih povrsina i sa bakarnim krovom poput Beogradskih kupola verovatno bi se daleko lepse uklopilo u postojeci ambijent.

Moj cilj je bio da ukazem na prilinku koju imamo danas da napravimo najlepsi i najprijatniji trg u Beogradu, trg na dva nivoa:
- U podzemnom nivou memorijalni centar razaranja narodne bastine
- Na povrsinskom nivou osenceni trg pod krosnjama okruzen ljupkim fasadama Kosancicevog Venca i drevnom kaldrmom

Kao sto su ljudi culi za Montmartre tako ce cuti i za Kosancic.
 
Zidar, ako se bavis arhitekturom, mislim da bi trebao da batalis to....sigurno ima drugih zanimanja za koje si talentovan.
 
Vrh