Šta je novo?

Sakura park - Blok 58

Veoma zanimljiva diskusija. Valjda građevinsku dozvolu i projekte na osnovu kojih je izdata treba u svemu poštovati prilikom izgradnje ili ako za tim ima potrebe izmeniti u zakonom propisanoj proceduri. O ad hoc izmenama se ne bi smelo ni polemisati kod ozbiljnih projekata. Zašto zarad pojedinačnih interesa pojedinačnih kupaca ugrožavati projekat u celini. Da li lekar, po volji pacijenta, treba ad hoc da menja protokol lečenja da bi pacijent došao baš na tu privatnu kliniku. Pitanje neophodnosti poštovanja profesionalnih standarda je univerzalno i važi u svim strukama
 
bgvozd":1y4ugi98 je napisao(la):
Veoma zanimljiva diskusija. Valjda građevinsku dozvolu i projekte na osnovu kojih je izdata treba u svemu poštovati prilikom izgradnje ili ako za tim ima potrebe izmeniti u zakonom propisanoj proceduri. O ad hoc izmenama se ne bi smelo ni polemisati kod ozbiljnih projekata. Zašto zarad pojedinačnih interesa pojedinačnih kupaca ugrožavati projekat u celini. Da li lekar, po volji pacijenta, treba ad hoc da menja protokol lečenja da bi pacijent došao baš na tu privatnu kliniku. Pitanje profesionalnih standarda je univerzalno i važi u svim strukama. A tamo gde profesionalni standardi popuštaju širom se otvaraju vrata amaterizmu i improvizacijama

Postovani,

Da smo hteli improvizaciju ne bi smo cekali 3 godine da se svi papiri i zakon ispostuje pa da dobijemo gradjevinsku dozvolu.

I pored svega imajte na umu da banka je ta koja finansira projekat i kao takva ima strogu svakodnevnu kontrolu celog projekta i ne zeli da postoji i 1% necega sto nije po zakonu ili van pravila.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Izvinite, zar ustupak kupcima za pola metra širom terasom nije improvizacija? Da li se takvim razmišljanjima pored ostalog vređaju i autorska prava arhitekte projekta?

Pretežniji je interes za poštovanjem građevinske dozvole na koje se čekalo 3 godine od poštovanja pojedinačnih interesa pojedinačnih kupaca. Svakome se ne može ugoditi ali svi će biti nezadovoljni ako zbog odstupanja nastane neki mogući problem
 
bgvozd":2cwnso6g je napisao(la):
Izvinite, zar ustupak kupcima za pola metra širom terasom nije improvizacija? Da li se takvim razmišljanjima pored ostalog vređaju i autorska prava arhitekte projekta?

Pretežniji je interes za poštovanjem građevinske dozvole na koje se čekalo 3 godine od poštovanja pojedinačnih interesa pojedinačnih kupaca. Svakome se ne može ugoditi ali svi će biti nezadovoljni ako zbog odstupanja nastane neki mogući problem

Postovani ali taj isti arhitekta je uvideo previd i sam je zeleo da to ispravi kao i kupci koji kupuju stanove. Ne vidim sta je lose ako se uvidi da je neko pogresio u necemu i potrudi se da to isto ispravi ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zaključak bi bio da uopšte ne treba polemisati i dozvoliti izvođenje građevinskih radova protivno građevinskoj dozvoli. Za takve standarde bi se trebalo izboriti. Biće lakše i investitorima. A kupci treba da izaberu projekt koji im odgovara, bez želja za proširivanjem terasa i sličnim zahvatima. Ako je arhitekta nešto prevideo u redu je da se to prevaziđe, ako je to moguće sa stanovišta građevinskih propisa i faze izgradnje
 
bgvozd":nxj45v8f je napisao(la):
Zaključak bi bio da uopšte ne treba polemisati i dozvoliti izvođenje građevinskih radova protivno građevinskoj dozvoli. Za takve standarde bi se trebalo izboriti. Biće lakše i investitorima. A kupci treba da izaberu projekt koji im odgovara, bez želja za proširivanjem terasa i sličnim zahvatima. Ako je arhitekta pogrešio u redu je da se to prevaziđe, ako je to moguće sa stanovišta građevinskih propisa i faze izgradnje


Ajdemo jos po ko zna koji put. Ako je neko onda sam ja da sve sto je mimo zakona bude STROGO kaznjivo. Kao sto rekoh cekali smo tu dozvolu toliko dugo i na kraju kad smo je dobili morali da platimo komunalije gradu u visini od 1.8 miliona eura sve ovo se izbegava kada se radi ilegalno da ne kazem divlje.

E sad postavljam pitanje da li bi vi na mom mestu podrzali nesto ilegalno a pritom prosli kroz sve sto sam prosao i plus platili gradu komunalije u iznosu koji sam pomenuo, a neko dodje izgradi bukvalno preko noci i recimo ne ceka toliko papire i ustedi ozbiljnu kolicinu novca ?

Ako je neko ja sam prvi protiv toga da se razumemo !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Đorđe, inače se i bavimo finansijskim nadzorom u toku projektnpg finansiranja tako da ovo što pišem stvarno deriviram pre svega iz prakse. Jedno je šta je Zakonom predviđeno, a drugo šta se toleriše na terenu. Ako se Zakon primenjuje, nikakvo menjanje broja stambenih jedinica nije dozvoljeno dok ne dobijete dozvolu za to, odnosno izmenu dozvole u vašem slučaju. Dalje, bilo kakvo proširivanje terasa i menjanje gabarita zgrade ( i za 20 cm) takođe nije dozvoljeno. Vama je objekat tačno definisan regulacionom i građevinskom linijom. Ja vam verujem da razvijate ovaj projekat godinama, ali da li su to ozbiljni projektanti koji nisu godinama videli propust u projektovanju, pa ćete vi sada da širite terase. Vama Zakon daje sasvim dovoljno vremena da sve propuste u projektovanju ispravite dok ne dobijete građevinsku dozvolu. Prvo ste radili Idejno rešenje, pa su tek onda PGD. Nažalost, danas je projektovanje veoma potcenjeno, bitno je da se što pre uradi projekat pa su projekti poprilično loši (ja sam građevinac i žao mi je što je to tako). Vama kao investitoru je najbitnije da što pre dobijete dozvolu i da se kreće sa gradnjom, što je potpuno normalno.
Projektovanje je nekada bila najznačajnija stavka svakog projekta i projektanti (arhitekte i posle konstrukcivci) nisu radili pod vremenskom presijom kao danas. A projektovanje je bila i značajnija finansijska stavka.
To što neki rade bez dozvole ikakve nema nikakve veze sa vašim projektom. Vi ste rekli da dolazite iz inostranstva i da hoćete da ovde primenite zapadno poslovanje. Da li se tamo gradi bez dozvole?
Da sam ja predstavnik naroda u javnoj upravi ja znam šta bih radio sa divljom gradnjom, ali nažalost ovde se po tom pitanju ništa neće primeniti. Ovde običnog čoveka kad gradi kuću da pitate da li mu treba dozvola, bar 50% njih bi reklo šta će im kad sve sami znaju da izgrade :).
 
Ako vam nije problem, molim vas za sledeće informacije:
debljina i slojevi fasadnih zidova
debljina i slojevi zidova između stanova i hodnika
debljina i slojevi zidova između dva stana
kakvi i koji su profili i okovi (spoljna stolarija)
koji energetski razred se očekuje
koji su očekivani troškovi grejanja zimi stana od cca 50 m2

Sve pohvale za klasična parking mesta i to što nemate platforme, odnosno klackalice.
 
Lupen82":2dyh7niw je napisao(la):
Ako vam nije problem, molim vas za sledeće informacije:
debljina i slojevi fasadnih zidova
debljina i slojevi zidova između stanova i hodnika
debljina i slojevi zidova između dva stana
kakvi i koji su profili i okovi (spoljna stolarija)
koji energetski razred se očekuje
koji su očekivani troškovi grejanja zimi stana od cca 50 m2

Sve pohvale za klasična parking mesta i to što nemate platforme, odnosno klackalice.

Postovani imacete uskoro sve na sajtu, ako vam je hitno mogu vam to dostaviti na email. Posaljite mi u private message.

Na predhodnu poruku cu odgovoriti sutra vidim da je podugacka a s’obzirom da je Subota vece i da je to sa Nedeljom jedan od retkih dana kada mogu da se malo opustim nemojte zameriti odoh, a nastavak ce biti sutra.

Ps: vec sam pisao mail pravnoj sluzbi da mi izvuku sve clanove zakona o planiranju i izgradnji koji se ticu ove teme.

Hvala i jos jednom oprostite.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hteo bih navesti jedan primer iz prakse sa kojim sam se susreo, a vezano za dva stana koji su spojeni u jedan. Ovde je u pitanju već izgrađen objekat, dakle nije u izgradnji, ali slično je (cena kvadrata u mom primeru je čak i veća zbog lokacije). Naime, vlasnik je hteo da zasnuje hipoteku na tim stanovima, ali nakon što je urađena procena, banka je uvidela da su ta dva stana spojena u jedan i nije odobrila hipoteku, sve dok nije sprovedena prilično komplikovana procedura spajanja tih stanova u jedan u katastru (nažalost, ovo je moralo biti rađeno baš kod te banke). Razlog koji su iz banke naveli je taj što su se u sličnim situacijama već opekli prilikom izvršenja, gde su ljudi uspevali da uspešno blokiraju izvršni postupak iz razloga što stanje na terenu ne odgovora stanju u papirima.

Ja se u suštini ovde slažem sa investitorom da je ovakav koncept izuzetno praktičan za porodice koje ovo mogu priuštiti i u budućnosti lako odvojiti jednu celinu kao poseban stan za decu, ali ukazujem da u našoj pravnoj praski može biti problema. Ja eto znam za jednu banku koja to prepoznaje kao problem, ne znam da li je to slučaj kod sotalih banaka, ali me ne bi iznenadilo obzirom da znam da idu zajedno na obuke i seminare.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=638959#p638959:3pyfon72 je napisao(la):
michael » Sun Jul 14, 2019 11:22 am[/url]":3pyfon72]Hteo bih navesti jedan primer iz prakse sa kojim sam se susreo, a vezano za dva stana koji su spojeni u jedan. Ovde je u pitanju već izgrađen objekat, dakle nije u izgradnji, ali slično je (cena kvadrata u mom primeru je čak i veća zbog lokacije). Naime, vlasnik je hteo da zasnuje hipoteku na tim stanovima, ali nakon što je urađena procena, banka je uvidela da su ta dva stana spojena u jedan i nije odobrila hipoteku, sve dok nije sprovedena prilično komplikovana procedura spajanja tih stanova u jedan u katastru (nažalost, ovo je moralo biti rađeno baš kod te banke). Razlog koji su iz banke naveli je taj što su se u sličnim situacijama već opekli prilikom izvršenja, gde su ljudi uspevali da uspešno blokiraju izvršni postupak iz razloga što stanje na terenu ne odgovora stanju u papirima.

Ja se u suštini ovde slažem sa investitorom da je ovakav koncept izuzetno praktičan za porodice koje ovo mogu priuštiti i u budućnosti lako odvojiti jednu celinu kao poseban stan za decu, ali ukazujem da u našoj pravnoj praski može biti problema. Ja eto znam za jednu banku koja to prepoznaje kao problem, ne znam da li je to slučaj kod sotalih banaka, ali me ne bi iznenadilo obzirom da znam da idu zajedno na obuke i seminare.
Pohvale za upis. Identifikovanje nekretnine je veoma ozbiljna stvar. Ja nisam pravnik po struci, ali iz iskustva saradanje sa bankama preko 10 godina unapred mogu da prepoznam potencijalni problem o kome kupci, odnosno vlasnici uopšte ne razmišljaju misleći da se sve podrazumeva. Pravo svojine je veoma komplikovana pravna tekovina i za to je preduslov da se zna predmet svojine. Jednostavno, ako je stan nastao "spajanjem" dva stana taj novonastali stan pravno ne postoji dok se ne upiše u katastru.
 
Iz opisanog je jasno da nije problem u pravnom sistemu nego u IZVRŠENJU, a taj zakon o obezbeđenju i izvršenju je inače jako sporan kod nas.
Pored toga, ovo može da se reši promenom koraka gde se prvo pusti procenitelj, pa zatim majstori da spajaju stan ili nastojite da prodate stanove cash kupcima.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
...
e64888932a8220da4ec48d964afc9d8f.jpg


Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
ili jednostavno odustati od gradjevinske dozvole, sacekati da se prodaju svi stanovi, da se spoje, razdvoje kako ko zeli i da se ide na proces legalizacije po novom izvedenom stanju. Sad da li je bolje ovako ili onako...
 
Neko gore pomenu da je pdv za garazno mesto 20% otkud sad to, jel greska u kucanju ili ja nesto propustam ovde?
Inace ovo je fantasticna lokacija, citam kako neki kazu smeta zagadjenje od toplane pa to je smesno jer postoji dimnjak od +50m stoga to sto tamo dimi ide na vise kilometara odatle i ne postoji mogucnost da zagadjuje to ispod vec ono sto je dalje odatle....bar 2-3km stoga bi mogli biti zabrinuti oni gore u blokovima i slicno. Ovde moze biti u pitanju zagadjenje samo od ulice
I meni se ne svidja cena od +2000eur ali ovde ce sve to da ode i za 3000eur po m2
Licno mislim da za te pare moze da se nadje mnogo bolja lokacija za zivot ali ako nekome treba zbog blizine posla na NBGD i slicno ovo je sjajna lokacija
 
Pdv na garažno mesto jeste 20%, ništa tu nije menjano.
 
Imam pitanje...Šta kad vam neko dodje u goste? Da li se planira i neki nadzemni parking?
Da li se planira i uredjenje površine oko ulaza...neko drvce i tu...Ispada da će stanovi okrenuti ka Jurija Gagarina imati daleko bolji i pogled i uredjenje... :oops:
PS. Sakura će podići nivo blokova!
 
goxy63":2d0m5wxj je napisao(la):
Neko gore pomenu da je pdv za garazno mesto 20% otkud sad to, jel greska u kucanju ili ja nesto propustam ovde?
Inace ovo je fantasticna lokacija, citam kako neki kazu smeta zagadjenje od toplane pa to je smesno jer postoji dimnjak od +50m stoga to sto tamo dimi ide na vise kilometara odatle i ne postoji mogucnost da zagadjuje to ispod vec ono sto je dalje odatle....bar 2-3km stoga bi mogli biti zabrinuti oni gore u blokovima i slicno. Ovde moze biti u pitanju zagadjenje samo od ulice
I meni se ne svidja cena od +2000eur ali ovde ce sve to da ode i za 3000eur po m2
Licno mislim da za te pare moze da se nadje mnogo bolja lokacija za zivot ali ako nekome treba zbog blizine posla na NBGD i slicno ovo je sjajna lokacija

Postovani,

Po zakonu Republike Srbije kada se prodaje parking mesto ili garaza mora se obracunavati PDV u iznosu od 20%.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Oli":3n3dsa9x je napisao(la):
Imam pitanje...Šta kad vam neko dodje u goste? Da li se planira i neki nadzemni parking?
Da li se planira i uredjenje površine oko ulaza...neko drvce i tu...Ispada da će stanovi okrenuti ka Jurija Gagarina imati daleko bolji i pogled i uredjenje... :oops:
PS. Sakura će podići nivo blokova!

Postovana,

S’obzirom da mi radimo nedostajacu infrastrukturu ( ulice, trotoare, kanalizaciju... ) predvideli smo parking mesta u ulicama oko objekta.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=609590#p609590:1ih0jlq8 je napisao(la):
Djordje33 » Pon Mar 18, 2019 1:23 pm[/url]":1ih0jlq8]
Naveo sam nekoliko detalja mogu to sutra da pricam u cemu je razlika izmedju nas i drugih ali ajde dodjite u aprilu kada bude bio postavljen ogledni stan pa se i sami uverite.
Sent from my iPhone using Tapatalk

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=627819#p627819:1ih0jlq8 je napisao(la):
Djordje33 » Sre Jun 05, 2019 9:31 pm[/url]":1ih0jlq8]Zdravo ljudi. Uskoro pocinje montaza show rooma.
Na zalost kisa koja je padala skoro ceo mesec Maj nas je usporila ali sada vidimo vreme ce biti dobro tako da nema vise prepreka. Bazen ce biti na prizemlju i sa obe strane ce biti veliki stakleni otvori.
Nadam se da nisam nesto ispustio. Ako jesam molim za podsetnik.

Hvala


Sent from my iPhone using Tapatalk


А огледног стана и даље нема, питам се зашто...
 
Đorđe, s obzirom da je ul Jurija Gagarina blizu gde je velik protok saobraćaja...kako stanovi stoje sa zvučnom izolacijom?
Meni, kao nekom ko sada živi u blokovima I planira da kupuje drugi stan, je jako važna izolacija između 2 stana...naročito spavaće sobe...od buke drugih stanova I buke od vodovodnih instalacija...
Ranije se jako velika pažnja posvećivala tome da spavaći blokovi budu zvučno "obezbeđeni" :)
Kako stoji stvar sa Sakurom po tom pitanju?
Inače izuzetno lepo izgleda...
 
Ne postoji ta izolacija koja će te sprečiti sa otvorenim prozorom da čuješ uličnu buku. Jedino rešenje je zatvoriti prozore na toj strani.

Za izolaciju unutar zgrade, mislim da je već pisano, ali Đorđe će to sigurno ponoviti.
 
Vrh