Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=641879#p641879:1b4ei88x je napisao(la):
hobotnica » Today, 07:30[/url]":1b4ei88x]@astrodule
a zašto bi se održavalo zelenilo koje niče iz betona. Valjda treba parking da se održava i ukloni samoniklo bilje. Koliko vidim sve te površine van zgrada su na parceli su Republike Srbije i nemaju korisnika. Bojim se da niko neće da ih održava. Osim tog zelenila jer ne pripada zgradi već je javna površina te je obaveza JKP ali kad stignu. To sa održavanjem površina na parcelama Republike Srbije je haos.

Na tražim ja mnogo. Samo da počupaju sve samoniklo što raste iz betona na javnim površinama.

Evo, Street View je zabeležio sliku u pravom trenutku. Uz glavnu ulicu je pokošeno, a pogledajte kako je uz zgradu i ovaj zidić

https://www.google.com/maps/@44.8239907 ... 312!8i6656



Naravno, i stanari mogu sami da počupaju i iseku, ali neka se bar jasno kaže šta ko treba da održava.

Evo, na slici se vidi i odvaljeni ivičnjak koji sam više puta prijavljivao i očigledno neće da ga poprave. Sada je još više propao.
 
teško da će to neko da čupka pored onoliko drugih zelenih površina, neuređenih, zapuštenih, sa travuljinom. Ne mogu i to da stignu a ne da čupkaju travu oko trotoara i stambenih zgrada.
 
U Crnoj Gori nema zakona da ako ti iz stana iznad sa svjedocima, upravnikom itd mozes uci, i evo meni od ljudi koji zive u inostranstvu, zbog kise, ulazi voda koja mi unistava plafon, zid, evo i dize parket a ako kisa nastavi mozda i namjestaj. I treba da cekam par godina dok se nakane da dodju npr i samo cekam dok mi se cio stan unisti, pa i ovih dolje i dolje... al cuh da ce za 3 dana doci pa aj.

Gospoda imaju balkon iznad mene, koji su sad zatvorili, ali taj balkon nema adekvatnu izolaciju i kad udje voda na njega po ivica se sliva negdje i dolazi do moje sobe, cak sam izasao i sa strane zgrade vidim kako im iz odvoda kulja voda a njima balkon zastakljen.

Ali to nije sve, na drugom stanu stana je zid, izmedju istog tog stana i drugog, od kojeg mi je isto ranije tocilo nemarom zakupaca, ali sad toci na jednoj velikoj liniji, tj krene da toci svakih par godina i nikako da proandjemo odakle, oni kao renovirali stanove, nije od njih, tu je zid, trta vrta a meni curi li curi upropastise se gipsani raodvi, plafon, zid. I sta da se radi?
Ja sam odlucio sam da se angazujem i sam da popravim sve to po mom trosku ali sta ako nece da me puste, kao sto je ovaj jedan rekao jer je kao zbog nas renovirao jer nama "stalno toci" od njega i sad kao nije od njega no ovih, a tu dje toci je njemu kupatilo i vjerovatno zgradine cijevi u zid pa nesto tu ne stima ali nesposobni majstori ne mogu da otkriju.

Uh, iznervirao sam se malo jer evo krenula neka kisa i krenu da lije u sobi niz zid pa razmisljam sta da radim. Mislim da ce morati zakon u svoje ruke ako nece niko da mi izadje u susret, ja cu uci i popraviti pa kako god. Da im je pozar moralo bi se otvoriti ne moze zbog stana cijela zgrada da izgori, valjda je isto sa poplavom.

P.S. Komunalna dolazila preprosle god i pravila zapisnik i to je to, prosle god dolazili opet, i posto je sama sestra bila tad pitali je jako nekulturno u fazonu "e, i sto ces od nas, sto mi mozemo odje", pa sam trazio tog inspektora kasnije da popricamo ali se nije pojavljivao no dobro. Ne znam sta mi je alternativa, probace se na fino, pa sa komsijama da se naceraju pa ako ne, ja moram zastiti moje.
 
Ja sam imao takvu sličnu situaciju u soliteru u 45-om...
Iznad mene je bila neka baba, čiji stan je do pola pokrivao moj stan a druga polovina je bio krov/terasa. Ta baba nije održavala niti terasu niti rešetku za kišnu kanalizaciju, pa se gore napravi "bazen" I onda voda traži put...

Informisao sam se i kod advokata i u komunalnoj i otprilike je priča da ja mogu da je tužim ali to će da se razvlači...
A ako hoću da ja sredim njenu terasu i tu ona može da se inati i ne dozvoli radnicima da prođu....

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Закон о станоању каже да мора да дозволи пролаз ако је то неопходно због поправке. Пријавите комуналној инспекцији може бити и кажњен ако не дозвољава.
Члан 14.
Власник посебног дела, односно власник самосталног дела зграде, дужан је да:
5) трпи употребу заједничких делова зграде у складу са њиховом наменом од стране власника самосталних делова или лица која раде по њиховом налогу, односно пролажење трећих лица ради доласка до одређеног посебног, односно самосталног дела зграде;
6) дозволи пролаз кроз свој посебан, односно самостални део зграде или његову употребу на други примерен начин ако је то нужно за поправку, односно одржавање другог дела зграде или испуњење друге законске обавезе.
 
Pozdrav!

Moze li preporuka za upravnika zgrade? Ako necete javno, moze i na pp. Naime, sadasnji upravnik ne radi ama bas nista, prijavljivali ga par puta inspekciji i nista. Ostaje samo da imenujemo novog....
 
pa imenujte novog. Inspekcija i ne može da ga smeni već samo vi.
 
Pa ovo što vam je hobotnica rekao...
Jedino ako imate "ugovornu obavezu"

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=643490#p643490:286zll8q je napisao(la):
hobotnica » Pon Jul 29, 2019 3:35 pm[/url]":286zll8q]pa imenujte novog. Inspekcija i ne može da ga smeni već samo vi.

Pa dok se skupi kvorum u zgradi za smenu, dug je to proces. Nisam ni mislio da ga smeni, vec da ga kazni, pa neka sl.put razmilslja sta mu je obaveza..
 
Upravnik je lice koje zastupa i predstavlja stambenu zajednicu, ništa više od toga.

Sve odluke donosi stambena zajednica, ne može upravnik da radi ništa mimo toga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=643540#p643540:2rdd7q1k je napisao(la):
Vladivoje » Pon Jul 29, 2019 6:42 pm[/url]":2rdd7q1k]Upravnik je lice koje zastupa i predstavlja stambenu zajednicu, ništa više od toga.

Sve odluke donosi stambena zajednica, ne može upravnik da radi ništa mimo toga.
Slazem se! Medjutim, komunalna inspekcija je drugog misljenja - upravnik je duzan da vodi racuna o telucem odrzavanju zgrade i postovanju zakona od str.vlasnika stanova.
Konkretno: ako je ulaz prljav, zajednicke prostorije zatrpane svakakvim smecem (citaj: stari namestah, masine za ves, sobni bicikli i sl.), stanari izbegavaju da placaju tekuce odrzavanje, zak.obaveza upravnika je da pozove komunalnu inspekciju i prijavi ovo stanje!
 
Niste rekli da li je Vaš profesionalni upravnik ili upravnik iz redova stanara.

Mislim da se ne može zahtevati od upravnika iz redova stanara da prijavljuju inspekciji sve i svašta, jer neće ljudi tako nešto da rade, a pogotovo ne za džabe, a pritom još i da kvare odnose sa svojim komšijama.
 
Vladivoje":2uynkyip je napisao(la):
Niste rekli da li je Vaš profesionalni upravnik ili upravnik iz redova stanara.

Mislim da se ne može zahtevati od upravnika iz redova stanara da prijavljuju inspekciji sve i svašta, jer neće ljudi tako nešto da rade, a pogotovo ne za džabe, a pritom još i da kvare odnose sa svojim komšijama.
Zapravo može se zahtevati, ali ne treba očekivati da on to zapravo uradi!

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=643569#p643569:3nqdxn06 je napisao(la):
SerbPacker » Pon Jul 29, 2019 7:59 pm[/url]":3nqdxn06]
Vladivoje":3nqdxn06 je napisao(la):
Niste rekli da li je Vaš profesionalni upravnik ili upravnik iz redova stanara.

Mislim da se ne može zahtevati od upravnika iz redova stanara da prijavljuju inspekciji sve i svašta, jer neće ljudi tako nešto da rade, a pogotovo ne za džabe, a pritom još i da kvare odnose sa svojim komšijama.
Zapravo može se zahtevati, ali ne treba očekivati da on to zapravo uradi!

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk

1. upravnik nije iz redova stanara, vec je profesionalno pr.lice.
2. Pa upravo zato sto ne ocekujemo, smo ga i prijavili komunalnoj inspekciji (komunalna milicija).
3. Prijava se moze podneti i anonimno, te je inspekcija/kom.milicija u obavezi da izadje i proveri navode.
 
Ako na mene kao upravnika iz redova stanara bude vršen bilo kakav pritisak od strane bilo koga - skloniću se odatle i gledaću samo svoja posla.

U životu mi još ne treba i to - da kojekakvi upiru prstom u mene, a dajem sve od sebe radi opšteg dobra.
 
Kao prvo Komunalna policija ne vrši nadzor nad ovim zakonom već samo komunalna inspekcija. Milicija ne vodi upravne postupke.
Drugo Možete se smeniti i upravnika u svojstvu domaćeg lica i profesionalni upravnik . Treće , stambena zajednica i upravnik poveravaju poslove održavanja uvek nekoj firmi pa ako je prljavo to je odgovornost firme te možete raskinut ugovor sa njom i izabrati drugu. A što se tiče održavanja mora da se plaća pa upravnik treba u ime SZ da utuži vlasnika ili prijavi komunalnoj inspekciji. Upravnik samo izvršava odluke SZ. A inspekcija proverava upravnika samo po tačkama članova 50 i 53 zakona i van toga ništa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=643658#p643658:24kk3ahi je napisao(la):
hobotnica » Uto Jul 30, 2019 6:40 am[/url]":24kk3ahi]Kao prvo Komunalna policija ne vrši nadzor nad ovim zakonom već samo komunalna inspekcija. Milicija ne vodi upravne postupke.
Drugo Možete se smeniti i upravnika u svojstvu domaćeg lica i profesionalni upravnik . Treće , stambena zajednica i upravnik poveravaju poslove održavanja uvek nekoj firmi pa ako je prljavo to je odgovornost firme te možete raskinut ugovor sa njom i izabrati drugu. A što se tiče održavanja mora da se plaća pa upravnik treba u ime SZ da utuži vlasnika ili prijavi komunalnoj inspekciji. Upravnik samo izvršava odluke SZ. A inspekcija proverava upravnika samo po tačkama članova 50 i 53 zakona i van toga ništa.

1. Komunalna inspekcija/milicija: do sad, prilikom prijavljivanja, cesto je beokom upucivao na opstinu, oni nazad na beokom, pa na kom.miliciju. Krajnji rezultat je da je umesto navedenih organa, beokom primao prijavu i prosledjivao dalje. Rezime: u praksi komunalna inspekcija upucuje na beokom za podnosenje prituzbe na rad upravnika.
2. Upravnik upravlja zgradom, kome ce da poveri poslove je tehnicka stvar. Cistacice ne mogu da dezutaju u ulazu, vec je njihovo da to ociste. Sasvim drugo pitanje je ponasanje stanara i to podpada pod zakonske odredbe, a uloga upravnika je da sve prijavljuje nadlezbim organima, a ne da prima naknadu i ne radi nista.
3. Slazem se da upravnik utuzuje vlasnika ili prijavljuje, upravo u smislu tac.2, prethodno navedene! Ako to ne uradi, on odgovara i to je sustina - prijavite upravnika!
 
ja rekoh da milicija ne vrši nadzor nad zakonom o stanovanju i održavanju zgrada već samo inspekcija. Ne znam to za Beokom jer ja kad nešto prijavljujem prijavim direktno inspekciji ti posrednici mi ne trebaju. A gde u članu 50 zakona piše da upravnik-domaće lice prijavljuje sve nadležnim organima.
 
Vladivoje":qfm4uszr je napisao(la):
Ako na mene kao upravnika iz redova stanara bude vršen bilo kakav pritisak od strane bilo koga - skloniću se odatle i gledaću samo svoja posla.

U životu mi još ne treba i to - da kojekakvi upiru prstom u mene, a dajem sve od sebe radi opšteg dobra.
Zavisi kako definišeš "vršenje pritiska", ako ne obavljaš ono što ste se dogovorili, onda ti samo zamajavaš ljude i treba da se skloniš.

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=643673#p643673:14rngcdk je napisao(la):
hobotnica » Uto Jul 30, 2019 7:36 am[/url]":14rngcdk]ja rekoh da milicija ne vrši nadzor nad zakonom o stanovanju i održavanju zgrada već samo inspekcija. Ne znam to za Beokom jer ja kad nešto prijavljujem prijavim direktno inspekciji ti posrednici mi ne trebaju. A gde u članu 50 zakona piše da upravnik-domaće lice prijavljuje sve nadležnim organima.
Molim napisi na cl.50 kog zakona mislis?
Uloga upravnika je upravo ona koja definise njegov naziv: da upravlja zgradom. To znaci da predlaze, organizuje a po potrebi i obavestava nadlezne organe ako postoje krsenja zakona, odluka. Sad malo je nelogicno da on ubire prihode po osnovu upravljanja, a kad treba da se resi problem i sprovede zakon, da cak nije u stanju ni da obavesti nadlezne inspekcije. Postavlja se pitanje koja je njegova uloga? Da dobija novac i ? Novac mora da se zaradi.
 
pa jedan jedni zakon reguliše pitanja upravnika. Zakon o stanovanju i održavanju zgrada. Član 5o nabraja obaveze upravnika kao domaćih lica. A čl. 53 profesionalnih upravnika. I nisu svi upravnici plaćeni. Obaveza je samo za profesionalne i prinudne. Šta znači rešavanje problema i sprovođenje zakona? Širok pojam. Čekamo i tu novu Odluku o kućnom redu možda tu malo redefinišu pojedine odredbe zakona .
 
Права и обавезе управника
Члан 50.
Управник:
1) заступа и представља стамбену заједницу;
2) подноси пријаву за упис стамбене заједнице у Регистар стамбених заједница;
3) подноси пријаву за регистрацију правила власника у складу са чланом 17. став 8. овог закона;
4) истиче решење о регистрацији стамбене заједнице на видно место у стамбеној згради;
5) врши попис посебних, заједничких и самосталних делова и врши њихово означавање;
6) успоставља и води евиденцију о власницима посебних делова, власницима самосталних делова и лицима којима су заједнички или посебни делови зграде издати у закуп, односно на коришћење по другом основу (за физичка лица име, презиме и ЈМБГ, а за правна лица пословно име, адреса седишта и матични број);
7) извршава одлуке стамбене заједнице;
8) на основу одлуке скупштине стамбене заједнице о управљању средствима стамбене зајeднице располаже средствима са текућег рачуна стамбене заједнице, у складу са прописима којима се уређује отварање, вођење и гашење текућих рачуна;
9) предлаже скупштини стамбене заједнице програм одржавања и стара се о његовој реализацији;
10) организује радове хитних интервенција;
11) организује извођење радова на заједничким деловима зграде и земљишту за редовну употребу зграде у складу са усвојеним програмом одржавања и контролише да ли се ови радови изводе;
12) води евиденцију о приходима и расходима стамбене заједнице;
13) подноси скупштини стамбене заједнице извештај о раду који посебно садржи приказ укупних прихода и расхода стамбене заједнице, реализованих активности у односу на планиране, као и искоришћења средства за реализацију сваке од активности;
14) врши и друге послове одређене законом.
 
SerbPacker":boljnc1k je napisao(la):
Zavisi kako definišeš "vršenje pritiska", ako ne obavljaš ono što ste se dogovorili, onda ti samo zamajavaš ljude i treba da se skloniš.

Ne sekiraj se, desiće se i to, pre ili kasnije. :wink:
A onda će doći profesionalni ili prinudni upravnik, plakaće za mnom, veruj mi... :mrgreen:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=643743#p643743:3qavnmal je napisao(la):
hobotnica » Uto Jul 30, 2019 11:56 am[/url]":3qavnmal]Права и обавезе управника
Члан 50.
Управник:
1) заступа и представља стамбену заједницу;
2) подноси пријаву за упис стамбене заједнице у Регистар стамбених заједница;
3) подноси пријаву за регистрацију правила власника у складу са чланом 17. став 8. овог закона;
4) истиче решење о регистрацији стамбене заједнице на видно место у стамбеној згради;
5) врши попис посебних, заједничких и самосталних делова и врши њихово означавање;
6) успоставља и води евиденцију о власницима посебних делова, власницима самосталних делова и лицима којима су заједнички или посебни делови зграде издати у закуп, односно на коришћење по другом основу (за физичка лица име, презиме и ЈМБГ, а за правна лица пословно име, адреса седишта и матични број);
7) извршава одлуке стамбене заједнице;
8) на основу одлуке скупштине стамбене заједнице о управљању средствима стамбене зајeднице располаже средствима са текућег рачуна стамбене заједнице, у складу са прописима којима се уређује отварање, вођење и гашење текућих рачуна;
9) предлаже скупштини стамбене заједнице програм одржавања и стара се о његовој реализацији;
10) организује радове хитних интервенција;
11) организује извођење радова на заједничким деловима зграде и земљишту за редовну употребу зграде у складу са усвојеним програмом одржавања и контролише да ли се ови радови изводе;
12) води евиденцију о приходима и расходима стамбене заједнице;
13) подноси скупштини стамбене заједнице извештај о раду који посебно садржи приказ укупних прихода и расхода стамбене заједнице, реализованих активности у односу на планиране, као и искоришћења средства за реализацију сваке од активности;
14) врши и друге послове одређене законом.

Momče, ja sam konkretno mislio na ovo (zakon o stanovanju je, hajde da kazem "trecerazredni" zakon, efemeran, ali ok, evo i cl.53 o kojem sam govorio, iako nisam procitao ovaj deo zakona, po logici sam pretpostavio sta bi trebalo da sadrzi), čitaj pazljivo:

Nadležnost profesionalnog upravnika

Član 53

Profesionalni upravnik vrši poslove iz nadležnosti upravnika zgrade.

Pored poslova iz stava 1. ovog člana, profesionalni upravnik vrši i sledeće poslove:

1) stara se o održavanju zemljišta koje služi za redovnu upotrebu zgrade;

2) prima prijave kvarova ili drugih problema (nepoštovanje kućnog reda, buka i drugi štetni uticaji u zgradi) svakim danom u nedelji u periodu od 00-24 časa;

3) na osnovu primljene prijave iz tačke 2) ovog stava obaveštava nadležni organ o problemu, odnosno zahteva preduzimanje odgovarajućih mera od nadležnog organa;

4) evidentira svaku primljenu prijavu sa podacima o problemu i vremenu prijema, kao i sa drugim podacima ako su poznati (ime i prezime podnosioca prijave, licu koje je uzrokovalo probleme i drugo);

5) obezbeđuje izvršenje radova na hitnim intervencijama;

6) predlaže skupštini stambene zajednice visinu naknade za održavanje zajedničkih delova zgrade i zemljišta na osnovu najmanje tri prikupljene ponude od lica koja se bave održavanjem zajedničkih delova zgrade i zemljišta.

Profesionalni upravnik podnosi izveštaj o svom radu stambenoj zajednici najmanje dva puta godišnje ako drugačije nije ugovoreno, a u slučaju prestanka važenja ugovora o poveravanju poslova profesionalnog upravljanja, ovaj izveštaj podnosi najkasnije u roku od 30 dana od dana prestanka važenja ugovora.

Profesionalni upravnik odgovara stambenoj zajednici za štetu koju ona trpi zbog njegovih propusta u radu, kao i svakom vlasniku posebnog, odnosno samostalnog dela ukoliko zbog propusta u radu profesionalnog upravnika pretrpe štetu na svom posebnom, odnosno samostalnom delu......itd...itd...
 
član 53 je posebno za profesionalnog upravnika a nisu svi profesionalci.
 
Vrh