Šta je novo?

Cene nekretnina

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636586#p636586:v7ulp03u je napisao(la):
Assad84 » Pet Jul 05, 2019 9:20 pm[/url]":v7ulp03u]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635258#p635258:v7ulp03u je napisao(la):
unedfined » Pon Jul 01, 2019 1:33 pm[/url]":v7ulp03u]Da podsetim ljude na slučaj kada je Starine Novaka bila zatvorena zbog otpadanja panela sa inekosvog solitera. Mislim da investicija u staru gradnju postaje stvarno rizična jer komi betonjekre stvarno počinju da se raspadaju, tako da je pitanje u kom stanju će vaša "investicjia" biti za tih 15-20 godina...

Zasto da cekate 15-20 god,garancija na stan je 3 godine,samo se vi fokusirajte na novogradnju od neke 2003. do danas,od renomiranih investitora podrazumeva se jer samo oni zidaju,ono pre toga gradjeno samo sto se nije srusilo

https://arhiva.vesti-online.com/Vesti/D ... -niko-kriv


Nekvalitet novogradnje je činjenica ali ne možete ni poreći da su betonske zgrade konačno krenule da se raspadaju

https://www.blic.rs/vesti/beograd/beton ... ke/471h0k9

Pre par meseci je bila ona terasa koja je pala, da li u Nišu ili Kragujevcu beše.

Za 15+ godina će sve soc zgrade Srbije biti pretnja po javnu bezbednost.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=634693#p634693:fhv5i1lf je napisao(la):
Dart » Sub Jun 29, 2019 10:37 am[/url]":fhv5i1lf]Cene su naduvane za nas standard, ali teško je reći kada ce doci do pada. Pre svega treba naći uzrok rasta npr. 2007/8 su prodavane nekretnine na CG primorju i kupovani stanovi u Beogradu, a sve je potopila svetska ekonomska kriza.
Danas mislim da je uzrok izdavanje stanova na dan. Zbog toga i nije došlo do rasta cena na perifernim delovima grada, jer nisu zanimljivi turistima. Generalno to je globalni trend, u gradovima poput Pariza i Amsterdama centar su potpuno preuzeli turisti, a stalnih stanovnika gotovo i da nema.

Sad tek videh ovaj post. Ja sam dosta ovako empirijski istrazivao ovaj fenomen, i stan na dan, tj porast broja mladih turista definitivno jeste uticao. Ali pored toga, rekao bih da postoje jos dva bitnija faktora: iz nekog razloga percepcija gastarbajtera da je Bg sada sigurnije okruzenje za investiranje u nekretnine i apsolutna eksplozija plata u IT industriji.

Ovo poslednje je mnogo interesantan fenomen. Seniori i ljudi sa vecim platama (ne racunajuci top menadzment) su dosta konzervativniji u kupovini nekretnina, jer su mahom stariji pa su prosli kroz faze u kojima su imali niske plate, nesigurnost i sl. Juniori, sa druge strane, danas neretko imaju 1000-2000 evra direktno sa fakulteta, nemaju osecaj nesigurnosti i vrlo su spremniji na kupovinu skupljih nekretnina i uzimanje velikih kredita.

Sto se tice turista, dosta zavisi od toga kako ce Vinci da se postavi prema low cost avio kompanijama - ako bude liberalan, sto ocekujem, mislim da se ni prvi faktor (mladi turisti, stan na dan) nece smanjivati.

Tako da generalno ne bih rekao da gledamo pravi balon kao 2007e. Jedino se moze da dovede do smanjenja cena je smanjenje traznje od strane gastarbajtera (to je jedini neorganski faktor rasta medju ona tri faktora) ili preveliki rast ponude novogradnje u odnosu na postojeci rast traznje.
 
Što se tiče "parametara" ovo oko low cost kompanija MI Baš I ne izgleda verovatno, vidim da su iz Niša oterani...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Junior dev moze da ima 2000 evra sa fakulteta jedino kao pausalac, a onda mu je kreditna sposobnost problematicna.
 
Ako ima neka firma gde juniori imaju 2000 bruto slobodno mi javite :D nisam junior, ali zvuci super. Koliko li imaju seniori?

Inace sto se cena stanova tice najgori smo u Evropi, kada se pogleda odnos cena stanova i zivotnog standarda

https://www.numbeo.com/property-investment/region_rankings_current.jsp?region=150

Ovde se vidi da, grubo gledano, ne moze da se izvuce ni 3,5% bruto zarade ako se investira u novogradnju u sirem centru grada. :( A to je tuga.
Nas narod je vazda bio sirotinja, pa tako ne treba ocekivati da se nase trziste ponasa normalno, niti da prosecan Srbin razmislja kao investitor. Setimo se npr. gastabajterskih kuca sa lavovima. Sirotinja kupuje stvari radi prestiza, ne razmislja da li njihova investicija ima veze s mozgom :cry:

Ako je nesto u ovoj situaciji dobro, barem covek ne mora da mozga, definitivno je vreme za stednju i izbegavanje kupovine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=637805#p637805:35lhveiy je napisao(la):
gamblerNBG » 10 Jul 2019 06:51 am[/url]":35lhveiy]
Ako je nesto u ovoj situaciji dobro, barem covek ne mora da mozga, definitivno je vreme za stednju i izbegavanje kupovine.
Slazem se...
 
niki":d6hncixx je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=637805#p637805 je napisao(la):
gamblerNBG » 10 Jul 2019 06:51 am[/url]":d6hncixx]
Ako je nesto u ovoj situaciji dobro, barem covek ne mora da mozga, definitivno je vreme za stednju i izbegavanje kupovine.
Slazem se...
Ali dokle?

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Videcemo dokle ce 8) Uglavnom, dokle god za cenu jednog kvadrata u novogradnji mozes da platis skoro godinu dana zakupa za stan, ja im necu davati te pare + pdv :kafa: Gde ce se slomiti, videcemo... Ali trenutna situacija je anomalija, Bg nije svetska metropola u kojoj belosvetski krem kupuje nekretnine. :blah:
 
Ali mozda jeste balkanaska metropola gde kupuje belobalkanski krem.
 
gamblerNBG":1i9dfmpa je napisao(la):
Videcemo dokle ce 8) Uglavnom, dokle god za cenu jednog kvadrata u novogradnji mozes da platis skoro godinu dana zakupa za stan, ja im necu davati te pare + pdv :kafa: Gde ce se slomiti, videcemo... Ali trenutna situacija je anomalija, Bg nije svetska metropola u kojoj belosvetski krem kupuje nekretnine. :blah:
Malo ta anomalija previše traje...
Sećam se da je ovde (ili negde drugde, nisam siguran) neko kačio formulu za "isplativost" stana kroz rentiranje, čini mi se za 15 ili 20 godina...
I otprilike izađe da je cena jedno 20% preko...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Interesantna statistika skroz. Ipak, ne govori mnogo o uzrocima - da li je toliki racio zbog preskupih nekretnina ili zbog ogromne "klasne" nejednakosti. U tu nejednakost ulaze svi kupci, ukljucujuci i gastarbajtere.
 
dzigz":b25ni5ca je napisao(la):
Interesantna statistika skroz. Ipak, ne govori mnogo o uzrocima - da li je toliki racio zbog preskupih nekretnina ili zbog ogromne "klasne" nejednakosti. U tu nejednakost ulaze svi kupci, ukljucujuci i gastarbajtere.

Koliko sam video u objasnjenju indeksa, ovaj odnos predstavlja odnos izmedju cene stana stednje (90 kvadrata x prosecna cena kvadrata u Beogradu) sa prosecnim primanjima. Ovaj sajt ima zanimljivu statistiku cene zivota u gradovima u svetu, gde ljudi popunjavaju cene stvari kao i primanja svoja, pa verovatno je na osnovu tih podataka napravljena statistika plus istrazivanje neko (verovatno)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Počinje sve ono što sam vam pričao u ovoj temi. I domaći mediji prenose: https://www.blic.rs/biznis/vesti/prvi-p ... pe/25gyr8v



Pogledajte grafik i možete sami zaključiti šta dolazi i nakon koliko vremena od trenutka kada krene smanjenje kamatnih stopa. Ovo sivo vam je recesija.

Tako da znači krenulo je rezanje kamatnih stopa FED-a i u roku od 12 meseci od danas će biti objava krize za mase, koja je u senci počela od aprila ove godine.

Još malo strpljenja i cene nekretnina će se vraćati u normalu iz izduvanog balona :)
 
ne verujem da je ovo balon jer su cene nekad bile više. ne znam zašto su svi odjednom zaboravili na to i pričaju o neprekidnom usponu od 2000. nije bilo tako.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645085#p645085:t54h7xr6 je napisao(la):
bushwick » Sub Avg 03, 2019 2:16 pm[/url]":t54h7xr6]ne verujem da je ovo balon jer su cene nekad bile više. ne znam zašto su svi odjednom zaboravili na to i pričaju o neprekidnom usponu od 2000. nije bilo tako.

Pa ja ne pričam o neprekidnom usponu od 2000. Cene su od 2005 do 2008/09 dostizale vrhunac, slično kao sada od 2015 do 2019/20 što će biti. A cene su bile nisko od 2010/11 do 2014, kao što će sada biti od 2021 do 2024/25. Sve to ide u manje-više sličnim ciklusima. Nema razloga da i ovaj put ne bude slično :)

A to što su cene nekad bile više, to je možda zato što je nekad i ova zemlja bila u boljoj situaciji. To je valjda logično :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645022#p645022:1zqzu8c8 je napisao(la):
imemperor1 » Sub Avg 03, 2019 9:29 am[/url]":1zqzu8c8]Počinje sve ono što sam vam pričao u ovoj temi. I domaći mediji prenose: https://www.blic.rs/biznis/vesti/prvi-p ... pe/25gyr8v



Pogledajte grafik i možete sami zaključiti šta dolazi i nakon koliko vremena od trenutka kada krene smanjenje kamatnih stopa. Ovo sivo vam je recesija.

Tako da znači krenulo je rezanje kamatnih stopa FED-a i u roku od 12 meseci od danas će biti objava krize za mase, koja je u senci počela od aprila ove godine.

Još malo strpljenja i cene nekretnina će se vraćati u normalu iz izduvanog balona :)
Ovo je tacno, medjutim na Srbiju se tesko moze primeniti (odavde su logika i trziste davno pobegli): u poslednjih par godina u Srbiji cena po m2 PADA. Raste jedino u Beogradu, eventualno NS i to je to.

Po meni najpametnije sto u ovoj zemlji moze da se investira je kupovina stana u Beogradu. Upravo se tom logikom i rukovode mali i srednji investitori i ulazu u stanove.

Dokle god u Beogradu drzava bude ulagala u infrastrukturu, cena po m2 stambenog prostora ce rasti i to je cisto trzisno ponasanje!
Da vidim ko ce da ulozi u kupovinu stana npr.u Uzicu, Kraljevu, Valjevu i sl.? Niko! A zasto? Pa nema investicija ni u puteve, ni u ostale vidove infrastrukture, odliv stanovnistva je veci nego prirastaj, dok je u Bgd suprotno!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645100#p645100:210gektr je napisao(la):
dejo2000 » Sub Avg 03, 2019 3:03 pm[/url]":210gektr]
Dokle god u Beogradu drzava bude ulagala u infrastrukturu, cena po m2 stambenog prostora ce rasti i to je cisto trzisno ponasanje!
Da vidim ko ce da ulozi u kupovinu stana npr.u Uzicu, Kraljevu, Valjevu i sl.? Niko! A zasto? Pa nema investicija ni u puteve, ni u ostale vidove infrastrukture, odliv stanovnistva je veci nego prirastaj, dok je u Bgd suprotno!

Donekle bih se mogao složiti, ali s obzirom da sam često po Beogradu autom, mogu reći da je grad zakrčeniji nego ikad i da je zagušenost saobraćaja porasla do tačke usijanja. To bi jedino metro mogao sada da spasi delimično, a s obzirom da njega neće biti za najmanje 10-20 godina, iskreno ne vidim veliku perspektivu ulaganja u beton. Pogotovo što se jednom taj trend mora okrenuti, da se ljudi počnu vraćati u prirodu i ambijent koji je human a da napuste nehumano betonsko okruženje. To je common sense sa jedne strane.

A sa druge strane, neće skoro nijedna država ostati imuna a pogotovo ne krhka Srbija na globalne trendove i na krizu koja će sada biti verovatno dosta razornija od one 2008. jer smo sada svi putem interneta umreženi i zavisni jedni od drugih više nego ikad u poznatoj ljudskoj istoriji.

Opet kažem živi bili pa videli, tu su moji postovi od pre i ovaj sada poslednji sa grafikom za FED kamatne stope, pa ćemo eto videti baš i cenu nekretnina ovde. Evo ponoviću još jednom prognozu na osnovu višestrukog broja parametara, analiza i pokazatelja:

Kriza se objavljuje 2020. Od 2021 počinje stagnacija cena u Beogradu, a od 2022 pad koji će trajati nekoliko godina. Nakon toga kratkotrajna stabilizacija i onda počinje rast. Kao što znamo da posle ovog leta dolazi jesen, pa posle nje zima, pa posle zime proleće, tako i ovo možemo očekivati.

Možda če nekom ove informacije biti korisne. Svakako ko se ne bude ''branio'' i bežao od neizbežnih promena i ciklusa, moći će da iskoristi to u svoju korist i da se adekvatno pripremi. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645150#p645150:3vsxcqd5 je napisao(la):
imemperor1 » Sub Avg 03, 2019 5:18 pm[/url]":3vsxcqd5]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645100#p645100:3vsxcqd5 je napisao(la):
dejo2000 » Sub Avg 03, 2019 3:03 pm[/url]":3vsxcqd5]
Dokle god u Beogradu drzava bude ulagala u infrastrukturu, cena po m2 stambenog prostora ce rasti i to je cisto trzisno ponasanje!
Da vidim ko ce da ulozi u kupovinu stana npr.u Uzicu, Kraljevu, Valjevu i sl.? Niko! A zasto? Pa nema investicija ni u puteve, ni u ostale vidove infrastrukture, odliv stanovnistva je veci nego prirastaj, dok je u Bgd suprotno!

Donekle bih se mogao složiti, ali s obzirom da sam često po Beogradu autom, mogu reći da je grad zakrčeniji nego ikad i da je zagušenost saobraćaja porasla do tačke usijanja. To bi jedino metro mogao sada da spasi delimično, a s obzirom da njega neće biti za najmanje 10-20 godina, iskreno ne vidim veliku perspektivu ulaganja u beton. Pogotovo što se jednom taj trend mora okrenuti, da se ljudi počnu vraćati u prirodu i ambijent koji je human a da napuste nehumano betonsko okruženje. To je common sense sa jedne strane.

A sa druge strane, neće skoro nijedna država ostati imuna a pogotovo ne krhka Srbija na globalne trendove i na krizu koja će sada biti verovatno dosta razornija od one 2008. jer smo sada svi putem interneta umreženi i zavisni jedni od drugih više nego ikad u poznatoj ljudskoj istoriji.

Opet kažem živi bili pa videli, tu su moji postovi od pre i ovaj sada poslednji sa grafikom za FED kamatne stope, pa ćemo eto videti baš i cenu nekretnina ovde. Evo ponoviću još jednom prognozu na osnovu višestrukog broja parametara, analiza i pokazatelja:

Kriza se objavljuje 2020. Od 2021 počinje stagnacija cena u Beogradu, a od 2022 pad koji će trajati nekoliko godina. Nakon toga kratkotrajna stabilizacija i onda počinje rast. Kao što znamo da posle ovog leta dolazi jesen, pa posle nje zima, pa posle zime proleće, tako i ovo možemo očekivati.

Možda če nekom ove informacije biti korisne. Svakako ko se ne bude ''branio'' i bežao od neizbežnih promena i ciklusa, moći će da iskoristi to u svoju korist i da se adekvatno pripremi. :)
Momče, ako se već baviš statistikom, bolje pogledaj društva koja su slična našem: Rusija, Ukrajina, Belorusija, Latinska amerika. Sećam se da je tokom krize u Rusiji 1998 cena m2 u Moskvi malo opala, a onda je otišla na još viši nivo. To su društva sa kojima možemo da se poredimo: metropola koja "usisava" sav kapital u državi, kako finansijski, tako i intelektualni.
Ovaj trend će kod nas tek doći do izražaja, tako da što se tiče krize 2020/22, moguće je, ali u smislu da će u ostatku države cene dodatno opasti a u Bg ostati bar na nivou od pre ppčetka krize!
 
isti slučaj je i sa glavnim gradovima (NYC, SF, DC...) u SAD - nekretnine nešto pale/stagnirala tokom krize (i to krize koja je direktno bila izazvana prevelikim ulaganjem u nekretnine) a onda još ludje posle toga. najviše sto može da se desi u nekoj novoj krizi je stagnacija. ljudi svuda jure u gradove jer su tamo drugi ljudi tj. poslovi.
 
Po mom skromnom misljenju, tesko da ce u BG doci do osetnog pada cena nekretnina u narednih 10-20 godina, iako bi to meni licno odgovaralo. Pratim ovu tematiku 8-9 godina amaterski, kao posmatrac i citalac raznih foruma u kombinaciji sa koriscenjem zdravog razuma. Mnogi su 2012-13 godine predvidjali da ce u ovim godinama u kojima sada zivimo cene kvadrata biti 30-50% nize nego sto jesu danas. Davali su cak i dobre i logicne argumente, kao sto su stvaranje viska nekretnina usled faktora kao sto su:
- negativni prirodni prirastaj
- odlazak radno-sposobnog stanovnistva van zemlje
- nepostojanje srednje klase koja bi mogla da priusti kupovinu nekretnine
- niske plate

Zakljucak svih je bio da cene moraju dole vrlo brzo i vrlo strmo.
Medjutim cene su uvek drzale neki nivo. Bude malih fluktuacija ali trend je generalno da cene rastu.
Premda svaki od ovih argumenata vazi na nivou Srbije, izgleda da za BG vazi neka njegova inverzija.
Tako npr. iako broj stanovnika na nivou Srbije opada, taj broj na nivou BG je u stalnom porastu svake godine.
Zatim ti ljudi koji odlaze u inostranstvo cesto steknu mogucnost posle nekog vremena da kupe stan u BG sto i cine jer su ovde stanovi ipak i dalje mnogo jeftiniji nego na zapadu. Motivi za to su razni ali mi deluje da je prevashodno osecaj da imaju neku bazu u domovini u koju uvek mogu da se vrate, bilo na kratko (godisnji odmor, vikend, praznici) ili dugorocno (penzija, selidba nazad itd.).
Zatim tu je uvek i to cuveno pranje para kroz gradnju o kome svi pricaju i koje odrzava vestacki visok nivo cena. Koliki je udeo toga u celom "balonu" nemam pojma, ali vec godinama i decenijama nikako da se smanji pa da konacno realno slobodno trziste bude glavna sila koja odredjuje cene.

Kazem opet, iako bi meni kao nekom ko ne poseduje nekretninu odgovarao neki osetniji pad cena jako sam pesimistican po tom pitanju.
 
Ti koji su 2012-13 prognozirali dalji pad cena su većinom oni koji se nakače na odredjeni trend i misle to će tako da ide u nedogled. Istina je zapravo da sve ide po ciklusima, i nakon tih godina najnižih cena, logično je bilo za očekivati da krene podizanje kamatnih stopa i da će se ući u period lažnog prosperiteta koji traje evo 3-4 god i koji se bliži kraju pa ćemo opet ići ka dnu cena nekretnina i akcija na berzi i sve tako u krug.

Kao što nakon noći dolazi dan, nakon dana noć, kao što posle leta dolazi jesen itd, tako i posle svakog perioda da kažem prosperiteta dolazi period krize i sve tako u krug. To ti je kosmički zakon, ne može se ništa protiv njega, koliko god investitori, prodavci i ostali ponavljali svoje mantre da će cene rasti još 10 ili više godina, kosmički zakon će ih naravno demantovati.

Živi bili pa videli :)
 
Morace da dodje do korigovanja cena tokom 2020/2021, aktuelne cene su i dalje nize nego sto su bile 2006/2007 za straogradnju...ako je za neki projekat veca cena onda se radi i o znatno visem nivou kvalieta gradnje i opremljenosti...trenutne cene su na gornjem piku i stagniraju trenutno, postoji zamor u kupovini...
 
@chiller
Ako si vec pratio, mogao si da primetis da je bila velika korekcija cena posle 2008. Npr.stan u mojoj zgradi na nbg koji je pre krize kostao 1600 eur po kvadratu, posle krize je bio oko 1200, meni to bas i nije zanemarljiva razlika... niko ne kaze da ce cene pasti na 600eur, ali 30% moze da se desi. Videcemo,ugl sad je bas napumpano

Sent from my SM-J710F using Tapatalk
 
Demografija ima veći uticaj na cene nekretnina nego konjunktura. Privredni ciklus ciklus ipak traje 7-10 godina, a amortizacija i kredit za stan traju nekoliko puta duže od toga. Beograd raste, dosta ljudi se doseljava. ISto tako, u manjim gradovima i selima se stanovi i kuće skoro pa dele besplatno i u konjunkturi i u recesiji.
 
Vrh